Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sarcina - o frana in cariera?


93 raspunsuri la acest subiect

#71
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 15 aprilie 2013 - 20:28

ba eu cred ca in societatea romaneasca este foarte des raspandita ideea cu "m-am sacrificat pentru tine toti anii astia si acum....." . Poate nu in randul categoriei noastre de varsta. culmea e ca nici nu mi se pare ciudat sa aud, asta au facut s-au sacrificat pt copil si sot, fara multe alte satisfactii personale sau profesionale si ajungi la 50 de ani sa te uiti in jur si sa nu vezi decat singuratate.
Din nou nu zic ca asta e regula dar am vazut de multe ori si sincer eu le-am compatimit pe acele femei

Marina

#72
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 15 aprilie 2013 - 21:51

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Unele considera ca un copil le ´´obliga´´ sa renunte la mult timp dedicat carierei, altele fac copilul si incep sa faca teleconferinte imediat dupa nastere (adica fatul ca a aparut un pui de om e irelevant, femeia nu e dispusa sa renunte la timpul ei carieristic, atat de pretios).Altele iau o pauza si se bucura de familie.

oricare dintre aceste femei pot dezvolta regrete si frustrari.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


aici cred eu ca exprimarea nu e prea clara. O teleconferinta nu este altceva decat o discutie telefonica (ok, cu mai multi participanti).

atata vreme cat se desfasoara cand copilul doarme, care sa fie problema? Sunt atatea femei care vorbesc cu prietenele (sau cu parintii, sora etc) cu orele la telefon in timpul respectiv si nu le mai condamna nimeni ca-si ignora puiul de om.




Stiu ce este o teleconferinta .
Iar o teleconferinta profesionala e altceva decat una cu matusile si verisorii.
Iar parerea mea(ca am dreptul la ea [:D] ) este ca femeia care sta in maternitate cu telefonul lipit de ureche,si tastatura lipita de degete, discutand cu partenerii /subalternii/colegii, este o femeie extrem de dedicata carierei(sau jobului). Nu inteleg ce nu e clar.
Sunt foarte multe femei care iau o pauza de la munca doar pentru...a naste.
Vorbim de prioritatile pe care si le stabileste fiecare. Iar unele pur si simplu au ca prioritate in maternitate(si dupa) rezolvarea unor probleme profesionale.


Nu judeca nimeni, sau cei care o fac, e treaba lor. Defapt, cui ii pasa.


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.



ba inca eu gandesc ca e o atitudine destul de fireasca. Adica cine a ajuns sa aiba o cariera de asa nivel incat sa fie indispensabil la o teleconferinta, nu mai are 22 de ani si si-a petrecut vreo cativa ani buni avand ca prioritate munca si... munca [:D] asa ca in prima faza unei astfel de persoane i se poate parea firesc sa... munceasca in continuare, ca doar atata stie de faca dupa 10 ani de munca de ex.

asta nu in inseamna ca la un moment dat nu poate sa-si schimbe atitudinea si sa reprioritizeze lucrurile, sa caute un echilibru in viata...

sincer, ma repet, imi pare destul de firesc cursul asta al lucrurilor.



_______________________

#73
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 23:43

Monicabo, posibilitati exista insa sunt foarte scumpe. Bonele sunt undeva in jur de 2500-3000/luna, la daycare platesti pentru fiecare copil si in functie de cat e de pretentioasa la corporate sunt intre 1400 - 2000/luna de copil, cel mai mult platesti la infants si scade pe masura ce creste copilul. O solutie mai ieftina sunt home daycares 800-1000/luna de copil.

Iti trebuie un salariu bun sa poti sa pui doi copii in daycare altfel, mai bine stai acasa.

 

Cand a lovit criza in 2010, jumatate din copii de varsta fetitei mele au fost retrasi. Cateva mame si-au pierdut joburile si au decis sa faca home daycare. 

Pe de alta parte, daca nu m-as fi intors repede la munca as fi avut probleme cu cariera. La toate interviurile date s-a pus foarte mult accent pe ce am lucrat, cat de recent am lucrat cu tehnologia respectiva. O gaura de 2 - 4 ani in CV ma facea probabil neangajabila.



#74
visimplinit

visimplinit
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 20:19

si eu ma gandesc ca e posibil ca sarcina si concediul de crestere copil (am ales 1 an) sa imi afecteze...cariera e mult spus... relatiile de la locul de munca. dar la cat de mult mi-am dorit acest copil, nu mai conteaza ce vor ei, conteaza doar ce vreau eu, si anume sa duc la bun sfarsit aceasta sarcina, sa am un copil sanatos iar puterea de a ma reangaja va veni cu siguranta daca voi fi in continuare la fel de ambitioasa ca pana acum. am incredere ca cineva acolo sus ma iubeste, mi s-a aratat de atatea ori incat cred cu toata fiinta mea. poate ar fi bine sa aveti mai multa incredere in voi, in puterile voastre de a va reveni. pupici



#75
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 13:54

Pentru mine un mare "gap" in cariera a fost faptul ca ... am plecat din tara ! Si am plecat cand aveam inca locul de munca ideal: pe scena !

Cand am ajuns in "tara tuturor posibilitatilor" mi s-a spus sec ca muzica nu pune painea pe masa, astea sunt mofturi si fara bani multi, pile si ... sotul potrivit nu ai nici o sansa ca strain.

Am revenit in tara cand baiatul meu avea numai 9 luni si am intrat direct in paine, in alt domeniu, dar unde se cauta un skil foarte rar printre romani. Nu copilul a fost o problema, asa cum nici al doilea nu va fi acum o problema. Am sa stau acasa atat cat ma avantajeaza financiar.

 

Imi pare foarte rau ca am abandonat ce faceam inainte, acum as fi avut mai mult timp si mai putini bani, dar nu mai am de ales.



#76
nufaras

nufaras

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 17:28

Buna ziua, desi inca nu sunt mamica as incerca sa raspund si eu la tema aceasta.Pt multe dintre noi femeile o sarcina poate sa fie nu neaparat o frana in cariera ci mai degraba o pauza pusa voit s-au nevoit in calea unei vieti profesionale active.Profesia mea ca si a altora de aici nu ar permite teoretic o pauza de 2 ani pt ca in acest timp ar aparea multe modificari.Sunt biolog de laborator si e inutil sa descriu ce greu mi-ar fi sa stau acasa 2 ani.Dar cu toate ca stiu asta si cu toate ca pana nu demult ma gandeam ca nu voi sta acasa atat, aproape m-am decis ca orice ar fi sa stau acasa minim un an sau chiar 2 .E clar pt mine ca postul meu nu va ramane neatins dar e si mai clar ca bebe nu poate sta singur inchis in casa.Din pacate mama mea nu mai e (Dumnezeu sa o ierte) deci nu ar avea cine sa ma ajute.Chiar daca as reveni la munca as cere program redus ca sa pot sa imi cresc copilul eu si nu o bona violenta (cum arata la tv) .Asa incat pt orice femeie un copil este o responsabilitate care se asuma .Fiecare insa inainte sa putem spune daca este o frana in cariera sau nu ar trebui sa ne gandim si la viitor.Ca pana la urma degeaba ai o cariera stralucitoare , bani multi, faima etc, daca atunci cand ajungi la 60 de ani nu mai are cine sa iti dea o cana cu apa.Totul se rezuma pana la urma la familie.Nu vor veni colegii de birou sa te ajute.Te uita si imbatranesc si ei.Sa privim si din aceasta perspectiva lucrurile inainte sa decidem: cariera sau copil?



#77
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 23:04

nufaras, te rog, nu fa un copil invocand sablonul "sa aiba cine sa-mi dea o cana de apa la batranete". Eu am alergie la expresia asta, soacra-mea plateste scump, acum, modul asta de a gandi.



#78
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 23:49

Ca pana la urma degeaba ai o cariera stralucitoare , bani multi, faima etc, daca atunci cand ajungi la 60 de ani nu mai are cine sa iti dea o cana cu apa.

Si daca emigreaza copilul?

Sau se imbolnaveste si trebuie sa il ajuti tu?

 

Mai bine strangi bani de pensie, sa iti asiguri singura banii de cana si apa [:)]



#79
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 09:56

Si daca emigreaza copilul?

Sau se imbolnaveste si trebuie sa il ajuti tu?

 

Mai bine strangi bani de pensie, sa iti asiguri singura banii de cana si apa [:)]

 

Daca te apuci sa faci copii din perspectiva: o sa am menajera/asistenta si o cana cu apa la batranete mai bine te lasi de sportul asta CHIAR acum. Generatia de tranzitie a fost lovita din plin, pentru ca in momentul in care au contribuit la o pensie n-au stiut ca cei 200 lei de atunci vor fi pretul unie paini astazi.

 

Copiii vor pleca mai devreme sau mai tarizu pentru ca asa e firesc.



#80
nufaras

nufaras

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 16:40

Degeaba am vorbit.Efectiv nu m-ati inteles.Sa fim seriosi pt voi e mai important sa aveti o cariera decat o familie.Generatia de tranzitie creste dupa cum ii educa parintii.Atata vreme cat fugim dupa bani si nimic mai mult gandim asa...ca la un moment dat copii pleaca.Pt mine a face un copil nu e un sport asa cum ati concluzionat.Imi doresc sa am 2 copii si ii voi face.Eu ma refeream la faptul ca din punctul meu de vedere o familie e mai importanta decat o cariera.Menajera nu am si nu au avut nici parintii mei.RALL - asa nu mai facem copii ca nu cumva sa avem de cine sa avem grija.Toata viata ai grija de copii tai chiar daca emigreaza sau se imbolnavesc sau sunt langa tine .Asa am invatat eu de la mama.Strangi bani la pensie?Asa crede-ti voi ca se intampla?Cu ce te ajuta ca strangi bani daca mori in ziua in care afli ca ai dosarul accceptat?Cu ce te incalzeste?Nu vreau sa supar pe nimeni dar e aiurea sa gandim asa.Si  daca muncesti pe rupte si patesti cum au patit atatia ...mori la 35 ani, sau iti distrugi ficatul cu nopti nedormite facand ture de noapte?Regret dar nu pot crede ca e mai important sa ai o cariera decat un copil.Sunt femei care isi doresc si nu pot avea.Iar cele care pot gandesc ca lasa am timp acum e cariera pe 1 loc.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -