Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

v-a obsedat vreodatä...


100 raspunsuri la acest subiect

#1
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 00:25

vreo carte???? Toatä copiläria am citit de sute de ori (färä exagerare) CIRESARII! Si acuma cind mä duc acasä o iau de la capät. Stiam ce se întîmplä paginä cu paginä. Si în sesiune aveam probleme cu Karl May-"Winnetou" si celelalte. Adevärate obsesii[:0] päpä PS: când citesc CIRESARII îmi vine în cap toatä copiläria mea si uit orice necaz. îmi este asa de familiarä seria aia de cärti de zici cä mi-e rudä.îmi dä o stare de bine si parcä miroase a gutuile bunicii [8)] Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteazä ce-ai câstigat!

#2
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 03:39

Obsesii literare?La greu!Insa pe vremuri eram o romantikoasa incurabila...Intre timp m-am vindecat... [:D] [:D] Si iata ce ma obseda:Lorelai,La Medelenii lui Teodoreanu,Enigma Otiliei,Pinza de paianjen a Cellei Serghi,Orasul cu salcimi a lui Sebastian si-ar mai fi...Astea citite de 5-6 ori,c-asa doar de 2 ori...cel putin juma' din colectia "Romanul de dragoste" Si ca tot ma-ntorsei in trecut...pina pe la 11-12 ani devoram literatura politista: preferata mea a fost "Cianura pentru un suris"a Aghatei Cristie...Sau cartuliile alea cu comisarul Alexa...Isi mai aminteste cineva autorul,ca eu-s in pana...[:p] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#3
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 09:12

In copilarie eram toata ziua prin casele oamenilor in cautare de carti cu povesti "noi". Eram obsedata si dupa "revolutie" am inteles si de ce. Ca n-aveam altceva de facut (nu tu televizor, filme... vai de capul lor). Dar mi-a placut mult sa citesc! (si-mi mai place, in limita timpului). Apoi m-a obsedat "Copiii din tara de gheatza". Am citit-o de "n" ori (ma fascina viata lor, in iglu-uri si traiul de zi cu zi) - nu stiu daca a citit-o cineva. In adolescenta si "tinerete" am citit si recitit "Arta conversatiei" (de aici si numele de Sanziana). Si... multe altele. Dupa '90 trecusem pe horror. Am biblioteca plina de Dean Kontz, Stephen King, John Saul samd. Acum citesc: "Mama la minut", "Educatia de bunavoie", "Copilul de la 1-3 ani",samd[:D][xx(][}:)][;)] Cristina&Sanziana

#4
Violeta

Violeta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 09:25

Si eu citeam obsesiv "Winnetou" si o carte politista a lui Haralamb Zinca -"Un om in loden"... Nostalgii! Ce ciudat, daca recitesc acum pasaje din ele, sau doar le am in maini, resimt anii frumosi ai copilariei-adolescentei. O particica din sufletul meu de atuci, l-am lasat printre filele lor. Violeta

#5
monica

monica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 10:30

"Singur pe lume" !!! Cred ca am (re)citit-o de cel putin 10 ori. Stiu exact cum arata personajele, casele, orashele...pâna la cel mai mic detaliu...E ca shi cum ash fi vazut un film...

#6
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 11:11

ciresharii si cei 3 mushketari...... [:D] Luizax

#7
AngiV

AngiV
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 13:13

Ciresarii, Vraciul, Arta conversatiei, le-am recitit de nu mai stiu acte ori. As mai reciti cateva, dar nu prea mai am timp.[:D] AngiV

#8
Reliana

Reliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 13:16

Si mie mi-a placut muuuult de tot Teodoreanu cu Lorelei, apoi Arca lui Noe... Si am mai citit o carte "Doamna cu garoafe", nu mai stiu cine a scris-o si nici unde as mai putea s-o gasesc. Poate stiti voi, sau poate ati auzit de ea, pls spuneti-mi!!!

#9
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 13:17

Pe la 10-11 ani:: Cismigiu & comp apoi pe la 15 ani: Panza de paianjen Adela & bb Julia

#10
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 13:30

Si am citit de curand Jurnalul din Port Hart continuarea la Arta Conversatiei. (asa e cartea care m-a marcat ACUM). Fetelor de peste hotare vi-l recomand sa-l cititi....Gata! Nu mai zic! [^] Adela & bb Julia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -