Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

adoptie


29 raspunsuri la acest subiect

#11
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 20:05

quote:
Originally posted by Daria
Noi am trecut de etapa actelor; acum asteptam sa o luam pe Maria acasa, cind se va finaliza procesul de abandon. Are 2 ani si o luna si deja ma gindesc cum va fi acomodarea intr-o casa noua, cu oameni necunoscuti pe linga ea. Am putina teama de aceasta prima perioada. Poate fetele care au facut acest pas, imi impartasesc cite ceva din experienta lor. Mi-ar fi de mare folos. Vis-a-vis de momentul aflarii adevarului - nu imi fac probleme, vine de la sine acest moment si sunt sigura ca vom depasi momentul cu bine. Trebuie sa stii sa vorbesti cu copilul si sa afle la momentul potrivit de la tine, nu de la altii. Daria
Depinde unde se afla Maria acum... Nu stiu cum ar putea reactiona o fetita "mare" ca ea - la noi, perioada de vizitare a durat o luna dar bb era mult prea mic ca sa recunoasca persoanele din jur. Totusi am incercat si noi sa-i facem tranzitia usoara. Cum dormea in landou, i-am cumparat unul si i l-am dus cu doua saptamani inainte de a-l aduce acasa (inclusiv "lenjerie" - o salteluta, pernita, paturica); totul mirosea a "el". In ultimele zile eu am stat aproape in permanenta cu el(sa fi incercat cineva sa ma impidice!!); l-am hranit, l-am schimbat, i-am facut baita, i-am cantat... Am avut noroc ca mi s-a permis sa fac asta... Stiu ce emotii ai. O sa fie bine, ai sa vezi! [flo] Q (Gabriela si bb Dinu)

#12
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 20:25

fetelor, pentru adoptzii internatzionale shtie cineva vre un pont? am intzeles ca s-au sistat biankita

#13
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 20:54

quote:
Originally posted by biankita
fetelor, pentru adoptzii internatzionale shtie cineva vre un pont? am intzeles ca s-au sistat biankita
Incearca sa obtii informatii de la AUTORITATEA NATIONALA PENTRU PROTECTIA COPILULUI SI ADOPTIE DIN CADRUL GUVERNULUI ROMÂNIEI ( A. N. P. C. A. ) Site-ul lor este: http://www.copii.ro/

#14
Daisy

Daisy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 22:05

Fetelor, sunteti minunate! Ma bucur ca nu sunt singura in aceasta situatie. Saptamana viitoare intru in Comisie pentru eliberarea Atestatului. De maine incep cautarile. Sper ca toamna sa ma prinda in brate cu fetita visurilor mele... Va doresc si voua la fel! Bianca Cea care spera

#15
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 22:50

Noi intram joi la comisie pentru avizul favorabil (dupa ce s-au scurs 90 de zile de la incredintarea in vederea adoptiei bebelului, urmeaza avizul favorabil din partea comisiei judetene sau de sector, aprobarea Autoritatii Nationale, hotararea judecatoreaca si eliberarea certificatului de nastere). Astazi se implinesc trei luni de cand suntem parinti. Uit adesea ca nu eu sunt femeia care i-a dat nastere lui Dinu -copilul nostru. Q (Gabriela si bb Dinu)

#16
simonab

simonab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 02:02

Fetelor ... mi-au dat lacrimile citind ce lucruri minunat faceti ! Felicitari ! Si eu cunosc atatea cupluri care-si doresc copii dar le e frica de formalitatile de infiere ... bravo voua !!!!!! Simonab

#17
odaiana

odaiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 02:42

Dragele mele, va tin pumnii sa fiti cat mai repede langa bebeii mult visati.Ne-am gandit si noi de multe ori la infiere.Chiar cand termenul unei operatii care putea sa-mi dea sterilitate se apropia vertiginos si exact in urmatoarea luna dupa ce am pierdut sarcina care speram sa ne aduca bucuria dorita, am ramas insarcinata prinr-o minune cu gemene.Sunt in 6 luni si sper sa ajung cu bine la final.Totusi inca ne mai trece prin minte ideea de a infia in viitor un bebe, e mare lucru sa poti oferi o viata mai buna unui copil singur. Eu am fost orfana de mama si nu pot sa va descriu in cuvinte ce greu a fost.Mi-e teama sa ma gandesc cat de greu e pt copii fara ambii parinti. Deci fiti curajoase!Cred ca tot secretul consta in iubire!Daca exista iubire, atunci si momentul adevarului va fi mai usor de suportat.Va pup cu drag pt ca sunteti asa suflete mari, Daiana

#18
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 07:42

quote:
Originally posted by simonab Si eu cunosc atatea cupluri care-si doresc copii dar le e frica de formalitatile de infiere ... Simonab
Daca sunt hotarati sa o faca ar fi bine sa se grabeasca cu obtinerea Atestatului de familie adoptatoare pentru ca urmeaza sa se schimbe legea (cred ca acum sunt in vigoare Ordonanta 25/1997 aprobata prin Legea 87/1998 si Ordonanta 26/1997-republicata) si atunci conditiile vor fi foarte dure (impuse de UE - "armonizate" cu legislatia europeana). Mai e ceva timp pana se termina vacanta parlamentara dar dupa aceea... In formula actuala, mie nu mi s-a parut nimic exagerat (birocratie); in fond, o procedura de adoptie dureaza cam 7-8 luni (de la depunerea primelor acte pana la eliberarea noului certificat de nastere pt. bb) fata de 9 luni... Q (Gabriela si bb Dinu) PS Atestatul de familie adoptatoare are "valabilitate" un an, timp in care viitorii parinti au timp sa si-l gaseasca pe bb al lor. In cazul nostru a durat cam o luna si Dinu a fost singurul copil pe care l-am vazut.

#19
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 08:11

quote:
Originally posted by meme ...In toamna cred ca vom incepe si noi formele...
Vezi raspunsul anterior. Q (Gabriela si bb Dinu)

#20
meme

meme

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 12:44

Si cand te gandesti ca domnii parlamentari se laudau ca vor usura procedura de adoptie!


Panic Questions

  • Sunt însărcinată

    menis
    - iul 23 2024 19:25

  • 18 săptămâni

    UIoana
    - iul 21 2024 21:39

  • Test Paborama

    Alina Patrichi
    - iul 21 2024 21:00

  • Dormitul pe spate

    Ioana6667
    - iul 19 2024 09:18

  • Lichid amniotic crescut

    anays12
    - iul 12 2024 09:21

Last Blogs

  • Primul test pozitiv

    Ayshutza
    - Astăzi, 00:15

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    Cristiana1304
    - Ieri, 21:19

  • Am nascut o minune de baiat!

    Deutzuk
    - Ieri, 20:59

  • 27saptamani

    irinan
    - Ieri, 19:54

  • Saptamana 30

    DaianaL
    - Ieri, 17:47

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -