Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

al doilea bebe?


52 raspunsuri la acest subiect

#31
marinaa

marinaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 13:25

Eu am o fetita de 8 ani si jumatate.Primii doi ,trei ani nu mi-am dorit prea mult pentru ca nu puteam uita prin ce am trecut la nastere.Daca conditiile de viata si cele din spital ar fi altfel nu as fi amanat atat.De trei ani imi doresc inca un copil dar nu ma incurajeaza nimeni.Sotul meu nu si-a exprimat niciodata aceasta dorinta.Eu totusi mai sper chiar daca diferenta o sa fie cam mare.Ce o vrea Dumnezeu. Marinaa

#32
carmenp

carmenp

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.109 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 14:18

Vrem ca al doilea copil sa-l avem atunci cind Ionut va avea 3-4 anisori, adica la anu`. Dintotdeauna am visat sa am 3 copii, carora sa le pot oferi ceea ce isi doresc, dar vremurile nu ne permit... Un An Nou fericit! Carmen si Ionut

#33
Florys

Florys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 15:09

Sarah Catherine s-a nascut cind James avea deja 4 ani si 4 luni. Poate vi se pare un pic cam mare diferenta dintre ei... Mie, dimpotriva, mi se pare ca e optima aceasta diferenta dintre ei. Am stat in spital de vineri pina duminica si nu am fost stresata la gindul celuilalt de acasa. La inceput James a fost un pic gelos pe surioara sa mica, dar acuma mai putin.... Se joaca cu ea, ii mai ia jucariile, si cel mai mult ii place sa se pozeze impreuna... Si ca o curiozitate am o sora care are trei copilasi. Intre prima si a doua fata sint exact 11 luni iar intre primul copil si ultimul (fiind baiat) sint 3 ani si 8 luni. Si sint minunati impreuna! Florentina "Sanatate ca-i mai buna decit toate!"

#34
rala

rala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 18:30

Sfatuiti-ma si pe mine. Sotul meu are deja un copil din prima casatorie - o fetita care acum este in clasa intai si locuieste cu bunicii (parintii sotului meu). Va dati seama ca si eu imi doresc un copil "al meu" (si fetita este "a mea" dar de ce oare simt nevoia sa precizez ce fel de copil ar fi acela pe care l-as naste eu???). Deocamdata nu ne permitem chiar deloc dar poate la anul viitor..... cine stie? Dar oare va fi bine? Ce va simti fetita? Ce va simti taticul? Poate ca odata cu nasterea celui de-al doilea ar fi bine sa luam si fetita sa locuiasca cu noi?! Ca sa asocieze venirea pe lume a unui fratior cu ceva placut pentru ea... dar.... probabil ca nu voi putea sa-i acord suficient timp si ma voi trezi cu efectul invers....si apoi... 2 copii dintr-o data???? Nu pot lasa lucrurile asa cum sunt, cred ca i-as rani si pe fetita si pe tatal ei...Si plus ca mi se pare ca nu este foarte atrasa de copii mai mici[V]am fost cu ea in diferite situatii care presupuneau si copii mici si o vad cum se uita la ei cu curiozitate dar cu retinere, parca si cu frica oricum se fereste sa-i atinga sau sa fie atinsa de ei. Ce ma fac???? Parca sunt 2 vieti diferite pe care trebuie sa le traiesc, parca trebuie sa musc pe rand si in mod egal din 2 jumatati de mar cu acelasi gust. Com-pli-kat!!!! Orice vorba buna (chiar si rea [:D]) mi-ar fi de folos. ...pararea mea!

#35
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 19:51

quote:
Originally posted by rala
Sfatuiti-ma si pe mine. Sotul meu are deja un copil din prima casatorie - o fetita care acum este in clasa intai si locuieste cu bunicii (parintii sotului meu). Va dati seama ca si eu imi doresc un copil "al meu" (si fetita este "a mea" dar de ce oare simt nevoia sa precizez ce fel de copil ar fi acela pe care l-as naste eu???). Deocamdata nu ne permitem chiar deloc dar poate la anul viitor..... cine stie? Dar oare va fi bine? Ce va simti fetita? Ce va simti taticul? Poate ca odata cu nasterea celui de-al doilea ar fi bine sa luam si fetita sa locuiasca cu noi?! Ca sa asocieze venirea pe lume a unui fratior cu ceva placut pentru ea... dar.... probabil ca nu voi putea sa-i acord suficient timp si ma voi trezi cu efectul invers....si apoi... 2 copii dintr-o data???? Nu pot lasa lucrurile asa cum sunt, cred ca i-as rani si pe fetita si pe tatal ei...Si plus ca mi se pare ca nu este foarte atrasa de copii mai mici[V]am fost cu ea in diferite situatii care presupuneau si copii mici si o vad cum se uita la ei cu curiozitate dar cu retinere, parca si cu frica oricum se fereste sa-i atinga sau sa fie atinsa de ei. Ce ma fac???? Parca sunt 2 vieti diferite pe care trebuie sa le traiesc, parca trebuie sa musc pe rand si in mod egal din 2 jumatati de mar cu acelasi gust. Com-pli-kat!!!! Orice vorba buna (chiar si rea [:D]) mi-ar fi de folos. ...pararea mea!
Buna Rala, eu cred ca ar trebui sa incepi sa te apropii de fetita. Pentru inceput poate ar fi bine sa o luati la voi de vineri pana duminica pentru a va acomoda cu viata in trei iar apoi daca lucrurile merg, poate o sa stati toti trei iar bunicii vor veni sa aiba grija peste zi (in cazul in care distanta permite); Ar trebui sa incerci sa gandesti ca tu esti deja 'mama' si doresti un al doilea copil. Sincer eu cred ca fericirea voastra depinde doar de tine.

#36
Laura T

Laura T

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 472 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 12:47

Draga Rala, E intr-adevar o situatie complicata. Dar eu cred ca merita sa-ti faci un copil "al tau", pt. ca fetita "lui" nu va fi niciodata "a ta" cu adevarat si nu va satisface niciodata nevoia ta de a avea un copil. In al doilea rand trebuie sa te apropii si de ea mai mult, sa te faci iubita de catre ea (in limita posibilitatilor, caci inteleg ca acest copil nu mai are mama, asa e? si simte nevoia cu siguranta... e inca f. micuta...), caci cu siguranta sotul tau o iubeste mult si va face parte din viata lui (si a voastra) totdeauna. Si daca tu vei fi apropiata de ea sufleteste, atunci si ea il va iubi pe viitorul fratior/surioara, trebuie sa creasca aproape unul de altul si sa se iubeasca... In general, parerea mea e ca e f. bine sa avem doi (sau mai multi) copii, in primul rand pt. ei, dar si pt. noi mai tarziu. Eu de aceea nu am avut liniste pana nu am facut si a doua fetita... Mi-am dorit intotdeauna sa am doi copii, mi-ar fi placut si mai multi, dar e f. greu in conditiile de azi, si deja am o varsta...(aproape 35 de ani). Poate daca ii faceam mai devreme... Oricum, acuma ma simt implinita din acest pct. de vedere, si imi doresc sa fim sanatosi sa le putem creste pe fetite. Acum e greu cu doi copii, dar imi pare bine ca ii am si astept sa se mai mareasca, sa se joace impreuna, sa invete impreuna etc...., ca nici un prieten nu poate fi ca un frate... Laura si bebitele (Bianca- 3 ani si 9 luni & Ramona - 8 luni azi)

#37
crangutalil

crangutalil

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 03:02

fetelor, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.Si eu mi-am dorit sa fie diferenta intre copii de trei ani, asa ca atunci cand Codrut a facut doi ani m-am pus pe treaba.Si?Nimic, si uite ca el are deja 4 ani, si acum alte probleme de sanaAsa catate si sigur patru -5 luni nici nu mai am voie sa ma gandesc la o sarcina,nici nu se stie daca voi mai putea face altul, desi si eu si cel mic ni-l dorim tare mult, cu disperare chiar...asa ca fetelor nu-l mai programati pe bb2 sau 3 ca vine el cand e pregatit si cand trebuie, nu cand vrem noi din pacate.Iar diferenta cred si eu ca pana la urma nu conteaza, conteaza sa se iubeasca unul pe altul.Iar preocupari comune gasesc ei daca vor pana la urma.

#38
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 05:40

Eu sper sa nu-mi pierd inca o data mintile si sa mai fac vreun kopkil. Baietelul meu are 5 luni de-abia si cateodata imi trece asa prin cap "ce fain ar fi sa am si-o fetita". Se pare ca omu' uita repede, prea repede! Doamne, da-mi toate mintile! Macar mintea romanului, cea de pe urma!

#39
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 23 ianuarie 2003 - 18:43

Buna!! Si eu imi doresc cel de-al doilea bebe, dar incerc sa mai slabesc mai intai. Nu mult..... Multa sanatate!

#40
cspeana

cspeana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 februarie 2003 - 19:27

eu am doua fetite 2 si 6 luni si 6 luni si chiar din spital dupa ce ma nascu sotul mi-a zis ca mai vrea un baby si am zis tu nu esti sanatos nu mai vreau macar asteapta sa imi treaca...si peste 2 ani am ramas gravidutadiferenta dinntre ele este 2 ani si este perfect cea mare o iubeste chiar daca este prea mica sa se joace cu ea in fiecare seara ii citeste povesti si nu doarme pana ii da kiss asa ca parerea mea ca doua surioare apr devarsat este perfect[bibe] suces fetelor...la baby


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -