Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Medicii de pe site


92 raspunsuri la acest subiect

#21
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 03:58

quote:
Originally posted by crangutalil
Draga nimeni, am citit tot ce ai spus si ai mare dreptate,tot ginecologul curant al fiecaruia stie mai bine, tu doar iti dai o parere, dar stii, pt. noi ce habar n-avem de medicina o parere in plus conteaza , ne mai lamureste si pe noi. De aceea te intreb si eu ceva, doar sa ascult si o alta parere.Am facut un papanicolau care a fost nr. 3, plus candida si tricomonas la secretie.Am facut tratamentul dat de doctor, am repetat papanicolau care a iesit la fel nr. 3 la periuta(cred ca stii mai bine ca mine ce inseamna asta).Apoi am facut o colposcopie care e buna, nu se vede nimic, colul uterin pe afara e foarte curat, dar apoi am facut la indicatia medicului si un chiuretaj biopsic(Bioptic).Rezultatul mie nu imi spune nimic, iti scriu tie tot ce scrie pe foaia aia si spune-mi si tu ce crezi ca trebuie facut.Mentionez ca imi doresc cu disperare un al doilea copil(am un baietel de 4 ani jumate) si acum e prima luna cand iau clostybegit,trebuie sa-mi vina rusii pe vineri, ca n-am nadejde ca s-a intamplat minunea deoarece temperatura bazala in a 20 a zi si a 21-a a scazut pana la 36,7 iar apoi a crecut la 37,2(asa sta de 4 zile).Dar sa-ti scriu rezultatul biopsiei, ca aia ma doare cel mai rau:6 fragmente endocol-fragmente de exocol cu displazie moderata,fragmente de endocol cu metaplazie pavimentoasa imatura,hiperplazie adenomatoasa glandulara endocervicala -5 fragmente endometru-idem.Asta e tot ce scrie.Ma poti lamuri si pe mine ce inseamna ca sunt destul de speriata.Oricum o sa mai merg la un ginecolog, dar astept sa treaca rusii de luna asta.Mai vreau o parere, te rog mult.Multumesc anticipat.
Ai avut probabil o cervico-vaginita cronica mixta (adica o infectie data de mai multe tipuri de microorganisme) pe care inteleg ca ai tratat-o cu relativ succes. "Papanicolaou la periuta" se refera la asa-zisa "lama 1", cea pe care se etaleaza produsul de secretie endocervicala (din interiorul canalulului ce strabate colul uterin) recoltat cu ajutorul unei periute speciale. Acolo se pare ca procesul inflamator se mentine (ceea ce nu este o mare surpriza). "Metaplaziile" si "displaziile" din rezultatul anatomo-patologic confirma rezultatele testului Babes-Papanicolaou, si anume existenta la nivelul colului tau uterin a unei inflamatii ce a persistat timp foarte indelungata, drept care a condus la modificari in aspectul celulelor de la nivelul colului. "Hiperplazia adenomatoasa" poate fi consecinta temporara a tratamentului cu clomifen (Clostylbegyt). Deci deocamdata nu ai motive serioase de ingrijorare, dar trebuie sa fii extrem de constienta de faptul ca e absolut necesar sa continui a urma tratamentele prescrise de ginecologul tau personal. Situatia poate deveni neplacuta daca nu o faci. Rezolva complet problema cervicala (cervicita despre care vorbeam) si apoi ramai insarcinata. Unele din medicamentele necesare tratamentului cervicitei sunt incompatibile cu sarcina.

#22
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 04:08

quote:
Originally posted by carmendraghici
Buna dimineata! Am si eu o intrebare si v-as ruga sa n-o ocoliti. Sunt insarcinata in 7 sapt. si de mai bine de 10 zile sunt foarte balonata. E o senzatie extrem de neplacuta, parca as exploda. Am inteles ca e normal in perioada asta, dar chiar la modul asta??!!? Am sunat-o pe doctorita si mi-a spus sa iau carbune medicinal si sa mananc putin si des. Vroiam sa mai cer o parere. Sa iau sau nu carbune medicinal? Va multumesc anticipat. Carmen
Dupa cum vad ca vi s-a raspuns deja, puteti lua carbune medicinal fara nici un fel de grija. Mai multa atentie insa la alimentatie. Balonajul si flatulenta sunt relativ comune pe parcursul sarcinii, fapt pt care trebuie evitate alimentele care fermenteaza intens (fasole, linte, varza, cartofi si orez in cantitati mari, etc). De asemenea, sfatul medicului (de familie??) este unul foarte corect: fragmentati alimentele ingerate in multe mese reduse cantitativ. Daca apar greturi si/sau varsaturi, un Emetiral sau Torecan pot fi de mare ajutor, dar nu exagerati! Daca varsaturile va vor impiedica sa va alimentati si constatati chiar ca pierdeti in greutate, mergeti de urgenta la medicul dvs ginecolog.

#23
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 04:30

quote:
Originally posted by crinuta
Draga Nimeni, ne poti spune mai multe despre tine? Noi avem mare nevoie de sfaturi competente, ca noi nu facem decat sa speculam. Daca poti, citeste mesajele noastre de pe " asteptand un ingeras ..." Crinuta
Deocamdata (si probabil pt totdeauna) persoana mea fizica are foarte putina relevanta pt acest forum. De aici (si nu numai) si username-ul ales. Ca elemente definitorii, sunt destept si modest [:)] . Glumesc, evident (precizare pt cei ce nu sesizeaza evidenta). Intr-o nota mai serioasa, sunt obstetrician-ginecolog, doctor in stiinte medicale si sef de lucrari universitare (asta ca sa va stimulez increderea). Intr-o noua nota glumeata, am 39 ani, nu sunt insurat, nu am prietena/iubita (era sa scriu si amanta, dar...[:I]), sunt inalt, chipes si voinic... dar ce s-o mai lungesc, luati o fotografie a lui van Damme, combinati-o cu una a lui Schwarzenegger, adaugati ceva Alain Delon (pe cand era tanar), Tom Cruise si Paul Newman (tot tanar, evident), si veti obtine exact... OPUSUL meu [:0][:p][:)] Astazi am petrecut cca 8 ore in fata calculatorului scriind raspunsuri la pleiada de intrebari pe care le-am primit atat in acest topic, cat si in cel creat de mine (nimeni (nu) va ajuta!!!), ca si in mailbox-ul personal. Crede-ma ca voi face tot posibilul sa arunc o privire si la thread-ul mentionat de tine, de indata ce voi avea timpul fizic necesar. Pt a ma scuti de efortul cautarii, te rog trimite-mi pe mail-ul personal un link spre topic-ul pe care vrei sa-l vad.

#24
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 06:52

Crinuta, eu cred ca este mai bine sa punem noi intrebarile care ne intereseaza decat sa il punem sa citeasca mii de mesaje de la "asteptam un ingeras", sunt prea amestecate acolo, cu toata bunavointa i-ar trebui zile in sir sa raspunda la toate. Oana_B [cheers] [pup] I'm smarter than the average bear - Anonymous

#25
dddd

dddd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 12:06

quote:
Originally posted by Lia
stomatolog intrebare: ce se poate intampla daca se intrerupe administrarea zimaflourului? i-am dat dariei pana la 2 ani iar de doua luni am hotarat sa nu-i mai dau. am tot citit ca nu este tocmai bun iar eu eram asa de incantata de el la inceput. stiu ca parerile sunt impartite dar vreau sa cunosc si parerea ta. iti multumesc. Lia&Andrew


#26
dddd

dddd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 12:11

[quote]Originally posted by Yasmine
Hello Oana, eu sunt medic stomatolog. Buna Corinna, eu am o intrebare! ce se poate intampla daca se intrerupe administrarea zimaflourului dupa 2 ani in care i-am dat in fiecare zi?multumesc.

#27
ymellda

ymellda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 15:40

Pentru alina_c_nica Am o fetita de 1 an si 5 luni care pana acum nu a avut niciodata probleme cu scaunul. Totusi de vreo doua saptamani are un scaun mult mai moale si nisipos. La inceput am spus eu in gluma ca a cam mancat nisip, dar... cu lingurita nu cu lopata. OK, am vorbit cu pediatra si am mers sa ii fac analize. Nici la coprocultura nici la coproparazitologic nu a iesit nimic, nici macar lamblia, pe care il avea in decembrie, dar scaunul a ramas la fel. Chiar imi fac probleme, cu toate ca doctorita mi-a spus sa nu imi fac probleme. Mentionez ca ii ies caninii (dar la nici un alt dinte nu a avut probleme), baga in gurita tot felul de prostii de pe jos, de cele mai multe ori pietre, nu i-am dat nimic alterat. Multumesc anticipat pentru raspuns. Alina si [copil] Andra www.bebelus.com

#28
alina_c_nica

alina_c_nica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 mai 2003 - 14:59

Scuze de intirziere, dar asa este cind ai[bibe] si mai si lucrezi 8-9 ore pe zi. Nu cred ca este vreo problema cu scaunul copilasului, dar daca vrei sa fii sigura, poti sa-i mai faci examene coproparazitologice in numar de 3, la interval de 7 zile, si, eventual,o determinare de antigen Giardia in fecale. Tinem legatura, Claudia

#29
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 24 mai 2003 - 13:09

Nu se intampla nimic, eu recomand mamicior care dau preparate cu Fluor copiilor ca din momentul in care copiii maninca exclusiv mancare gatita, ceea ce la 2 ani asha ar trebui sa fie, cu exceptzia sticlutzei de seara, sa intrerupa administrarea in cazul in care gatesc cu sare iodata shi fluorurata.Corinna
quote:
Originally posted by dddd
[quote]Originally posted by Yasmine
Hello Oana, eu sunt medic stomatolog. Buna Corinna, eu am o intrebare! ce se poate intampla daca se intrerupe administrarea zimaflourului dupa 2 ani in care i-am dat in fiecare zi?multumesc.


#30
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 25 mai 2003 - 22:16

quote:
Originally posted by dddd
quote:
Originally posted by Lia
stomatolog intrebare: ce se poate intampla daca se intrerupe administrarea zimaflourului? i-am dat dariei pana la 2 ani iar de doua luni am hotarat sa nu-i mai dau. am tot citit ca nu este tocmai bun iar eu eram asa de incantata de el la inceput. stiu ca parerile sunt impartite dar vreau sa cunosc si parerea ta. iti multumesc. Lia&Andrew

Buna.Abia acum am vazut intrebarea.Daca se intrerupe administrarea fluorurii,exista posibilitatea aparitiei unei susceptibilitati la carie superioare celei atinse in cazul dintilor care nu au beneficiat de aport de fluor.Sarea de bucatarie cu fluoruri inseamna tot administrare de de fluor pe cale generala,ca si Zymafluorul.In cazul sugarilor si copiilor mici consumul mic de sare nu poate asigura aportul optim de fluor,dar e fara discutie mai bine decat daca suprimi total suplimentul de fluor. Numai bine! Lia&Andrew


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -