Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

...Si-a murit iubirea noastra...

divort despartire copii minori international insela

101 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 15:00

emanouela,nu cetazenia romana e acum importanta,are timp sa faca,daca el vine in tzara,mai bine face acte la notar cum ca e de acord ca fetele sa locuiassca pe perioada nedeterminata ,cu mama in Romania.

 

Asta e un punct esentzial ce trebuie rezolvat.

 

Insa la tine(mey...ce sa spun decit ca...nemernici multzi in lumea asta [pup]),in cazul tau,tu ai vrut(banuiesc eu!!!) sa ramii in tzara,narcisa nu vrea si atunci...de ce s-o intereseze ,ce simte si cum va reactziona el.

 

Cum spunea si virgo,ea trebuie sa s epuna la adapost,sa-si vada/urmareasca propriul interes!

 

Dana



#32
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 15:10

Dana, eu am bilete care sunt amanate.data de intoarcere era pe 11 aprilie.el ne-a cerut sa nu ne intoarcem.banuiec ca inca nu le-a anulat, trebuie sa platim doar taxa de reemitere.Dar el, de doua luni, ne spune sa nu venim pentru ca el vrea sa vina sa discutam.Probabil, sa ne ceara sa nu ne mai intoarcem, sa ramanem aici, chiar daca nu divortati, separati...asta e scenariul meu.el insista sa vina, sa vada fetele, imi spune ca traumatizez fetele daca nu le las sa vb cu el etc. Nu imi explic de e vrea sa vina (daca, totusi, vine).sa mai spele din rusine, sa para responsabil, nu stiu...parca e mai simplu sa te desparti la telefon, decat fata in fata... Daca iau fetele si plec acolo, risc sa il enervez foarte tare, sa aud o gramada de acuzatii cu fetele de fata...acum, parca stau si astept sa vina cu securea...

Ba ai sa faci exact asa, ca doar vii la tine acasa !!! Insa sa fii pregatita pentru multe surprize, inclusiv sa-l gasesti cu aia in casa. Si sa le spui copiilor adevarul, la modul cel mai frumos posibil.



#33
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 15:16

Ma gandesc sa astept saptamana asta, sa vad daca, intr-adevar, vine.daca nu vine, refacute biletele si plecat.acte nu prea pot sa fac fara acordul lui.aici, la notar, nu se poate divorta.eu ma gandeam ca, daca ma insala, e cu o dansatoare de samba, nu cu o doamna de 65 de ani, sau peste...ea nu sta in casa noastra, il vad vecinii, neamurile, copii lui...ea locuieste la 100km distanta

#34
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 15:21

Si, la fel, ma gandesc ca, ajungand acolo, el poate sa imi spuna - femeie, nu iti convine?? Ia hainele si du-te la ma-ta, copii raman aici...desi, nu cred ca, in afara de a face teatru, s-ar lega la cap cu doua fete atat de mici...

#35
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 15:22

Narcisa, daca mai vrei sa ai vreo sansa la casnicia asta nu mai astept nici-o secunda, suna la compania aeriana si intoarce-te imediat. Acolo, in casa ta, poti lupta, de peste ocean nu. El a luat-o razna, da, dar asta nu inseamna neaparat ca e pierduta orice speranta. Scriu mai tirziu, acum trebuie sa culeg copiii de pe la gradinite si crese. Imi pare rau de ceea ce ti se intimpla. E un cosmar, dar trebuie sa iesi din starea de reactie si. Sa intri in actiune, altfel ai pierdut.

#36
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 15:27

Cristoiu, astept detaliile...eu am asteptat, pana acum, sa vina el, sa nu calc peste cuvantul lui, sa nu imi reproseze ca nu il ascult, ca din cauza mea etc...sa nu aibe ce sa imi reproseze.normal ca vreau sa imi salvez o casnicie.pentru copii mei, pentru noi, pentru tot ce e implicat...el e singur acolo si tentatiile sunt mari.mi-a spus si ca are o varsta si ca vrea liniste si pace...deduc eu ca fara scutece, plansete, laptic, trezit noaptea...a crescut 3 baieti pana la 20 de ani, nu mai are nervi de inca doua fete micute....

#37
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 15:27

Dana, eu am bilete care sunt amanate.data de intoarcere era pe 11 aprilie.el ne-a cerut sa nu ne intoarcem.banuiec ca inca nu le-a anulat, trebuie sa platim doar taxa de reemitere.Dar el, de doua luni, ne spune sa nu venim pentru ca el vrea sa vina sa discutam.Probabil, sa ne ceara sa nu ne mai intoarcem, sa ramanem aici, chiar daca nu divortati, separati...asta e scenariul meu.el insista sa vina, sa vada fetele, imi spune ca traumatizez fetele daca nu le las sa vb cu el etc. Nu imi explic de e vrea sa vina (daca, totusi, vine).sa mai spele din rusine, sa para responsabil, nu stiu...parca e mai simplu sa te desparti la telefon, decat fata in fata... Daca iau fetele si plec acolo, risc sa il enervez foarte tare, sa aud o gramada de acuzatii cu fetele de fata...acum, parca stau si astept sa vina cu securea...

 

Mvai, pai de ce sa pleci acolo, mai ales daca el va vrea in Romania ? La ce sa te duci acolo ? La un sot care nu te mai vrea, un contract de telefon si un cont in banca ????

 

Nu ai serviciu acolo, nu ai prieteni acolo, nu mai ai familie, in plus, el, sotul tau te vrea in Romania ...

 

Mie mi se pare foarte simplu ce ai de facut ... lasa-l sa vina in Romania, sa iti spuna planurile lui ... si stabiliti de comun acord cum sa faceti cu copiii astfel incat sa nu se numeasca rapire daca ii vei creste in Romania. Eu cred ca el o sa fie foarte flexibil cu asta daca v-a amanat plecarea din Aprilie pe o durata nelimitata.

 

Despre copiii sunt mici, si cea de 5 ani este mica ...spune acum ca nu ii place si vrea acasa, in 6 luni Romania va fi casa ei ...mai bine ca se intampla asta acum, cat sunt atat de mici, nu au intrat la scoala.

 

Din toata drama asta eu vad numai avantaje ... sigur, in afara ca ti-ai pierdut familia. Dar parca ti-o pierzi la momentul potrivit si sotul nu te izoleaza si te paraseste intr-o tara necunoscuta. Sunt absolut sigura ca nici nu o sa-ti faca probleme cu copiii, el nu are nevoie de fete, decat asa, de-o vacanta pe an ... nu ca nu le iubeste, sunt sigura ca le iubeste ...dar nu mai are resurse si nu mai vrea probabil sa o ia de la capat.

 

Nu cred ca merita sa lupti pentru relatia asta ... Nu o sa-l intorci din pasiunea pe care pentru noua doamna, mai ales ca se potriveste mai mult pe standardele lui de viata si anume, o viata de pensie ...are trei baieti mari, are o varsta, poate vrea sa slow down, sa-si vada de batranete si nu sa o ia de la capat cu 2 copii mici ...sigur ca e un mitocan, ca trebuia sa se gandeaca la asta acum 5 ani cand s-a indragostit de o femeie mai tanara cu 20 de ani. Sigur ca trebuia sa se gandeasca la asta cand ti-a facut copiii ...dar, in fine, se intampla multora, stiu ce ii asteapta si ignora, ignora pana ii loveste realitatea peste ochi ...



#38
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 15:29

Dana, stiu ca prin ordonanta presidentiala asta se poate rezolva, se stabileste domiciliul copiilor (am caz concret, situatie similara). Acum na, treaba e a draq de complicata si trebuie cantarit si actionat bine, cred ca o consultatie cu un avocat nu ar strica.



#39
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 15:30

Ma gandesc sa astept saptamana asta, sa vad daca, intr-adevar, vine.daca nu vine, refacute biletele si plecat.acte nu prea pot sa fac fara acordul lui.aici, la notar, nu se poate divorta.eu ma gandeam ca, daca ma insala, e cu o dansatoare de samba, nu cu o doamna de 65 de ani, sau peste...ea nu sta in casa noastra, il vad vecinii, neamurile, copii lui...ea locuieste la 100km distanta

Atunci e de bine. Si sa te duci sa rezolvi ce ai de rezolvat.

De tinut minte: faci copii dupa acte, TOATE actele, mai ales cele ale copiilor. Si te adresezi imediat unui cabinet de avocatura. Vezi ca sunt si cei care ofera servicii pro-bono, sa le aduci in vedere faptul ca nu ai nici un venit.

 

Daca ai vreun cont pe numele tau, la care el are acces, lichideaza-l. Nu te atinge in schimb de conturile comune decat daca el stie ca vrei sa faci o retragere. Daca situatia explodeaza, sa ai un ban in buzunar.



#40
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 15:32

Vai de mine, acum am citit mai sus ce sfaturi ai primit ... unul hais si al meu cea ...

 

E foarte confuzant sa asculti parerile tuturor ...

 

Parerea mea este ca acum ,in situatia asta de criza, trebuie sa gandesti cu mintea si nu cu sufletul ... nu conteaza ca il iubesti, ca se distruge tot ce ti-ai imaginat tu ca inseamna o familie ... in plus, nu il pierzi, mereu te va lega de el existenta fetelor ... cand ii va trece criza, daca este o criza, atunci va putea oricand sa revina la tina ...ori il ierti acum, ori mai incolo, tot aia este ...

 

Eu personal nu m-as intoarce in Brazilia, intr-un loc unde depind financiar si social de un barbat care nu ma mai vrea, ma doreste in Romania cu tot cu copii si mai are si mintea ocupata cu o alta femeie ...


Editat de buflea, 14 mai 2013 - 15:33 .




Etichetat si cu divort, despartire, copii, minori, international, insela

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -