Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Se intimpla sa vina si mai devreme :)


22 raspunsuri la acest subiect

#21
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 13:12

Angela, Pe mine m-ai pacalit[:D]. Chiar m-am gandit ca le-ai facut tu.[:D] Oricum macar munca de sinteza e meritul tau si eu una iti multumesc mult ca e de mare ajutor. Pupici la burtici, Marina

#22
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 15:11

Irino hai ca te dezmeticesc eu de unde vin "produsele" respective: - sacosa cu saltea : este diaper-bag ul american, stii ca are o salteluta de musama, daca esti pe undeva cu bebeul sa-l poti pune pe ceva moale cind ii schimbi scutecelul; in magazinele din RO se comercializeaza sub numele de "sacosa cu saltea" ... - pudra, se recomanda si nu se recomanda; adica nu se recomanda ptr zonele genitale, dar pudra mentolata se recomanda pentru axile, gitulet, genunchi si coate, mai ales la bebicii mai grasunei si in general la toti bebicii pe vreme caniculara sau chiar daca sunt tinuti intr-o incapere supraincalzita (peste 23 grade Celsius), pentru a evita iritatiile de piele ... (citat de la medicul Sarei); - perna plata : la fel se recomanda la unii bebici in primele doua-trei saptamini, dar nu perna de puf ci, cea sintetica; motivul: in primele saptamini, unii bebici au mucoasa nazala foarte abundenta si respira mai greu, si in afara de faptul ca trebuie sa le cureti nasucul foarte des, uneori utilizind si solutia salina , trebuie pusi sa doarma cu capul putin mai ridicat decit restul trupului; si eu am avut la Sara o perna cu umplutura sintetica, cam 3cm de groasa, am pus-o sub cearsaf, asa mi-a zis medicul ... dupa o luna nu i-am mai pus pernita, pina acum vreo doua luni cind a racit putin si a avut nasul infundat, de atunci doarme tot pe pernita aceasta sintetica si mie mi se pare ca doarme mult mai bine ... (la fel citat de la medicul Sarei); - resoul electric pentru masa de infasat : am intilnit si eu acest obiect pe diferite liste ptr bebici, daca nu ma insel era specificat si in Mama si Copilul, cica temperatura in camera unde schimbi copilul sau ii faci baita, trebuie sa fie 21-22 de grade si uneori ai nevoie de resou (vezi conditiile iarna in RO) [/quote] Mersi Sofie!Puteai sa ma bati si nu-mi dadeam seama ce-i "sacosa cu saltea".[:)]...Cit despre pernuta si noi am avut reflux la stomacel si ne-a trebuit suprafata inclinata,dar am inclinat salteaua cu totul...si pudra n-am folosit ca nu prea am suferit de caldura...Uite-asa moare omu' nestiutor!![:p] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#23
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 19:25

Nu a fost chiar asa de3 groaznic,am exagerat un pic.Problema a fost ca simonica nu stia sa suga si a trebuit sa stau 3 saptamani cu ea in maternitate.Mie sincer mi-a fost teama pentru ca eu nu vroiam sa nasc in Bacau ci in Bucuresti,dar n-am mai avut timp sa fac 180 km.Nu prea aveam incredere in Materntatea din Bacau,mai ales ca eram urmarita de un doctor din Bucuresti.Eram in luna 8 si auzisem tot felul de lucruri groaznice cu bb de 8 luni.Prostii!Cu cat bb are mai multe saptamani e mai bine,a mea avea 32 de saptamani si a respirat singura si a tipat tare dupa cum spune doctorita.Nastere usoara!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -