Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum economisim si unde?


32 raspunsuri la acest subiect

#11
ierima

ierima
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 11:57

Mare problema fetelor!!! Dupa lupte seculare metoda care se pare ca functioneaza la noi este: - pentru ca suntem in Ro facem o estimare a economiei posibile pe luna in curs si cumparam valuta pentru a o pune la ciorap( e mult mai complicat de-o cheltuit) - pentru restul facem lista clara de acasa cu ce avem de cumparat( lucruri necesare in acel moment si nu probabile), iar apoi calculam aproximativ suma totala necesara pe care o luam la noi, nimic mai mult,pentru a nu ne intinde mai mult decat ni-e plapuma - si bineinteles banii nu stau in casa ci pe card. Secretul ar fi sa-ti propui sa economisesti, de ex, 300 Euro ca sa reusesti efectiv sa pui deoparte 200 Euro. Livia si Maria(2 ani si 5 luni,cea care-mi spune sa mai stau si pe acasa ca am destui bani)

#12
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 12:32

quote:
Originally posted by maudi
noi am pus in cui planul de economii si ne-am apucat de infaptuit planul la facut bani. ca daca ai de unde, ai si sa pui deoparte.
[cool]Maudi! Si noi la fel! Maini sparte ca pe aici pe la noi si cheltuieli peste posibilitatzi, mai rar! O viatza avem si tot asa, facem planu' de facut bani, ca sa avem de unde! Pupici! Ruxi

#13
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 13:14

Eu sint "caseria"[biz], eu evaluez ofertele, studii de piatza, raport pret-calitate ( la pampersi si alte produse [:D]), si cind am decretat stare de economie pentru achizitii mai de valoare ( masina si casa) s-a aplicat planul, fara obiectii ( " Cum spui tu , mamicule! ")[mariaj][^]. Acum de cind cu bebe, cum ar zice Luiza Kirkotasha : " Rilax! ". Ce credeti: sunt "berbeaca" ?[:D] Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil

#14
Margot

Margot
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 13:59

La fel ca Ierima, poate ca avem si fetite de aceasi varsta (sa ne traiasa).Important sa nu treca luna fara sa punem ceva deoparte, cat de putin dar sa fie pus,exceptie concediile, o nunta 2 pe luna. Si noi traim in Romania, asa ca este destul de greu, preturile cresc de pe o zi pe alta, iar salariile sunt aceleasi.Inainte economiseam mult mai mult, acum din ce in ce mai putin.Grea viata in Romania. Margot

#15
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 14:00

quote:
Originally posted by ruxij [cool]Maudi! Si noi la fel! Maini sparte ca pe aici pe la noi si cheltuieli peste posibilitatzi, mai rar! O viatza avem si tot asa, facem planu' de facut bani, ca sa avem de unde! Pupici! Ruxi
ruxi, pai zi tu ca nu e asa! noi schimbam orasul pe 20 iulie. si ma asteptam de la omu' meu, de aceeasi zodie cu generoasa si scumpica adi69, sa ma puna pe paine si sare, vorba aia, cheltuielile sunt enorme pentru relocatie. si, ce sa vezi? in urma cu trei saptamini ma anunta nenea sotu' ca merem in vacanta, sa-mi fac bagajele. dupe aia, cica hai sa facem cumparaturi pentru o luna, sa stim o socoteala, ce e strict necesar. nu-ti vine sa crezi daca iti spun ca merge la cumparaturi aproape zilnic. cind ma intreaba invariabil ce vreau de la magazin, eu ii spun "nimic" si el se intoarce cu portbagajul plin! l-am intrebat si eu" mai gindacelule, dar e foamete mare in Florida aia, de tre' sa caram si mincare dupa noi?".noi ne-am hotarit sa dam hainele la saraci, ca sa nu le caram dupa noi si sa mai facem si un bine. dar, babe al meu s-a apucat sa imi cumpere haine acuma,desi stabilisem ca o sa refacem garderoba in Florida. cica e un chibzuit, ha![surf] atit de chibzuit ca si-a mai luat un job de ieri si m-a pus si pe mine la telemarketing de luni. acu' tre' sa muncim o luna la trei joburi sa punem banii la loc. dar s-a dat lege la noi in familie, cum ne mutam, cum preiau o parte din socoteli, ca numai merge! eu mi-s din romania, cu frica de saracie in git, al meu monsenior face o mie de planuri de viitor, dar traieste de parca azi ar fi ultima zi. [roker] dar ia sa vezi ce educatie spartana ii fac, e mai rau ca o femeie pe bune, mai intai o sa-l incarcerez daca nu incepem sa lichidam toate credit cards. daca se supune, o sa-i fac cadou o cubaneza [bis] pupici si de la mine [pup]

#16
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 15:25

Ce Maudi...nu e frumos sa traiesti fiecare zi de parca ar fi ultima? [amoras][bicla][bonjovi][cina2][cheers][hop][pegeam][dual][berica] Dia si bebe Rucsi

#17
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 15:28

cum sa nu!![pup] dar eu daca n-am acolo ceva pus deoparte sa stau linistita ca in caz de vreun spital ceva, o urgenta, nu m-apuc sa imi vind tablourile de prin casa sau oalele de bucatarie...nu ma simt bine. si mai stii tu cum e: romanul daca are datorii innebuneste! aici vad ca e cool sa ai credit card, insa mie imi dau cosmaruri! [zid]

#18
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 16:46

Acum ,vorbind serios,Maudi,eu imi permit sa fiu asa cum sant(adica mana sparta)pentru-ca am un sotior pe care ma pot baza la nevoie.Scot cam greu banul de la el,dar mai bine asa decat sa fie si el ca mine.La noi in casa,banii mei sant banii mei(si ma enervez cand imi mai cere cont)iar banii lui sant banii nostri. Hai sa traim si sa fim fericiti! PS:din cauza sotului meu strans la punga ,anul asta sau la anul ne mutam si noi la o "casuta cu zorele". [bis][flo][pup] Dia si bebe Rucsi

#19
rici35

rici35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 00:15

Hallo, de regula treaba este simpla, aici in Germania este simplu, cumperi cit mai mult la ALDI. Astia sunt ieftini, si buni, si trebuie amindoi in casa sa stringa banul. Noi ne descurcam f bine, si am reusit sa stringem bani faini. Dar noi cheltuim destul de putin. Eu sunt in germania de 14 ani, si am a doua masina, si asta o sa o mai am cel putin 7 ani... Si trimis mai putin in Romania... Cunosc multi aici, ce au un singur tel, de a trimite cit mai mult in ro, si cind merg in ro, isi lustruiesc masini, cumpara haine mai de care, si inprastie acolo cu bani... ca doar vor sa arate cit de bine au ajuns ei in Germania... Pe cind aici sunt niste coate goale... Numai bine Rici

#20
simi

simi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 03:30

Eu, la capitolul bani, sunt un "peshte" tipic (reprezentant de seama al zodiei mele). Ca sa fiu mai explicita: Nu stiu niciodata citi bani am in cont, fac cecuri si nu sint sigura daca au acoperire sau nu, nici macar nu stiu cind imi trag banii de masina, de asigurare si asa mai departe. Pe furis, fara sa ma vada sotul (ca ma cearta ca-s zapacita), vin acasa, ma duc repede pe internet si-mi vad contul ,sa vad daca mai am bani in cont, transfer dintr-unul intr-altul si tot asa! N-am stiut niciodata citi bani am in portofel, nu ma intereseaza unde fac plinul, chiar daca la coltul alalalt benzina e cu 15 centi mai ieftina si tot asa... Cumpar ce-mi pica-n mina ,ce am nevoie, unde am nevoie, fara sa ma uit la bani. Si " El" turba de cap!!!![mariaj]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -