Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ma las de fumat?


28 raspunsuri la acest subiect

#11
alba_ca_zapada

alba_ca_zapada

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 30 iunie 2003 - 01:05

Eu m-am lasat de fumat cand am aflat ca voi avea un bebe si m-am reapucat de fumat dupa ce am terminat de alaptat. Acum fumez numai afara, la birou sau in vizite... si ce-mi mai place sa pipez! [detectiv] cineva acolo sus, ne iubeste!

#12
allya

allya
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 01 octombrie 2003 - 22:24

ei, in cazul meu m-am lasat de fumat de cateva ori pe cateva luni si apoi am reinceput mai rau si f rau, la mine problema era ca fumatul era pt mine un mijloc de integrare in cercul de prieteni si culmea in familie, apoi un suport intelectual (????) si un surogat pt foame... acum m-am lasat si sper ca definitiv intrucat in timpul sarcinii (de cum am ramas [gravi]) mi s-a facut o scarba atat de mare impotriva tigarilor incat nu mai suport nici fumul, nici mirosul care ramane dupa ele si m-au facut sa vomez atat de rau (si numai cand altii fumau undeva in preajma sau fumasera in locul respectiv) incat le urasc... sunt atat de rele, ma mir ca nu am reusit sa simt si sa inteleg asta mai demult! deci daca ramai gravida e f posibil ca organismul tau sa respinga tigarile f puternic si plus ca prin iubirea pt bebe o sa ai si o motivatie f puternica! allya

#13
ane2

ane2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 01 octombrie 2003 - 23:35

Eu nu cred ca ma voi lasa vreodata de fumat acum insarcinata fiind am redus drastic numarul tigarilor adica de la 2pachete pe zi la o singura tigare pe zi.Nu credeam vreodata ca o sa ajung la performanta asta sper ca dupa ce voi naste sa fumez la fel o tigare doua pe zi,dar nu pot renunta definitiv la ele. anita

#14
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 01 octombrie 2003 - 23:51

quote:
Originally posted by allya
ei, in cazul meu m-am lasat de fumat de cateva ori pe cateva luni si apoi am reinceput mai rau si f rau, la mine problema era ca fumatul era pt mine un mijloc de integrare in cercul de prieteni si culmea in familie, apoi un suport intelectual (????) si un surogat pt foame... acum m-am lasat si sper ca definitiv intrucat in timpul sarcinii (de cum am ramas [gravi]) mi s-a facut o scarba atat de mare impotriva tigarilor incat nu mai suport nici fumul, nici mirosul care ramane dupa ele si m-au facut sa vomez atat de rau (si numai cand altii fumau undeva in preajma sau fumasera in locul respectiv) incat le urasc... sunt atat de rele, ma mir ca nu am reusit sa simt si sa inteleg asta mai demult! deci daca ramai gravida e f posibil ca organismul tau sa respinga tigarile f puternic si plus ca prin iubirea pt bebe o sa ai si o motivatie f puternica! allya
La fel a fost si la mine,bebe a hotarit ca mami sa nu mai fumeze,asa ca ,cum am ramas gravida,nici n-am mai suportat tigarile,nici fumul,nici macar gindul ca o sa fumez din nou.Au trecut aproape doi ani si nu am fost tentata sa ma reapuc.Bafta multa si vointa[cheers] Iren&Bogdanelu

#15
Elenalove27

Elenalove27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 01:03

Si eu am fost fumatoare inraita[jamaica][jamaica] 6 ani de zile ,dar in ziua cind am fost la ginecologie si mia spus ca sunt insarcinata nu am mai putut sa pun tigara in gura,,,si asta se datoreaza faptului caci asa a vrut bebelul meu,,,pur si simplu nu am mai putut pune tigare in gura,,,deci acum am 7 luni de zile de ind nu am pus tigara in gura si sper sa o tin asa,,,,poate atunci cind vei afla ca ai un bebel in burtica nu o sa mai poti fuma :))))[:D]asa ca asteapta sa devi mamica .....[flo] Pupici.... Elena cu burtica & sotul AL

#16
mamamariana

mamamariana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 09:57

Si eu am fumat vreo 15 cu 3 pauze de vreo 10 luni si acu' fumez din nou. Nu mai fumez ca la inceput (in studentie fumam Bucegi si Carpatzi cate un pachet pe zi), dar tot fumez vreo 5 tzigari pe zi... Insa niciodata cand am fost insarcinata si alaptat! Asta e chestie de constiinta, cred ca putine mamici pot fuma in timpul sarcinii. Cel mai usor mi-a fost sa ma las de fumat cand am ramas insarcinata, asa ca... e o solutie. Bafta, Mamamariana

#17
Grace

Grace

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 12:35

Si eu sint o veterana in ale fumatului, singurul lucru care mi-a stopat cit de cit acest viciu a fost bineinteles sarcina, de la un pachet de tigari cit fumam zilnic ajunsesem la o tigara pe luna in timpul sarcinii. Apoi cit am alaptat nu am fumat nici macar o tigara si dupa ce am terminat si cu asta, m-am gindit intens vreo 2 zile la tigari dupa care m-am apucat iar. Asta e ce sa-i faci, viciul dr....lui. Oricum ca sa renunti la tigari nu-ti trebuie decit vointa.... parerea mea. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...

#18
Eryka

Eryka
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 12:51

Si eu am fumat [jamaica]7 ani de zile,insa cand am aflat ca sunt insarcinata am reusit sa ma las,sper sa o tzin tot asa macar pe parcursul sarcinii.Tebuie sa ai putzina vointza ca sa potzi renuntza.Oricum multa bafta. Eryka & sufletzelul din burtica ---„[gravi] in 7 saptamani

#19
teo1970

teo1970

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 543 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 12:55

La mine sarcinile n-au fost o solutzie sa ma las de fumat ... mai ales ca nenea [medic] mi-a zis ca pot fuma 5 tigari/ zi. E adevarat ca fumam tigari menthol light, dar fumam cu mult mai mult decit imi recomandase el (!). Am fost fumatoare 15 ani, dar de-aia rea [starwars], fumam 1 pach/ zi shi mai mult uneori. Cu cit fumam mai mult cu atit as fi fumat shi mai mult [jamaica](fumatorii cred ca intzeleg ce spun), mai ales daca la birou nu aveam voie shi fiecare tigara imi statea in git, nu ma saturam niciodata (stateam in birou cu o nefumatoare, plus ca atunci cind eram [gravi]n-aveam nici un chef sa aud morala in jurul meu de la colege asha ca fumam pe-ascuns sau cu colegii barbatzi). Dar la serviciu mai era cum mai era, dar acasa ... sotzul n-a fumat in viatza lui, n-a avut nici macar curiozitatea, shi imi contabiliza fiecare fum: "iar fumezi?!, cite tigari ai fumat azi?" [bang][bang][bang] Dar sa revin la intrebarea ta - deci la mine sarcinile n-au fost o solutzie sa ma las de fumat, nici alaptatul (n-am alaptat, partzial shi din cauza asta), nici nu doream sa ma las de fumat, deshi nici nu mai fumam de placere, era ceva care facea parte din fiintza mea, din felul meu de-a fi. Pur shi simplu, acum 6 luni, intr-o dimineatza, m-am trezit shi m-am gindit ca fumatul asta e o stupizenie [V] shi ca n-are nici un sens (mare descoperire, ha?![:D]). Am inceput, cum spunea o fata mai sus, prin a bea cafeaua de dimineatza [cafea] fara o tigara - doua sau mai multe alaturi, au trecut orele, a trecut prima zi, prima saptamina ... shi de-atunci n-am mai fumat, dar nici nu m-am mai gindit niciodata la asta shi nici n-am avut vreo pofta [pofta]. Pur shi simplu. Sunt sigura ca daca as incerca o tzigarica la cafea - m-as reapuca, eu sunt omul exceselor - "totul sau nimic!", nu ma multzumesc cu 1/2 de masura. Chestia e ca nu mi-a mai venit sa fumez - ca shi cum n-ar exista tigari pe lume sau n-as fi fumat in viatza mea niciodata. Nu tzi-am dat, practic, o solutzie - dar in cazul meu cred ca "a venit un moment" sa ma las de fumat, nu sap prea tare sa-mi explic cum, ma bucur c-a venit shi nu mai vreau sa fumez niciodata! Nu sunt acum din aia cu morala "nu e bine sa fumezi, lasa-te etc.", nu ma deranjeaza cei care fumeaza in jur, dar ma bucur ca eu nu mai fumez, shi sper sa m-ajute D-zeu sa nu mai fumez niciodata, shi pt. mine shi pt. familia mea. Eu nu te sfatuiesc sa te lashi de fumat (tocmai pt. ca am fost fumatoare ii intzeleg f. bine shi pe fumatori, chiar daca acum sunt de partea cealalta a baricadei), dar daca te hotarashti - eu itzi urez succes shi sa reusheshti, daca intr-adevar itzi doreshti asta! P.S. Eu nu m-am ingrashat absolut deloc cind m-am lasat de tzigari, cred ca asta e pur shi simplu o motivatzie pt. femei ca sa nu renuntze la tutun. [pup] [flo]

#20
mmihaela

mmihaela
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 13:35

Total de acord cu Teo1970 Idem, in 12.12.2002 m-am lasat si eu. Am avut vreo 2-3 tentative de a-mi verifica vointa, m-au tinut intre 1-2 ani fiecare, dar numaram zilele pana sa fumez din nou. Acuma insa stiam ca o sa ma las de tot, am asteptat 'momentul'. Lasa sa vina, pune intuitia la treaba, si cand simti ca vine momentul nu mai astepta. Stiu ca am fost indragostita de fumat, dar am uitat! Cred ca-mi vine rau acuma si cand vad pe altii ca fumeaza. Fie vorba intre noi, dupa vreo 2-3 luni am renuntat si la cafea, eu care beam 2-3 cani pe zi, si de multe ori mi se parea ca 'traiesc' cu cafea. Bafta, ca merita! Pupicei, Miha


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -