Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

M-am hotarat.............adoptie(89)


258 raspunsuri la acest subiect

#31
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 21 aprilie 2013 - 23:36

Salutare! Mare lucru nu am ce sa va spun, dragele mele. Fetita e superba, am avut 2 intalniri pana acum, e f lipicioasa, ne pupam, ne dragalim, ne jucam....deocamdata am facut-o doar in spatiu inchis. Intalnirea urmatoare o vom duce in parc , ne gandeam sa o ducem la teatru, important e ca vom fi doar noi 3. Avem noroc de o AM f de treaba, interesul ei, ca si al nostru este ca micuta sa sufere cat mai putin. Deocamdata suntem in continuare"prietenii" ei, ar tb sa incepem sa o pregatim, dar nu indraznim inca. Pana la urmatoarea intalnire vb zilnic la telefon, e important sa mentinem legatura cu ea prin orice mijloace si avem in totalitate sprijinul AM.Bineinteles ca am inceput sa-i cumpar hainute si s-ar putea (daca micuta este de acord) sa profitam de zilele libere(ale noastre) si de Paste sa o avem pe micuta la noi acasa........totul este sa doreasca si ea. AM a inceput sa o pregateasca in acest sens.Ma repet ....suntem inconjurati de oameni extraordinari......AS, Psiholog, AM, familia AM.....toata lumea doreste ca micutei sa-i fie bine.Speram sa fie OK si in continuare.Noi deja simtim ca este fetita noastra de cand lumea, adica chimia s-a produs de la prima intalnire.CE MAI.......O IUBIIIIIIIM!!!!!!!! Dupa sarbatori vom depune si dosarul in instanta, probabil incredintarea va fi prin iunie.

#32
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 00:56

FELICITARI draga Malex !!!

Sunt foarte, foarte bucuroasa ca ai ajuns aici, sa simti toate astea !!! Va imbratisez cu tot sufletul si va dorim sa fiti fericiti, impliniti si sa aveti acomodare usoara !
Cu tot dragul,
Mariaa

Fetele care sunt in asteptare, multa speranta si incredere va transmitem #537;i noi !!!

[flo]


#33
andre_e

andre_e

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 10:41

Felicitari Malex!!!
Sa dea Dumnezeu sa va fie cat mai repede aproape, s-o puteti tine zilnic in brate, s-o alintati, sa-i cumparati tot ceea ce-si doreste, s-o rasfatati, sa-i spuneti zilnic c-o iubiti. Ce mult ma bucur pentru voi!!!
Si noi suntem in asteptare, au trecut deja 2 luni de cand avem atestatul si suntem nerabdatori sa primim vesti de la Diractie.
Va pup si va imbratisez pe toate. [pup][pup][pup][flo][flo]

#34
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 11:22

Malex, deja sunteti o familie superba. O sa treceti si peste perioada de acomodare si sunt sigura ca pitica se va integra bine in familia voastra. Ma bucur nespus de mult pentru voi!!!


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s

#35
gabi_99

gabi_99

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 269 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 11:28

va salut cu drag! mi-a fost tare dor de voi si am un sentiment aiurea ca nu am mai reusit sa intru pe forum! am o ora de cind citesc ultimele pagini din fiecare subiect si m-au luat emotiile de parca acum as intra pe drumul adoptiei! chiar daca fetita noastra are deja 4 ani impliniti (e acasa de cind avea 5 luni ) iar baietelul are deja 2 ani impliniti ( este acasa de la 2 luni...) sint emotionata de parca as fi la inceput de drum acum, dupa ce am citit cite un pic din relatarile viitoarelor mamici[flo].
iubesc "gasca" de aici, o simt aproape si motivul absentei mele in postari este oarecum justificat de faptul ca nu pot deskide computerul ca piticii sint pe capul meu si pe tastatura[:I].
va doresc toate bune, sa va aduca DD darul la care visati si sa aveti intelepciunea si inima cea buna sa credeti in implinirea voastra!!!

gabi, mami fericita

#36
bubulicagar

bubulicagar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 12:55

fetelor va anunt cu emotie ca avem atestatul din 15 aprilie,sunt f bucuroasa.stiu ca asta a fost partea cea mai usoara,iar greul abia incepe,dar sunt optimista.ma bucur nespus cand vad ca sunteti cuprinse de fericirea de a va cunoaste puisorii,de a va tine in brate copilasii si chiar de a-i astepta sa vina in bratele noastre.sper sa va urmez curand,sa va povestesc despre odorasul meu!

#37
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 17:38

Malex, ma bucur pentru tine ca ai alaturi de tine (din partea sistemului ) oameni care sa va ajute. Doamne ajuta sa se termine cu bine sa fiti toti 4 impreuna .
te pupacesc [pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup]

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

(Will Rogers)


#38
redrose1976

redrose1976

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 23:52

Malex, nu demult spuneai pe mail ca vrei si tu o fetita ca a mea. Si uite ca visul tau s-a implinit. Desi nu ne cunoastem , ma bucur f mult pentru tine pentru ca stiu cat de mult ai asteptat aceste momente. Prin tine am retrait asteptarea mea si acum simt implinirea alaturi de tine. Te felicit pentru noul statut, acela de mamica si iti doresc multe impliniri alaturi de cei dragi.
Fetita mea are 5 ani si e comoara noastra cea mai de pret. O iubim mult si ea ne da zilnic motive sa fim mandri de ea. Va pup.

#39
carmanuia

carmanuia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 02:16

Buna seara,
Nu stiu daca ma mai tine minte cineva, acum ceva timp (3ani jumatate) am devenit parintii unui minutat copil, Cosmin, care mai acum cateva saptamani ne-a spus clar ca el vrea sa-i aduca Doamne Doamne o surioara. As dori sa-mi spuneti si mie(nu am avut timp sa mai citesc legea) care mai este perioada de obtinerea atestatului. Poate poate...
Va pup [pup]

Mamica fericita de IONUT- COSMIN

#40
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 12:35

Am avut o intalnire la Directie din seria celor care trebuie organizate pentru a raspunde la intrebari familiilor cu atestat care nu au vazut inca nici un copilas. Din pacate reprezentantul ORA care trebuia sa vina nu a venit. Asa ca am discutat tot intre noi, tot degeaba, tot fara raspunsuri. Da, se vor trimite intrebarile noastre mai departe. Si atat.

O intrebare a mea majora este cum se poate ca in statisticile prezentate chiar pe site-ul ORA pentru... sa zicem februarie, apar copii adoptabili, care nu sunt in potrivire teoretica sau practica, in categoria de varsta solicitata de noi, dar, totusi, noi nu aparem pe nici o lista. Si nu e numai cazul nostru, ci si al altor 12 familii participante la sedinta. Da, cateva familii au aparut pe niste liste, dar prima familie de pe lista cu care s-a si mers mai departe de altfel, a fost familia in care copilul se afla deja.

Foarte tragica situatia pe noua lege. Noi stam si asteptam, iar ORA nu genereaza liste.

Tare as vrea sa vorbesc cu cineva de la o organizatie si sa facem niste demersuri.

Stam si asteptam si stam prost. Si din punctul nostru de vedere si al copiilor.

Poate e timpul sa se faca un bilant caci a trecut deja un an de lucru pe noua lege si situatia e mai proasta decat pe vechea lege.

Am mai vazut pe site-ul ORA o propunere in dezbatere, e de foarte mult timp acolo, pentru simplificarea procedurii de reatestare. De fapt pe legea noua nici macar nu exista cuvantul reatestare, ci se reia totul de la zero, ceea ce inseamna pierdere de timp si bataie de joc fata de familiile ce doresc sa adopte si totodata fata de angajatii directiilor care oricum sunt putini.

Pe la voi care mai e situatia?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -