Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ma las de fumat?


28 raspunsuri la acest subiect

#1
ciuciumica

ciuciumica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 03:18

Fumez de 10 ani, si in ultima perioada ma cam macina gandul ca ar trebui sa incetez ca doar trebuie sa devin si eu intr-o zi mamica. Vreau sa ma las... Iar pe de alta parte... nu prea vreau. Poate stiti voi vreo metoda sigura [neand] care sa ma convinga [B)], dar si simpla (adica fara chinuri) de a scapa de acest viciu?[bang][bang][bang] Dianuzza

#2
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 03:53

Vezi aici: http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=5160 http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=6075 Multa sanatate! Delia si [copil]Codrin

#3
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 04:42

Hehehe...simpla da, dar nu fara chinuri. Toti fumatorii pe care ii stiu au reusit sa renunte numai brusc. Unii zic ca au mai simtit nevoia dupa aia, altii zic ca nu. Si eu sunt fumatoare ([:D][:D]sunt numa' buna de dat sfaturi, nu?) mie imi place sa fumez si nu am de gand sa renunt inca, da' iti zic si io ce am mai auzit de la unii si de la altii, ideea-i ca nu este indicat sa te lasi o data si apoi sa reiei cu gandul ca stii ca ai vointa si se poate, pentru ca cu fiecare lasat si reluat scade increderea in vointa ta. Mult succes, Oana [cheers] [pup]

#4
robert

robert
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 05:27

O metoda ar fi sa reduci numarul tigarilor in fiecare zi cate una mai putin pana ajungi sa fumezi 5 tigari pe zi apoi 4 , 3, 2, 1. :) O alta metoda ar fi sa treci pe tigari super light si sa fumezi doar jumatate de tigare si sa o stingi, apoi sa tragi doar 2 fumuri din tigare si tot asa pana te lasi de fumat. Eu am incercat ambele variante si inca sunt fumator. Concluzia mea, este ca acest viciu poate fi inlaturat numai prin vointa. Sotia mea s-a lasat brusc de fumat dupa 14 ani de [jamaica]deja are 5 luni de cand s-a lasat. Iti doresc sa te lasi si tu si sa ne vinzi "point-ul". Numai bine, Robert

#5
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 11:12

si eu fumam de 10 ani si imi placea la nebunie! sotul meu nu fuma si ura obiceiul asta:). m-a luat cu frumosul, cu uratul, a facut tot ce i-a trecut prin cap, dar eu nu ma puteam lasa. De ce? Nu eram suficient de motivata. M-am lasat de fumat in secunda in care am aflat ca sunt insarcinata si ma simt excelent fara tigara, nu-i simt lipsa, doar 1 sg data am visat noaptea ca aprind o tigara (si atunci mi s-a facut rau:))... sunt fericita ca mi se face rau de la mirosul de tigara si numai de la ideea ca as putea fuma iar. Cam asta este ideea...cred ca iti trebuie o motivatie puternica si mai ales vointa. wow! am ajuns sa dau sfaturi de cum sa te lasi de fumat:) ariel

#6
cezara

cezara
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 11:13

Majoritatea am fost, suntem sau vom fi tentaþi sã încercãm sã fumãm câte o þigarã (mãcar din când în când…). Vedem reclame care ne fac sã credem cã tutunul nu este nociv, vedem la televizor anumite persoane care ne plac ºi care fumeazã. Uneori, prietenii încearcã sã ne convingã sã încercãm ºi noi sã fumãm (mãcar o þigarã, acolo…). Pe de altã parte, specialiºtii din domeniul sãnãtãþii ne avertizeazã cã fumatul este periculos. Foºtii fumãtori sunt mulþumiþi cã au renunþat la fumat, iar alþii ar dori sã nu fi început niciodatã sã fumeze. Fumul unei þigãri conþine circa 4.000 de substanþe chimice, multe dintre acestea fiind extrem de nocive.Substanþele respective includ: Nicotina – un drog puternic care afecteazã creierul ºi provoacã rapid dependenþã. Gudronul – o substanþã lipicioasã de culoare maro, care se formeazã ºi se condenseazã în momentul când este aprinsã þigara. Monoxidul de carbon – un gaz care este produs în momentul în care este aprinsã þigara. Când este inhalat, pãtrunde în sânge, afectând funcþionarea inimii ºi îngroºând arterele. Aproximativ 15% din sângele fumãtorilor conþine monoxid de carbon în loc de oxigen. Alte substanþe toxice: Acetona (utilizatã ca decapant), Amoniacul (utilizat ca agent de curãþire), Butanul (combustibil), DDT (insecticid), Cianid hidrogenat (utilizat ca substanþã letalã în închisorile din SUA), Plumb ºi Metanol (folosit drept combustibil pentru navele spaþiale), Polonium –210 (reziduu radioactiv), Radon (gaz radioactiv) ºi Acid sulfuric (despre al cãrui efect „benefic” a auzit toatã lumea) º.a. Legãtura dintre tutun ºi creºterea incidenþei cancerului pulmonar: din 10 bolnavi de cancer pulmonar, 9 sunt fumãtori; riscul de apariþie a unui cancer pulmonar este în relaþie directã cu numãrul de þigãri fumate pe zi, vechimea fumatului ºi cantitãþile de gudron ºi nicotinã conþinute de þigãrile fumate; o persoanã care fumeazã 40 de þigãri pe zi, inhaleazã în medie 140 g de substanþe cancerigene; marii fumãtori au un risc de 15-20 de ori mai mare de a face cancer pulmonar decât nefumãtorii; o femeie care nu a fumat niciodatã are un risc estimat de cancer pulmonar cu 24% mai mare, în situaþia în care convieþuieºte cu un fumãtor; un copil (mai apoi tânãr) expus 25 de ani la fum de þigarã are un risc dublu de a face cancer pulmonar faþã de riscul unui nefumãtor neexpus. în momentul de faþã, în lume, existã 1,200 miliarde fumãtori, din care: 950 milioane în þãrile slab ºi mediu dezvoltate; 250 milioane în þãrile dezvoltate; peste 1/3 din populaþia sub 15 ani a globului s-a apucat de fumat; în medie, încep fumatul între 82 ºi 99.000 indivizi pe zi; în anul 2025 se preconizeazã cã, în toatã lumea, vor fi peste 1,6 miliarde fumãtori; numãrul deceselor datorate tutunului este, în prezent, de peste 4 milioane pe an, din care: - 2 milioane în þãrile dezvoltate - peste 2 milioane în þãrile în curs de dezvoltare - pentru anul 2030 se estimeazã cã tutunul va fi cauza a 10 milioane de decese pe an; - fumatul îndelungat reduce speranþa de viaþã cu aproximativ 20-25 de ani. Dacã v-aþi propus sã vã lãsaþi de fumat, fiþi convinºi cã veþi reuºi. Cu condiþia sã ºtiþi cã renunþarea la fumat cere timp. Existã patru stadii peste care nu se poate trece: Vã gândiþi ce motive aveþi sã renunþaþi. Vã pregãtiþi sã renunþaþi. Renunþaþi la fumat. Pur ºi simplu. Vã strãduiþi sã rãmâneþi nefumãtor(i). E bine sã reþineþi cã: Stadiul 1 poate dura de la câteva zile la…câþiva ani. Stadiile 2 ºi 3 pot sã dureze de la câteva ore la câteva sãptãmâni. În stadiul 4 – care este ºi cel mai important – pot trece câteva luni sau chiar ani întregi pânã sã fiþi sigur(i) cã nu mai aveþi nevoie de o þigarã. Ce trebuie sã ºtiþi atunci când vã hotãrâþi sã vã lãsaþi de fumat Cã veþi reuºi numai prin voinþã (vreau sã mã las de fumat pentru cã…) Cã existã o perioadã dificilã a sevrajului ( care se manifestã printr-o nevoie intensã de nicotinã, anxietate, agitaþie, iritabilitate, etc.), ce poate fi depãºitã mai uºor cu ajutorul medicului; Cã ajutorul unui medic cresc ºansele reuºitei demersului dvs.; Cã familia, prietenii ºi colegii de serviciu trebuie sã fie alãturi de dumneavoastrã, sprijinindu-vã în perioada dificilã a sevrajului. Câteva îndemnuri pentru cei care vor sã se lase de fumat fãrã ajutorul medicului: Nu încetaþi brusc fumatul. Pãstraþi o þigarã la îndemânã; nefumând-o, o veþi economisi în permanenþã. Luaþi mãsuri de îngreunare a accesului la þigãri. Utilizaþi o marcã de þigãri detestatã. Folosiþi în loc de cafea ceai sau suc de fructe. Apucaþi-vã de sport. Anunþaþi familia ºi prietenii cã v-aþi lãsat de fumat. Dacã nu aveþi suficientã voinþã, fumaþi cel puþin þigãri subþiri ºi lungi (cantitatea de nicotinã ce pãtrunde în organism este invers proporþionalã cu durata necesarã pentru fumarea þigãrii). Utilizaþi, cel puþin, filtrul (reþine o parte din gudroane). Reduceþi numãrul de inhalãri la sub 10 pufuri/þigaretã. Nu umeziþi capãtul þigãrii (tutunul umed produce mai mulþi compuºi toxici). Aruncaþi ultima treime a þigãrii fumate (acumuleazã o cantitate mai mare de toxine. Concluzia acestor rânduri – dacã mai era nevoie de o concluzie - se impune de la sine: Sã nu ne lãsãm înºelaþi:TUTUNUL UCIDE! cezara

#7
gianina

gianina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 466 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 12:01

Si eu tot in momentul in care am aflat ca o sa am un bebe am renuntat la fumat !!! Deci daca ai un motiv puternic poti!!!1 Numai bine iti doresc!!! gianina

#8
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 12:09

Draga Dianuzza, Parerea mea este ca fumatul nu este atat o dependenta fizica, cat una psihica. Eu am fumat cu succes vreo 10 ani si am avut nenumarate tentative de a renunta. La un moment dat stiam chiar si cateva vorbe de duh pe tema aceasta: " De ce sa te lasi de fumat dupa ce ai investit atatia bani in afacerea asta ?..." [bang] " Sa te lasi de fumat e cel mai usor lucru...eu m-am lasat deja de vreo cinci ori !..."[bang][bang] Trecand peste acestea din septembrie 2002 eu nu mai fumez. Secretul e foarte simplu: hotararea trebuie sa vina din interiorul tau si sa fii impacata cu ea, adica sa nu ai semne de intrebare, sa nu ai ganduri de genul: doar o tigara nu imi va face rau, e bine si daca reduc tigarile, nu trebuie neaparat sa le elimin... Nu, nu e bine deloc, renuntatul la fumat este definitiv! Eu cred ca partea cea mai grea este sa te decizi tu, sa iti gasesti o motivatie suficient de puternca pentru asta, apoi sa te lasi de fumat efectiv nu mai este atat de greu... repet eu nu am simtit o dependenta acuta fizica, desi fumam aproape un pachet pe zi. De ce nu e bine sa fumezi? Cred ca asta e o intrebare la care mesajele anterioare ti-au raspuns pe larg. De asemenea cred ca e bine sa te lasi de fumat intr-o perioada aglomerata pentru ca lipsa de activitate te indeamna sa aprinzi o tigara si de la "numai o tigara" incep toate... Daca ai parte si de un sprijin moral langa tine, e si mai usor. Eu am avut mare noroc cu sotul meu care se lasase de fumat cu mai bine de un an inainte si m-a incurajat in permanenta cu idei de genul : Nu ai fumat deloc azi ? Super ! Stiam eu ca ai multa vointa dar de data asta chiar ca ma uimesti!... la mine a tinut! Vad ca m-am lungit cu aceste sfaturi, dar le dau cu mare drag pentru ca acum tocmai trebuie sa il conving si pe tatal meu sa renunte la fumat pentru ca sufera de inima si medicul i-a interzis total tigarle. Daca mai ai intrebari, iti raspund cu mare placere ![tel] ITI DORESC MULTA BAFTA ! SA TE LASI DE FUMAT E MULT MAI USOR DECAT ITI INCHIPUI DACA ESTI CU ADEVARAT HOTARATA !! SA STII CA RENUNTATUL LA FUMAT E O MARE VICTORIE PERSONALA !!! LALI

#9
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 12:57

Metoda cu rezultate Se ia o zi din viata ta cind te duci pina la farmacie si cumperi un pachet de Nicorette(plasturi).Iti vezi de ale tale probleme pe ziua respectiva si iti mai aprinzi o tigara la o cafea cu o prietena . Partial ai sa uiti ca ai cumparat.Seara cind faci tu un bilant al zilei te gindesti ca ar fi minunat sa te lasi o saptamina de fumat.Doar una.Si te gindesti..sa incep de miine???Poate da poate nu, dar important e sa incepi.De cind nu ai mai citit o carte cu sufletul la gura?E timpul sa gasesti una doua ca sa uiti ca iti pui acel plasture in fiecare dimineata si ca bei cafeau fara tigara.Parca iti vine sa aprinzi una dar cu tot cu plasture faci supradoza si doar nu vrei sa mergi la spital pentru o tigara nu?Parca nici nu l-ai scoate ca e cam scump una si a doua ca vrei si tu un pic de vointa acolo.. Incearca sa ocololesti prietenii fumatori si aminteste-ti de cei care nu fumeaza si ca parca nu i-ai vazut de mult.Ai putea sa te duci la gym sau la inot sau orice sport care nu prea ai avut timp de el.Ce-ar fi sa sortezi toate hainele pentru primavara si vara si sa pui deoparte pe cele din iarna??Dar despre o maniciura si o pedichiura ce ai zice?Le meriti ca ai rezistat atat timp fara tigara!Ce-ar fi daca ai face o programare si la cosmeticiana ca sa-ti curete fata si pielea ce a respirat atat nicotina ani de zile?Un masaj ar fi asa de relaxant mai ales acum cind esti atat de incordata fara tigara..Parca ti-ar trebui doua saptamini sa faci ce am scris eu aici. Cind aproape se termina saptamina te duci din nou la farmacie si cumperi plasturi cu nicotina de 5mg.Asa ..doar in caz ca ai mai vrea o saptamina fara tigara ca parca ultima zi n-a mai fost asa de rea.. Eu stiu ca poti reusi si te incurajez din tot sufletul. Eu m-am lasat de fumat acum 8 luni si nu vreau tigara ,nu ma tenteaza,si sint tare multumita ca am reusit.Am invatat sa inot in saptamina in care m-am lasat, mi-am facut curat luna in casa ,am citit o carte,am fost la cafea si la masa doar la prieteni nefumatori mi-am rearanjat parul ,maniciura ,pedichiura iar sotul meu mi-a facut masaj si m-a sustinut tot timpul. Joanna

#10
romana_74

romana_74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 20:52

Nu pot sa iti dau o reteta, dar pot sa iti impartasesc din experienta mea! Afla ca sunt si voi ramane o fumatoare...Fumez de 13 ani! Nu stiu daca e putin sau mult, dar pentru mine e suficient sa nu pot sa renunt de tot la acest viciu. Pur si simplu imi place sa fumez!!! Sotul meu nu fumeaza si nu a fumat niciodata, dar m-a lasat pe mine sa ma hotarasc cand e momentul sa nu mai fumez. Iata ca m-am hotarat sa ma las de fumat inainte cu 6 luni de a ramane gravida din acelasi motiv. Am reusit gandindu-ma la obiectivul pe care il am UN COPIL SANATOS. Apoi am ramas gravida si bineinteles ca nu am fumat pe tot parcursul sarcinii. Acum am 38 de saptamani de sarcina si merg spre 39, dar nu am fumat nici o tigara! Sunt intradevar foarte mandra de asta, dar m-am straduit foarte tare! Obiectivul meu era tot timpul COPILUL care era si este in mine si nu pot sa fac ceva ce stiu cu siguranta ca ii dauneaza, nu lui, mie... treaba mea, dar lui nu am acest drept! Oricum abia astept sa fumez din nou[bang][bang][bang] asta e..., dar am reusit ce mi-am propus. SUNT SIGURA CA VEI REUSI SI TU!!! romana


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -