Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"accidente" epidurala


37 raspunsuri la acest subiect

#1
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 18:56

A auzit cineva de accidente la epidurala? adica satz bage acu pe unde nu trebuie...sau sati atinga ceva aiurea? Mie imi e cam frica, desi ideea de epi e fffffffff tentanta (am nascut fara). Si se zbarleste pielea pe mine cand ma gandesc ca vara unu acu la mine in coloana...pe langa maduva spinarii...huh..... Luizax - karkotash shef!

#2
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 18:59

eu am facut anestezie dintr-aia cind m-au operat de apendicita. e un ac de am crezut ca ori sunt eu cit china, ori vor aia sa iatsa prin stomac[bang][bang][bang] tot timpul am trait cu spaima ca vor atinge vreun nerv. aflasem o gramada de povesti nasoale...dar continui sa cred ca erau numai povesti.oricum cert este ca am ramas cu niste dureri infernale decap. ideea e ca nu trebuia sa ma misc nu stiu cite ore iar eu dupa 2 ceasuri eram la buda. päpä Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteazä ce-ai câstigat!

#3
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 19:00

epidurala e cretinitatea aia e anestezie in coloana,nu???? Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteazä ce-ai câstigat!

#4
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 19:01

da papa, aia e! Dar daca zice lumea ca e OK...insamna ca e o anestezie sigura! Eu ma bazez pe asta....brrr Luizax - karkotash shef!

#5
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 19:01

Eu o voi face in curand si iti voi spune daca voi avea ceva accidente...din cate stiu eu, n-am auzit....e un loc precis unde se face si cei care o fac "se presupun" a avea experienta...oricum tu mai ai parca pana la experienta propriu-zisa, nu? Cristina

#6
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 19:02

Luiza, aici in Germania, sau cel putin in München, putine sunt femeile care nasc fara peridurala.Peridurala este o procedura uzuala la nastere.Eu n-am auzit de nici un accident.Am avut si eu parte de peridurala si te asigur ca nu regret, a fost fantastic!Prima data mi-a anesteziat putin locul si abea apoi a facut anestezia propriu-zisa.Nici nu stiu cand m-a intepat!N-am simtit nimic!Trebuie doar ca anestezitul sa fie foarte bun si pacienta cooperanta.Se face intr-un anumit moment (acum nu mai tin minte care...) si trebuie sa-i spui exact anestezistului ce simti, altfel poate da rateuri.Mie asa mi s-a explicat.Deci, daca ai incredere in anestezist, fa-o linistita ca merita!

#7
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 19:03

haha kristin..da, mai am..ca ceilalti 2 bebei pe care am de gand sa-i fac sunt inca in faza de negocieri. Porma o sa fie in faza de priect...porma ii fac si gata :))))) Dar ma racaie epidurala asta, am pretene care au facut si au zis ca e super!!! Dar io vreu sa fiu informata inainte sa fac ceva! :) Luizax - karkotash shef!

#8
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 19:04

Papa, Si eu am facut-o la operatia de apendicita, la nastere e totusi putin diferita din cate am auzit eu .... oricum de simtit nu simti nimic, asa ca don't worry... Cristina

#9
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 19:45

Mai da cine va pune sa va uitati la ac?[:D] Eu habar n-am cum arata acul si mi s-a zis ca rateurile se pot intampla doar daca anestezistul e...[hc]beat! Sansele sunt foarte mici sa greseasca anestezistul ceva.... Cum simti? Ca o injectie.... Nimic rau. Si o injectie e doar...o injectie indiferent unde ti-o face.[ups] Apoi incepi sa simti incet incet o caldura placuta la talpi semn ca incepe amorteala[zid]....si in 5 minute nu-ti mai simti jumatatea de jos a corpului. Inainte de a-mi face epidurala mi s-au facut analize: si de sange, la inima....m-au controlat bine de tot. Cam asta ar fi.... Curaj gaina ca te tai![olala] Adela Sarbatori Fericite!

#10
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 19:49

Eu, pentru cezariana, am avut o rachianestezie, care este ca o epidurala, dar mult mai puternica. Acul il baga si mai profund [help] iar efectul este imediat! Dar eu n-am vazut acul, oricum, in durerile alea vroiam doar sa scap mai repede! Si am aflat ce tip de anestezie mi-au facut dupa aia, ca altfel ce frica mi-ar fo fost [q] !!! Accidentele, oricum, sunt extrem de rare. [pup] O&A


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -