Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"accidente" epidurala


37 raspunsuri la acest subiect

#11
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 19:54

Adela, Cred ca si tu ai avut acelasi tip de anestezie ca si mine, daca in 5 minute ai amortit. Cica asta se face in mod sistematic pentru cezariana, pentru nastere pe cai naturale se face o epidurala mai "lejera", ca sa poti totusi sa impingi, iar ea isi face efectul cam intr-o 1/2 de ora. [EU] O&A PS: erata la celalalt mesaj: fi in loc de fo

#12
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 20:03

ei, vax, durere, auzi !!!!!!! pai pe mine ma dureau mai tare penicilinele pe care mi le administra tanti doctorita in popou cand eram mica. n-am simtit nici o durere, nici cand a bagat acu', nici cand l-a scos. cat despre dureri de cap, nici pomeneala. e adevarat ca vreo 2-3 zile pe urma am simtit ceva ciudat, de genul ca nu prea ma mai tine coloana, ca si cand in orice moment s-ar fi putut frange, posibil sa fi fost de la epidurala, eu ma gandeam ca poate se datoreaza si pierderii de calciu. doctorii zic prin studiile lor ca nu s-a demonstrat inca daca durerile de coloana se datoreaza sarcinii (din cauza kg acumulate) sau epiduralei, fiindca multe femei gravide le acuza si inainte de nastere. eu una as zice ca vin de la epidurala, fiindca tot timpul cat am fost gravida nu am avut nici o durere de spate, dar in urmatoarele 2-3 zile de la epi am avut o senzatie de disconfort, nu de durere, care pe urma a trecut, asa ca acum sunt ca 'noua'. riscul ca baga acul aiurea ? pai anestezistii astia sunt specializati, nu ? ca doar au atatea ore de practica la activ. nu stiu unde am citit, posibil in brosurica de la spital, ca risc mai mare de nereusita o prezinta femeile mai dolofane, fiindca e putintel mai dificil sa le gaseasca vertebra respectiva.

#13
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 20:03

Aoleo Otilia pai acuma spui[:D]...rachiaaaa...ce? Glumesc.[:)] Daca spui tu, asa e...ca eu habar n-am. [^] Stiu doar ca am avut epidurala! Da, in 5 minute eram gata de operat dar zau daca m-a durut cand mi-a bagat acul... Pur si simplu ca o injectie... Cred ca mai rau doare cand te inteapa la gingii ca sa-ti scoata nervul la masea [medic]. [pup]Adela Sarbatori Fericite!

#14
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 20:09

Otilia da, ai dreptate!!!! rachianestezie se cheama pacatoasa aia cae este oricum mai convenabila decit o anestezie totala. Insa stiti ce nu pricep eu ... de ce la chiuretaj mi-au facut anestezie totala???? drept e ca avortul s-a declansat in timpul consultului dar...anestezie totala???? si intreb asta pentru ca am vazut in spital ca era o obisnuinta. päpä Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteazä ce-ai câstigat!

#15
bAly

bAly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 386 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 21:22

Mai fetelor si eu am nascut pina la urma cu epidurala -la inceput am facut pe breaza si am zis ca om vedea, si am vazut dureri de nastere[help] Tot ce pot sa va spun e ca eu nu am simtit nimic altceva decat o mica intepatura ce era probabil anestezia locului respectiv. In rest nici prin cap nu mi-o trecut sa ma gandesc la cat de mare e acul sau mai stiu eu ce tinind cont ca contractiile erau una dupa alta si fff dureroase. Dar dupa ce si-a facut efectul vai ce binecuvantare !!! ca imi venea sa [hop].Iar dupa nastere nu am avut nimic, doar simteam putina durere cand pumean mina pe locul respectiv, altcena nimic, nimic, nu tu dureri de cap sau de spate. Asa ca daca o fi sa mai nasc vreo data epidurala va fi acolo cu siguranta pentru [help] AlinaB si Andreea

#16
papy

papy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 22:38

si eu am facut epidurala cand am nascut.....nu e dureroasa deloc ..nici eu nu am vazut acul...dar oricum ca sa iasa bine trebuie sa nu te misti deloc deloc.....eu am samnat ca sa mi se faca epidurala ca altfel nu o face dacat cu samnatura......injectia dureaza cam 15 minute pana este terminata si imediat incepe efectul.....la durerile care le ai injectia asta nu este nimic,asa ca eu o recomand[medic] adinutza si bb sarah :))

#17
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 22:44

in ro se mai folosesc se pare tipuri mai vechi de ace, mai mari si de la care se lasa cu dureri de cap; moderne sint niste ace finute tare ingenios construite; am studiat eu problema dar mai detasat ca eram hotarita pt anestezie generala; din care m-am trezit sa imi verific copilele si abia apoi am dormit dusa; asa ca luizo cum nasti in bucuresti aia or fi terminat cu acele alea imense si ai sanse sa beneficiezi de ace finute; dar sint sigura ca iti iei tu doftorul de urechi daca se incumeta... cind anestezistul face injectia cu pricina, adica atunci cind va infige acul in coloana el cauta ca serul sa intre in spatiul dintre membranele care protejeaza maduva, loc cam strimt si citeodata mai rateaza si o iau de la capat; probleme pot sa apara datorita infigeri acului aiurea, dar asta ar trebui exclus pt un medic normal dar si starii psiho a pacientelor care ba dau in hiper/hipo-tensiune ba in isterie...asta e iris

#18
papy

papy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 noiembrie 2002 - 00:43

eu stiu ca daca te misti si atinge nu stiu ce nrev de aceea se face cu semnatura asa ca fiti foarte atente si sa nu va miscat(pt cele care fac epidurala) adinutza si bb sarah :))

#19
angiVa

angiVa
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 noiembrie 2002 - 09:46

Si mie mi-au facut rahi pt. operatia de apendicita, dar la mine surpriza a fost ca nu m-am anesteziat atat de repede pe cat trebuia, adica a inceput sa taie si am simtit tot, cu dureri si tot tacamul... abea dupa vreo 15 min. de operatie s-ar putea spune ca am fost amortita pe toata partea de la mijloc in jos. Din cate am inteles, si asta se intampla destul de rar. Probabil ca fiecare organism are ritmul lui de a percepe "corpurile straine" , deci probabil ca la mine nervii au amortit mai tarziu :)), .... dar atunci a fost :(((((( pt. ca m-a dururt , si inca tare, si medicul zicea ca e normal sa simt ceva dureri pe la stomac, fiere, ca acolo "radiaza durerea". Cert e ca a trecut cu bine, si ca o prefer oricand in locul anesteziei generale. Dupa operatie, 6 ore nu mi-am miscat capul, decat pe orizontala, si totul a fost ok (adica fara dureri de cap).Problema mea insa a fost urinarea, deoarece n-am avut succes la plosca...:), asa ca dupa cele 6 ore, cand am inceput sa-mi simt picioarele am zburat catre wc! In legatura cu ce zicea papadie despre obisnuinta ginecologilor de a face A Generala la avorturi: este mult mai simplu pt. ei asa, dar eu si in acest caz (2 chiuretaje), am cerut special sa mi se faca anestezie locala. Probabil ca la mine lipsa de incredere in personalul medical, sau hai sa-i spunem incredere totala, ma face sa prefer a fi constienta in astfel de situatii, dar totusi stiu ca exista operatii la care nu se poate fara anestezie generala. Sa dea Dumnezeu sa avem nevoie de cat mai putine astfel de anestezii! Cred ca v-am innebunit de cap, asa ca ma opresc aici

#20
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 07 noiembrie 2002 - 10:12

Beiiii Lizo,da' ce-ti trebuie tie epidurala ??? Suferi de ceva si noi nu stim ???? Sau faci schema pentru viitorul bebe,de la proiect pana la executie si punere in functiune ??? [pup][sex][copil] Hihihi,sa ne anunti si pe noi sa bagam sampania la rece !! Maria. Rabdarea este cheia fericirii.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -