Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

adoptie


29 raspunsuri la acest subiect

#21
Daria

Daria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 13:16

qsar (Gabriela)- Maria este acum in cadrul unei fundatii unde este ingrijita foarte bine si inconjurata de multa afectiune, dar cu o personaliatate puternica - stie sa-si impuna punctul de vedere si fiind indragita de tot personalul de acolo a fost oarecum favorizata si un pic rasfatata. Incercam sa facem vizite cit mai dese pentru a ne imprieteni, numai ca nu avem posibilitatea sa stam acolo, mai ales ca fundatia nu este in Bucuresti. Este deja fetita mare, are obiceiurile ei,jucariile preferate etc, etc. Stiu ca la un bebe mai mic lucrurile au fost mai simple dar, chiar daca acomodarea va fi mai lunga si mai grea, sper sa ne descurcam si sa trecem cu bine peste toate. Pina la sfirsitul vacantei judecatoresti ne vom cunoaste bine, dar acasa nu vom putea veni decit la momentul cind se finalizeaza procesul de abandon. Multumesc pentru raspuns si sa va bucurati de bebe care este o minune mica. Daria (sper sa mai primesc si alte raspunsuri, stiu ca sunt destul de multe mamici care au trecut printr-o experienta asemanatoare)

#22
irina_ina2000

irina_ina2000

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 14:23

Noi am fost poate mai norocosi si poate si mai inconstienti in tot ce am facut.Cand a aparut Alex aveam doar o cerere in care ceream sa obtinem atestatul de familie apta de adoptie si cu mentiunea ca dorim efectiv un copil parasit.Dupa o luna si jumatate am fost anuntati ca este un copil abandonat in spital si daca vrem sa-l vedem.Am fost , ne-a incantat de prima data si am decis il luam acasa indiferent de ce va fii in viitor( mai ales ca era 23 decembrie).Masura prin care il luam acasa insa era de incredintare si atat, debea de acum urma sa incepem actele .Dar am riscat si l-am luat acasa ca sa nu mai aiba parte de alte institutii si sperand ca nu o sa apara nimeni intre timp sa-l ceara inapoi.Asa a fost , totul e bine de acum asteptam raspunsul final de la Comitetul Roman pentru Adoptii ca sa puetm intra in Tribunal pentru legalizarea adoptiei.Nu regretam pasul facut , nu ne pare rau ca nu am vazut mai multi copiii.Sper ca fiecare dintre voi care a hotarat sa faca acest pas sa aiba parte de tot ce e mai bun si sa fie recompensat macar asa daca altfel nu s-a putut. Irina

#23
ginake

ginake
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 16:09

Bunã. E plãcut sã vezi cã nu eºti singura pe lume care a fãcut un pas important în viaþã, atât pentru familie cât ºi pentru un sufleþel nevinovat. Acum fac pe lupul moralist, spun cuvinte prea mari. Adevãrul e cã am fost mult timp împotrivã, chiar prea mult timp, mi-a fost fricã cã nu o sã mã descurc, îmi e ºi acum fricã de momentul adevãrului ºi m-am încãpãþînat sã am copilul meu. Nu s-a putut. ªi aºa cã în 9 feb.1999 m-am lasat dusã de val la DPC sã vãd niºte copii. Ne-am îndrãgostit pur ºi simplu de Tudorel, un bãieþel de 1 an ºi douã luni, care dacã îl luai în braþe se lipea de tine cu totul. La o lunã l-am luat acasã. Aºa a intrat bucuria în casa noastrã. De atunci au început drumurile regulate la DPC pentru definitivarea actelor. Noi nu am fost aºa norocoºi, a durat destul de mult.Am avut "nervii" tari doi ani ºi jumãtate, timp în care am trecut prin toate fazele de la încredinþare la adopþie + procesul de abandon. Vã pup. Gina

#24
Daria

Daria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 16:43

quote:
Originally posted by ginake
Bunã. E plãcut sã vezi cã nu eºti singura pe lume care a fãcut un pas important în viaþã, atât pentru familie cât ºi pentru un sufleþel nevinovat. Acum fac pe lupul moralist, spun cuvinte prea mari. Adevãrul e cã am fost mult timp împotrivã, chiar prea mult timp, mi-a fost fricã cã nu o sã mã descurc, îmi e ºi acum fricã de momentul adevãrului ºi m-am încãpãþînat sã am copilul meu. Nu s-a putut. ªi aºa cã în 9 feb.1999 m-am lasat dusã de val la DPC sã vãd niºte copii. Ne-am îndrãgostit pur ºi simplu de Tudorel, un bãieþel de 1 an ºi douã luni, care dacã îl luai în braþe se lipea de tine cu totul. La o lunã l-am luat acasã. Aºa a intrat bucuria în casa noastrã. De atunci au început drumurile regulate la DPC pentru definitivarea actelor. Noi nu am fost aºa norocoºi, a durat destul de mult.Am avut "nervii" tari doi ani ºi jumãtate, timp în care am trecut prin toate fazele de la încredinþare la adopþie + procesul de abandon. Vã pup. Gina, cum v-ati acomodat acasa? - ca bebe era destul de mare. Si as mai vrea, daca poti sa-mi dai mai multe detalii despre procesul de abandon. Cit a durat? Daca s-au prezentat parintii, sau nu. Cum a decurs la voi? Iti multumesc mult de tot pentru ajutor si sa va bucurati de Tudorel cit puteti voi de mult. Daria Gina


#25
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 17:09

Astazi am fost cu Dinu la comisie la DPC pentru Avizul favorabil (incredintarea definitiva)... Mai avem doar apobarea Autoritatii Nationale, instanta si certificatul de nastere... Pana in toamna il "inmatriculam". Dar astea sunt numai amanunte si hartoage. Dinu a fost intr-o mare forma si, din brate de la tac'su, s-a strambat si a zambit la comisie de le-a naucit pe cucoane. Mare amorez, baiatu' mamei... Q (Gabriela, mama lu' Dinu)

#26
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 19:11

Sa fie intr-un ceas bun madame Q! Sa va traiasca flacaul si sa va bucurati unii de altii in familia voastra speciala pana la adanci batraneti! Va meritati din plin fericirea. karula

#27
dede

dede

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 19:26

Q., felicitari! [flo]
Si mult succes celorlalti, ca se poate!!!

Imagine postata DeDe

#28
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 19:50

quote:
Originally posted by karula
Sa fie intr-un ceas bun madame Q! Sa va traiasca flacaul si sa va bucurati unii de altii in familia voastra speciala pana la adanci batraneti! Va meritati din plin fericirea. karula
Multumesc pentru raspuns, karula! Noua ne place sa credem ca suntem o familie obisnuita. Nu vedem in adoptie vre-un gest extraordinar ci un lucru firesc. Multumesc DeDe. Q (Gabriela si bb Dinu)

#29
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 20:53

Q, felicitari si sa se finalizeze cu bine adoptia!!!
La noi a fost totul ok, am mai povestit in alt subiect, Diana e o fetita superfrumoasa si super inteligenta, toata lumea o admira. Am vazut-o cand avea 3 saptamani si am luat-o acasa cand avea 3 luni fix. Si azi face 1 an si 9 luni!!!
La noi totul s-a incheiat si acum e a noastra si cu acte!!!
Sper sa fie la fel de frumos la toti!!!
Si mult curaj si nu stati prea mult pe ganduri sau pe analizat!!!

[*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecop...id=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecop...ckname=danielac

#30
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 27 iulie 2003 - 09:33

Va admir si va stimez pe toate!Sunt familii care inloc sa adopte un bb prefera un caine.Pe acestia ii condamn.Curand sant sigura ca o sa uitati ca'i infiat. Va pup, Gabi.


Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - aug 31 2024 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Gânduri..

    Gyo98
    - Ieri, 23:44

  • Sarcina

    AlexandraBrt
    - Ieri, 13:12

  • Bebe în familie

    Erika91
    - Ieri, 11:51

  • Pe ultima sută de metri 🙈

    Gyo98
    - sep 06 2024 23:05

  • Tic tac

    dianaa___
    - sep 06 2024 13:10

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -