Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"accidente" epidurala


37 raspunsuri la acest subiect

#21
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 07 noiembrie 2002 - 10:15

Maria...ash mai vrea sa fac fro 2 bebei...adica....daca urmatorul iese fata...nu mai fac. Daca urmatorul iese baiat (ceea ce sunt convinsa...nush dice) il mai fac si pe al 3-lea. Acu....se ridica intrebarea...ce se intampla daca si al 3-lea iese baiat..hihihi. NU MAI FAC. O sa fiu mandra mamika a 3 baieti. Ashaaa...cand l-am nascut pe Alex am zis ca urmatorii ii fac ori cu epidurala, ori cezariana. Dar intrucat io am tesuturi cam naspa care resping firele si se cicatrizeaza urit...plus ca nu pot io sa stau sa-mi vad bebelu abea a doua zi (sau mai tarziu ...ca nujtu exact cum sta treaba)........mai bine epidurala......ca fara am vazut cum e...acuma stiu ce pierd, hihihihi Luizax - karkotash shef!

#22
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 07 noiembrie 2002 - 10:25

Luizax o sa fii SOACRA cu 3 nurori [vampa][hippi][8**]![cool] [pup]Adela Sarbatori Fericite!

#23
Codrutza

Codrutza
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 01:17

si eu am facut epidurala si tare bine m-am simtit dupa aceea, chiar am adormit o ora si jumatate, iar sotul meu se tot mira cum de nu reactionez cand vedea cum urca acul in timpul contractiilor. nu a fost dureroasa injectia in coloana, si dupa nu am avut dureri de spate, insa a fost cam greu sa stau nemiscata fiindca tremuram toata, dar nu de durere ci de frica injectiei....iar ca dezaavantaj in ceea ce priveste alegerea epiduralei...faptul ca nu stii cand ai contractii si nici cand trebuie sa impingi si cand nu....dar vei fi ajutata de cei din jur... bafta !

#24
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 01:40

da, asta asa e, trebuie sa impingi cand iti spune doctoru' chiar daca nu iti vine. ...si e cam ciudat, mie mi se parea ca sunt la munca in zadar si ca imping degeaba, ca tot n-o sa iasa nimic[consti]. banuiesc ca e cu totul altfel cand simti contractia si impingi fiindca asa iti vine [:p]

#25
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 01:41

da, asta asa e, trebuie sa impingi cand iti spune doctoru' chiar daca nu iti vine. ...si e cam ciudat, mie mi se parea ca sunt la munca in zadar si ca imping degeaba, ca tot n-o sa iasa nimic[consti]. banuiesc ca e cu totul altfel cand simti contractia si impingi fiindca asa iti vine [:p]

#26
AncaG

AncaG

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 11:56

Buna! Sper ca nu supar pe nimeni dar am observat ca, exceptie facand angiVa, toate fetele care ne-au impartasit din experienta lor sunt din Canada, Germania, Sua, Franta, Elvetia. Si atunci cred ca intrebarea ar fi: oare si in Romania stau lucrurile tot asa? Adevarul e ca mie personal, mi-ar fi frica de asa ceva, avand in vedere zona delicata in care se face si iresponsabilitatea si nepasarea unora dintre medici (nu vreau nicicum sa generalizez, exista si medici extraordinari, dar daca dai din intamplare tocmai peste exceptia, sa zicem, care confirma regula?). Cu drag! Anca

#27
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 09 noiembrie 2002 - 23:46

Eu am fost mai norocoasa!La cezariana a gresit anestezistu' locul si ma-ntepat de doua ori[poc]..Oricum la contractiile pe care le aveam acul ala in coloana era floare la ureche!Un efect secundar nasol care mi s-a intimplat:dupa ce mi-am revenit putin din anestezie am simtit ceva tare ciudat:nu puteam sa-mi relaxez spatele deloc;nu stiu cum sa explic...stateam cu spatele incordat si arcuit si nu puteam sa-l relaxez normal mai mult de citeva secunde dupa care iar ma incordam involuntar.Asa ca noaptea aia n-am inchis un ochi,ci am facut exercitii la coloana:relaxare-incordare[cool]...Plus ca m-am ales c-o frumoasa durere de spate care m-a tinut mai mult de jumatate de an si pe care in timpul sarcinii n-am avut-o;as c-am aruncat magareata pe anestezie!...Dar a trecut si puse toate cap la cap sunt fericita ca exista metoda asta!

Smile! It's free therapy...Imagine postata
Irina & Veve cea cumintzica foc!

#28
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 10 noiembrie 2002 - 00:03

Si eu am facut epidurala... Aveam contractii destul de dese, la 3 min si dilatarea ajunsese la 5-6cm... Habar n-am nici acum de ce am acceptat sa fac anestezie pentru ca ma impacam destul de bine cu durerea...probabil de frica a ceva mai urat...[haibat] Ce ma mira pe mine, e ca, desi am facut aceasta "minunata" epidurala... am simtit durerile de la sfarsit care erau INFERNALE ... voi cum de nu ati simtit nici cand sa impingeti?? Ca eu daca nu impingeam cand venea contractia, simteam ca explodez...[bang] La al doilea nu cred ca o sa mai fac anestezie..o sa merg natural [alcool] [cheers]

#29
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 10 noiembrie 2002 - 02:02

Adriana, ce fel de epidurala ti-a facut tie? mie mi-au facut pe la 3.00 dupa-amiaza, la dilatare 7, iar apoi mi-au atasat la spate un fel de tubulet, din care curgea constant o doza precisa de anestezic, asa ca nu am mai avut dureri pana la final, la 5.20, cand am nascut. ba imi aduc aminte ca mi-au scos tubul cu vreo juma' de ora inainte sa iasa bebe. presupun ca anestezicul administrat deja a fost suficient pt jumatatea aia de ora.

#30
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 10 noiembrie 2002 - 02:48

Angela asa a fost si la mine... mi-au amortit picioarele si nu mai simteam contractiile... dar poate a fost mai slaba, ca sa stiu cand sa imping... Cert e ca nu mi-a fost deloc de ajutor...mi-a incetinit contractiile si am nascut mai tarziu decat puteam s-o fac natural...a trebuit sa-mi dea Pitocin ca sa-mi induca contractiile, ca aproape disparusera dupa anestezie[ups]: un alt mic deazavantaj al epiduralei..[:D]...asta pe langa durerea de spate care mi-a ramas dupa nastere(insa a fost suportabila...plus ca mi-a dat un calmant care mi-a luat durerea cu mana..deci a fost OK)


Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - aug 31 2024 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Gânduri..

    Gyo98
    - Ieri, 23:44

  • Sarcina

    AlexandraBrt
    - Ieri, 13:12

  • Bebe în familie

    Erika91
    - Ieri, 11:51

  • Pe ultima sută de metri 🙈

    Gyo98
    - sep 06 2024 23:05

  • Tic tac

    dianaa___
    - sep 06 2024 13:10

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -