Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Medicii de pe site


92 raspunsuri la acest subiect

#11
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 17 mai 2003 - 06:59

Am o precizare de facut (pt toate acelea dintre Dvs care citesc - si eventual iau in serios - raspunsurile mele pe acest forum) si o rugaminte (catre administratorii si moderatorii acestui forum): 1. PRECIZAREA: cum sunt un simplu muritor, cu o cantitate prin definitie limitata de neuroni in propriul creier (si acestia pe cale de imbatranire si permanenta reducere numerica), sunt supus in mod evident greselii. Este posibil sa se strecoare erori (de continut, de exprimare, de interpretare, etc) in cele scrise de mine. Este de asemenea posibil ca anumite strategii terapeutice sa poata fi aplicate cu succes intr-un caz, dar sa fie total contraindicate in altul. Factorii care determina decizia terapeutica sunt atat de multipli, incat o recomandare facuta la distanta, pe baza unor informatii mai mult sau mai putin complete si organizate, afirmatii apartinand unor total straini de domeniu, este extrem de riscant a fi urmata fara discernamant. Un diagnostic corect si implicit stabilirea terapiei adecvate nu pot fi obtinute decat prin examen direct de specialitate, eventual completat cu o serie de investigatii paraclinice (radiografii, ecografii) sau/si de laborator (analize de sange, urina, secretie vaginala). Prin urmare va rog insistent sa luati cele scrise de mine aici drept pure opinii personale exprimate intr-o forma cat mai simpla, de asa natura incat pacientele necunoscatoare intr-ale medicinei (dar, spre lauda lor, interesate in a intelege ce se intampla cu ele) sa-si poate forma o imagine de ansamblu, simplista dar sugestiva, a fenomenelor naturale de la nivelul aparatului genital feminin, a modificarilor produse de diferite afectiuni si a principiilor corectarii acestora (tratamentului).MORALA: puteti intreba orice (ei, nu chiar orice, cat castig pe luna nu va voi spune niciodata - LOL), dar indiferent de raspunsul meu va trebui neaparat sa va prezentati cat mai curand la medicul dvs obstetrician-ginecolog in vederea unei examinari directe, complete si profesioniste. Aceasta este unica cheie spre rezolvarea problemelor Dvs de sanatate, nu numai in domeniul obstetricii si ginecologiei. Informatii suplimentare, explicatii referitoare la utilitatea unui medicament sau altul, descifrarea unor semne sau simptome pe care le prezentati, etc etc etc pot fi dezbatute de mine la orice grad de detaliu doriti. Toate acestea insa NUMAI cu scop INFORMATIV. Pt latura terapeutica trebuie sa luati contact direct cu un obstetrician-ginecolog. Retineti va rog ca in conditiile descrise mai sus nu imi pot asuma responsabilitatea consecintelor unei autoterapii instituite in urma lecturarii unui mesaj pe un forum... 2: RUGAMINTEA: doamnelor/domnilor administratori si/sau moderatori, intrebarile referitoare la un caz sau altul, ca si raspunsurile aferente lor (pe care ma simt obligat a le da) strica structura thread-ului (care am impresia ca a fost transformat - laudabil - in sticky) "Medici pe site". Acesta trebuia sa fie o lista a medicilor si nimic mai mult. Va rog aveti bunavointa a crea 2-3-4 thread-uri noi (de ex.: Obstetrica online - intrebari si raspunsuri; Ginecologie interactiva - adresati-va ginecologului, etc) si mutati cele cateva mesaje care au stricat linia directoare a thread-ului mentionat in cuprinsul celor noi create, corespunzatoare. Ar fi nu numai utile, dar si mai usor de gasit, atat de paciente cat si de mine, sau orice alt medic din specialitatea corespunzatoare. Va rog insistent procedati la o asemenea modificare si veti vedea cat de pozitiva va fi! Mail-ul meu, creat special pt a ma putea inregistra drept utilizator al acestui forum, este cu totul si cu totul sporadic verificat de subsemnat si am avut surpriza a constata un noian de intrebari acumulate acolo in decursul a cca 5 zile. In unele cazuri o asemenea intarziere face orice raspuns din parte-mi desuet.

#12
sly

sly
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 01:55

Pt.NIMENI. Am 24 de ani si nu am avut ciclul regulat niciodata.La inceput imi venea ori la 2 luni, ori de 2 ori pe luna.De vreo 3 ani,ciclul imi intarzie si cate 4-5 luni si iau medroxiprogesteron ca sa-mi vina.Am mers la medic,am inceput un tratament,dar dupa acest nu am mai fost la consultatii si nici starea nu mi s-a modificat.Cred ca am inceput sa fiu "pendenta de medroxiprogesteron".Imi poate face vreun rau luat asa ca mine?Cand vad ca au trecut 2-3 luni si iar nu mi-a venit,iau medroxiprogesteron,si tot asa.Stiu ca trebuie sa merg la medic si sper sa o fac cat mai repede,dar pana atunci,va rog sa-mi raspundeti daca-mi poate face vreun rau!Credeti ca se poate ca tot din cauza aceasta sa ma fi si ingrasat? MULTUMESC ANTICIPAT!

#13
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 15:16

Draga NIMENI, Iti multumesc mult pentru rabdarea cu care mi-ai raspuns la mesaj, rar am vazut medic care sa raspunda atat de rabdator la nelamuririle pacientului.Sunt convinsa ca asa procedezi si cu pacientii tai adevarati, spre binele lor. Intre timp a venit...[bang], dupa 42 de zile[bang], dureri, tot tacamul. De luna asta incep tratamentul cu Clostylbegyt, pe care il aman de ceva timp din cauza efectelor secundare mentionate in prospect: anxietate, insomnie, etc, pe care le am oricum din cauza serviciului...Dar luna asta m-am hotarat, si, sper sa ma ajute. Multumesc inca o data, V.

#14
crangutalil

crangutalil

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 15:48

Draga nimeni, am citit tot ce ai spus si ai mare dreptate,tot ginecologul curant al fiecaruia stie mai bine, tu doar iti dai o parere, dar stii, pt. noi ce habar n-avem de medicina o parere in plus conteaza , ne mai lamureste si pe noi. De aceea te intreb si eu ceva, doar sa ascult si o alta parere.Am facut un papanicolau care a fost nr. 3, plus candida si tricomonas la secretie.Am facut tratamentul dat de doctor, am repetat papanicolau care a iesit la fel nr. 3 la periuta(cred ca stii mai bine ca mine ce inseamna asta).Apoi am facut o colposcopie care e buna, nu se vede nimic, colul uterin pe afara e foarte curat, dar apoi am facut la indicatia medicului si un chiuretaj biopsic(Bioptic).Rezultatul mie nu imi spune nimic, iti scriu tie tot ce scrie pe foaia aia si spune-mi si tu ce crezi ca trebuie facut.Mentionez ca imi doresc cu disperare un al doilea copil(am un baietel de 4 ani jumate) si acum e prima luna cand iau clostybegit,trebuie sa-mi vina rusii pe vineri, ca n-am nadejde ca s-a intamplat minunea deoarece temperatura bazala in a 20 a zi si a 21-a a scazut pana la 36,7 iar apoi a crecut la 37,2(asa sta de 4 zile).Dar sa-ti scriu rezultatul biopsiei, ca aia ma doare cel mai rau:6 fragmente endocol-fragmente de exocol cu displazie moderata,fragmente de endocol cu metaplazie pavimentoasa imatura,hiperplazie adenomatoasa glandulara endocervicala -5 fragmente endometru-idem.Asta e tot ce scrie.Ma poti lamuri si pe mine ce inseamna ca sunt destul de speriata.Oricum o sa mai merg la un ginecolog, dar astept sa treaca rusii de luna asta.Mai vreau o parere, te rog mult.Multumesc anticipat.

#15
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 02:19

Pentru toti cei ramasi in suspensie in asteptarea unui raspuns: NU va ignor, dar zilele acestea am fost realmente foarte ocupat (mai trebuie sa si castig cate ceva, ca sa traiesc... LOL), si apoi am avut numeroase mesaje similare celor de aici pe mail-ul personal la care a trebuit sa raspund pana in momentul de fata. Deci raspunsuri pt intrebarile voastre vor veni foarte curand (maine, adica miercuri 21.05, sper). Am creat eu un nou topic in aceasta lista de discutii, sub numele "NIMENI (NU) TE AJUTA !!!". Raspunsurile le voi posta acolo, ca sa fie vizibile oricui poate fi interesat. Va rog sa adresati eventualele intrebari tot acolo, deja structura prezentului topic a fost deranjata total. In conditiile in care considerati intrebarile dvs prea intime pt a putea fi postate pe un forum, adresati-mi un mail la adresa din forum (noone@go.ro). Voi introduce si acest cont in programul de citire a corespondentei si-l voi verifica, prin urmare, zilnic. Raspunsurile vor fi returnate tot sub forma de e-mail in aceste cazuri. Va rog incercati sa postati totusi pe forum, o intrebare adresata public care primeste un raspuns de asemenea public poate fi de folos mai multor utilizatori cu probleme similare si astfel se evita redundanta informatiei vehiculate si implicit determina o mai mare rapiditate in elaborarea noilor lamuriri/sfaturi/opinii. Cu multumiri pt intelegere, Teo aka NIMENI

#16
carmendraghici

carmendraghici
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 11:33

Buna dimineata! Am si eu o intrebare si v-as ruga sa n-o ocoliti. Sunt insarcinata in 7 sapt. si de mai bine de 10 zile sunt foarte balonata. E o senzatie extrem de neplacuta, parca as exploda. Am inteles ca e normal in perioada asta, dar chiar la modul asta??!!? Am sunat-o pe doctorita si mi-a spus sa iau carbune medicinal si sa mananc putin si des. Vroiam sa mai cer o parere. Sa iau sau nu carbune medicinal? Va multumesc anticipat. Carmen

#17
alina_c_nica

alina_c_nica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 13:22

Eu sunt medic de laborator si lucrez intr-un laborator de microbiologie la o clinica privata. Am 2 copilasi, Paul de 5 ani si Alice, in virsta de 6 luni. Daca pot sa ajut pe cineva cu sfaturi sau altceva, o voi face cu cea mai mare placere. Va pup, Claudia Nica.

#18
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 13:49

Carmen, poti lua linistita carbune medicinal. Eu am facut FIV si dupa embriotransfer chiar era recomandat carbunele.

#19
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 23:00

Draga Nimeni, ne poti spune mai multe despre tine? Noi avem mare nevoie de sfaturi competente, ca noi nu facem decat sa speculam. Daca poti, citeste mesajele noastre de pe " asteptand un ingeras ..." Crinuta

#20
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 03:40

quote:
Originally posted by sly
Pt.NIMENI. Am 24 de ani si nu am avut ciclul regulat niciodata.La inceput imi venea ori la 2 luni, ori de 2 ori pe luna.De vreo 3 ani,ciclul imi intarzie si cate 4-5 luni si iau medroxiprogesteron ca sa-mi vina.Am mers la medic,am inceput un tratament,dar dupa acest nu am mai fost la consultatii si nici starea nu mi s-a modificat.Cred ca am inceput sa fiu "pendenta de medroxiprogesteron".Imi poate face vreun rau luat asa ca mine?Cand vad ca au trecut 2-3 luni si iar nu mi-a venit,iau medroxiprogesteron,si tot asa.Stiu ca trebuie sa merg la medic si sper sa o fac cat mai repede,dar pana atunci,va rog sa-mi raspundeti daca-mi poate face vreun rau!Credeti ca se poate ca tot din cauza aceasta sa ma fi si ingrasat? MULTUMESC ANTICIPAT!
Administrarea de Medroxiprogesteron in conditiile absentei menstruatiei in afara unei sarcini nu poate determina nici un rau, daca se face in conditii optime (2 comprimate/zi, 10 zile consecutiv). Ba chiar dimpotriva, determina oprirea din "crestere" a mucoasei uterine (endometrul) si prin asta evita o serie de complicatii eventual serioase. Cresterea in greutate poate fi rezultatul administrarii repetate, timp indelungat, a Medroxi-ului. Dar cum inteleg ca o faceti doar din cand in cand, mai degraba dieta pare a fi responsabila de kilogramele depuse... :) Oricum, situatia Dvs nu este deloc normala. Trebuie sa va prezentati indiscutabil la medic, sa fiti examinata cu atentie, investigata dpdv hormonal si pe baza rezultatelor obtinute trebuie instituit un tratament adecvat care sa va asigure menstruatii regulate, normale cantitativ si eventual cicluri ovulatorii. Faptul ca nu ati avut niciodata "ciclu regulat" nu este nicidecum o scuza pt amanarea examenului medical care este absolut necesar. Sunteti extrem de tanara, este pacat, in conditiile tehnologiei moderne investigative disponibile si a varietatii extraordinare de preparate hormonale de pe piata, sa va chinuiti in felul acesta. Lasand deoparte aspectele de neplacere fizica si psihica generate de situatia descrisa, ganditi-va ca va veni totusi momentul cand va veti dori un copil. Pregatiti-va de pe acum pt acel moment, pt a nu avea surpriza extrem de frustranta de a nu fi capabila de a obtine o sarcina sau a o duce la bun sfarsit! Cu curaj (de fapt, nici macar nu e nevoie de prea mult), inainte!


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -