Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ma las de fumat?


28 raspunsuri la acest subiect

#21
Danza

Danza
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 13:57

Eheeeeeei, Dianush, de cand te asteptam io pe aici si abia acum am vazut topicul tau Pai sa-ti raspund si io> la cat te cunosc io, n-ai, mama, nici o sansa [:D][:D] Asa ca relax fata si vino mai des pe chat, sau macar scrie-mi pe PM sau pe privat, ca ti-am pierdut urma in ultimele cateva luni. Pupalai [pup] tie si lui Florin P.S. vezi ca mi-ai promis cand mai ajungi pe aici sa treci si pe la mine, Dantucu mamii deja spune poezii, e ceva vreme de cand nu l-ai mai vazut:D Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250 http://www.yamafoto.com/?ref=6599

#22
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 14:00

si eu sint o viciata... este adevarat ca m am lasat pe perioade scurte, 1,2,3 luni (o perioada de dezintoxicare este oricind bine venita) cit am fost insarcinata nu am fumat, m am reapucat la 1 an dupa, cind am divortat am perioade cind organismul pur si simplu parca declanseaza un razboi impotriva tigarii si mi se face rau cind fumez, atunci ma opresc prietenul meu nu fumeaza, nu ma cearta dar ii spune "sa nu te aud ca ti este rau iar" teodora sare insa cu gura pe mine "ti am spus sa nu mai fumezi, ca iti face rau".. sau, cind tusesc "vezi, daca fumezi?!" sau "stinge tigarea acum.. nu auzi? stinge o!" nu fumez in prezenta ei, mi am amenajat in bucatarie (am o bucatarie f mare) un coltz cu ventilator unde mai pipez cite una.. de obicei insa nu prea fumez acasa sora mea s a lasat de fumat dupa vreo 25 ani de smocaiala... pur si simplu.. s a hotarit intr o seara si de atunci nu a mai fumat.. ea spune ca "de vina" ar fi acele tigarete pe care le a folosit in ultimii 3 ani... cind merg la ea si mai pipez imi face morala cu carul.. este adevarat ca fumez 5,6 bucati pe zi. nu stiu daca ma voi lasa vreodata de adevaratelea, caci imi place, apoi nu simt nevoia de nicotina ci pur si simplu gestul in sine, de a mi aprinde o tigara.. sfat? nu tine cu surogate, cu redusul numarului, etc. cred ca trebuie sa iei hotarirea brusc, deodata si subit... subscriu.. este chestie de vointa pura succes

#23
teo1970

teo1970

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 543 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 14:20

quote:
Originally posted by mmihaela
Fie vorba intre noi, dupa vreo 2-3 luni am renuntat si la cafea, eu care beam 2-3 cani pe zi, si de multe ori mi se parea ca 'traiesc' cu cafea.
Shi eu la fel, Mihaela! Acum "trag" shi cite o zi de 1 cana de cafea iar in altele nu beau deloc! Vreau sa ma las... Iar pe de alta parte... nu prea vreau. Poate stiti voi vreo metoda sigura care sa ma convinga , dar si simpla (adica fara chinuri) de a scapa de acest viciu? Ciuciumica shi totzi cei care vretzi sa va lasatzi de fumat, metoda cea mai sigura shi cea mai simpla e sa va decidetzi voi in sinea voastra daca vretzi s-o facetzi sau nu (independent de ce e bine, ce e rau, ce e sanatos sau nu, ce zic cei din jur). Daca voi inshiva nu suntetzi hotaratzi cu-adevarat, de-abia atunci va vetzi chinui in nesfarshite "incercari" de a renuntza. Mai bine recunoashtezti fatza de voi ca vretzi sa fumatzi - shi fumatzi! Eu sunt adepta principiului ca, mai devreme sau mai tarziu, intr-un fel sau altul totzi ajungem la acelashi final. Nu cred ca se moare din fumat, in orice caz nu mai mult decit din altele! Toata lumea are vicii - daca n-am avea vicii, n-am fi oameni. [pup] [flo]

#24
mmihaela

mmihaela
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 14:33

No BRAVA, subscriu! Pupicei Miha

#25
jade

jade

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 14:42

cu foarte, foarte multa vointa, nimic altceva. iti spun din proprie experienta. succes! Mada

#26
Tia

Tia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 14:57

la fel ca tine, cand am facut 10 ani de viciu, mi-a incoltit in cap ideea ca ar trebui sa renunt... in aceeasi zi am zis STOP. ma uitam seara la TV impreuna cu sotul meu si fumam amandoi... i-am zis ca as vrea sa ma las de fumat. nu m-a crezut ca mai incercasem, dar mai mult de o saptamana nu reusisem sa ma abtin. singura mea conditie era sa renunte si el, norocul meu ca el nu prea se omora cu tigara, mai mult se prostea din cauza mea. dupa vreo saptamana el tot mai fuma ca nu ma crezuse... atunci a fost un moment crucial cand am aprins si eu o tigara, dar cand a ajuns la jumatate am stins-o, mi se parea ca are un gust oribil.. atunci s-a lasat si el. daca mi-ar fi spus cineva inainte ca o sa ma las asa usor, n-as fi crezut nici o clipa. dar uite, asa a fost! de atunci am convingerea ca lasatul de fumat este o chestiune de vointa! pupici si succes [cheers]

#27
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 15:07

Daca tu in sinea ta nu esti convinsa ca vrei sa te lasi de fumat, n-are sens sa incerci, iti faci mai mult rau tie. Nici sarcina, nici cei din jurul tau, nici toate articolele anti-fumat, nici Nicoret-ul n-o sa-tzi fie de folos. O sa ajungi sa fumezi pe ascuns de teama celor din jur, o sa stai toata ziua stresata (in caz ca ai redus numarul tigarilor) asteptand sa treaca mai repede timpul ca sa iti mai poti aprinde inca o tigare, o sa te folosesti de orice, drept pretext de a mai aprinde inca o tigare (cafeaua nu merge fara tigare, una doar si promit ca n-o sa mai fumez pana maine, etc, etc). Dar daca chiar ti-ai propus sa te lasi, pentru ca vrei TU si nu cei din jurul tau sau esti obligat de imprejurari, o sa iti fie foarte simplu s-o faci. Nu exista o metoda universal valabila, de exemplu fostul meu sot in loc sa se lase de fumat, s-a lasat de tras fumul in piept, de fiecare data cand avea chef sa fumeze, isi aprindea o tigare pe care o pufaia (ce-i drept, involuntar mai tragea si un fum doua in piept). Si incet incet n-a mai simtit nevoia sa traga fumul in piept, iar tigarile pufaite aveau un gust atat de naspa ca le-a rarit pana s-a lasat definitiv. Eu m-am lasat fara sa-mi propun sa ma las, ba chiar vreau uneori vreau sa fumez, dar nu pot. Ce mi-am propus, a fost sa le raresc, pentru ca fumam enorm de mult (chiar si 2 pachete pe zi daca aveam prilejul), si eram [gravi]. Si intr-adevar, reusisem sa le raresc fara nici un fel de problema, fumam 4-5 tigari pe zi si imi erau suficiente. Dar am fost fortata de imprejurari sa nu fumez vreo 3 zile (eram in vizita la mama, care ar fi facut crize daca ma vedea gravida si cu tigarea in gura), si apoi am zis ia hai sa vad cat rezist fara tigari. Umblam cu ele in geanta, dar mi-am promis sa nu-mi aprind tigare decat daca chiar o sa simt nevoia. Si a trecut mai bine de o saptamana pana am aprins prima tigare. A avut un gust naspa rau de tot. Apoi am inceput sa nu mai suport mirosul de tigare din cauza sarcinii, si uite-asa incet incet n-am mai pus tigare-n gura de mai bine de o luna de zile.

#28
mmihaela

mmihaela
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 16:57

Ai dreptate. Bravo tie, la mai mare. Sanatate tie si lui BB! Miha [cheers]

#29
cici

cici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 299 mesaje

Postat 03 octombrie 2003 - 02:51

cu sau fara vointa ceaiul de pedicuta te lasa de fumat .[hot] cici


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -