Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

BEBELUSI DE IUNIE-IULIE 2003


142 raspunsuri la acest subiect

#11
nicol74

nicol74
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 iulie 2003 - 14:03

Bine ati venit !! 1. Lya.............RUT................14.06 2. Romana..........Marius Cristian....22.06 3. Bobi............baietel............24.06 4 Andra...........Luca...............25.06 5. Nicolamar.......fetitza............ 6. Adi, Adina......Maria..............27.06 7. Kehleyr.........Stefania...........27.06 8. Kara............Baietel............04.07 9. Madishor........Matei..............05.07

#12
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 00:25

mamici stiu ca sunteti ocupate pana peste cap, ca sunteti obosite si poate chiar in pline depresii post natale, dar va rog sa faceti un efort si sa intreti pe mamici de iunie iulie si sa le mai incurajati putin pe fostele voastre prietene. Sunt acolo cel putin doua: Amik si Criosotexa care au luat-o rau pe aratura. Cred ca nu fac altceva decat sa vaneze stirile de la ora 17.00- pline de oribilitati si tragedii pe care apoi le mai si posteza, ca doar ce....impreuna la bine si la rau...nu!?! Va rog mult, mult!!!!

#13
Lya

Lya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 09:24

[canada][cheers][cheers]KARA FELICITARI!SA-TI TRAIASCA BAIETELUL! Romana,eu o alaptez exclusiv la san.Am lapte suficient,uneori chiar e prea mult si dupa ce mananca Rut trebuie sa ma mai si mulg mai ales noaptea cand mananca mai rar.Prima saptamana cand am avut furia laptelui a fost f greu deoarece ii dadeam sa suga ,ma mulgeam(nu-mi place cum suna,dar...)ma spalam mancam ceva si apoi de la capat.Si pe deasupra am avut vizitatori a 2-a zi cum am sosit din spital si asa au tinut-o toata sapt ca n-am reusit sa pun capul jos decat noaptea si atunci cu pauza de alaptat si de muls.Eram atat de disperata de cat lapte aveam incat 2 zile aproape ca n-am mancat si n-am baut aproape nimic.Acum beau ceai de anason si chimen in loc de apa,e f bun pt favorizarea lactatiei . Eu zic sa incerci si tu ceaiurile astea si nu incepe sa-i dai lapte praf daca vrei sa-l alaptezi la san.Sora mea a ramas la inceput fara lapte si a vrut sa-i dea completare dar i-a spus o asistenta de la nou nascuti sa nu-i dea lapte praf ci sa-l puna des la san si.......sa creada c-o sa-l poata alapta.Conteaza f mult sa te alimentezi,sa bei lichide ,sa te odihnesti si nu in ultimul rand psihicul!Pot sati spun ca sora mea si-a alaptat copilul pana dupa 1 an fara nici o completare. Eu am scos-o pe Rut de la 10 zile dimineata inainte de 11 si seara dupa 19.Dar daca e mai racoare afara cum a fost ieri poti s-o scoti la ce ora vrei,doar sa nu fie canicula.Pana la 10 zile n-am avut rabdare si-am scos-o cate 10 ,15 apoi 30 min pe balcon.Cand am iesit afara prima data am stat 1 ora.Sambata a facut 3 sapt si am fost in parcul tineretului de la 10 dimineata pana la 18.Mi-a dormit intr-una!S-a trezit doar sa pape la 3 ore jumate si la 4 ore.In rest n-am avut treaba cu ea! In schimb duminica nu mi-a dormit aproape deloc.Nu stiu daca are vreo legatura cu ziua de sambata.Dar azi noapte mi-a dormit de la 11 seara pana la 6 dimineata.A fost record pana acum.A mancat si acum doarme din nou ca un ingeras. Mie nu mi-a dat calciu dar mi-a zis ca trebuie sa-i dau vigantol de la 14 zile.Unei prietene i-a zis sa-i dea si vitamina c si calciu.O sa-mi intreb si eu pediatra sa vad ce parere are,daca trebuie sa-i dau si eu. Rut mananca ziua cam la 3 ore,uneori doarme asa bine ca-i dau chiar la 3 ore jumate sau la 4.F rar imi cere la 2 ore.Mai ales cand merg in parc langa noi unde e cam aglomerat si galagie si nu prea poate sa doarma o ia foamea dupa 2 ore.Ii dau cam 15 min de la un san,15 de la celalalt in total sta la san cam 30 min la o masa.E f mancacioasa a mea si trage bine. Acum te las si-ti doresc sa ai lapte suficient la bb Cristian ca sa creasca mare si sanatos.

#14
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 12:12

Lya: Ce bine ca ai lapte! Bebe al meu a slabit in spital 240 gr . Cred ca si din cauza ca eu am insistat sa-i nu-i dea completare lapte praf. In prima zi cind am ajuns acasa m-am chinuit cu el sa suga de la sin, dar eu nu aveam lapte suficient asa ca am trecut si pe lapte praf. Il mai pun si la sin cam 20-30 min inainte de a-i da lapte praf, dar nu prea suge si are tendinta sa adoarma cu tita in gura. Nu am prea avut timp sa ma mulg si in plus ma enerveaza mulgatoarele aste. Am doua si cu nici una nu reusesc sa nu ma enervez si sa nu ma stresez [bang][bang][bang][bang][bang][bang]. Una e cu pompa si una cu piston - ambele de la chicco. Tu de care folosesti? Acum beau si ceaiuri de anason si chimen si in plus mai iau si niste graunte GALACTOGIL tot pentru lactatie. Dar eu nu am simtit nici o imbunatatire. Ma simt frustrata si sint foarte suparata ca nu pot alapta doar la sin. Nici nu am crezut ca mi se poate intimpla asta. De muls nu ma prea pot mulge, nici timp suficient nu am ca am de facut treaba prin casa. Am ramas fara ajutor deoarece parintii mei nu au mai rezistat la caldura de aici si au plecat la Cluj. Bebe se cam chinuie sa faca scaun iar noi pe linga el, asteptam sa vedem rezultatul de parca foram dupa petrol sau altceva pretios. Ieri l-am scos si eu pe balcon 5 min. Cred ca afar o sa-l scoatem mai incolo, oricum astept ca spat. asta sa vina preotul sa-mi faca si mie rugaciunea ca sa pot iesi afara. La noi nu au inceput colicile dar uneori miriie si vrea sa adoarma doar in brate la mami. E deja un smecher. In rest e un copil cumintel. Singura mea parere de rau e ca nu e mai gras, acum are vreo 3,400 kg. Dar sper sa-si revina. Ce bine ca nu ai problemele mele. Ca m-am saturat de fiert biberoane si apa pentru laptic. Sanatate si tie si fetitei tale, Romana suparata dar, nu ma las.

#15
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 15:23

Bibi, Nu stiu de ce crezi tu ca am luat-o rau pe aratura. Am spus numai ce a patit o prietena de-a mea, numai si n umai ca fetele sa aiba grija si sa nu le uite doctorii placenta prin burtica. Eu chiar nu-s o fire prapastioasa sau panicoasa si nu mi-am dat seama ca pe fete le poate afecta rau o astfel de "fapta" reala. Eu cred ca suntem aici ca sa invatam din experienta altora (chiar si din cele nefericite. Scuze oricum daca am speriat prea rau pe cineva. Pupa Crisa

#16
gio

gio

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 01:16

Romana, eu n-am experienta cu "scaunul' la copii, dar am intrebat o mamica si ea il "stimula" pe bb cu termometrul (suna cam neplacut, dar mi-a garantat ea ca este eficient) si in cazuri extreme cu supozitoare cu glicerina. Sper sa nu spun prostii. Eu am nasul preot si l-am pus de pe acum sa se pregateasca si sa vina dupa el cu ce trebuie cand vine la bb, ca vreau sa ies afara la 10 zile dupa ce voi naste. Sanatate la bbei si de-abia astept sa fiu ca voi. Crisa, stai sa vezi ce-am postat eu la mamici de.....

#17
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 10:50

hai ma Criso, ai luat-o ad literam era o exprimare plastica si in nici un caz ata de dura pe cum ai interpretat-o tu. am inteles intentia ta si apreciez grija fata de toti ce-i ce sunt mai mult sau mai putin aproape de tine, dar totusi nu le vad pe fete spunandu-le medicilor: Hei, ai grija sa nu uiti placenta! Dar tu acum esti la maternitate si eu iti tin pumnii, iti doresc sa ai o nastere usoara, un bebel sanatos, frumos, destept si norocos. a.....si cuminte succes!

#18
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 13:02

Romana si Stefania a pierdut in greutate de cand am adus-o acasa, cel putin in primele zile... ca m-am si zapacit cu cantarul ala. Acum nici nu vreau sa ma mai stresez, o sa o cantaresc o data pe saptamana si gata. Pediatra mi-a spus sa ii fac proba laptelui -- adica timp de 24 de ore sa o cantaresc inainte si dupa fiecare masa ca sa vad cat mananca. Trebuie sa manance cam a 10-a parte din greutatea ei pe zi. Imi pare rau ca nu ai lapte... Incearca sa nu te simti frustrata ca s-ar putea sa faca si mai rau. Odihneste-te cat mai mult si relaxeaza-te. Si eu sunt genul care nu suport sa las treaba nefacuta dar acum chiar nu e momentul. Stefania adoarme si ea cu tata in gura, mai ales dupa 15-20 minute. Si nu imi ies figurile cu gadilatul sub barbie, ca doarme dusa in continuare. Dar daca o las jos sau in patut, se trezeste dupa 5 minute singura ca isi aduce aminte ca ii este foame. Lya eu am avut vizitatori din prima zi :) Si de atunci au tinut-o rand pe rand vreme de o saptamana. Dar ce sa faci, lumea e bine intentionata si nu isi da seama ca nu mai ai atata timp ca inainte... Nicol multumim pentru listuta! Felicitari tuturor noilor mamici si le asteptam pe forum! Va pupam, Dana & Stefania

#19
Claudya

Claudya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 09 iulie 2003 - 21:11

Am sa incerc sa improspatez listutza cu bebelusii: 1.Lya.....Rut........14.06 2.Romana.....Marius-Cristian.....22.06 3.Bobi.......baietel.............24.06 4.Andra......Luca................25.06 5.Nicolamar.....fetita 6.Adi........Maria...............27.06 7.Kehleyr....Stefania............27.06 8.Kara.......baietel.............4.07 9.Madishor...Matei...............5.07 10.Carmenutza......fetita........7.07 11.Nicol74.....Teodora...........8.07 12.Crisotexa.....baietel.........8.07

#20
Salina

Salina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 09 iulie 2003 - 23:09

Fetelor, nu-mi vine sa cred ce aeriana sunt!!! Ati deschis subiectul de o saptamana si eu de-abia acum il vad... Tare ametita sunt! Lasa ca acum recuperez si sper sa ma alatur voua cat de curand. Pana atunci voi "fura" ceva meserie de proaspata mamica de la voi. Va pupic pe toate si sa va traiasca bebelusii. ALINA


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -