Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sarcina - o frana in cariera?


93 raspunsuri la acest subiect

#61
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 23:22

Daca e sa vorbim de cariera-cariera, "de-adevaratelea," d-aia "fulminanta," ii cam dau dreptate Marinei,criteriul ar cam fi recunoasterea "din afara" - si asta se aplica si la domeniul artistic, si la cel economic, si la cel universitar de exemplu (alta categorie care nu se incadreaza nici la artisti, nici la economic), si or mai fi si altele. Nu in toate domeniile e cazul sa te caute headhunterii, dar te cauta cineva [:D]

Apoi eu cred ca de la serviciul 'caldut' si static pe care il faci ca sa aduci un ban in casa si atat pana la cariera fulminanta sunt mai multe nivele, si fiecare avem alt standard de la ce nivel in sus consideram ca vorbim de cariera.

In orice caz, si la carierele de la un nivel mai jos decat 'fulminant,' in cele mai multe cazuri (nu zic ca n-or fi si exceptii) cred ca e ceva adevar in teoria asta cu frana - nu sarcina in sine, ci ceea ce urmeaza dupa. Asta nu inseamna sa nu mai facem copii, nu inseamna ca e ceva rau daca ei devin prioritatea noastra dupa ce ii facem, apoi o frana nici nu e acelasi lucru cu moartea carierei, insa ceva pe undeva nu mai e la fel, cel putin pentru o perioada X, n-ar prea avea cum sa fie, ca ziua tot 24 de ore are, si poate maternitatea ne face mai eficiente (pe mine m-a facut), dar tot avem si noi o limita.

Buflea eu cred ca definitia pe care o dai tu carierei este de fapt definitia profesiei.
Asta cu real estate nu stiu daca e cel mai bun exemplu, cunosc cel putin doua cazuri de persoane care lucreaza in real estate si asa cum au abordat-o ei chiar este o profesie, ba chiar au dus-o la nivel de cariera (daca folosim criteriul de recunoastere din afara); recunosc ca probabil e vorba de exceptii, majoritatea agentilor imobiliari nu prea se incadreaza, concluzia insa cred ca ar fi ca in aproape orice domeniu se poate construi o profesie si chiar si o cariera.

Lai [mamica] de motan mic de 2011 si [gravired] cu [fetita] si [baietel]

#62
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 aprilie 2013 - 12:04

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Cred ca pt. o cariera se mai merita sa scurtezi CIC-ul, insa pt. un job oarecare nu. sunt cazuri in care din 1000 lei salariu trebuie sa ii dai bonei 800, asa ca de ce sa nu stea mama acasa cei 2 ani cu copilul?


Fara suparare, dar la 1000 de lei salariu, nu poti vorbi de cariera, ci doar de un job. Sau daca e sa fim indulgenti, poti fi la inceputul cariere, la stadiul de "junior", asa ca nicio pierdere, n-ai mare lucru de uitat/recuperat dupa revenirea la munca.
Asa ca nu strici nimic, din contra, pentru mamicile din categoria asta, statul acasa 2 ani cu copilul e chiar recomandat.

Nu faceti aceeasi greseala de doua ori, sunt atat de multe greseli noi de facut!


depinde ca ce lucrezi, ca si medic ai 800 de lei salariul, dar daca vrei sa avansezi nu stai acasa 2 ani cu copilul.

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#63
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 15 aprilie 2013 - 00:34

Citat:
citat din mesajul lui lai

Daca e sa vorbim de cariera-cariera, "de-adevaratelea," d-aia "fulminanta," ii cam dau dreptate Marinei,criteriul ar cam fi recunoasterea "din afara" - si asta se aplica si la domeniul artistic, si la cel economic, si la cel universitar de exemplu (alta categorie care nu se incadreaza nici la artisti, nici la economic), si or mai fi si altele. Nu in toate domeniile e cazul sa te caute headhunterii, dar te cauta cineva [:D]



Stiu eu?

Poti sa primesti o gramada de mailuri de la head-hunters (international, local) doar pentru ca ai o experienta internationala, si pentru ca jobul tau e cerut.

Ce legatura are totusi cu cariera? cariera nu inseamna ca promovezi, undeva, pe scara ierarhica? si daca da, ce legatura au aici high skilled proffesionals? (care nu mai urca, ca nu au unde sa urce de fapt?)

Mie nu imi este totusi clar...

#64
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 15 aprilie 2013 - 02:10

Eu cred ca ai o cariera atunci cand, in domeniul tau ,(indiferent ca esti angajat, artist, om de stiinta sau ai afacerea ta) esti recunoscut. Atunci cand conteaza actiunile tale si cand pot face diferenta.
Ce inseamna a avansa in cariera? Inseamna a-ti face un nume. Unii si-l fac local, altii national, altii international. In functie de domeniu si de interes.

Ca sa faci cariera ai nevoie de timp.
Cand ai si familie(sot si copii) timpul trebuie impartit. Acum depinde de fiecare cum il imparte.
Unele considera ca un copil le ´´obliga´´ sa renunte la mult timp dedicat carierei, altele fac copilul si incep sa faca teleconferinte imediat dupa nastere (adica fatul ca a aparut un pui de om e irelevant, femeia nu e dispusa sa renunte la timpul ei carieristic, atat de pretios).
Altele iau o pauza si se bucura de familie.

oricare dintre aceste femei pot dezvolta regrete si frustrari.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#65
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 15 aprilie 2013 - 16:22

oricare dintre aceste femei pot fi fericite si multumite cu alegerea lor, hai sa vedem partea optimista, presupun ca regretele si frustrarile sunt exceptia si nu regula.

Marina

#66
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 15 aprilie 2013 - 17:06

Citat:
citat din mesajul lui Marina

oricare dintre aceste femei pot fi fericite si multumite cu alegerea lor, hai sa vedem partea optimista, presupun ca regretele si frustrarile sunt exceptia si nu regula.

Marina


Evident. Dar nu cred ca e vorba de a vedea partea optimista sau partea pesimista.
Spuneam doar ca orice alegere ai face cand e vorba de cariera vs familie, ai nedorita sansa de a regreta. Poate suna pesimist. Dar e vorba la un moment dat de o alegere, si de multe ori in viata alegerile sunt grele.
Prea des aud framantarile femeilor de cariera(sau femeilor cu un job solicitant) care, in trecerea timpului au realizat ca inte ele si copiii lor exista o prapastie emotionala.
La fel de bine auzim despre femei care isi invinovatesc copiii(??!!) pentru esecul lor profesional.
Nu stiu daca-s exceptii. Ideea e ca echilibrul nu e chiar asa usor de gasit, in societatea de azi.


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#67
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 15 aprilie 2013 - 17:14

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
...
Spuneam doar ca orice alegere ai face cand e vorba de cariera vs familie, ai nedorita sansa de a regreta. Poate suna pesimist. Dar e vorba la un moment dat de o alegere, si de multe ori in viata alegerile sunt grele.
...
La fel de bine auzim despre femei care isi invinovatesc copiii(??!!) pentru esecul lor profesional.
Nu stiu daca-s exceptii. Ideea e ca echilibrul nu e chiar asa usor de gasit, in societatea de azi.
--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

ce am ingrosat mai sus mi se pare o prostie.
Copii vin in viata noastra pentru ca noi alegem, nu ei.
E doar fuga de responsabilitate.
Cand aduci pe lume un copil, trebuie sa ti-l asumi - si ca mama, si ca tata.
Asumarea responsabilitatilor inseamna in primul rand stabilirea de prioritati.
Daca alegi sa iei bona de la varsta de 2 luni a copilului, nu te plange mai tarziu ca nu ajungi sa te intelegi cu copilul, daca alegi sa te dedici 3-4-5 ani copiilor, nu-i invinovatii de alegerea ta.


mami de [zana] (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si [bonjovi] (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor

#68
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 15 aprilie 2013 - 17:29

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
...
Spuneam doar ca orice alegere ai face cand e vorba de cariera vs familie, ai nedorita sansa de a regreta. Poate suna pesimist. Dar e vorba la un moment dat de o alegere, si de multe ori in viata alegerile sunt grele.
...
La fel de bine auzim despre femei care isi invinovatesc copiii(??!!) pentru esecul lor profesional.
Nu stiu daca-s exceptii. Ideea e ca echilibrul nu e chiar asa usor de gasit, in societatea de azi.
--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

ce am ingrosat mai sus mi se pare o prostie.
Copii vin in viata noastra pentru ca noi alegem, nu ei.
E doar fuga de responsabilitate.
Cand aduci pe lume un copil, trebuie sa ti-l asumi - si ca mama, si ca tata.
Asumarea responsabilitatilor inseamna in primul rand stabilirea de prioritati.
Daca alegi sa iei bona de la varsta de 2 luni a copilului, nu te plange mai tarziu ca nu ajungi sa te intelegi cu copilul, daca alegi sa te dedici 3-4-5 ani copiilor, nu-i invinovatii de alegerea ta.


mami de [zana] (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si [bonjovi] (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor


De ce ti se pare o prostie? Pentru ca nu ai auzit tu despre astfel de cazuri? Eu am auzit. Si probabil ca au mai auzit si altii.
Sunt de acord ca ideal este sa nu reproseze neminei nimic copiilor,dar nu intotdeauna viata este roz. Exista destule femei, poate si barbati care renunta la tot de dragul ideii de a se dedica in totalitate cresterii si educarii copiilor, pentru ca ulterior, peste ani, sa se planga in stanga si in dreapra ce de-a sacrifii au facut pentru plodul propiu si uite ce nerecunoscator este el acuma.

Pe de alta parte,eu nu sunt de acord cu ceea ce am boldit in mesajul tau. legatura cu copilul nu se creeaza si nu se dezvolta numai pe baza cantitatii de timp acordat copilului. Poti ajunge sa nu te intelegi cu propiul copil si daca stai acasa cu el 24 de ore din 24, 5 sau 10 ani. Mai importanta mi se pare calitatea timpului petrecut cu copilul, stradniile depuse pentru a intelege copilul si mai ales pentru a-l accepta asa cum este el chiar daca nu este chiar cum vrei tu sa fie.
Cariera, indiferent ce inseamna asa in accepriunea fiecaruia, influenteaza intr-adevarcantitatea timpului petrecut cu copilul. Bine ar fi sa nu influenteze si calitatea timpului (sa nu o influenteze in rau).
Cum spunea LadyJ e chestie de echilibru.



alina

#69
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 15 aprilie 2013 - 17:38

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Unele considera ca un copil le ´´obliga´´ sa renunte la mult timp dedicat carierei, altele fac copilul si incep sa faca teleconferinte imediat dupa nastere (adica fatul ca a aparut un pui de om e irelevant, femeia nu e dispusa sa renunte la timpul ei carieristic, atat de pretios).Altele iau o pauza si se bucura de familie.

oricare dintre aceste femei pot dezvolta regrete si frustrari.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


aici cred eu ca exprimarea nu e prea clara. O teleconferinta nu este altceva decat o discutie telefonica (ok, cu mai multi participanti).

atata vreme cat se desfasoara cand copilul doarme, care sa fie problema? Sunt atatea femei care vorbesc cu prietenele (sau cu parintii, sora etc) cu orele la telefon in timpul respectiv si nu le mai condamna nimeni ca-si ignora puiul de om.

Inteleg sa contestam mersul efectiv la job (adica sa lipsesti de acasa 8 ore...), dar teleconferintele cred ca sunt modalitatea cea mai putin deranjanta pentru pui.

si nu, nu intotdeauna poti sa-ti iei time off complet de la job. De multe ori lipsa completa a 2 luni poate sa insemne ca dupa ce te intorci sa fii nevoit sa-ti cauti alt job (de ex daca esti GM, dar nu numai).

#70
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 15 aprilie 2013 - 18:37

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Unele considera ca un copil le ´´obliga´´ sa renunte la mult timp dedicat carierei, altele fac copilul si incep sa faca teleconferinte imediat dupa nastere (adica fatul ca a aparut un pui de om e irelevant, femeia nu e dispusa sa renunte la timpul ei carieristic, atat de pretios).Altele iau o pauza si se bucura de familie.

oricare dintre aceste femei pot dezvolta regrete si frustrari.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


aici cred eu ca exprimarea nu e prea clara. O teleconferinta nu este altceva decat o discutie telefonica (ok, cu mai multi participanti).

atata vreme cat se desfasoara cand copilul doarme, care sa fie problema? Sunt atatea femei care vorbesc cu prietenele (sau cu parintii, sora etc) cu orele la telefon in timpul respectiv si nu le mai condamna nimeni ca-si ignora puiul de om.




Stiu ce este o teleconferinta .
Iar o teleconferinta profesionala e altceva decat una cu matusile si verisorii.
Iar parerea mea(ca am dreptul la ea [:D] ) este ca femeia care sta in maternitate cu telefonul lipit de ureche,si tastatura lipita de degete, discutand cu partenerii /subalternii/colegii, este o femeie extrem de dedicata carierei(sau jobului). Nu inteleg ce nu e clar.
Sunt foarte multe femei care iau o pauza de la munca doar pentru...a naste.
Vorbim de prioritatile pe care si le stabileste fiecare. Iar unele pur si simplu au ca prioritate in maternitate(si dupa) rezolvarea unor probleme profesionale.


Nu judeca nimeni, sau cei care o fac, e treaba lor. Defapt, cui ii pasa.


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -