Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum economisim si unde?


32 raspunsuri la acest subiect

#1
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 08:47

Recente discutii pe forum si citeva dileme personale (i.e: cite degete ar trebui sa posede unii oameni ca sa tina de bani dom'le) mi-au readus in minte intrebarea subiectului postat (intrebare care ma vehiculeaza de cind imi dadea mama bani de covrigi si-mi luam eclere desi tinjeam dupa primii, etc). Cu totii am avut perioade mai bune si perioade mai .. scirtietoare din punct de vedere financiar. Acu e adevarat ca pentru unii perioada rea s-ar traduce prin cascaval pe piine, timp in care altii au trait-o cu ceai neindulcit. La fel se poate aplica si pentru perioadele de bunastare. Unii se bucura de ele la Paris, in timp ce altii le legumesc la supermarket. Aparte de aceste deosebiri pe toti ne uneste ceva. Faptul ca am trecut prin amindoua. Daca perioadele de bunastare ne amintesc ca viata merita traita (just kidding) celelalte ne aduc cu seriozitate aminte ca nu ne trebuie totusi f mult pentru a fi totusi fericiti. Cum pastram deci cumpana si banii in poseta. Adica cum o faceti voi, ca eu tocmai v-am spus... Multumesc, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#2
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 15:26

[:D][:D][:D]andrada scumpa...m.ai nimerit in punctul slab cu subiectul asta[:D][:D] Ok...de cand ma stiu eu...am ajuns la concluzia ca exista o incompatibilitate profunda intre bani si buzunarul meu[:D]nu ca mi i.ar fura cineva,Doamne fereste,dar pur si simplu ii aud cum striga ca nu ma iubesc si vor sa fuga cat mai departe de mine[^] Ma iau la tranta cu ei[box],nu ies din casa...degeaba ..rezultatul e acelasi[;)][;)] ok,lasand gluma la o parte,e sfanta vorba u bani albi pentru zile negre,ferice de cei la care se poate aplica,fac eforturi mari in aceasta privinta,dar rezultatele ,daca nu sunt nule,sunt pe aproape[bang] Perioade bune am avut si eu..la fel si proaste ..cu duiumul..acum rad cu lacrimi de ultimele,din perioada facultatii [alcool][jamaica][roker]dar ...sa zic asa...banii vin si pleaca ..si apoi iar vin . Oricum eu sunt sigura ca banul muncit de tine are cu totul alta valoare(ex:cand stateam pe banii de la parinti mergeam numai cu taxi,cand am lucrat si am castigat-binisor-am luat autobuzul[:I]) gata ma opresc aici,va pup si..aveti grija de banuti!![:D]

#3
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 15:59

Asta imi aminteste de vremea de inceput, asa pe la 18 ani, cand am inceput sa lucrez. Au fost perioade cand mancam o paine pe zi si nimic altceva[:D], salariul meu era foarte mic, m-am angajat in primavara lui 90 imediat dupa revolutie si pe deasupra mai eram si de o naivitate iesita din comun, imi era rusine sa spun "nu" si colegii mei cei cu experienta veneau si se imprumutau la mine de bani si eu ramaneam fara, ma duceam la taica-miu si ii ceream cate 500 de lei sa am de transport, mancarea nu mai conta. Prin 93 situatia mea s-a imbunatatit cand mi-am schimbat locul de munca (tot in aceeasi firma) si aveam salariul de trei ori mai mare. Aceeasi colegi au continuat sa vina la sursa numai ca eu deja imi schimbasem nitel viziunea asupra vietii si am inceput sa refuz si am fost catalogata drept rea si ingamfata. Ei si? Ma durea la doi metri in spate de parerea lor. N-am fost niciodata mana sparta nici cand am avut nici cand n-am avut..hehehehe..taica-miu zice ca asta vine de la zodia taurului unde verbul caracterizant este "a avea"[:D]. M-a ghicit la maxim mamica dulce pe mine in ziua aia, dar eu nu ma numesc zgarcita ci numai cumpatata, ca doar am muncit pentru banii aia ca o vita in jug si am cumparat intotdeauna numai ce am avut nevoie. Dar pentru ca sunt femeie si am si eu slabiciunile mele, mi-a placut intotdeauna sa imi cumpar farduri. In fine, banii pentru mine nu sunt un scop, sunt doar un mijloc si pot sa spun ca nu-mi pare rau de perioadele grele de supravietuire, eu zic ca asta ne ajuta sa apreciem mai bine ceea ce facem si ce avem. Oana_B

#4
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 16:18

Cred ca pentru a intelege acest punct cum economisim trebuie sa treci printr-o perioada f. critica in viata. Nu ma refer la zgircenie... Cind noi am ajuns aici eram doar cu doua valize,am primit 1/2 de an unde sa locuim si citiva banuti dar care nu prea ajungeau asa ca am stat si m-am gindit cum e mai bine i-am spus si sotului meu si amindoi am fost de acord. Procedam asa: stiam care este toata suma de banuti care o aveam pe lunadadeam jos cheltuielile, curent, apa,s.a.m.d. fara mancare si pe aia ii imparteam la cite zile sint intr-o luna asa ca pe vremea aia ne ramineau aprox.2.5$ pe zi.Haine, pantofi alte chestii, ioc...la inceput. Mie personal mi-a fost f. greu pentru ca am fost singura la parinti si pot spune ca imi satisfaceau orice moft [atunci nu vedeam ca toate sint defapt mofturi].Eu nu procedez asa cu copiii mei nu le lipseste nimic dar nu merge dupa mofturi.Mama spune ca sint o mamica rea, insa copiii inteleg acum ca nu sintem intr-o situatie prea roza, cel putin deocamdata. Nu sint mamica care de fiecare data cind merge cu treburi cumpara cite ceva la puiutii ei, nu i-am obisnuit asa. De unde poti sa faci economii? Trebuie sa-ti faci un plan lunar si pe urma vezi de unde poti da jos.Crede-ma lucreaza acest mod, noi il folosim de citiva ani. ella& laura,andrei,andra

#5
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 16:21

[ Ma durea la doi metri in spate de parerea lor. N-am fost niciodata mana sparta nici cand am avut nici cand n-am avut..hehehehe..taica-miu zice ca asta vine de la zodia taurului unde verbul caracterizant este "a avea"[:D]. adevarat ai grait !si eu sint la fel taur[:-)))][:-)))][:-)))] ella& laura,andrei,andra

#6
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 16:39

mai fetelor, eu cred ca sunt exceptia de la regula si zau ca nu " o intareste"!!! pai sunt tot taur , dar unul cu buzunarele sparte.... cochetez cu ideea sa incep sa fac "studii"([:)]) de economisire , aman insa mereu. azi ca nu am timp sa stau sa compar preturile(si nu stiu cum se face insa cumpar mereu ce este mai scump, desi pe raftul de jos precis produsele sunt mai ieftine, maine ca nu mai ies in oras sa mai cheltui ceva, poimaine am sa caut benzina mai ieftina si tot asa. serios vorbind insa, anual se pot economisi multi bani, important este sa ne punem intotdeauna intrebarea inainte de a cumpara ceva" chiar am nevoie de asta?". ca sa nu va mai spun cat se economiseste renuntand la fumat [:)][:)][:)][:)] ari&celine

#7
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 16:45

noi am pus in cui planul de economii si ne-am apucat de infaptuit planul la facut bani. ca daca ai de unde, ai si sa pui deoparte.

#8
ghemotoc

ghemotoc
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 17:06

Hihi ! Ce de tauri pe aici! Si eu sint taur, din ala cu buzunarele "cusute" [:)].Nu sint zgarcita , da analizez de cateva ori pana ma hotarasc sa dau banii pe ceva. Sotul era exact opusul meu cand ne-am cunoscut.Acum s-a luat si el dupa mine.[:D] Cred ca au dreptate fetele care au spus ca trebuie sa treci printr-o perioada critica si dupa aia incepi sa devii mai organizat.

#9
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 17:14

[:-)))]Pai da, cine miroase mai bine un subiect despre bani decat taurul???? Oana_B

#10
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 11:33

Leul,leul miroase banii si mai si.Numai ca el ii si cheltuieste tot atat de repede cum ii si face. Nu a fost in stare in toata viata mea sa pun doi lei deoparte.Strangeam cu multe chinuri o luna doua ,apoi ieseam in oras si in doua ore nu mai aveam un sfant,in schimb aveam cateva sacose cu papuci ,haine si burtica plina cu papa la restaurant.Si niciodata nu ies singura in aceste escapade,ce numai eu sa ma bucur de bani? Sau dupa ce ma chinui sa string o suma de bani pentru ceva anume,vine vre-o aniversare si io mana larga cum sant,fac cate un cadouuuu...,de raman iar fara bani. Dar nu-mi bat prea mult capul...asa cum pleaca tot asa si vin. Dia si bebe Rucsi


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -