Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E mai dificil sa cresti o fata decat un baiat?


33 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 20 februarie 2013 - 21:44

Aud mereu in jurul meu clisee legate de cresterea copiilor - Fetele sunt mai linistite... baietii sunt mai obraznici... Fetele sunt mai sensibile... Baietii sunt mai orgoliosi...etc. etc. Si, dincolo de toate, aud mereu ideea ca, pe ansamblu, e mai greu sa cresti o fata decat un baiat. Cum vi se pare aceasta idee?



PS: Eu am o fetita si un baiat... deci oricum experimentez ambele situatii. Insa mai am de asteptat un pic pana sa ma pronunt din propria experienta[8D]



Fascinatie



Inevitabil... Eminescu

#2
sanziana27

sanziana27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 01:00

Am 2 baieti, inca nu am pus eticheta [:D] ca e mai greu ca am 2 baieti si nu 2 fete sau fata si baiat.

Din experienta mea ca profesoara am observat ca:

- baietii sunt mai energici, mai superficiali, firi sportive, au spirit de echipa, devin mai usor lideri de opinie, au initiativa

- fetele sunt mai linistite, au mai multa rabdare sa aprofundeze, mai ascultatoare (docile), se implica in functiile clasei, le pasa de designul clasei (de multe ori vin cu propuneri)

Daca vorbim de temperamente mai dificile (baietii se dau in stamba in clasele IX-X) dupa care se maturizeaza, fetele sunt in stare sa lase balta scoala daca se indragostesc (maritisul este un miraj pentru unele)



Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)

Despre cei doi nazdravani

Sapunuri 100% naturale

#3
izabela88

izabela88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 01:43

e greu sa cresti un copil,indiferent daca e fata sau baiat si,incredibil de greu,sa-i dai o educatie corecta,care sa-l ghideze in viata...[flo]
eu am fata si,inca nu ma pot pronunta din proprie experienta.deocamdata incerc sa-mi usurez viata evitand pe cat posibil sa o rasfat si educand-o spre independenta.
ma astept,odata cu varsta,la mai multe cheltuieli(cu masura,stiu prea bine sa spun NU cand e cazul) in domeniul frumusetii(haine,cosmetice,saloane etc),dar cred ca si un baiat va cheltui,la fel de mult,pe iesirile cu prietenii/prietena.[:D]
baietii,de obicei,nu au nevoie de sifoniere intepenite de haine si cantitati industriale de cosmetice,dar intotdeauna au nevoie de bani in buzunar pentru iesiri si vor cere ceva mai multe gadget-uri(telefoane,laptop-uri,tablete,jocuri,etc) decat fetele.
multe mame,cand spun ca e mai greu sa ai o fata,se gandesc si la felul in care fetele/femeile se comporta intr-o relatie,la cat sufera,uneori gandindu-se la propriile experiente avute.exista si teama de a nu ajunge familia subiect de barfa,din cauza relatiilor instabile ale fetei...din naivitate,teribilism,te poti trezi cu eticheta de c---a atasata propriei fiice si,de multe ori,nu te sperie gura lumii,ci ceea ce i se poate intampla,cercurile dubioase in care a intrat fara ca tu sa ai habar.cel mai negru scenariu pe care-l poate imagina o mama/parinte in legatura cu fiica ei/lor,este un abuz sexual indreptat asupra acesteia.nu zic ca nu li se poate intampla si baietilor,dar incidenta e mult mai redusa,iar baietii,ajunsi la o anumita varsta,sunt foarte priceputi in a se apara,au o oarecare forta fizica ce lipseste unei fete.in privinta asta,eu simt ca nu am control...[alcool]fie ca are 1 an,fie 20,teama ca vre-un nebun apare in parc/la poarta si o insfaca e constanta,tot ce pot face e sa o educ cat mai bine cu privire la siguranta proprie si sa sper...ca o sa aiba ca pasiune karatele[:D](nu e rasul meu!)
fetele sunt indoctrinate de mici sa fie "sexul slab",niste fiinte "plapande" cu o nevoie constanta de protectie din partea unui barbat,dar,in mod ironic,femeia duce,de obicei,"greul" familiei.in privinta asta,prefer ca fiica mea sa aiba personalitate si sa devina o persoana independenta,asa sper ca nu va accepta o relatie "toxica".
daca e sa punem la calcul si faptul ca o femeie va trece prin durerile nasterii,este evident ca mama acesteia simte parere de rau,mila fata de chinul ce va fi suportat de copilul ei,uitand de multe ori de bucuria de dupa,aceea de a fi mama,iar ea bunica.deocamdata mi-e destul de greu sa-mi arunc gandul pana acolo,dar in nici un caz nu imi va fi mila(cine a spus ca se naste fara dureri???),ci ma voi bucura enorm pentru implinirea ei,ca om[flo]cel putin,eu asa gandeam la scurt timp dupa nastere,mai ales dupa ce auzeam discutii in familie cu "saraca de ea,ce s-a mai chinuit!",iar eu simteam ca am lumea intreaga in brate.[bibe]

#4
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 03:21

Eu cred ca e mult mai simplu cu o fetita [:)] (normal, eu fetita am).

De fapt a mea e atat de cuminte, incat unul din motivele pentru care nu m-am mai gandit la un al doilea copil a fost si faptul ca nu ar avea cum sa-mi iasa una la fel de buna si cuminte ca ea.

In orice caz, daca ar mai fi fost sa fie, tot fetita as fi vrut sa fie.

Stiu ca practica ar fi demontat toata teoria de mai sus, dar in lipsa unui al doilea, ramanem cu teoria [:)]

#5
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 07:47

Izabela, mi-aplacut postul tau.[flo] Dar

Citat:
fetele sunt indoctrinate de mici sa fie "sexul slab",niste fiinte "plapande" cu o nevoie constanta de protectie din partea unui barbat,dar,in mod ironic,femeia duce,de obicei,"greul" familiei.in privinta asta,prefer ca fiica mea sa aiba personalitate si sa devina o persoana independenta,


Asta depinde covarsitor de mama, nu ? In ceea ce ma priveste, sunt deja la 3-a generatie in care femeile au avut venituri mai mari decat partenerii [:D], sper ca asta sa continue si sa o invat sa nu se bazeze decat pe fortele proprii.

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)

#6
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 09:15

Eu am strangeri de inima mai mari pt baiat. Pt ca mi se pare ca pe ei se pune presiune sociala mai mare. Ei tb sa fie tari, sa castige bani (multi [:D])sa-si intretina familia, sa fie si romantici, si devreme acasa. Fetele - e suficient sa fie "femei" si "mame". Nu generalizez, insa asta-i trendul, cel putin pe acest forum.


#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 11:11

Faina discutia, dar...chiar nu stiu cum e mai bine.

Cand vad baieteii cum se manifesta, sunt bucuros ca am fete. Cand ma gandesc la adolescenta, mi-e egal, ca au fiecare problemele lor, dar vad fetele mai expuse. Oameni la casa lor, poate as fi zis ca barbatii o duc mai bine, e clar ca sunt mai puternici si ca sunt avantajati de multe lucruri...dar asa e, daca nu esti barbat si doar ai ceva in plus in izmene, mai bine ai fi femeie. Presiunea pe ei e mare, unii fac iar altii nu fac fatza.

Personal sunt foarte multumit ca sunt barbat. Poate pentru ca nu stiu cum este si invers. Si poate pentru ca, in tara noastra-pentru ca nu stiu in alta parte-femeia nu-i chiar egala cu barbatul in toate.



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#8
Sunny71

Sunny71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 11:39

Parerea mea este ca este mai greu cu fete , eu fiind mama de doi baieti adolescenti[bang].Pana la cativa ani nu are importanta ce sex are copilul, ingrijirea este aceeasi , problemele aceleasi.Dar privind colegele de scoala ale copiilor mei ma bucur ca am baieti, desi mi-am dorit din tot sufletul sa am o fata.Pubertatea fetelor este parca mult mai dificil de indurat de catre cei din jur, se manifesta mult mai puternic, mai galagios si sunt mai revendicative.Si daca ma uit in curtea altora[:D] vad ca trebuie sa tocesti cardul tu ca parinte sa poti sa pastrezi pasul cu cerintele in materie de moda si alte "probleme" ale generatiei adolescentine feminine.Baietii mei nu au cine ce dorinte care sa necesite un efort financiar foarte mare, in timp ce o prietena care are fata de aceeasi varsta e disperata ca fata vrea sa fie mereu "la moda , ca nu poate ramane in afara trendului colegelor". Aum de cand cel mare are prietena am inceput sa simt si eu cum e sa se duca banii pe apa...mandrelor, dar nu e de speriat. Poate ca am eu noroc de copii buni, au si ei manifestari adolescentine, dar nu e ceva care sa ma puna pe fuga.Mie mi se pare ca acum suntem mai apropiati, discutam mai mult, imi cer parerea despre "anumite fete...cum ar trebui sa procedeze...ce as face eu in locul fetei daca...ce ar trebui sa faca un baiat ca sa ii atraga atentia unei fete...ce parere am despre...ce simte o fata cand...ce cadou...treburi dificile[:D].Intotdeauna am avut cu copii mei o relatie in care comunicarea a fost foarte importanta si intotdeauna le-am spus ca orice problema ar avea eu sunt intotdeauna acolo sa ii ajut.Uitandu-ma la nenorocirile care apar la stiri mi se pare ca mamele de fete sunt mult mai stresate din cauza "pericolelor"care pandesc omfata decat o mama de baieti si ki se pare ca de cele mai multe ori sunt indreptatite sa fie asa.

#9
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 12:00

Din experienta mea spun ca e la fel de greu .Problemele difera uneori ,insa daca le pui in balanta cantaresc la fel.In general e greu sa fii parinte,indiferent de sexul copilului.

Cheltuielile am avut grija sa fie aceleasi atat la fata cat si la baieti,pe ea cade sifonierul,pe fratii ei nu ,insa cu ei cheltuiesc pe gadgeturi,masina(cu cel mai mare) si echipamente sportive.

Cu baietii am avut provocari la varsta adolescentei,cu ea inca nu insa ma astept.

Nu am educat-o sa fie "sexul slab",nu am educat-o sa aiba DOAR anumite atributii,prin exemplul propriu fii-mea stie ca mami si tati sunt parteneri cu drepturi si obligatii egale si unul suplineste locul celuilalt la nevoie.

Exemplu de azi dimineata:am pregatit bormasina cu tot ce e necesar ca dupa ce il duc pe cel mic la gradi sa ma intorc la scoala si sa dau niste gauri deoarece ursu e de dimineata pana seara pe santier si nu are cum sa o faca.

Fii-mea imi spune ca d-na le-a zis ca fetele sunt delicate si n-au voie sa puna mana pe chestii din astea [:D].I-am raspuns ca d-na are dreptate numai daca este in preajma un baiat care sa poata face treaba,daca nu,poate si fata sa faca.

Daca este sa ma gandesc la caracterul lor pot spune ca cel mai sensibil si care imi solicita cel mai mult latura delicata este cel mic,fata insa are o personalitate foarte puternica si aspra,rar am vazut-o plangand,mult mai rar decat pe baietii mari ,de exemplu.

Concluzia mea a fost ca indiferent ca sunt fete sau baieti ,frati sau nu, copiii sunt diferiti si nu exista un sablon valabil in ce priveste comportamentul meu ca parinte.Ma pliez pe caracterul fiecaruia si metodele educative difera de la copil la copil.

E greu caci vreau sa fac treaba buna,dar le iau pe rand fara sa ma ingrijorez inutil cu privire la ce va urma.





Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2



Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!








#10
alinaatudor

alinaatudor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.278 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 12:20

de asta exista doua feluri de mame: mame si mame de baiat!


sper ca nu te-am suparat insa ce ai scris este foarte departe de adevar. cum poti sa spui ca fetele trebuie sa fie doar "femei"...mie cuvantul "doar" mi se pare jignitor...si asta da, o spun ca mama de fata si ca femeie, eu nu sunt "doar" femeie si nu imi invat copilul sa fie "doar" fata/femeie...cu totii traim in societatea in care femeile au serviciu, si au si carnet de sofer...si au si ele "cohones", doar ca sunt invizibile pentru unii...
si daca mamele de baieti nu ar gandi asa nu s-ar mai dezvolta specimene despre care se vaita fetele pe aici pe forum...
hmmm, chiar daca tu nu esti mama de baiat ai vorbit ca o "wanna be".

Alina [9cer] si Stefania [comoara]



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -