Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

cariera intre DA si NU...


51 raspunsuri la acest subiect

#11
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 16 august 2007 - 11:50

ok, ca ma simt cu musca pe caciula :-))

am avut cariera, acum am job, dar vreau sa castig la loterie si sa adopt doispe copii si sa "stau" acasa sa-i cresc. nimic altceva nu m-ar face mai fericita, poate doar o calatorie in spatiu. :-))



mie mi se pare mit ca le poti imbina pe toate perfect. cel putin la inceput, cand iti construiesti cariera, nu ai de ales decat sa sacrifici familia. cariera nu se face de la 9 la 5, din pacate...



Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as întoarce-n chaos...

*********

Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil

*********

mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)



#12
andrath

andrath

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 467 mesaje

Postat 16 august 2007 - 12:14

mda, cam asa si la mine, numai ca atunci cand m-a apucat construitu' n-aveam familie si n-am avut ce sacrifica. Apoi a venit saptamana oarba si m-am pricopsit cu barbata-miu, l-am amanat pe bebe vreo doi ani(lucru pe care nu l-as mai face in veci!!).

Problema e ca acum desi am avansat, pasiunea s-a cam dus din cauza schimbarii conditiilor. Banii sunt buni. Cand vor inceta sa mai fie, am sters-o!



Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)

Stefan[copil]

"I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."

#13
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 16 august 2007 - 14:38

Eu vreau sa le imbin pe amandoua in masura in care am nevoie si de falmilie si de job (nu spun cariera ca nu-s Madam Aslan si nici nu aspir la "fonctzii", cum zice nenea Iancu). N-as fi implinita fara familie mea (ea e pe primul loc) dar nici sa stau doar la cratita nu pot. Am facut totusi o facultate si, pe langa nevoile materiale, simt ca trebuie sa mi le satisfac si pe cele intelectuale si sociale, chiar daca la un nivel sa ziceam mediu, nu de top.

So... incerc sa impac si capra si varza, pentru ca le vreau pe amandoua, cu accentul pe capra[:D]

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

#14
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 16 august 2007 - 19:12

Problema e ca sunt f. multe nuante. Adica sa zicem ca maturatorul are doar un servici, medicul are o cariera, desi nu fiecare medic are o cariera stralucita. Deci mai sunt si cariere asa mediocre :))

Eu personal am un servici. Se intampla ca imi place f. mult ceea ce fac, cred ca e cel mai bun servici din lume. Aduce venituri peste media din US, dar nu te imbogatesti. Si e destul de solicitant. Asa ca discutand despre imbinarea "carierei" sau jobului sau a ce o fi cu familia in cazul meu, am renuntat un pic in fiecare domeniu. Ma limitez la un singur copil pentru ca nu am cum, financiar, sa stau acasa cu el si nu exista concediu de maternitate. Si la job fac maximum de efort de care sunt capabila, dar daca nu as avea familie trebuie sa admit ca as putea sa fac mult mai mult. Deci e un job frumos, care asigura un venit bun, pe care intentionez sa il pastrez si sa il imbunatatesc pe cat posibil fara a munci pana la epuizare Asa ca nu voi avea o cariera stralucita, ci doar una mai mediocra asa. Si nici nu voi avea multi copii. Dar sincer, nu am simtit niciodata dorinta de a avea mai mult de doi copii.

#15
andrath

andrath

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 467 mesaje

Postat 16 august 2007 - 20:53

OK, asa mai veniti d-acasa, ca incepusem sa cred ca-s singura cazuta din luna [:D]

Pe de o parte da, regret ca n-am facut mai mult cand puteam, recte eram singura, sau, in fine fara Stefan. Pe de alta parte, hmmm, vorba conchitei, sper sa castig la loto sa nu trebuiasca sa muncesc pentru bani, ci doar asa de distractie. Evident, ca acum rabufneste frustrarea din mine ca nu pot sa-mi fac meseria cum trebuie fiindca sunt enspe'mii de piedici ca:nerecunoasterea muncii depuse, vorbitul ca Moise in pustiu si senzatia ca tot ce faci amana doar inevitabilul.



In fine sa culc copilul si revin!



Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)

Stefan[copil]

"I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."

#16
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 17 august 2007 - 00:45

Andrath, poate primul pas spre succes e ala cand recunosti ca e posibil sa nu-l obtii. :-))) adica sa ajungi la o detasare inteleapta care sa iti permita sa dai tot ce ai mai bun pe ambele planuri si sa ramai sane in acelasi timp, fara sa-ti ridici tot timpul stacheta si sa te epuizezi sau sa te lasi coplesita de dezamagire ca nu esti super de super in ambele domenii - cariera si familie.



io am glumit cu loto, nici macar nu joc. in schimb, joaca manole, sper sa castige el. :-)) de fapt, am vrut sa spun ca nu as da timpul cu copiii pe cariera.



Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as întoarce-n chaos...

*********

Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil

*********

mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)



#17
Ktrinel

Ktrinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 17 august 2007 - 02:41

nu sunt deloc iritata, m-am uitat si in oglinda ...[:D]

cred ca totusi multa lume confunda jobul cu cariera...nu inseamna neaparat ca daca castigi bine intr-un job e si cariera...

daca ni s=ar da niste exemple concrete, poate am putea spune mai multe, altfel simt ca de fapt lumea se refera la viata profesionala (sau a avea un serviciu bun) = cariera. ...
chiar as vrea sa ne spuna cineva mai concret ce face si de ce crede ca este "cariera".

ha, care se baga? concret.
eu nu am cariera, desi am serviciu, imi place ce fac si poate o sa ma mai si perfectionez. sunt destul de bine platita. dar nu consider ca am cariera, nici nu ma cramponez de asta [:D]...




Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)


#18
diana21

diana21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.513 mesaje

Postat 17 august 2007 - 04:04

Eu cred ca, spre deosebire de un simplu job, o cariera presupune sa ai parte si de putina notorietate/celebriate. Adica nu prea poti sa ai o cariera stralucita si sa nu te cunoasca decat doamna grasutza de la cantina. De ex., Cristian Tudor Popescu este un om care a facut cariera ca jurnalist, pe cand icsulica de la ziarul Cancan, nu.

Si neaparat sa ramana ceva in urma ta. O idee desteapta, o inovatie, o descoperire, etc.



Povestea Burticii

Dialoguri strumfesti



Poze strumfesti









#19
Ktrinel

Ktrinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 17 august 2007 - 06:49

diana21.normal asa ar trebui sa fie... acuma, io sincer, am zis ca nu am...da' as vrea sa mai aud pe cei care sustin ca au, ca au lasat-o de dragul copiilor, de dragul barbatului...cu ce se ocupa...ca asa discutii sterile sa tot avem...


Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)


#20
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 17 august 2007 - 07:01

Pai la mine e vorba de o asa numita "cariera universitara". Dar cum nu cred sa sparg gura targului si sa iau premiul Nobel, probabil ca nu e de fapt cine stie ce cariera. Dar cere mai mult timp investit decat sa zicem meseria de camerista. Ca sa incerc sa fac maximum posibil eu imi impart treburile cu barbatul. In timpul scolii ma trezesc la 5 dimineata si lucrez pana la 4.30 dupa masa. In general incerc sa pun cel putin 10 ore pe zi la servici. Ca sa fac asta, barbatul se ocupa de casa/copil dimineata si cand sunt eu la conferinte sau alte calatorii in interes de serviciu. Iar eu in felul asta pot sa vin acasa la o ora rezonabila si sa pun maximum de ore posibil. Dar nu lucrez aproape niciodata in weekend, ceea ce in mod normal cand e vorba de o cariera trebuie sa faci. Oricum, intr-adevar nui poti sa le ai pe toate perfect. Eu nici nu as putea sa fac doar copii sau doar servici si sa le ridic pe fiecare la nivel de arta.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -