Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

BEBELUSI DE IUNIE-IULIE 2003


142 raspunsuri la acest subiect

#71
madishor

madishor

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 20 iulie 2003 - 17:42

Salutare dragi mamici! Iata-ma din nou online dupa o luna de pauza. Ieri Matei a implinit 2 saptamani - nu stiu cum trec atat de repede. Se pare ca "verzei" care aduce copii i-a fost mila de mine de data asta si mi-a adus un copilas care doarme noaptea, astfel incat acum ma pot bucura de prezenta piciului cu un cap ceva mai limpede. Cat timp am stat in spital nu am avut lapte deloc, dar venirea acasa a adus cu ea si lapticul mult dorit. Acum e destul, dar flamanzelul meu mananca destul de des ziua. La 5 zile i-a cazut buricul si am inceput sa facem baie ca lumea (si chiar cu placere daca foamea nu e prea mare), iar de la 10 zile mergem afara. Ana a trecut prin diferite faze de dragoste si gelozie, dar a ramas la partea cu dragostea. Evident, nu poate fi lasata de sub ochi in preajma lui bebe (i se parea dragutz sa il calce cu roata de la bicicleta pe burta), dar pare sa-l iubeasca foarte mult. Cu noi are ce are si din motive necunoscute se razbuna pe tati, dar toate astea o sa treaca. Ieri am dus-o la Constanta la mama pentru cura anuala de plaja si deja e prea liniste in casa. Pe curand, madishor p.s. promit sa scriu mai multe dupa ce termin de citit ce s-a mai scris in ultima vreme

#72
Lya

Lya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 20 iulie 2003 - 20:20

Buna mamicilor! Se pare c-ati iesit afara ca pe aici a fost doar Madishor.Bine ai venit Madishor!Te asteptam! Romana-fetita mea s-a trezit intr-o dimineata cu ochiul stang lipit de o secretie draguta,iar acum ii curge ochiul,uneori mai mult alteori mai putin.Nu are bubite doar uneori i se irita in coltul pe unde-i curge secretia.De la ce a facut aceasta conjunctivita nu stiu. Pe doctorita pediatra o cheama Iordan Magdalena si nr de tel de la cabinet e 330 40 95.Programull e luni si miercuri 16 -20,marti si vineri 12-16 iar joi 8-12.Cabinetul e langa parcul tineretului. De ce nu-l scoti pe bb Cristian afara in brate?E pacat sa nu-l scoti afara pe vremea asta.Eu zic ca poti sa-l scoti si afara pe langa casa si-o sa vezi ce-o sa-i placa . A mea uneori doarme dusa alteori rezista ore intregi treaza.Ne luam cu noi suzeta si ceaiul si ne descurcam f bine si daca-i mai agitata.Ieri am fost in tineretului si dupa ce s-a trezit a inceput sa gangureasca de multumita ce era.Asa de draga mi-a fost ca mi-a venit s-o mananc.Si acasa povesteste mai mult si ne termina cand o auzim. Fetelor voi dati calciu la bebei?Cele care dati ca,il dati preventiv sau au lipsa de ca?Ce fel de ca le dati si ce doza?Cate zile le dati pe luna?Am auzit o gramada de variante si parca mi-e frica sa-i dau.Mie nu mi-a zis nimic de ca si and am intrebat-o a spus sa-i dau preventiv 10 zile pe luna cate 2 lingurite de ca natural dar ma gandesc cat e de necesar pt ca am intrebat mai multe mamici prin parc si nici una nu a dat ca la copil asa mic. VA pupam! Lya si Rut

#73
juliaposto

juliaposto
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 iulie 2003 - 12:21

Buna Amik, Inca o data felicitarile mele pentru nasterea micutzei Alexandra Cristina! Sa va traiasca si sa fie bucuria vietii voastre! Ma bucur mult ca este o bebelusha asa de cuminte, mancacioasa si....somnoroasa[bibe]! E asa de important.....[mamica] Spune-mi te rog, ce impresie ti-a facut spitalul Cantac.? Cum a fost rezerva? Ceva 'cotizatii' obligatorii ptr rezerva? (eu urmeaza sa nasc la Cantacuzino cam intr-o luna cu dr.Popa [gravi]) julia

#74
martta

martta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 21 iulie 2003 - 16:51

Salut fetelor! Sunt noua pe aici si foarte incantata ca v-am descoperit. Vlad s-a nascut pe 13 iunie. Trebuie sa ma descurc singura cu bb si nu sunt foarte multumita de modul in care ma descurc.M-am mai linistit cand am vazut ca problemele mele sunt totusi "normale".Cu alaptatul n-am avut probleme, slava Domnului.In prima luna a luat in greutate 940g si medicul a zis ca este ok.Eu am refuzat sa fac proba suptului pentru ca am citit undeva ca mai mult nevrozeaza... Lya, pediatrul mi-a recomandat Ca natural pentru Vlad: 10 ml pe zi timp de 10 zile...Si mie mi s-a parut foarte mult...In plus, ii dau zilnic 3 pic. de Vitamina-C natural. De cateva zile ne confruntam cu o noua problema.Vlad se trezeste brusc si tipa.Reusesc sa il impac dupa cateva minute, apoi sa il adorm iarasi...Dar chestia asta se repeta de cateva ori pe parcursul unei zile, uneori si dupa 10 min. de cand am reusit sa-l adorm iarasi.Voua vi se intampla? bb frumosi, mancaciosi si cu vise frumoase! Marta &[copil]Vlad

#75
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 21 iulie 2003 - 18:48

juliaposto,conditiile au fost bune1despre cotizatii...ce sa-ti spun?ai mei au dat zilnic bani incepand de la poarta si bodyguarzi pana la asistente si infirmiere.pt rezerva nu am dat ceva anume,s-a ocupat doctorul,care ne este prieten. apropo de dr briceag:acum pot spune cu mana pe inima ca e un om minunat!aproape ca a inceput sa planga cand am nascut.apoi m-a luat in brate si m-a pupat! taietura e atat de frumoasa!!!aproape ca nici nu se vede.nici vorba de vanatai,umflaturi si alte porcarii!este un doctor bun,respectat,cu un renume recunoscut! una peste alta,a fost bine.banul deschide multe usi,asa ca asteapta-te sa te coste ceva banuti internarea ta!dar merita! succes si sa veniti sanatosi inapoi!

#76
juliaposto

juliaposto
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 iulie 2003 - 19:02

Mersi mult Amik pentru urari, Vad ca s-a schimbat ceva din 97 ,cand am nascut prima oara!!(mai putin 'cotizatiile' la portari, infirmiere..etc![bang]). Asteptam in continuare povesti de la tine despre micile minuni zilnice pe care le face Alexandra! Julia

#77
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 21 iulie 2003 - 23:55

Dragi mamicute, Iata ca a revenit si Crisa. Am incercat sa intru si in weekend insa nu a mers netul. Noi sunte bine (noroc cu mama [cheers]). Bebe Tudor Stefan a inceput sa creasca. Am observat asta ochiometric insa maine mergem la doctor si vom vedea adevarul.... Cu laptele si eu am tras un pic, in sensul ca in spital il puneam pe bebe la san dar ce stiam eu cat sugea. Cand m-au tras asistentele de mamelon nu iesea lapte si-mi ziceau ca n-am. Noroc a atunci cand am sosit acasa a venit si pediatra care m-a incurajat si mi-a zis ca am lapte. Si intr-adevar aveam. Bineinteles ca noi cumparasem deja lapte praf, innebuniti ca n-avem ce da copilului de mancare. Doamne, Giulestiul a fost un cosmar. Noroc ca am stat numai trei zile. Acum ii dau sa suga cam la 3 ore (variaza intre 2 ore si jumatate si patru ore, rareori cinci). Ma dau mereu pe san cu Garmastan. Partea mai nasoala e ca m-am ales cu hemoroizi de la nastere si nu striu cum sa scap de ei. Am cautat subiectul asta pe forum si am mai gasit cate ceva. In general bebele meu doarme bine, insa mai sunt si dati in care se foieste si nu adoarme si nu cred ca e de la colici. La inceput la infasat mama si dormea foarte bine. De cand cu caldurile astea mari s-a facut bubite si nu l-am mai infasat. Ca atare se sperie de manutele lui si da din ele in disperare. Noroc ca asta se intampla doar o data sau de doua ori pe zi. Sab simplex ii dau de patru ori pe zi cate cinci picaturi inainte de masa. Pana acum nu am avut probleme cu colicii insa ii dau preventiv. Hai ca m-am lungit. Sa va traisca la toate bebeii si de acum "cred" ca o sa fiu in zona. Pupa Crisa

#78
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 03:07

Criso, nu se sperie de minute, mai :) Prinde tintari sau dirijeaza circulatia (la mamici de mai inca n-am ajuns la o concluzie ferma pe subiectul asta). Iar bubitele vezi ca s-ar putea sa nu fie de la caldura ci sa fie cosulete care apar din pricina hormonilor transferati de la tine inspre luna a noua incolo.. si care trec de la sine (bubitele), pe masura ce prelucreaza organismul hormoneii.. Pupici la mamici si bebei.

#79
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 15:36

Buna mamici si bebici!!! Eu sint foarte obosita deoarece de vineri bebe Cristian ma dispera in timpul diminetii si uneori dupamasa. In loc sa doarma cum scrie la carte, el sat mai multe ore treaz. Prima data am crezut ca din cauza ca nu i-am dat suficient laptic la o masa. Sint mese la care bea mai mult de 100 ml, chiar 135 a baut. Eu pina acum ii faceam o portie de 100 si nu stiam de ce plinge si e agitat si dupa ce maninca. Nu are colici (ce bine), dar ma termina cu rpogramul asta prelungit de a sta treaz. Azi , de la 8 pina la 13 cind a adormit a stat mai mult treaz, a mai dormit in doua reprize de cite 30 min. si a mincat de 4 ori. L-am tinut mai mult in brate, ca daca-l lasam in patut incepea circul . Nu inteleg de ce plinge asa, de parca ar fi singur pe lume. Cind il iau in brate se potoleste. Mi-e teama ca s-a invatat sa stea numai in brate. Astazi implineste o luna, dar nu stiu sa va dau amanunte despre datele tehnice- grutate si inaltime. Eu pot spune ca s-a ingrasat si e mai greu de ma rupe de spate cind il tin in brate sau cu capul sprijinit de umarul meu. Iar a deschis ochii, dar sper sa-i inchida si sa doarma in continuare... cred ca i s-a facut din nou foame. Va las acum, ma duc la el pina nu incepe sa "claxoneze" Romana.

#80
Salina

Salina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 15:37

Bine v-am gasit, mamicilor!!! De-abia astept sa-mi revin, sa ma refac si sa ma alatur voua. Din pacate nu pot sta foarte mult acum, dar sper sa fiu cat de curand alaturi de voi. Va pup, Alina si bebe DAVID


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -