Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

BEBELUSI DE IUNIE-IULIE 2003


142 raspunsuri la acest subiect

#111
Ioana Sora

Ioana Sora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 19:30

[cheers][cheers]Felicitari, Claudya ! Sa-ti traiasca bebelusul ! Astept sa ne povesteti cum ti s-a rupt apa...[alcool][alcool] Eu sunt tare trista... Cred ca am ramas singura la mamici de iunie-iulie si vreau sa nasc !!!!!!! Nu mai pot !!!!! Nici Gianina n-a mai scris demult. Cred ca si ea a nascut. Am ramas singura ![q][q][q] [pup], Ioana [gravi][grasa]

#112
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 19:39

Mamicute dragi, Noi suntem bine. Cu laptele nu-mi dau seama daca e OK dar presupun ca daca papa la 2-3 ore suge destul ca altfel al chirai, nu? Kara, Bonissan ii dau doar de 2 zile. Puiul meu nu a avut colici asa ca nu stiu daca e foarte bun. Eu ii dau preventiv, ca sa nu faca colici. Cornelia, nu-ti mai fa atatea probleme cu lapticul. Parerea mea e ca fiecare are o soarta. Eu nu cred ca daca alaptezi, gata cu problemele de sanatate ale bebeului si viata lui va fi o feerie. Zi Doamne ajuta si asta sa fie cel mai mare necaz al vostru. Imi pare tare rau pentru Dasha si sper din tot sufletul sa fie totul OK. Ioana Sora, daca nasti fara epidurala nu o sa ai nevoie de anestezist, asa ca plicul pentru el pune-l la cos. te asteptam in tabara mamicilor. Iti tinem pumnii!!! Claudya, sa-ti traiasca fetita si sa va bucurati de ea. Pupa Crisa

#113
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 20:40

Am revenit. Plimbarea de dimineata a fost excelenta. Nu-mi venea sa ma intorc acasa, as mai fi ramas afara. Ai avut dreptate Lya ca doarme mai bine pe urma deoarece dupa ce a mincat si a adormit a avut un somn de 4 ore, timp in care am mincat ( cam mult, cam des si cu prea multa ciocolata), am dormit cam o ora si jumatate, am spalat haine si am facut un picut de curatenie in bucatarie. Nu stiu cite kg are acum, dar e mai rotunjor la fata, pe spate se simte ca are carnita, ca la nastere era numai piele si os pe spate. Ii place foarte mult sa faca baie. Daca inainte de a-l pune in apa plingea cind simte apa pe corp tace si nu mai zice nimic. Sper sa-l tina tot asa si cind e mai mare, ca stiu ca sint copii care fac un circ intreg cind e vorba sa li se faca baie. Astazi nu a mai regurgitat asa cantitate mare si sper sa nu mai fie cazul. Dupa ce maninca il tin cu capul pe umarul meu cel putin 15 min ca sa-I iasa toate gazele. Din pacate , de cind am venit din spital , stranuta. Se mai confrunta cineva cu problema asta? De multe ori inainte sa adoarma e cam mirit si nu-i mai place nici o pozitie in care il tin in brate. Voi cum treceti peste faza asta? Uneori adoarme cu sinul sting in gurita si trebuie sa fiu foarte atenta cum il scot si cum il pun in patut ca daca se trezeste o iau de la inceput. Si pare atit de fresh dupa un pui de somn scurtulet, incit e si mai greu sa-l adorm apoi. CORNELIA: Incearca sa-ti simplifici viata si sa te odihnesti cit mai mult. Daca zici ca reusesti sa mulgi 40 ml e destul de bine. Si eu am muls tot 40 ml dupa ce m-am trezit din somn. Acum il pun la sini aproape la fiecare masa, cite 10-15 min la un sin. Problema e ca ar avea ce sa suga, sinii mei sint mai mari si mai umflati decit imediat dupa nastere, dar adorme cu tita in gurita si nu prea raspunde la atingeri si ciupituri. Nu stiu cit lapte reuseste sa ia de al mine, dar cred ca e bine si asa. Dupa ce suge cit suge de la sin ii dau lapte praf. Noi ii dam Humana 1 ca din asta i s-a dat si in spital. . Nu renunta la alaptat. Daca il pui un pic inainte de a-i da lapte praf, macar cite 5 min la fiecare sin nu suge chiar nimic?

#114
iuliana

iuliana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 22:33

Ieri i-a cazut si Emmei buricutul, dar mai asteptam vreo 2 zile si incepem baita. E tare cumintica, doarme si maninca bine. Pacat ca eu nu pot sa scot cu pompa de sin decit 20-25 ml de lapte, dar asta e...nu ma mai stresez. Maninca cam 80-85 de ml de lapte in total la o masa si doarme f. bine. Se trezeste la 3 ore si vrea papita, iar noaptea se trezeste de 2 ori. Acum tati a inceput serviciul si imi va fi un pic ca greu, dar va trebui sa ma obisnuiesc. Pacat ca nu pot iesi dupa-amiaza la plimbare pentru ca e f. cald, iar seara cind incepe sa se racoreasca deja e tirziu, asa ca plimbarile le vom face dimineata. Ieri am inceput sa pling ca prostuta de dragoste pentru ea. Ma uitam la ea si nu imi venea sa cred ca e a mea. Bine, macar, ca nu sufar de baby blues si ca stau bine cu moralul. De regurgitat nu regurgiteza, insa citeodata e asa de lacoma ca incepe sa tuseasca in timp ce ii dau sa pape si ma baga in sperieti. Kk face bine, ii place masajul cu crema si stersul la fundulet. Ce mai, ptu' nu fi de deochi, e tare cumintica si sint tare mindra de ea.

#115
Ioana Sora

Ioana Sora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 23:55

Crisotexa, multumesc pentru informatie si pentru incurajari. Sper sa ma alatur si eu voua cat mai repede. [pup], Ioana [gravi][grasa]

#116
Doinna

Doinna
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 iulie 2003 - 00:04

Buna fetelor!Ma preocupa si pe mine ceva si poate ma puteti ajuta cu un sfat:Baietelul meu are luni 6 saptamani si nenea doctorul ne-a chemat marti la vaccin(din cate stiu eu vaccinul se face doar la 2 luni).Oare e ok mai devreme?Mai ales ca bb-ul meu a fost si nascut mai devreme cu 4 saptamani>Si inca ceva:cum se simte bb-ul dupa vaccin?ceva sfaturi...multumesc din suflet! doina popa

#117
iuliana

iuliana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 26 iulie 2003 - 01:24

Fetelor, am si eu o intrebare la voi. Cind le-a cazut buricelul la bebeii vostri, cum le-a ramas pielicica in gaurica? Curata la fel cum e si la buricul nostru? Ca la noi a ramas un pic de singe si tare ma ingrijoreaza asta. Oricum eu continui sa dau cu spirt si mai asteptam pina sa facem baita.

#118
Kara

Kara
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 iulie 2003 - 02:16

Romana, si Mihutu stranuta, cam de 2-3 ori pe zi, dar am citit ca nu trebuie sa-ti faci probleme, nu inseamna ca este racit...al meu sughite f des.... Iuliana, si bb meu a avut putin sange la buricut, dar il stergeam cu putin spirt dim si seara si acum are un buric ca al nostru. cred ca si bb meu ar trebui sa scoata din lapte afara ca sa nu-l mai doara burtica, dar el decat ragaie sau face "part" .. Ioana Sora, nu-ti face probleme cu plicurile, si eu imi faceam atatea probleme, o sa vezi cum se tot dau pe langa tine asistentele ca sa le dai ...dar sa fii atenta, sa nu te grabesti, sa dai decat la cele 2 care o sa aiba grija de tine...eu le-am intrebat..: Dvs o sa aveti grija de mine in timpul nasterii? si daca imi raspundeau da, atunci le dadeam... dr a primit banii la sfarsit, dar stia ca o sa-i dau, pt ca am platit la fiecare consultatie. am mai dat si la femeia de servici, care iti aduce plosca si iti schimba un scutec dintre picioare pe care trebuie sa-l tii acolo. de fapt, eu am platit dblu tot, pt ca am avut travaliul de 15 ore si am prins 2 ture. in ceea ce priveste depresia...o ho ho..si eu am avut si inca mai am putintica...chiar ma trezeam plangand, in special cand venea seara, ma simteam atat de singura, desi ma ajuta f multi. papa kara si mihai.

#119
crisotexa

crisotexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 27 iulie 2003 - 00:03

Mamicutelor furnicutelor, Sunteti prin parcuri, ai? Si noi am iesit azi la plimbare si a fost tare frumos. Mami, tati, puiul si catelul. Doamne, daca l-as lasa pe catelus ar linge puiul peste tot. Mi-era un pic de teama la inceput cu acomodarea lor, insa totul e OK. Am cantarit si eu azi puiul si vad ca are 3,8 kg la trei saptamani fara doua zile (la nastere a avut 3,4kg). Nu stiu cat de bun e cantarul meu dar o sa-l mai cantaresc peste cateva zile si atunci o sa vad diferenta. Si maine o sa iesim in parc si suntem tare fericiti. Mai nasol e ca vine tanti aia terapeuta care ii face masaj la piciorus si plange mititelul uneori de ti se rupe sufletul. Insa piciorusele sunt mai bine si asta e cel mai important. Romana, si puiul meu stranuta, insa am citit ca e normal sa stranute si sa sughita cand sunt asa mici. Cu adormitul la san la noi e cam asa: are perioade cand adoarme bustean dupa ce mananca si il pun in patut fara nici o problema si perioade cand sta treaz si atunci nu ma chinui pea tare sa-l adorm ca n-am nici o sansa. Il pun in patut si sta cu ochii deschisi. Noroc cu mama ca ma mai inlocuieste, ca sotul meu sta cam putin pe acasa (vine seara foate tarziu, doar weekendurile ce stam impreuna) Iuliana, cu buricul la noi a fost o intreaga tevatura. Mama i-a facut baita chiar din ziua cand am venit de la maternitate ( a patra) si bineinteles ca-i uda buricul. Eu eram tare speriata (mama cae a crescut patru copii nu era). Buricul i-a cazut in ziua a 8-a si era complet vindecat in jumatatea superioara si un pic visiniu in jumatatea inferioara. am uitat sa-ti zic ca-i puneam comprese cu alcool 70% si pudra Baneocin cand nu era cazut. Dupa ce i-a cazut i-am mai pus doua zile pudra baneocin si totul a fost OK. Doinna, ce sa zic de vaccin?! stiu ca se face la doua luni. Chiar nu am idee daca se poate face mai devreme. Ai dat o cautare pe forum? Poate gasesti acolo mai multe informatii. Noi am stabilit botezul pe 23 august. Cu o saptamana inainte imi face mie molifta si apoi pot intra si eu in biserica. Abia astept evenimentul. Pupa Crisa fetele

#120
Ioana Sora

Ioana Sora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 27 iulie 2003 - 16:42

Kara, multumesc. Azi sunt mai vesela, oricum. Noi inca asteptam... [pup], Ioana [gravi][grasa]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -