Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Medicii de pe site


92 raspunsuri la acest subiect

#1
Oana

Oana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 09 martie 2003 - 09:20

As vrea, daca nu sunt prea indiscreta, sa deschid o lista cu membrii-medici care utilizeaza forumul DC si ce specializare are fiecare. Cred ca va dati seama ca pe acest site medicii sunt foarte cautati atit pentru problemele de sanatate ale noastre ale femeilor, cit si pentru ale copiilor nostri. Daca o sa am vreo problema as vrea sa apelez direct la voi, mai ales in conditiile in care medicul siteului, Dr. Popescu, nu este disponibil momentan pentru a raspunde la intrebari. Nu stiu daca va surade acest subiect, nu va speriati ca nu o sa va bombardez cu intrebari decit in cazuri extreme, dar pentru cine este dispus sa-si desconspire profesia, astept sa va inscrieti pe lista. Mersi, Oana

#2
ericuta

ericuta
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 martie 2003 - 11:32

Foarte buna initiativa draga Oana, acum sa vedem saracii doctori daca vor dori sa ne raspunda. Stiu ca fiecare are problemele lui si poate nu dispune de timp dar vorba ta ar fi tare bine, sa stim ca putem conta pe cineva in CAZURI EXTREME. Am scris si eu la doctorul DC si am mai apelat si la alta doamna care am auzit ca e doctor , cu problema bb-ului meu - vomitatul care se pare ca nu se mai rezolva - dar din pacate nu am primit nici un raspuns.Inteleg ca nu dispun de timp, dar cine stie poate cineva odata ne va raspunde. Toate cele bune tuturor! Lili

#3
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 09 martie 2003 - 12:04

Hello Oana, eu sunt medic stomatolog. Corinna

#4
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 20 aprilie 2003 - 09:57

obstetrician-ginecolog

#5
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 09 mai 2003 - 19:46

stomatolog Lia&Andrew

#6
gio

gio

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 14 mai 2003 - 00:58

O.K., multumesc mult !!!!!!!!!

#7
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 16 mai 2003 - 12:43

Eu incerc sa ajung unul [:)]. Delia si [copil]Codrin

#8
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 16 mai 2003 - 13:29

Draga Nimeni, Help, te rog, cu un sfat: sunt in 37-a zi, ciclu NU, teste NEGATIVE, la eco mi-au zis:" folicul restant, asteptati pana va vine...". Poti sa-mi " traduci", te rog, si sa-mi spui cat sa astept? Imi doresc cu disperare un BB. Multumesc mult, V.

#9
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 17 mai 2003 - 02:43

medic stomatolog Alina

#10
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 17 mai 2003 - 04:00

Vitoria, Trebuie s-o luam de la capat ca sa intelegi ce se intampla. La periferia ovarului (in corticala adica) exista niste aglomerari organizate de celule care alcatuiesc FOLICULII OVARIENI. Ei sunt centrati de celula germinativa (viitorul ou feminin). Incepand din prima zi a ciclului menstrual, cativa foliculi incep sa creasca (inclusiv celula centrala germinativa) si sa secrete primul tip de hormon ferminin: estrogenii (fosta foliculina, in cartile mai vechi), ale caror niveluri sanguine cresc constant in lungul primelor 14 zile ale ciclului. Unul singur din acesti foliculi ajunge la maturitate deplina si sufera cam in ziua a 14-a a ciclului PONTA OVULARA, echivalenta cu OVULATIA, adica punerea in libertate a celulei feminine capabile de fecundatie. Producerea ovulatiei pare a fi un fenomen extrem de complex, ale carui mecanisme nu sunt pe deplin elucidate. Un rol esential pare sa-l aiba o secretie intensa de scurta durata a unui hormon hipofizar numit LH (luteotrop hipofizar). Se pare ca producerea acestui "varf secretor" al LH este determinata de un mecanism de feed-back pozitiv al estrogenilor din sange (cand acestia ating un nivel suficient de mare, se elibereaza brusc o cantitate sporita de LH). Dupa ovulatie, foliculul ramas fara ovocit (celula germinativa matura), care a fost expulzat prin ponta ovulara, se transforma in asa-numitul CORP GALBEN, care e o adevarata glanda secretorie ce sintetizeaza atat estrogeni cat si un nou hormon ovarian: progesteronul (hormonul de pregatire si mentinere a sarcinii). Daca ovocitul nu e fecundat si oul uman nu se formeaza, corpul galben involueaza in cca 11 zile si isi reduce capacitatea secretorie. Mucoasa care acopera in interior cavitatea uterina (ENDOMETRUL) este foarte sensibila la variatiile sanguine ale celor doi hormoni ovarieni mentionati. Ei determina dezvoltarea (estrogenii) si maturarea (progesteronul) endometrului. Cand corpul galben isi inceteaza activitatea secretorie, endometrul isi pierde stimulul hormonal si intra intr-un rapid proces de involutie el insusi. In cca 3-4 zile procesele degenerative endometriale duc la descuamarea (desprinderea) si eliminarea endometrului (cu ruperea vaselor de sange care l-au vascularizat). Asa apare noua menstruatie. Foliculul restant este un folicul maturat pana la un nivel inalt, dar care nu sufera procesul de ovulatie. Deci el continua sa secrete estrogeni pe de o parte, iar pe de alta parte nu se transforma in corp galben si progesteronul lipseste aproape complet. Practic evolutia ciclica a ovarului se "blocheaza" in aceasta stare. Prin urmare menstruatia nu mai poate aparea. Starea de restanta a unui astfel de folicul nu dureaza de obicei la infinit. La un moment dat el intra in involutie, cantitatea de estrogeni scade si menstruatia se produce de la sine. Cand se va intampla acest lucru este deocamdata imposibil de precizat. O modalitate de a "debloca" ovarul (sau macar a incerca a o face) ar fi administrarea timp de 10 zile a cate 2 comprimate dintr-un progestativ (Linestrenol, Medroxiprogesteron). In marea majoritate a cazurilor la 3-4-5 zile de la intreruperea progestativului apare menstruatia. Adesea odata cu noul ciclu ovarian declansat foliculul restant intra in involutie. Dupa aceasta, blocarea completa a ovarului prin administrarea timp de minim 3 luni a unei pilule contraceptive (Triquilar-ul de la Schering este preferatul meu, dar lista e mult mai lunga) duce la micsorarea pana la disparitie a foliculului buclucas. Oricum, prima menstruatie dupa o pauza atat de lunga va fi semnificativ mai abundenta si probabil si dureroasa (in special in preziua si prima zi a ei). Examene ecografice repetate cu masurarea dimensiunilor foliculului restant sunt foarte utile in aprecierea eficacitatii terapiei aplicate. Deci poti astepta deblocarea spontana a ovarului (care se va produce candva), sau poti proceda ca mai sus, daca nu ai alte contraindicatii in administrarea pilulei contraceptive.


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -