Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

al doilea bebe?


52 raspunsuri la acest subiect

#41
Cretoiu A.

Cretoiu A.
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 20 februarie 2003 - 02:27

Si eu imi doresc mult de tot inca un bebe(cel putin)...Eu am fost cea mai mare din 5 frati si pot spune ca a fost super... chiar daca a fost greu si cu multe sacrificii si lipsuri(parintii mei au fost simpli muncitori-dar au avut intotdeauna gospodarie cu animale si pamint ca la tara), stiu sigur ca Dumnezeu nu lasa pe nimeni sa moara daca vrea sa munceasca si sa lupte pentru o viata mai buna... Nu am conditii inca pt al doilea bebe, dar sper totusi sa-mi mai dea Doamne-Doamne macar inca unul(chiar daca o sa am iarasi sarcina cu probleme-din cauza tiroidei), caci parca singur Sebi ar fi prea rasfatat si egoist...Dar sotul meu zice ca nu prea le am pe toate, caci el si sora lui nu se inteleg(diferenta e de 9 ani intre ei-si ea nu e casatorita(are 40 ani)) si nu se poate spune ca e mai bine sa fie doi frati caci oricum unul va fi preferatul si celalat(lalti)oropsit...Din proprie exprienta insa eu spun ca e bine sa fie mai multi, mai ales acum la maturitate suntem foarte uniti si toti sunt inebuniti dupa nepotelul lor(este primul si singurul deocamdata), asa ca nu e destul ca-l rasfatam noi si socrii, mai sunt si matusile si unchii gramada... SA fim noi sanatosi,caci oricum ce-ti da Domnul e bun dat, stie El ce planuri are cu tine si viata ta... Va pup si sa vi se implineasca visele. ACretoiu Un an nou plin de sanatate si impliniri!

#42
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 21 februarie 2003 - 19:01

La mine bebe2 mai are c-am 3 saptamani si vine pe lume, la diferenta de 4 ani si 3 luni, dar nu are nici o importanta.Sunt mai nerabdatoare ca oricand sa vad cu cine seamana bebe2, caci Rebecca (bebe1) seamana toata cu tasu, toata lume spune ca este Razvan in varianta feminina. Acasa la babaci am fost 2 surori, la diferenta de 1 an si 10 luni si tin sa va spun ca nu era zi de la Dumnezeu sa nu ne batem si sa ne tragem de par, eram pline de vanatai. Dar acum ca fiecare este la casa ei ne ducem DORUL una alteia si ne sunam de cel putin 3 ori pe zi si ne simtim minunat atunci cand plecam impreuna la cumparaturi. Rebecca este o fire foarte cuminte, mereu isi gaseste diferite preocupari dar foarte tare ii plac copiii, inca de mica cum plecam in parc imediat zbura de langa noi si se ducea acolo unde erau mai multi copii; cand a inceput gradinita ea nu a plans deloc si nici acum nu intelege DE CE NU SE DUCE LA GRADINITA SI IN WEEK_END. Abia asteapta sa vina pe lume bebe2 pentru al plimba in parc cu caruciorul. Salutare si spor la bebelusi, ca tare sunt dragalasi!

#43
cspeana

cspeana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 martie 2003 - 20:18

fetelor eu sunt uimita cum se comporta fetita mea cu baby mie la inceput mi-a fost frica sa nu fie geloasa dar nu este asa va spun asa o iubeste si are grija de ea cand plecam undeva ea are grija sa aiba paturica si suzeta va spun este ceva ce eu nu mi-am imaginat daca plange fereasca dumnezeu sa nu ma duc la baby vine si trage de mine sa ma duc la ea asa ca fetelor la treaba si eu vreau sa maduc la scoala dar mai stau sa mai creasca baby si dupa aceea dar nu imi pare rau de loc pupici

#44
titi

titi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 martie 2003 - 13:01

Citesc cu incantare cam tot ce se scrie pe toate subiectele despre copii. Sunt insarcinata in saptamana a 24 a si astept 2 bb, deci treba cu al doilea este deja rezolvata. la 1 luna cand am aflat ca sunt 2, mi-au dat lacrimile de fericire, imi doream foarte mult 1 copilas, iar vestea ca sunt 2 a fost ca o rasplata dubla. Sotul meu s-a speriat, dar acum s-a impacat cu ideea si crede ca asa e mai bine. Eu am frati gemeni mai mici decat mine, cu o diferenta intre noi de 1 an si 10 luni; i-am iubit din prima clipa, nu mai terminam de numarat ochisori cand i-a adus mama de la maternitate, i-am aparat tot timpul de ce credeam eu ca e rau.Singura mea problema era ca eu nu prea aveam loc intre ei, decat atunci cand trebuia sa impartim frateste ceva si singura credibila eram eu. Viata fara un fratior este mai putin interesanta si as fi fost mai saraca sufleteste daca nu as fi avut aceasta experienta. Va doresc mult noroc si sanatate ca dragoste vad ca exista cat sa cuprinda mai mult de 2 bb. titi

#45
miky

miky
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 martie 2003 - 14:37

eu am o fetita de 3 ani.cu toate ca mi-a fost destul de greu cu ea pentru ca nu aveam experienta deloc si nu prea am avut ajutor din nici o parte ,imi doresc inca un bebe.si asi vrea foarte mult sa fie tot fetita. acum chiar ma uit cu invidie la prietenele mele care sunt gravide acum si care la prima sarcina eram toate impreuna cu burta mare.deci parerea mea:inca un bebe miky si olimpia

#46
oanaDo

oanaDo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 22:42

Am 30 ani si un baietel de 6 ani si jumatate,m-am gandit cam mult la un al doilea bb dar hotarata sunt cam de vreun an.Chiar daca diferenta de varsta va fi mare, nu conteaza pentru mine - care sunt singurul copil la parinti si stiu atat avantajele cat si dezavantajele unei familii (copil) in aceasta situatie. Ma rog la D-zeu sa se intample curand miracolul si sa nu-mi las copilul singur pe lume.


#47
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 19 martie 2003 - 17:37

Draga Lucia, Familia ta merita trasa de urechi si o palmuta la fund. Noi iti tinem de pe-acuma pumnii pentru data viitoare. Sa ne tii la curent. Toate bune.

#48
bubus

bubus
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 14:44

buna intrebare. ma gandesc si eu la ea de ceva timp.am o gâza de aproape un an - cu 33 de ani mai mica decat mine.... daca ar fi dupa mine n-as mai face un copil. simplu: pt ca m-ar pune pe tusa (din toate punctele de vedere inclusiv slujba) pt inca 1an jumate. dar stiu ca pentru un copil e foarte bine sa aiba un frate/sora, chiar daca nu se inteleg deloc, cu conditia sa nu fie diferenta prea mare de varsta, pt ca atunci nu ca nu se inteleg, dar parca nici n-ar fi frati. sora mea e cu 11 ani mai mare decat mine, iar prietena mea cea mai buna mi-a devenit mai sora decat sora-mea... una peste alta intrebarea ramane. un al doilea bebe? la varsta asta? in romania?...si se facu de 3 intrebari...

#49
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 14:53

quote:
Originally posted by bubus
buna intrebare. ma gandesc si eu la ea de ceva timp.am o gâza de aproape un an - cu 33 de ani mai mica decat mine.... daca ar fi dupa mine n-as mai face un copil. simplu: pt ca m-ar pune pe tusa (din toate punctele de vedere inclusiv slujba) pt inca 1an jumate. dar stiu ca pentru un copil e foarte bine sa aiba un frate/sora, chiar daca nu se inteleg deloc, cu conditia sa nu fie diferenta prea mare de varsta, pt ca atunci nu ca nu se inteleg, dar parca nici n-ar fi frati. sora mea e cu 11 ani mai mare decat mine, iar prietena mea cea mai buna mi-a devenit mai sora decat sora-mea... una peste alta intrebarea ramane. un al doilea bebe? la varsta asta? in romania?...si se facu de 3 intrebari...
In loc de raspuns am sa-ti spun o poveste scurta: o fosta colega de servici, de vreo 34 ani a trecut in urma cu juma' de an printr-un adevarat cosmar. In urma unui test Papa a fost diagnosticata cu cancer uterin si operata, extirpat tot. Are o fetita intr-a 7-a, daca nu ma-nsel, si cand am vorbit atata mi-a spus, cu o tristete ireproductibila: "m-am gandit pana cand am ajuns sa nu mai am de ales. Nu o lasa pe Andra singura!" Andra e fetita noastra. Cred ca ti-am raspuns. Cristina[flo]

#50
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 14:59

Pt Lucia: data viitoare nu mai spune decat sotului tau si noua, desigur[;)] Un copil, cel putin in primul an, nu cere mult, decat dragoste si un locsor cald. Sau crezi ca daca nu va avea nu-s ce patut de x mil. sau mai stiu eu ce nebunie, nu va creste? Ba da, si in plus va sti sa pretuiasca ce are. Am citit destule povesti cu copii de milionari care se pierd in viata de prea mult bine, si altii care muncesc ca ospatari de la 13 ani in restaurantele parintilor. Ultimii sunt mai avantajati, sunt convinsa! Asa ca la treaba!! [xinpat] Cristina[flo]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -