Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

BEBELUSI DE IUNIE-IULIE 2003


142 raspunsuri la acest subiect

#61
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 17 iulie 2003 - 20:33

PARPALAK: Multumim pentru sfaturi. Imi pare rau ca treci si tu prin aceleasi probleme cu alaptatul ca si noi. Si eu incerc sa-i dau laptic de la mine , chiar asa putin cum e. Nici nu am crezut ca voi trece prin asa ceva deoarece mama nu a avut probleme cu alaptatul si am crezut ca o voi mosteni… sau sa fie de vina virsta ( am 34 si jumatate) sint o “baba” cu bebelus. LYA: Cum de s-a imbolnavit Rut de conjunctivita ? de la ce? De la curent? Felicitari pentru fetita ca e asa de bine dezvoltata. Ce doctorita pediatra ai? Sa inteleg ca a venit acasa sa o vada pe micuta? Cautam si noi un medic pediatru ( dispus sa vina acasa ) deoarece inca nu avem, iar cind va aud pe voi ca mergeti la controlul de o luna si ca bebe al meu mai are putin si implineste o luna. Poate ne-o recomanzi si noua. CRISFILIP: Nu stiu cum reusesti sa alaptezi cu mameloanele de silicoane. Eu nu am reusit sa le tin pe piept – mi se desprind si nu stiu cum sa fac sa le tin lipite pe sfircuri, asa ca am renuntat la ele, le-am pus in cutie si incerc sa support durerea cind ii bag in cura sfircurile iar cind incepe sa se joace si sa le mestece ca pe o guma de mestecat i le scot din gurita. CORNELIA: Bebe Cristian stranuta de cind l-am adus acasa din spital, iar de doua zile si el are nasucul infundat. Pompita nu-i place, se agita cind vreau sa o folosesc si isi trage capul asa ca nu reusesc sa fac prea multe cu ea. Cu somnul am si eu probleme mari – sint zile in care dorm 3 ore din 24. Noaptea trecuta am dormit aproape 7 ore in doua reprize, asa ca azi am fost mai calma si mai binedispusa. Sotul imi tot spune sa dorm mai mult, dar atunci cine spala, cine face de mincare, cine sterilizeaza biberoane….ca el nu face lucruri din astea. .La biberoane m-a ajutat la inceput, dar acum…. Plus ca uneori ma mai duc si la piata, dimineata cind dorm cei doi barbati (sotul si bebe) ca sa mai maninc si eu rosii, ardei si o supa. Deci am zile bune si zile infernale. Vorba aceea primii 18 ani sint mai grei. Nu stiu cum o sa ma descurc cind vom mai face si urmatorii doi copii. Va sarut Romana.

#62
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 17 iulie 2003 - 20:42

BIBI: Acum am vazut ca stai in zona Dristor. Ce medic pediatru ai gasit? Pe cine? Ca vad ca ti-a venit acasa i am vazut ca ai postat un subiect cu medicul in zona Dristor. Eu nu locuiesc chiar in Dristor, ci linga bld. Burebista, dar nu e departe de Dristor. Spune-mi pe cine ai ca medic pediatru si daca esti multumita. Multumesc si eu anticipat. Romana si [copil] Cristian.

#63
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 18 iulie 2003 - 14:09

Romana - medicul se numeste Dana Maria Pop si lucreaza la spitalul pantru copii M.S.Curie. teoretic maine trebuie sa vina la mine ca sa -l punem pe david la san si sa invatam, atat el cat si eu, sa alaptam corect ca sa nu mai facem ragade. nu bag mana in foc pentru ea cu ata mai mult cu cat, asa cum am spus, s-a ocupat mai mult de mine decat de david. el e bine oricum am sa o intreb daca vrea un pacient si am sa-ti dau imediat de stire

#64
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 18 iulie 2003 - 16:58

Multumesc Bibi. Unde lucreaza doctorita pediatra? Oare cind o sa-i treaca lui bebe bubitele cu sebum de pe nasuc? Ieri am observat ca i-au crescut genele si incep sa se lungeasca si sprincenele. In maternitate erau tare micute. Voi le dati bebeilor apa sau ceai? O intrebare pentru fetele care au iesit deja afar cu copii : CInd il duceti afra bebe e adormit sau treaz? Ca ma gindesc ca eu as prefera sa-l scot cind doarme, doarece cind e trea vrea mai mult in brate si mai vrea si cu tita in gura. Pina acum eu l-am scos doar pe balcon, deoarece nu avem carucior. tati nu a gasit carutul pe care-l cauta. Tare mi-e teama ca nu o sa pot sa-l duc in carucirul ala deoarece va fi foarte greu si nu stiu cum o sa-l car pina jos ( noi nu avem lift) si inapoi sus. Oricum astept cu nerabdare sa iesim si noi la plimbare cu bebeul sa-l vad cum reactioneaza. V-am pupat Romana

#65
bobi

bobi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 18 iulie 2003 - 18:22

salutare mamici si bebei! nu am timp deloc sa intru pe aici, desi tare mi-ar plcea sa stau mai mult. bebe tudor andi este bine, a luat in greutate pana acum in jur de 600-800 de grame, nu stiu exact cu cat a iesit din maternitate, si cantarul pe care il avem noi nu stiu cat este de exact. dar e bine, vad clar ca a crescut. romana: garsoniera am inchiriat-o. nici lui bb tudor andi nu i-au trecut bubitele de pe nasucel, ba inca a mai facut niste bubite de la caldura oe fata, pe langa gatut... am inteles ca o sa ii treaca intr-o luna si ceva. nici noi nu avem carut si inca nu l-am scos pe bb afara, va trebui sa il scot macar in brate 5-10 minutele. cu alaptatul a fost greu la inceput, am facut rani si mi-era groaza de ora alaptarii. dar am colaborat amandoi fructuos si acum papam bine. cand nu inghite aer, si ramane nesatul... eu incerc sa ii facun program lui bb, si sa il dezobisnuiesc de brate, a inceput sa isi gaseasca ritmul, mai plange, dar nu asa de mult ca la inceput. cum va descurcati cu baita? eu inca sunt cam nepriceputa. dupa ce il spal imi aduc amunte ca trebuia sa ii mai fac cate ceva, sau observ ca nu l-am spalat bine ici-colo, etc. mi se pare ca sunt atatea lucruri mici dar importante de facut lui bb deodata, si uit sa le fac pe toate... va pup pe toate mamicile si toti bb-ii scumpi, mai revin cand mai pot... ANDRA: TI-AM PIERDUT NR DE TEL. DACA VEZI MESAJUL, UITE NR DE ACASA: 3273085. SUNA-MA SA MAI VORBIM. BB-II NOISTRI FAC O LUNA SAPTAMANA VIITOARE!!! TE PUP

#66
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 18 iulie 2003 - 21:01

bine v-am gasit,mamicilor!acum ma pot mandri si eu ca ma devenit ce imi doream mai mult! puiuta mea se numeste Alexandra Cristina.s-a nascut cu o greutate de 3300g si 52 cm.o ador pur si simplu!!!nu pot descrie in cuvinte ce simt.ma uit la ea,la cat e de mica si de perfecta si nu-mi vine sa cred ca e aici,dupa cat mi-am dorit-o si cat am asteptat-o! razvan e si el topit dupa ea.cand am iesit din maternitate a luat-o in brate si a zbughit-o spre masina.nu mai conteaza nimic.suntem noi trei si atat ajunge! cea mica este foarte cuminte,nu plange decat la foame.problema e ca este cam puturosica.adoarme repede la san iar cand vreau sa o pun in patut plange iar si vrea papica! doarme ca un ingeras.o imbrac in hainute frumoase si e ca o papusica!peste o saptamana putem iesi afara sa ne plimbam si de-abia astept sa-i arat lumea,sa o vada soarele... baita ii facem noi doi,dar eu plang o data cu ea de teama ca ceva nu-i convine.imi tresare inima cand o aud scancind.incerc sa nu o invat in brate,dar din 5 in 5 minute ma duc sa vad ce face. din fericire am muuult lapte,atat de mult ca da pe-afara!alaltaieri am facut febra laptelui,38 grade.sanii parca imi pocneau.bine ca mi-a trecut,dar am tras o spaima!... in rest,ce sa va mai spun?deocamdata nu mai am ce! va pupic pe toate!

#67
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 19 iulie 2003 - 15:05

Inca o data, bine ai revenit Amik! Am o rugaminte pt. mamicile care alapteaz artificial sau mixt. Cati ml. papa pe zi bb-ii vostri? Si pt. cele care alapteaza, le-ati facut proba suptului? daca da cat papa pe zi? Eu am incercat sa imi pastrez calmul pana ieri, dar nu mai pot. Maria are doua saptamani si 3 zile si nu aluat in greutate decat 150 g (la nastere a avut trei kg). Pe zi ce trece, ma lupt si mai mult cu ea sa pape. Acum nu se mai pune problema suptului la san, ci a suptului din biberon. Este asa de lenesa ca adoarme si la biberon. Are mese cand suge doar 50 ml. Intr-o zi papa aprox. 400 ml. Nu am idee daca e bine sau putin. Am citit prin diverse carti ca la varsta asta ar trebui sa pape 500 ml./zi. Voi ce stiti? Ar fi bine sa imi fac griji degeaba. Imi este groaza ca se apropie de o luna si nu ia in greutate. Romana, eu am incercat sa ii dau ceai, dar nu prea ii place. Oricum, nu am insistat. Ii fac zilnic biberonul cu ceai de colici si daca e maraita incerc sa ii dau. Pana acum m-a refuzat de fiecare data. La plimbare, nu conteaza daca o scot cand doarme sau nu, pt. ca daca da de aer curat, adoarme imediat. Aseara, chiar am facut o plimbare (cam lunga) in Mamaia si am avut ceva emotii, dar a dormit tot timpul. Mie imi e inca frica sa ii fac baita. Ii face mama, dar pe zi ce trece, incerc sa ma implic mai mult. Mi-am propus ca la o luna sa o spal singura sau ajutata de tati. Pe o parte e foarte bine ca ma ajuta mama. Am timp sa mai dorm, pt. ca asa cum v-am spus, noaptea nu prea reusesc si in timpul zilei sunt daramata. Dar, va rog sa ma credeti ca am momente in care imi doresc sa le fac eu pe toate. As vrea sa ma ajute doar la treaba, dar nu se poate abtine si incearca sa-mi impuna anumite "principii" de crestere si chiar ma cearta de multe ori. Deocamdata am aplanat toate situatiile "conflictuale", dar sper sa pot usor, usor sa ma ocup eu de tot. Spun asta, cu toate ca mama mea a fost intotdeauna o mamica moderna, este tanara si destul de maleabila, dar tot exista "conflictul intre generatii". Oricum, o iubesc mult si imi dau seama cat de greu mi-ar fi fost fara ea. Va pup si va doresc bb-i mancaciosi. Cornelia

#68
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 19 iulie 2003 - 16:50

Cornelia, iti faci griji degeaba! Na, ca i-am spus-o. Bebele pierde din greutate cind se naste si in 10 zile - doua saptamini va reveni la greutatea de la nastere. Abia dupa aia incepe sa ia in greutate mai accelerat. 50 de ml la o masa e OK. Paul minca 3-400 de ml la virsta aia, si pe zi ce trece minca mai mult. Pe mine m-a stresat pediatrul, cind a avut Paul o saptamina, ca trebuie sa manince 65o de ml pe zi, si nici acuma, (miine doua luni, iar acu' o saptamina avea 5kg, deci a luat foarte bine) nu ajunge prea des la 650de ml. Nu stresa copilul daca nu vrea sa manince. Daca crezi ca nu si-a facut "plinul" si-a adormit, las-o jos ca pentru culcare, dar stai pe-aproape. In max 5 minute iti da de stire dac-a mincat pe saturatelea sau nu. Si proba suptului e irelevanta, ca si ei, ca si noi, au mese cind maninca mai mult si mese cind maninca mai putin.

#69
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 19 iulie 2003 - 22:30

CORNELIA: Nu te stresa ca nu e prea mincacioasa. Cristi al meu , cind avea vreo doua sapt. minca in jur de 430 ml lapte din biberon, iar de la sin nu stiu cit tragea, dar prea mult nu avea cum. Sint zile in care maninca 500 si ceva, chiar 600, dar astazi a fost mai lenes, de la ora 9 ,30 a mincat in total pin la ora asta 280 ml si l-am tinut si la sini vreo 45 de min in total la cele trei mese pe care le-a luat. Acum la ultima masa a supt prima data 80 ml si dupa o ora a mai vrut si a mai supt vreo 50 ml. Era flamind saracutul. Uneori cind ii pun biberonul in gura incepe si trage lacom si mi-e teama sa nu i se faca rau de la viteza cu care bea. Da - uneori e un mincacios fara pereche. Pacat ca nu am lapte la sini pe cit ar vrea el sa pape. Nu stiu cum arata conjctivita la bebelusi, dar al meu are pe o pleoapa niste bubite rosii. Nu stiu ce sa-i fac. Ii curat ochisorii in fiecare zi, uneori si de doua ori pe zi. Nu inteleg de la ce s-au facut. Sa fie de la apa cu care-l spalam. Noi nu o fierbem deoarece neonatoloaga a zis sa nu ne complicam cu asta, ca oricum trebuie sa-si formeze anticorpi. Nu stiu ce fac celelalte mamici , cred ca inca nu si-au intrat in program, deci nu au timp sa ne mai scrie noutati. Nici azi nu a cumparat sotul carucior, asa ca stam sechestrati in casa. Am iesit doar in balcon vreo 35 min. cind bebe dormea dus. Va sarut si sanatate la bebei Romana si [ copil] Cristian

#70
carmenutza

carmenutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 19 iulie 2003 - 22:45

Buna mamici si bebelusi....am revenit si eu dupa o pauza cam lunga, dar dupa ce ne-am mutat nu am avut timp sa instalam calculatorul, lucru care va mai dura probabil vreo saptamana -doua asa ca voi scrie printre picaturi. Eu am nascut-o la Polizu, pe 7 iulie pe Maya Alexia. Taticul a asistat si la travaliu si la nastere. Recomand tuturor acest lucru...m-a ajutat fantastic. Salina trusa de epidurala la municipal costra 600.000 LEI. Azi avem deja 12 zile, si de ieri iesim afara cate o ora dimineata su seara. Am mai scos-o pe balcon pana acum.Noi sintem super cumintele, nici nu prea am auzit-o plangand pana acum, nici macar la baie, mancam si dormim. Eu o alaptez, cred ca am suficient lapte,...caci imi curge si intre alaptaturi. Cum se face proba laptelui?? Si noua ne curg ochisorii, si o curat cu comprese sterile si ser fiziologic. Trebuie facut masaj de 2-3 ori pe zi, pe pleoapa inferioara de la mijlocul ochiului spre coltul interior. Noua inca nu ne-au aparut colici si am inteles ca daca nu apar in primele trei saptamani nici nu mai apar. Sper sa intru mai des....ca doresc bafta cu bebelusii..si sa vorbim cat mai curand. carmen


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -