Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

cariera intre DA si NU...


51 raspunsuri la acest subiect

#1
andrath

andrath

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 467 mesaje

Postat 15 august 2007 - 13:52

Subiectul este inspirat dintr-o postare a unei forumiste : cariera= orice job de contabil, ca justificare pentru avortarea unui copil. Citind postarea ei, sincer marturisesc ca mi s-a aprins un beculet: Are dreptate!!

Mult prea multe dintre noi ( aici m-am inclus si pe mine) ascund in spatele carierei anumite neputinte, in special cele legate de copii.

Acum vin si va intreb pe voi: Care este cariera si care este simplul job care iti pune painea pe masa? Cum delimitam una de alta? se pot delimita?



Din punctul meu de vedere, dorinta de a face cariera nu justifica esecurile din viata personala ( lipsa unei familii, a unui copil).



Este adevarat ca Stefan este mai important decat orice job. DAR, iarasi e adevarat ca nu pot sa ma ocup numai de familie fiindca ma apuca nebunia si depresia. Am stat acasa cu Stefan 6 luni, apoi m-am intors la lucru ( si pentru bani, la vremea respectiva), dar si pentru ca nu mai suportam sa vorbesc numai despre lapte, pampers, caca, diversificare etc.





Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)

Stefan[copil]

"I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."

#2
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 15 august 2007 - 16:19

Nici eu nu as putea sta acasa, dar nici nu am o cariera.
Ar fi fost o cariera, daca atunci cand Adi avea 2 ani jumatate, as fi acceptat postul oferit in Bucuresti de Manager de proiect... Am stat mult si m-am gandit si am ales jobul de acum care-mi permite sa pun o paine pe masa, dar nu-mi ofera perspective. Si am ales jobul fara nici un regret gandindu-ma in primul rand la relatia cu copilul, pe care o construiesc in fiecare zi.
Ma gandesc ca dupa ce Adi va termina liceul, poate voi incepe si eu o cariera, desi voi fi la o varsta la care nu prea mai ai acces la asa ceva. Eu ma simt insa tanara si plina de viata.


#3
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 15 august 2007 - 19:12

Mie mi se pare cam ciudat cum pune lumea problema. Oare sa muncesc? Oare sa nu? De parca e asa un moft, suntem toti rentieri si banii cresc pe balcon sau in gradina, munca o facem asa de hobby sau de kiki-bambus. Cariera sau doar servici, majoritatea, barbati sau femei, muncim ca sa traim, sa ne intretinem pe noi si cand acestia exista, sa ne putem creste copiii in conditii decente. Mie nu mi se pare asa o alegere pe care o faci din plictiseala si te intrebi intr-o doara oare ce ar fi mai bine, ca banii curg oricum, eu imi pun doar asa niste intrebari existentiale. De unde curg domn'e banii astia, ziceti-mi si mie si maine nu ma mai duc nici la cariera nici la servici.

#4
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 15 august 2007 - 20:15

quote:
Initial creeata de andrath
Subiectul este inspirat dintr-o postare a unei forumiste : cariera= orice job de contabil, ca justificare pentru avortarea unui copil. Citind postarea ei, sincer marturisesc ca mi s-a aprins un beculet: Are dreptate!!Mult prea multe dintre noi ( aici m-am inclus si pe mine) ascund in spatele carierei anumite neputinte, in special cele legate de copii. Acum vin si va intreb pe voi: Care este cariera si care este simplul job care iti pune painea pe masa? Cum delimitam una de alta? se pot delimita?Din punctul meu de vedere, dorinta de a face cariera nu justifica esecurile din viata personala ( lipsa unei familii, a unui copil). Este adevarat ca Stefan este mai important decat orice job. DAR, iarasi e adevarat ca nu pot sa ma ocup numai de familie fiindca ma apuca nebunia si depresia. Am stat acasa cu Stefan 6 luni, apoi m-am intors la lucru ( si pentru bani, la vremea respectiva), dar si pentru ca nu mai suportam sa vorbesc numai despre lapte, pampers, caca, diversificare etc.Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)Stefan[copil]"I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."
da'cu calu ce-ai avut; adicatelea cu meseria de contabil care nu-i simpla deloc(nu aia ce presupune acte primare-fals numita contabil ce-o face tot rominu priceput la fotbal,politica si contabilitate)http://www.floriinro.ro/

#5
andrath

andrath

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 467 mesaje

Postat 15 august 2007 - 21:38

quote:
Originally posted by Ana Stroe
quote:
Initial creeata de andrath
Subiectul este inspirat dintr-o postare a unei forumiste : cariera= orice job de contabil, ca justificare pentru avortarea unui copil. Citind postarea ei, sincer marturisesc ca mi s-a aprins un beculet: Are dreptate!!Mult prea multe dintre noi ( aici m-am inclus si pe mine) ascund in spatele carierei anumite neputinte, in special cele legate de copii. Acum vin si va intreb pe voi: Care este cariera si care este simplul job care iti pune painea pe masa? Cum delimitam una de alta? se pot delimita?Din punctul meu de vedere, dorinta de a face cariera nu justifica esecurile din viata personala ( lipsa unei familii, a unui copil). Este adevarat ca Stefan este mai important decat orice job. DAR, iarasi e adevarat ca nu pot sa ma ocup numai de familie fiindca ma apuca nebunia si depresia. Am stat acasa cu Stefan 6 luni, apoi m-am intors la lucru ( si pentru bani, la vremea respectiva), dar si pentru ca nu mai suportam sa vorbesc numai despre lapte, pampers, caca, diversificare etc.Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)Stefan[copil]"I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."
da'cu calu ce-ai avut; adicatelea cu meseria de contabil care nu-i simpla deloc(nu aia ce presupune acte primare-fals numita contabil ce-o face tot rominu priceput la fotbal,politica si contabilitate)http://www.floriinro.ro/
Este inutil sa te simti vexata! Mama mea este contabil (retine: contabil, nu economist adica nu a urmat cursurile unui institul economic, a facut "doar" liceul economic, lucru care nu a impiedicat-o sa fie o femeie de exceptie) si termenul nu a fost folosit in sens peiorativ ci pur si simplu am preluat o exprimare.Dar, banuiesc, e mult mai simplu sa citesti in diagonala, asta asa ca tot vorbim de romanul priceput la toate !!!A, si aici nu pun in balanta casnica versus carierista, acest subiect este de mult fumat. Vorbesc de alegerea intre, zic si eu, femeia neurochirurg si femeia vanzatoare. Este evident, cred, pentru toata lumea ca nu vorbim aici de acelasi tip de cariera. Dar poate ca una dintre ele, ( poate amandoua) a ales acest job pentru a pune paine pe masa familiei.Deci, daca o femeie exceptional de talentata devine neurochirurg in cautarea rasplatii materiale, a facut-o pentru cariera sau pentru a pune paine pe masa?Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)Stefan[copil]"I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."

#6
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 15 august 2007 - 22:13


tocmai asta-ti spuneam: in afara Romaniei, oriunde contabilul are studii superioare, uneori de ciclul 2 (masterat), restul sunt comisi, tehnicieni, si alte cadre medii; e daca vrei ca diferenta (din Romania) intre medic si asistenta medicala-in medicina;

http://www.floriinro.ro/

#7
Ktrinel

Ktrinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 15 august 2007 - 22:50

cand faci cariera? ce e cariera?

cariera ai/faci cand simti...atunci cand esti ff priceput/pregatit in ceea ce faci si iti mai si place, atunci ai o cariera...indiferent ca framanti paine sau cercetezi moluste la microscop.

cariera e atunci cand o simti.cand munca pe care o faci te implineste.si nu o faci doar "pentru ca"
ce atata...da' un manager e mai de cariera decat un contabil, sau un maturator decat un medic...????

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)


#8
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 15 august 2007 - 23:44

Daca te faci neurochirurg nu e pentru a pune doar paine pe masa, e pentru a pune cozonac. Daca poti si te tin curelele. Eu cred ca si o cariera, chiar dc. e facuta din pasiune, e facuta pana la urma si pentru a asigura un venit mai mare sau mai mic familiei. In general cand vorbim despre cariere de exceptie, venitul tinde sa creasca exponential cu nivelul atins in cariera respectiva. Altfel nu ai face cariera, ai face doar un hobby. Cine face doar cariera pentru cariera in sine si nu il/o intereseaza nimic altceva, probabil nu o/il intereseaza nici sa aiba familie si/sau copii. Restul, oricat ar zice, o fac si pentru a avea un nivel de trai bun si daca le si place si sunt buni la ceea ce fac, implinirea e completa pe toate planurile.

#9
andrath

andrath

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 467 mesaje

Postat 16 august 2007 - 10:06

Sincer, io ma asteptam la niste raspunsuri ceva mai personale, nu la descrierea meseriei de contabil in afara Romaniei sau la definitia cuvantului "cariera"(pentru asta exista DEX-ul , multumesc foarte mult!).



Vroiam sa vad unde ati sucit-o voi de la cariera la familie, si cum le impacati. Vroiam sa vad cat e pasiune in ceea ce faceti si cat e necesitatea de a munci. Adica vreau sa spun : va place ceea ce faceti? si care motivul pentru care ati acceptat sa lucrati acolo: banii sau gloria?



Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)

Stefan[copil]

"I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."

#10
andrath

andrath

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 467 mesaje

Postat 16 august 2007 - 10:16

quote:
Originally posted by Ktrinel



ce atata...da' un manager e mai de cariera decat un contabil, sau un maturator decat un medic...????






In primul rand, nu inteleg iritarea. Te deranjeaza subiectul, treci mai departe, e ca la telecomanda: apesi pe buton!



In al doilea rand, sincer mie nu mi-se pare ca un maturator ar putea face cine stie ce cariera, cu foarte multe realizari. Poate cel mult sa-si faca treaba foarte bine si sa fie avansat la maturator sef.



A, si nu cred ca munca de maturator este degradanta, nici o munca nu este. Fiecare face ceea ce poate si ce vrea.



Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)

Stefan[copil]

"I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -