Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

BEBELUSI DE IUNIE-IULIE 2003


142 raspunsuri la acest subiect

#21
Lya

Lya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 02:26

Romana draga,lasa treaba si incearca sa te odihnesti mai mult si poate o sa ai mai mult laptic.Si nu te mai stresa ca nu-i mai gras.Mai bine bucura-te ca e frumos,sanatos si cumintel. Mie sincer, imi plac mai mult bebeii astia mai miculuti mi se par mai dragalasi. A mea a luat in greutate in spital intr-o singura zi 110 grame.Acum nu stiu cat are ca n-am cantar dar sapt viitoare mergem la controlul de o luna si de-abea astept sa vad cat are.Eu nu-mi doresc sa fie f dolofana ci sa fie sanatoasa.Acum incepa sa zica cate ceva pe limbuta ei.Ieri i-am dat sa manance ,a adormit si am mers si noi sa mancam.Cand s-a intors sotul in camera Rut era treaza si povestea de una singura.E o scumpa si o cumintica.In 3 nopti nu s-a trezit decat la 6 dimineata sa manance[bibe].Sper s-o tina tot asa.[:D] Mi-e asa de draga ca-mi vine s-o mananc.Ma simt asa de bine cand vad cata importanta am in viata ei.Cand plange uneori sotul n-o poate linisti si eu doar zic ceva cand intru in camera si se linisteste pe loc. Si eu am vise urate ca[grasa]Intr-o noapte am visat c-a murit Rut si ma gandesc mult la asta.Cred ca daca i s-ar intampla ceva as muri si eu.Cand eram gravida am avut un vis asemanator ca am primit un patut care semana cu un sicriu.Doamne ce vise urate!Se pare ca hormonii astia inca-si fac de cap. Ca mai intrebat de pompa.Eu folosesc o pompa manuala.Aveti fiecare asa ceva pe acasa.Eu nu srang laptele cand ma mulg si cel mai usor a fost sa ma mulg sub dus.Sora mea mi-a spus metoda asta si a zis ca-i cea mai simpla c-a incercat si cu pompe. Un[pup]la mamici si la [bibe]

#22
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 03:23

Bine v-am regasit mamici si pupici bebicilor! Sunt foarte adormita. Am scris deja doua mesaje si mi se inchid ochii, asa ca va rog sa ma scuzati daca fac greseli. Stiu ca voi ma intelegeti. Noi am ajuns acasa luni. Mariuta este sanatoasa si frumusica. Inca nu m-am adaptat rolului de mama dar sunt asa de fericita. Mi se pare ca sunt cea mai grozava si copilul meu cel mai dragalas. Stiu ca nu sunt singura. Toate mamicile trebuie sa simta la fel. Astazi Mariuta a facut o saptqamana si am scos-o la o plimbarica in fata casei. I-a placut foarte mult. Cum am iesit afara a inceput sa zambeasca si a adormit. Romana, din pacate, nu esti singura cu probleme la alaptat. Daca gasesti solutii, spunemi-le si mie. Luatul mesei a devenit un cosmar. Nu am avut lapte de loc pana in a patra zi. Si eu am baut la lichide si la ceai de anason, ca acum doar daca ii simt mirosul imi vine sa vars. Am pus-o la san din prima zi, dar nici un folos. La inceput se chinuia sa traga (am avut probleme si cu mameloanele plate, dar s-a mai rezolvat).In prezent o masa dureaza la noi aproape doua ore. E epuizant si pt. ea si pt. mine. Caut solutii, dar nu stiu ce sa mai fac. O pun intai la san. Plange, dar intr-un final prinde si suge incet-incet si adoarme. o trezesc si o luam de la capat. Apoi ma mulg. Dupa jumatate de ora sunt fericita daca mulg 10 ml. asta a fost productia maxima, pt. ca am reusit si performanta de jumatate de lingurita sau chiar 3-4 picaturi. Dupa asta ii dau lapte praf cu lingurita, ca sa nu se invete cu biberonul. Din cauza asta i-am dat peste cap orele de supt si suge doar de 4-5 ori pe zi. Maine vine medicul sa o vada si sunt curioasa ce ma sfatuieste sa fac. In rest, este foarte cumintica si ma minunez si eu cate mutrite face si cum se stramba si cum zambeste, cum da din manute si cum ma prinde si ma ciupeste. Va pupam, Cornelia si bb Mariuta

#23
Lya

Lya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 03:56

Bun venit Cornelia! Sa-ti traiasca minunea! Tie si lui Romana va doresc sa aveti laptic la bebici. Lya&Rut cea mancacioasa

#24
Salina

Salina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 16:19

Mamicilor, stiti ce curiozitate am eu? Au stat taticii cu voi in timpul nasterii sau nu? Daca da, v-a ajutat asta sau mai mult v-a enervat? Pt ca noi tare am vrea sa impartasim si acest moment minunat, dar nu stiu cat e de bine! Voi ce ati simtit? V-a ajutat prezenta sotiorului in acele momente? Va pup si sper sa ma alatur cat de curand voua. De altfel, sper ca puiutul meu sa fie cumintel si sa-mi lase ragazul asta. Sau e doar un vis frumos [;)]? ALINA

#25
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 16:51

Cornelia bine ati venit [:D] Fata mea si ea suge doar de 5 ori pe zi: la 4 dimineata, la 9, la 1, la 6 si la 11 noaptea. Si mie mi s-a parut initial ca are prea putine mese, dar la proba laptelui a iesit ca mananca aproximativ 480 ml pe zi, ceea ce este mai mult decat suficient. Asa ca nu ma mai agit. Si eu m-am chinuit cumplit cu mameloanele plate in spital, dar de cand fata suge bine s-au rezolvat... nu am reusit sa mi le scot cu pompa ca mi se parea prea dureros, tot bebe m-a ajutat. Imi pare rau ca nu aveti lapte... nu stiu ce sa zic, eu am avut noroc cu asta. Nu va pierdeti speranta... Noi avem probleme cu o pacatoasa de secretie la un ochisor pe care aproape sigur am luat-o din spital si care ba apare, ba dispare. I-au facut antibiograma la spital si a iesit un stafilococ. Pediatra zice ca sa nu ii dam inca antibiotice ca e prea micuta, si eu inclin sa cred ca are dreptate... Dar cum am intrerupt tratamentul din spital cum i-a reaparut. In fine... acum o sa dam si cu niste picaturi si poate trece. Lya nu mai imi spune de cosmaruri ca si eu am din cand in cand. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa se intample ceva cu bebe. In prima noapte acasa a apucat-o un plans din ala cu sughituri la mine in brate de m-am temut ca i-am facut eu ceva, ca am lovit-o sau ceva de genul acesta, si m-a apucat si pe mine plansul pana m-a dojenit sotzul meu ca trebuie sa imi pastrez calmul ca stric laptele... Bine ca nu am facut depresie postnatala, m-am temut destul de tare de ea. Cornelia cum se impaca Dasha cu Mariuta? Clara mea se simte un pic data la o parte. In prima zi a latrat la monitorul de bebe ca se auzea plans si nu stia de unde. Altfel e teribil de curioasa, sa miroasa tot ce miroase a bebe, si o las ca sa se obisnuiasca. Dar mi-e mila de ea ca nu am timp mai mult pentru ea. Abia astept sa plecam la munte toti patru dupa botez, ca acolo sa se mai simta si ea luata in seama... Alina imi pare rau ca nu te pot ajuta cu intrebarea, eu am facut cezariana... Va pupam pe toate.

#26
Adi

Adi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 21:06

SALINA, sotul meu a stat o parte din travaliu cu mine. Dr l-a scos afara la ultima faza (cea cu impinsul). Mie mi-a facut f bine, chiar o moasa l-a intrebat daca este psiholog (a raspuns ca e ... inginer). Noi am fost la cursul organizat de moasa Vania Limban de la Municipal. Nu stiu daca a fost cursul bun sau pur si simplu mie mi-a facut f bine. El saracul era terminat. Eu chiar ma bucur ca nu a stat mai mult ca ultima faza e cea mai dureroasa si aveam nevoie sa "ascult" de doctor. Totul depinde de voi doi cum hotarati. Bebelusii vostri au bubite rosii f mici de caldura? Va pup

#27
bobi

bobi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 21:16

salutare, sunt si eu o proaspata mamica din iunie, am vazut ca m-ati trecut pe lista va multumesc, nu am prea mult imp, pe bebe il cheama Tudor Andi va pupm revin cat de repede pot pe forum!!!

#28
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 11 iulie 2003 - 10:22

Cornelia: MI-a cumparat sotul a treia pompa. Electrica de data asta, ca sa nu ma obosesc cind ma mulg. Am folosit-o ieri o singura data. Nu prea am timp, deoarece bebe Cristian cind e treaz vrea sa stea doar in brate, ca altfel plinge si sotul nu accepta sa-l las sa plinga putintel. Eu ii dau Humana 1 cu biberonul, dar cind il pun la sin suge si de acolo. E bine cind suge de la sin deoarece ii regleaza scaunul. Fara laptele de la sin se constipa. O solutie nu am gasit, dar theoretic e bine sa ne mulgem cit mai des ca se ne creasca productia de lapte. Daca nu merge nici asa atunci inseamna ca nu mai avem nici o sansa …. E frustrant , dar ce sa facem? Bine ca exista lapte praf. Ce se faceau acum 500 de ani daca nu aveau lapte la sin? Salina: Linga mine a stat pe o perioada cind aveam contractii. Tot vroia sa vorbeasca cu mine, dar nu avea cu cine ca nici nu ma interesa daca e sau nu acolo. Devenisem indiferenta , cred ca si de la mialginul pe care mi l-au dat. In faza finala a nasterii l-au trimis pe hol cu textul “ nu e priveliste placuta”, dar dupa ce s-a nascut bebe si l-au scos din sala de nasteru l-a vazut si s-a dus cu el la nou-nascuti. BOBI: Sa-ti traiasca baietelul. Nu te-am mai sunat, oricum parintii mei nu au stat decit 2 sapt si jumatate ca nu au mai rezistat la caldura din Bucuresti. Kehleyr: Sanatate fetitei ! LYA: Incearca sa nu te gindesti la rau. Gindeste pozitiv si nu vei mai avea nici vise urite. Oricum bebeii sint aparati fiecare de un ingeras al lor. Noi , pe linga ingrijirile zilnice putem sa ne rugam la Dumnezeu sa-I ocroteasca si sa-i pazeasca. Claudia: Vad ca esti in continuare preocupata cu listuta. Noi cele cu bebei nu prea mai avem timp sa stam asa mult pe forum, dar speram sa treaca perioada asta si sa avem mai mult timp pentru claculator. Am o intrebare. Am creat un subiect si la “parintii intreaba, parintii raspund” in acest sens. Cum am putea sa-i facem baia generala lui bebe singure, fara ajutor? Vreau sa-l spal singura deoarece cu sotul numai la 1 noaptea i-am facut baie si eu sint foarte obosita la ora aia si as vrea sa facem baita la o ora rezonabila. va saruta Romana si [copil] Cristian

#29
Florys

Florys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 11 iulie 2003 - 12:23

Si inca o "papusica" pe lista voastra: 1.Lya.....Rut........14.06 2.Romana.....Marius-Cristian.....22.06 3. Bobi.......baietel.............24.06 4. Andra......Luca................25.06 5. Nicolamar.....fetita 6. Adi........Maria...............27.06 7. Kehleyr....Stefania............27.06 8. Kara.......baietel.............4.07 9. Madishor...Matei...............5.07 10. Catan ..... Cindy ...........6.07 11. Carmenutza......fetita........7.07 12. Nicol74.....Teodora...........8.07 13. Crisotexa.....baietel.........8.07 Sa va traiasca puiutii [bere] Florentina "Sanatate ca-i mai buna decit toate! Albumul: "http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

#30
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 11 iulie 2003 - 17:04

Salina, eu am fost foarte pragmatica in momentul in care au inceput durerile mari si chiar daca sotul era pregatit sa stea cu mine, am preferat-o pe prietena mea care este medic, femeie si stie ce inseamna o nastere. Ea m-a ajutat foarte mult. Singura nu cred ca as fi facut fata. Sotul meu i-a spus medicului ca vrea sa fie prezent in momentul nasterii. medicul nu a fost incantat, dar nu l-a refuzat. Dar de la momentul in care am avut dilatatie 6-7 pana la expulzie totul s-a derulat asa de repede, ca nu am mai putut sa-l anuntam. Cand m-a urcat pe masa, prietena mea trebuia sa il sune. Dar am impins doar de trei ori si a aparut Mariuta, asa ca a venit si a vazut-o abia dupa ce i-au taiat cordonul si au curatat-o. Tati s-a suparat putin pt. ca vroia sa fie primul care o vede, in schimb medicul a fost incantat si mi-a zis: "Ce vroiai sa il adun cat e de inalt de pe jos? Crezi ca eu aveam timp si de el? sala de nasteri nu e pentru tatici!" Sfatul meu este ca daca sotul tau vrea si este destul de puternic sa te poata incuraja pe tine in momentele grele, nu sa se panicheze, sa stea cu tine. Este f. important sa te poti baza pe el.

Dana, spre mirarea noastra Dasha nu o prea baga in seama pe Mariuta. A mirosit-o putin, iar in rest o ignora. In schimb sare disperata pe mine si ma miroase peste tot. Nici noi nu avem deloc timp pentru ea si imi este mila, dar nu stiu acum cum sa ma mai impart. Sper ca in curand sa ne putem organiza. Dasha iese in curte, nici macar la plimbare nu are timp nimeni sa o scoata.

Romana, ce rezultate ai avut cu pompa electrica? Se vede vreo diferenta? Ce pompa e si cat a costat? Eu am avut intai pompa tip para de la Chicco, acum folosesc una ci piston de la Baby Nova, dar chinul a ramas acelasi. Mariuta nu vrea sa suga. De fapt, suge, dar foarte incet si nu cred ca reuseste sa inghita ceva. Niciodata nu am vazut sa aiba lapte in gurita. O sa continuam in ritmul asta, sa vedem daca apare vreo imbunatatire.

Va rog, daca refaceti listuta, treceti-ne si pe noi: Cornelia....Maria....02.07.

Aici o puteti vedea pe Mariuta: http://community.web...ser/cornelianis


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -