Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

BEBELUSI DE IUNIE-IULIE 2003


142 raspunsuri la acest subiect

#101
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 10:54

Gata, de-acuma a trecut si Claudya in tabara voastra, cu o fetita scumpica foc, de 2800. (circa). Ma duc repede sa pun anuntul la "Anunturi".. :)

#102
Kara

Kara
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 12:20

Crisa, cum este acest Bonissan? pe acesta chiar nu l-am incercat...noi avem probleme mari de tot cu colicii...gazele la stomacel. vad ca ii mai atenueaza durerile sab simplexul, dar nu putem sa spunem ca nu mai are dupa aceea. Nicoleta, tu ce mai faci/ ce-ti face fetita? nu poti sa intri deloc pe internet? Mihaitu are si putina micoza intestinala si asa ca luam nistatin...majoritatea fac la gurita, dar el are in intestin si il supara si acest lucru.... pe mine ma ajuta foarte mult rudele, chiar mai dorm cu el noaptea si pot avea si eu o noapte intreaga, pt ca am trecut exclusiv pe nan...nici nu stiu cat ii place acest tip de lapte... rudele imi zic sa intreb dr daca nu ar fi bine sa incercam altul, pt ca poate plange atat de mult si din cauza asta...ne intrebam si noi si ne miram ce sa-i mai facem, pt ca ni se rupe sufletul cand il vedem asa cum sufera. sper sa nu il tina colicii pana la 3 luni..! sper sa fiti norocoase si sa nu va confruntati cu asa ceva, pt ca este groaznic..! in timp ce mananca incepe sa tipe, si se strange de burtica.. papa, kara si mihai.

#103
bebelusha28

bebelusha28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 13:49

FELICITARI CLAUDYA!SA-TI TRAIASCA SI SA TE BUCURI DE EA IN FIECARE CLIPA A VIETII! Marox-infectia din gurita nu trece de la sine si mai rau,se poate agrava.Cere la farmacie glicerina cu stamicin-spui ca pt infectia lui bebe-e o solutie putin dulce ,cu care trebuie sa te ungi putin pe san cand ii dai sa suga.Asa nu mai e nevoie sa te chinui sa-i pui tu in gurita ca il plimba singur.Iti spun ca dupa doua zile ii trece si nu mai are nimic,dar din cand in cand e bine sa-i mai cu solutia respectiva.Si nu-ti face probleme ca e special facuta pt asta.Te pup si numai bine. http://community.web...er/corinutza111

#104
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 15:19

romana, stai linistita ca n-are nimic, asa fac unii copii. Cu efectul secundar ca n-o sa aiba nasul infundat :)

#105
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 15:42

Felicitari Claudya! Pupicei fetitei dragute! Bun venit noilor mamici! Pt. desfundat nasucul noi nu am gasit spray cu apa de mare. Am luat niste picaturi cu apa de mare. Inca nu se vad efecte. Tati a propus o sedinta de scufundari in mare si poate, poate... Romana si eu imi fac grija cu regurgitatul. I-am spus dr-lui ca da afara pe nasuc, dar nu a comentat nimic. La noi nu se intampla in timpul mesei, ci dupa. Chiar daca scoate aerul, tot regurgiteaza. Se intampla de mai multe ori si chiar la o ora-doua de la masa. Din cauza asta, chiar si cand doarme, trebuie sa o pazesc. Inainte de a varsa face si ea o mutrita... si chiar plange. Dupa asta, este fericita un timp, dar de multe ori scena se repeta. Mi s-a spus sa nu ma ingrijorez, dar ma gandesc sa apelez si la alt medic. Inca nu stiu ce sa fac. Kara, si Mariuta mea bea laptic Nan. Nu cred ca are colici (eu ii dau preventiv Sab simplex), dar, in schimb, face o kk tare-tare. Nu este constipata, pt. ca face de 2-3 ori pe zi, dar imi este asa mila de ea. Plange de fiecare data si se chinuie. Trebuie sa o ajut, indoindu-i piciorusele. Ma gandesc si eu ca e de la laptic. Dar am inteles ca Nan e cel mai bun, asa ca nu stiu daca sa il schimb sau nu. Iar medicul mi-a zis ca probabil asa este ea si ca nu prea am ce sa ii fac, cel putin deocamdata. Cam astea sunt raspunsurile pe care mi le da dr. mereu... nici nu stiu ce sa zic. Daca mananca, nu are febra, este activa, nu e deranjata la stomacel, nu varsa repetat (in jet) tot continutul stomacelului - totul este in regula, doar ca tb. sa urmaresc in continuare orice manifestare si sa il anunt daca apar madificari. Marox, Mariuta mea nu a scapat nici de "candida albicans". Din spital i-au aparut petele albicioase, dar acolo nimeni nu mi-a zis ca ar fi vreo problema si eu am considerat ca e normal (nu am luat in considerare faptul ca in spital nu mi-a zis nimeni nimic, in general, exceptand reprosurile repetate ale unei asistente ca nu o hranesc...dar sa trecem peste asta) Intr-adevar, acasa i-am luat (la indicatiile medicului) glicerina cu stamicina si parea ca i-a trecut, dar ii apar din nou, asa ca tratamentul trebuie continuat un timp. Romana, si eu am marsupiu si cred ca in anumite situatii, este folositor. E adevarat ca nu l-am folosit decat o data, dar la niste plimbari scurte, prin oras sau in vizita, cum a zis Madishor cred ca este mai indicat decat caruciorul. Va spuneam de depresia mea. Tot astept sa imi treaca. Ieri parca am fost mai bine. Cauza principala este alaptatul. M-am gandit bine si m-am hotarat sa nu mai fortez lucrurile si pur si simplu sa trecem pe lapte praf integral. Poate ma condamnati. Stiu, si eu, la randul meu, le-am condamnat pe cele care au renuntat "cu usurinta" sa-si alapteze copiii. Eu ma imaginam mamica minunata (ca sa nu zic perfecta) care isi alapta copilul pana la un an si care nu avea nevoie de biberoane (nu aveam cumparat decat un biberon pt. ceai.. hmm...). Dar acum prefer ca Mariuta sa pape lapte praf, decat sa aiba o mamica tot timpul nervoasa si care plange din orice, innebunita de ideea de a se mulge sau foarte obosita cu puiutul sugand ore la piept si urland de foame in continuare. Asa ca, deocamdata, ma mulg o data pe zi (cam 40 ml), dar nu ma mai stresez. Continui sa folosesc bepanthen (parca s-au mai diminuat durerile) si sper sa nu fac cine stie ce complicatii (simt niste noduli la sanul stang). Si ca sa puna capac starii mele, avem din nou probleme cu Dasha (catelusa). Eu credeam ca e trista ca avem bb in casa, dar se pare ca e bolnavioara. Posibil sa fie ocluzie intestinala. Azi e tati toata ziua cu ea la dr.: injectii, clisme, radiografie. Sper sa fie bine, in final si sa nu se ajunga din nou la operatie, pt. ca nu stiu daca mai rezista. Ma simt asa de vinovata ca nu am avut timp de ea si ca nu am observat mai devreme ca ceva nu e in regula. mereu mi-am imaginat ce frumos o sa se joace Mariuta cu ea si nici nu vreau sa ma gandesc ca i s-ar putea intampla ceva rau. Abia astept sa vina acasa in seara asta. Nu vreau sa va intristez cu "problemele" mele si va multumesc ca ma ascultati. Va pupam dulce, Cornelia si bb Mariuta

#106
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 15:59

Cornelia, tin-te tare si nu lasa "dusmanii" sa te biruie. Nu-ti fa griji cu regurgitarea, asa fac mai unii copii. O sa treaca in citeva saptamini, o sa vezi. Daca tot ii dai, macar un pic, de lapte de la tine e foarte bine, ca-i mai dai si din anticorpii tai. Sa stii ca chiar daca face kk de 3 ori pe zi, daca-i tare se cheama constipatie. Se pare ca formula are acest efect. Mai ziceau unele mamici ca le dau formula la bebei facuta cu ceai de musetel in loc de apa fiarta si asa au scapat de "gloante". Fa si tu o incercare, hai ca nu-i greu, si-asa fierbi apa.. Iti tin pumnii sa fie Dasha bine, nici catzeluky a mea nu-i prea vesela zilele astea si nici nu vreau sa ma gindesc ca ar avea ceva ca sintem numai noi acasa in timpul zilei, tati vine tirziu noaptea.. O sa vezi tu ca or sa treaca toate astea, azi-miine o sa ne mearga copiii la scoala.. ;) Pupicei.

#107
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 16:48

Buna, Bebelusha28, multumesc pt sfatul de a folosi glicerina cu stamicina. Nu stiu daca gasesc aici, dar in citeva zile vine o prietena din România si ii spun sa-mi cumpere. Cornelia, capul sus si nu lasa depresia sa te doboare ! Si eu imi imaginam ca o sa-l alaptez pe Alex 3-6 luni, acuma ma gindesc daca mai rezist 2 saptamini pina face 2 luni. Citeam undeva ca laptele de dimineata este cel mai hranitor, si ca atunci cind se face intarcarea la suptul de dimineata se renunta in ultimul rind. Tie nu ti se pare ca ai mai mult lapte dupa ce te scoli din somn? Parerea mea e ca viitoarele mamici nu sint niciodata avertizate de cit de greu este sa alaptezi, cred ca avem o imagine prea idilica si ne imaginam ca nu se poate sa nu avem lapte. Regurgitarile se datoreaza unei imaturitati a sistemului digestiv, orificiul care inchide stomacul nu functioneaza cum trebuie. Se pare ca problema se rezolva de la sine pe la 6-9 luni, cel putin asa scrie in brosurica pe care am primit-o de la maternitate. Oricum, trebuie sa ne asiguram ca bebelusii nu pierd din greutate din cauza regurgitarilor, atunci ar fi grav. O zi placuta!

#108
bebelusha28

bebelusha28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 17:18

Dintre toate formulele de lapte,singurul lapte praf umanizat in urma caruia scaunul este foarte asemanator cu cel din alimentatia naturala,adica moale si putin pastos,este HUMANA.Scrie si in cartile de medicina si va spun ca l-am experimentat si eu.Oricum se pare ca acesta este cel mai bun ,numai ca e mai greu de gasit si destul de scump.De aceea ,doctorii recomanda Nan care este un lapte bun si pe care-l gasesti usor.Va pup,sanatate si numai bine! http://community.web...er/corinutza111

#109
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 18:38

hello,girls! azi a venit iar doctorul si am cantarit-o din nou.marti avea 3600g.azi 3900g.puiuta mea creste vazand cu ochii! imi imaginam ca viata alaturi de un nou-nascut este oarecum mereu la fel.adica el doar doarme,suge,pipi,kk....so on... alexandra petrece destul de mult timp privind,ascultand cand ii vorbim...fae ochisorii mari ca si cum ar vrea sa capteze tot ce spunem. capul si-l tine atat de bine,il intoarce...lucrurile astea mi se par niste realizari nemaipomenite pentru ea! nu prea ii place ei baita.si ma doare sufletul cand o aud cum plange.sper sa se obisnuiasca mai repede ca sa nu mai suferim amandoua.sarcacul razvan,ce-o sa se faca el cu doua "muieri" pe cap?!:))) lapte am...se vede pe ea.un program clar de supt nu si-a facut inca.cel de noapte e oarecum stabilit-suge de vreo doua ori pana dimineata. stiti ca mi-e dor de ea cand doarme?ma uit la fata ei,la obrajii bucalati si la manutele stranse pumn impotriva lumii si simt ca ma topesc. stam seara amandoi in pat,pe intuneric,si o ascultam ce sunete scoate in vis...sau ce mod sonor de a face kkita are!si pufnim amandoi in ras de parca cine stie ce grozavie s-ar fi intamplat...oare asa de prostuti sunt toti parintii? de fapt,e firesc safii asa.orice om indragostit are o dza de nebunie/prostie in cap... imi place sa o tin eleganta,chiar daca nu o vedem decat noi in casa...de-abia astept sa mai creasca,sa o vad cautandu-mi in caseta cu bijuterii cum cautam eu in a mamei...de-abia astept sa vorbeasca,sa paseasca... of,iar mi s-a facut dor de ea... va pupicim dulce. alexandra mare & alexandra mica!

#110
Ioana Sora

Ioana Sora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 19:12

Dragi mamici de iunie-iulie, chiar daca n-am nascut inca - sper sa n-ajung mamica de august ! [bang][bang]- si am ramas printre putinele gravidute de la mamici de iunie-iulie, am citit tot ce ati scris voi ca sa stiu ce ma asteapta. Si abia astept... Vreau si eu sa va intreb ceva, per mamicile din Romania, pentru ca deja ati trecut prin experienta nasterii. Lamuriti-ma si pe mine. Daca nasti natural, fara epidurala, fara cezariana, e si un doctor anestezist sau numai doctorul tau ? Te asista si o moasa, si o asistenta sau cum e ? Ma intereseaza sa stiu cum fac cu plicurile... Si pediatrului voi i-ati dat bani ? Stiu ca nu prea aveti timp, ca nu va lasa bebeii, asa ca nu mai pun si alte intrebari deocamdata. [pup], Ioana [gravi][grasa] INCA...[:(]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -