Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Se intimpla sa vina si mai devreme :)


22 raspunsuri la acest subiect

#1
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 08:59

Dragele mele.. Am lipsit o vreme pentru ca am fost internata in spital. Bb Clara pare-se vrea sa vina un pic cam devreme (am doar 29 de saptamini) si din cauza asta a trebuit sa stau citeva zile sa mi se faca un tratament pentru oprirea contractiilor si aminarea momentului final :) Deocamdata s-a calmat, e ok, dar daca e sa semene cu mine, mi-e clar ca oricum mult nu mai am... Si cum nu eram tocmai pregatita pentru asa ceva si nu am salvat nicaieri, va rog frumos, daca se poate sa mai insirati o data o listuta cu ceea ce ar trebui sa cuprinda bagajul pentru spital. Eventual cu mici particularitati pentru cele care nasc prin cezariana, pentru ca mie printe altele, la cealalta operatie pe care o am la activ, mi s-au descoperit clar si doua hernii. Deci tot la cutit ajung in ciuda tuturor sperantelor mele...

#2
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 11:00

In primul rind ,sarcina usoara in continuare.Roag-o frumos pe Clara sa mai stea cumintica acolo,fiindca e cald si bine - ai sa vezi ca te asculta - si incearca sa stai linistita,mai mult la orizontala,si sa nu faci nici un efort.Bagajul pentru spital trebuie sa contina o sumedenie de lucruri: I.Pentru bebe: pampers,hainute,unguent cu galbenele,saprosan pudra,sapun special pt.copii; II Pentru tine :vata (Muuuuulta)tampoane,camasa de noapte(vreo 2-3 deschise in fata,ca sa poti alapta),chiloti(citeva perechi),sosete(deja e frig afara),slapi,trusa de machiaj(ce.. daca sintem mamici,nu mai avem voie sa ne rujam?)supozitoare cu glicerina(daca iti face cezariana o sa ai nevoie daca nu poti elimina gazele)algocalmin fiole pentru calmarea durerilor(mie nu mi-au facut nici o injectie de calmare pt.ca nu se gasea algocalmin),sapun,prosoape,perie de dinti si pasta,cana si lingura,si nu in ultimul rind f.multi bani pentru...stii tu ce.. Daca mai imi aduc aminte de ceva iti mai scriu.Ai grija de tine,sarcina usoara si nastere usoara si un bb sanatos si mincacios. Cristina[:I][:o)][8)]

#3
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 14:52

Ei,cu bagajelul cred ca te-ai lamurit.Nu mai ramine decit sa-ti doresc...happy end![:)]Sa ai grija de tine si de bebe si sa-l comvingi sa mai stea un pic la caldurica.Multa sanatate si-o intilnire fericita cu puiul, oricind s-ar hotari el sa vina! [:X][:x] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#4
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 17:51

Multumesc mult pentru raspunsuri. Intr-un final apoteotic am reusit sa gasesc doua subiecte si pe forumul vechi cu raspunsurile aferente. Pe Clara au convins-o injectiile pe care le-am facut si inca le mai fac (vai fundu meu, deja am vreo 11 la activ..) si pina luni cind termin tratamentul o sa intram in normal. Iar eu stau cuminte-cuminte in pat desi simt ca inebunesc deja :)

#5
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 19:42

Sarcinä usoarä si lasä pe Clara sä vinä când e ea pregätitä. Sänätoasä sä fie cä celelalte vin de la sine***** Muuuulti pupici si muuulte gânduri bune********************** oana Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteaza ce-ai câstigat!

#6
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 20:57

Alexandra, sotul meu a cautat Calciu gluconic pt aia mica de ne-au iesit peri albi. Plus Vitamina C fiole, asta pt amandoua ca mi-a facut si mie 1 injectie cu Vit. C+cofeina in vena ca ma durea capul ingrozitor de la rahie-anestezie (sper ca asa se scrie[:I]). Daca tot ai probleme cu spatele poate nu faci din asta ca si acuma ma doare coloana de la injectie. Poate in Bucuresti se gasesc fiolele astea de calciu si Vit.C mai usor dar in Iasi... Ce sa-ti mai scriu... A, burtiera o sa-ti mai trebuiasca, nu stiu sigur daca nu e trecuta deja pe lista... si cam atat. Nastere usoara si multa sanatate la printesa grabita. PS: dupa cum am mai scris, sotul meu a avut un halat alb cu care se strecura peste tot[;)] Cica era cadru medical si era si tare grabit pe deasupra[;)] Sa auzim numai de bine. pa.pa. tina&andra mica

#7
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 20:58

cofeina, cafeina... intot. le-am incurcat. Sorry[:I][:I] tina&andra mica

#8
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 23:59

alssa, menajeaza-te cat poti, ca bb trebuie sa mai 'dospeasca'. spune-ne si noua cum au fost contractiile, dureroase? redau mai jos o lista- zic eu, completa - culeasa tot de pe forum, cu ce-i trebuie unui bb, spital + acasa. eu una m-am ghidat dupa lista asta cand am facut cumparaturile. Pentru transport si mers afara: - receiving blanket - sacosa cu saltea (se poate pune si in carucior cu ea) sau dispozitiv de carat pe bebe pe burta (port-bebe, marsupiu, batic gen Didymos) - carucior de copii (cu saltea) - 1 paturica de lana sau termoizolatoare - 1 plapumioara (iarna) Pentru masina de preferat un scaun special sau sacosa cu saltea (in Romania momentan nu este obligatoriu) Pentru infasat (adica schimbat scutec!): - pampers - 1 pachet de servetele umede (se poate folosi si apa de la chiuveta) - 1 pachet de servetele uscate - 1 crema pentru pielea iritata de pe fund - pudra Pentru locul de infasat: - 1 salteluta - 1 masa de infasat, daca se poate si cu sertare - ustensile pentru ingrijitul pielii - cos de gunoi pentru scutecele murdare Pentru baie: - 1 vana de copii (cu suport pentru vana mare) - termometru de baie - sapun si sampon de copii - 2 prosoape 1mX1m (eventual cu gluga) - ulei de bebe (pt pielea descuamata de pe cap) si crema/ lotiune Johnson, Nivea pentru incheieturi si corp - crema de fata - forfecuta de unghii - perie de cap si piaptan - o canita de plastic pt. clatit copilul - betigase de urechi speciale pentru copii Pentru dormit: - pat cu gratii sau cos de nuiele sau leagan etc. - saltea - ceva de acoperit - plapumioara, sac de dormit - perina foarte plata (nu e chiar necesar de la inceput) - 2 seturi de asternuturi potrivite cu marimea patutului. Daca e marime prea mare, bebelusul se pierde intre ele - 2 bucati de material impermeabil 50 X 70 cm - 1 paturica din lana sau termoizolatoare 80 X 80 cm. Marimea 100 X 135 cm e prea mare pentru inceput - sticla calda - mobile, jucarie care canta, animal de plus ... (ii ajunge 1 in pat deodata) - baby-phone Pentru papica (daca crezi ca trebuie - poti sa le folosesti si mai incolo, dar mai putine): - 3 biberoane cu capac - 6 tetine pentru lapte - 2 biberoane pentru ceai - 3 tetine pentru ceai, cu gauri mai mici - 1 perie de curatat biberoanele - lapte praf - husa pentru biberoane sau termos - aparat de sterilizat biberoane pentru microunde sau prin fierbere - 2-4 suzete - 6-8 babetici - eventual un incalzitor de biberoane - pads pt sani Imbracaminte: De obicei bebelusii cresc repede si de aceea nu trebuie cumparate prea multe haine din marimea cea mai mica. O imbracaminte trebuie sa fie mai bine mai mare decat mai mica. - 6 camasi/body-uri - 6 - 10 bluzite, depinde de sezon - 6 strampleri - geaca mai groasa pentru afara - 2-3 caciulite din bumbac - 2-4 pijamale (body cu maneca scurta/lunga si cu ciorapi) - ciorapi - pantofi (iarna) - ciorapi lungi (iarna) - fular (iarna) Altele care sunt bune pe langa casa parintelui: - lingurita (de preferinta numai a bebelusului) - babyphone - termometru pentru copii - termometru de camera - spirt medicinal, pansament steril (pentru buric) - paracetamol pentru copii - ceai de musetel pt dezinfectii - covoras impotriva alunecarii in cada mare, in cada mica ajunge si un scutec - unde e nevoie, mai ales in cazul caloriferelor - dispozitiv de umidificare a aerului (vas cu apa rece) - pompita pentru nas - etajera pentru carticele/jucarii - resou (electric) pentru masa de infasat - dulap pentru lucrurile bebelusului succes!!

#9
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 00:02

tot eu. hai ca am mai gasit ceva intr-un fisier salvat in folderul lui bb, 3 variante de bagaj de spital : VARIANTA 1 · Un burete sau o compresa pentru fata. Un burete natural este mai putin aspru decit un burete sintetic. · Ulei de masaj - sau un lapte de corp (body-milk) cu care partenerul dvs va poate masa · Un strugurel de buze poate fi de folos pentru momentele in care vi se usuca buzele - intre contractii · O pereche de sosete - impotriva senzatiei de rece la picioare din timpul contractiilor · Aparatul de fotografiat - sau/si camera video · O oglinda cu miner - daca doriti sa vedeti cum se naste copilul dvs. Unele spitale au oglinzi totusi. · Agrafe de par sau ceva de strins parul in caz ca aveti par lung · Tampoane de menstruatie...(sangerarea va fi destul de intensa .... pentru imediat dupa nastere puteti folosi in acest scop chiar niste pampersi...) · Un sapun, un prosop, un pieptene, periuta de dinti, pasta de dinti, sampon · O lotiune de fata cu care sa va racoriti fata dupa nastere si un deodorant · Un casetofon cu casti si o caseta cu muzica preferata _ ceva optimist evident.. · Un tricou larg pentru nastere · Camasa de noapte cu nasturi in fata (in vederea alaptarii) pentru dupa nastere · Un capot... · Un sutien de alaptat - cu deschizatoare in fata · Chiloti de schimb (aceaasi marime din timpul ultimelor luni de sarcina...) · Niste slapi sau papuci de casa · Ceva de strins in mina in timpul contractiilor - mie mi-a fost foarte utila o bila de cauciuc "antistress" · Ceva de citit/reviste in cazul in care veti petrece citeva zile in spital · Agenda cu numerele de telefon importante · Cartela de telefon si eventual niste monezi ... · Pentru copilas: citiva pampersi - marimea nou nascuti-newborn, servetele umede de sters la fundulet, un maiouas-body (marimea 59), hainuta pentru deasupra, caciulita (nou nascutii trebuie sa stea cu caciulite pe capusor), 2 paturici. In cazul in care va veti intoarce cu masina, in unele tari este obligatoriu ca cei mici sa fie pusi in niste scaunele speciale de masina. In acest caz, puneti-l alaturi de acest bagaj pentru spital. · Eventual un caiet si un pix in care sa notati lamuririle date de asistente · La curs ni s-a spus ca exista riscul de infectie daca parul pubian este ras de 2-3 zile...Acum nu stiu ce sa va spun sa faceti, insa doamnele din salonul in care am stat in timpul travaliului mi-au spus ca si-au facut toaleta acasa. · A! Si inca ceva f important: chiar daca nasteti normal, si mai ales daca nasteti prin cezariana, sa nu va duceti cu unghiile lungi sau lacuite!!! Trebuie taiate cat mai scurt si fara oja. Se strang microbi...si trebuie sa-ti urmareasca culoarea naturala a unghiilor. · Sa nu uitati de apa, cat mai multe sticle de jumatate de litru, sa le puteti tine in mana. Apa plata, apa chioara, o sa va fie sete in timpul travaliului. Si foame, daca stati cat am stat eu. Asa ca sa aveti ceva de rontait, biscuiti, paine prajita...ceva. . . VARIANTA 2 Pentru nastere: - 2 tricouri largi, din bumbac - papuci de casa comozi, care nu aluneca - ceva mic si dulce, de exemplu ciocolata, glucoza - mareste energia - daca ar fi fost iarna, mi-ar fi terbuit si sosete care nu aluneca - daca nu altundeva, dar pe scari poate sa-ti fie frig. Am mai vazut ca alte fete au cerut muzica linistitoare (un casetofon mic cu baterii) sau animalul de plus preferat. Pentru mine: - 3-6 camasi de noapte care se deschid mult in fata (m-am gandit la alaptat) - 6 chiloti largi si comozi - 2 sutiene din bumbac (speciale pentru alaptat) cu 1-2 numere mai mari - tampoane pt. sani - pentru igiena: - sapun, periuta de dinti, pasta de dinti, sampon, crema de fata si de corp, piaptan, perie de cap - 2-3 prosoape de maini - halat de baie, papuci de baie - tampoane sau vata. Tampoanele de genul celor OB, m-am gandit ca nu sunt potrivite de asta data. Eu am dus doar un pachet, dar alte fete au avut nevoie si de 8/zi. Spitalul mi-a asigurat necesarul. - aparat de ras nou - capot - carti usoare de citit, cuvinte incrucisate, un carnetel si pix - monezi sau cartele de telefon (de obicei nu e permis cu telefonul celular) - ceea ce nu mi-am dus a fost ulei pentru masaj. Mi-a dat putin moasa. Noua ne-a dat spitalul, dar altfel as fi avut nevoie pentru bebe in spital de: - 1 camasuta si 1 pantalonas de bumbac sau 1 body (se schimba zilnic) - 1 salopeta cu ciorapi (strampler) (se schimba zilnic) - 1 caciulita de bumbac - 1 pachet mare de scutece pt. nou nascuti - 1 perie de par foarte moale Pentru drumul spre casa, am avut nevoie de haine comode pentru mine si pentru bebe de un scaun de copii pentru masina, dar puteam sa il duc si intr-o sacosa cu saltea, speciala pentru masina sau carucior. Iarna as fi dus si o paturica pentru bebe. Hartii necesare: - carnetul de gravida (foaie de observatie cu toate consultatiile din perioada graviditatii) - cartea de identitate (buletinul) sau pasaportul (pentru strainatate) - certificatul de casatorie pentru ca sunt casatorita, altfel mi-ar fi trebuit certificatul de nastere al meu - dovada de la asigurarea de sanatate Si am fost sfatuita sa ma gandesc sa aiba si sotul sau persoana care ma va insoti la maternitate ceva de mancare si de baut fie ca asteapta afara, fie ca este cu mine. Mai ales barbatii sunt mai emotionati si pot uita sa manance. VARIANTA 3Nu stiu daca se potriveste, dar iti spun ce ni se spune noua in Canada: -sosete (le pui in timpul nasterii sa-ti fie cald la picioare), - tampoane super-extra-maxi (toti banii economisiti pe tampoane din timpul sarcinii se duc dupa nastere, in cele4-6 saptamani cat dureaza sangerarile)sau "pampersi" pentru adulti, la alegere (nu sunt prea sexi, dar..., - slip (in fine, mai pe romaneste:chiloti, lasand cochetaria la oparte, ia-ti din cei "de-ai bunicii", uita de cei sexy, string, - servetele de hartie, pasta,periuta de dinti, perie de par, machiaj (o sa ai totusi vizite la spital), - crema impotriva hemoroizilor (ai toate sansele sa faci asa ceva), - intreaba-ti doctorul sa-ti prescrie un laxativ fara probleme pentru tine si copil (in cazul in care o sa alaptezi), pentru ca in zilele urmatoare o sa fie penibil sa te duci la toaleta si corpul trebuie ajutat un pic, - haine de schimb pentru tine, la iesirea din spital, eventual hainele care le-ai purtat in luna a 6-a (burtica nu dispare dintr-odata), - comprese de alaptat, de pus in sutien, pentru ca o sa-ti curga sanii la inceput, pana se adapteaza debitul laptelui si o sa-ti patezi hainele (nu stiu cat costa in Romania), - aparat de fotografiat sau filmat, - papuci, - nu stiu daca in Romania va da ceva de mancare, dar oricum, nu o sa poti manca, sau daca mananci, dai afara din cauza efortului, deci ia-ti bomboane, suc, ciocolata, orice poate sa fie inghitit in cantitate mica, dar care-ti da energie, - pentru copil:hainute adaptate anotimpului, paturica, caciulita, scutece, crema pentru fundulet (nu stiu ce se gaseste in Romania), - daca ai parul lung:ceva de strans parul, -reviste, carti, walkman, pentru ca am auzit ca in Romania nu-ti lasa copilul in camera si sa nu te plictisesti in asteptare.

#10
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 10:33

Pentru Alssa si bebe! Eu am nascut la 32 de saptamani si sincer a fost foarte greu.Cum au fost contractiile?la mine s-au rupt membranele si a venit Simonica care avea 2800g.Ai grija si stai cumintica,eu nu prea am fost cumintica si uite ce am patit!Simonica are 11 luni(vezi bebe nascuti la 7 luni). Va pup! Gabi si Simonica.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -