Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E mai dificil sa cresti o fata decat un baiat?


33 raspunsuri la acest subiect

#21
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 19:49

Hahahah - deci se mai suie si altii pe pereti ? [:D] ...nici nu va dati seama ce incantata sunt ... noi avem o arcada din aia pe care fiu-meu se suie pana sus in tavan tinand un picior pe un perete si celalalt pe celalat perete [:)].

Eu cred asa : In copilarie e mai usor cu fetele, pentru ca sunt mai linistite, se joaca mai domestic, coloreaza, piaptana papusi, nu catzara toti pomii, nu sar in toate baltile, nu alearga haotic ...etc

La adolescenta se schimba roata - e mai usor cu baietii, ca nu sunt atat de sensibili, nu isi taie venele dupa o dragoste nefericita, sunt ceva mai egoisti si ...nu raman gravizi.

#22
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 20:03

Eu cred, ca cel mai usor e sa cresti copilul care iti seamana ca fire si temperament pentru ca e usor de intuit si stii instinctiv ce solutii, sfaturi, pargii..etc sunt cel mai eficiente.


#23
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 20:07

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Eu cred, ca cel mai usor e sa cresti copilul care iti seamana ca fire si temperament pentru ca e usor de intuit si stii instinctiv ce solutii, sfaturi, pargii..etc sunt cel mai eficiente.



Cricor, [flo] asta mi-a placut.
Da' cei mai multi nu prea (mai) au sansa asta. Mai vad pe cite unul (dintre copilasii proprii) certaret ca bunica-sa, cu voce frumoasa ca bunica-su, citind superficial si sociabil ca cealalalta bunica, [:D], da' cu mine nu prea seamana la fire.
Asa, si ca lucrurile sa fie complicate bine, nici nu seamana intre ei (psihologic vorbind). [:D]


Mik.

#24
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 21 februarie 2013 - 20:32

Ei..acum nu ma gandeam ca o sa fie leit parintelui [:)], ci pe aproape.

Al meu imi seamana mie mai mult decat ii seamana lui taica-sau. Sigur, nu in totalitate, dar ma recunosc in el..mai ales in cele rele [:D].


#25
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 00:10

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Hahaaaa,Miriluta,rid cu lacrimi!Mi-l imaginez pe barbata-miu cam ce fatza ar face sa auda de tema ,sau mai bine zis ,concluziile seminarului![:-)))][:-)))][:-)))]
N-ar accepta veci asa concluzie ,cum ca ,adultul de azi e cam tot una cu plodul de ieri.Stiu pt.ca i-am zis acum citiva ani,ce suparare l-a pocnit![:D]





pai hannen si tu... miriliuta a zis clar ca asta e un fapt stiut de orice femeie casatorita, nu neaparat de toti barbatii [:D]

la noi e clar, era mai de mult o gluma ca intre baieti si barbati difera doar pretul jucariilor. domnul casei e de acord :)




_______________________


Cool[:-)))][:-)))][:-)))]

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)

#26
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 00:14

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Eu cred asa : In copilarie e mai usor cu fetele, pentru ca sunt mai linistite, se joaca mai domestic, coloreaza, piaptana papusi, nu catzara toti pomii, nu sar in toate baltile, nu alearga haotic ...etc





Zaaau? [:D]



Fii-mea nu-i de acord. [:D]







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#27
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 00:32

eu cred ca e in functie de temperamentul parintelui, eu am fost tare baietoasa in copilarie, de aceea mi se pare ( inca) apa de ploaie orice traznaie face baiatul meu. Cand eram la varsta lui, veneau mame de baieti la usa mamei sa ma parasca ca le-am batut baietii :)
nu ma intrebati de ce faceam asta, au trecut zeci de ani...
( cat de penibil poate fi ca tu, mama de copil (baiat), sa mergi la usa parintilor unei fete de 5-6 ani, sa spui ca i-a pus piedica, tras de maneca, caciula, par !!! )




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !






#28
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 01:41

Eu personal cred ca diferenta e data nu atat de sexul copiilor, ci de diferenta de personalitate si de temperament.
Fata mea, de exemplu, sarea in toate baltile, pe cand baiatul sare peste toate baltile. [:)]


Citat:
citat din mesajul lui papanash

eu cred ca e in functie de temperamentul parintelui, eu am fost tare baietoasa in copilarie, de aceea mi se pare ( inca) apa de ploaie orice traznaie face baiatul meu. Cand eram la varsta lui, veneau mame de baieti la usa mamei sa ma parasca ca le-am batut baietii :)
nu ma intrebati de ce faceam asta, au trecut zeci de ani...
( cat de penibil poate fi ca tu, mama de copil (baiat), sa mergi la usa parintilor unei fete de 5-6 ani, sa spui ca i-a pus piedica, tras de maneca, caciula, par !!! )



Poate ca mamele respective isi invatau baietii sa nu le puna piedica fetelor, sa nu le traga de maneca, caciula, par. Sau ai fi preferat sa-i invete sa-ti traga o bataie buna?


#29
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 01:50

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Eu personal cred ca diferenta e data nu atat de sexul copiilor, ci de diferenta de personalitate si de temperament.
Fata mea, de exemplu, sarea in toate baltile, pe cand baiatul sare peste toate baltile. [:)]


Citat:
citat din mesajul lui papanash

eu cred ca e in functie de temperamentul parintelui, eu am fost tare baietoasa in copilarie, de aceea mi se pare ( inca) apa de ploaie orice traznaie face baiatul meu. Cand eram la varsta lui, veneau mame de baieti la usa mamei sa ma parasca ca le-am batut baietii :)
nu ma intrebati de ce faceam asta, au trecut zeci de ani...
( cat de penibil poate fi ca tu, mama de copil (baiat), sa mergi la usa parintilor unei fete de 5-6 ani, sa spui ca i-a pus piedica, tras de maneca, caciula, par !!! )



Poate ca mamele respective isi invatau baietii sa nu le puna piedica fetelor, sa nu le traga de maneca, caciula, par. Sau ai fi preferat sa-i invete sa-ti traga o bataie buna?



relaxeaza-te, e mai bine ! Esti adepta bataii ? nu era in discutie ! Ai baiat si fata, daca baiatul vine de la gradi si-ti spune ca o colega i-a tras caciula din cap te duci la parintii fetei sa-l parasti ? Vezi, despre asta era vorba, atitudinea parintilor, nu despre ce prefera un copil .



..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !






#30
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 02:02

Citat:
citat din mesajul lui papanash

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Eu personal cred ca diferenta e data nu atat de sexul copiilor, ci de diferenta de personalitate si de temperament.
Fata mea, de exemplu, sarea in toate baltile, pe cand baiatul sare peste toate baltile. [:)]


Citat:
citat din mesajul lui papanash

eu cred ca e in functie de temperamentul parintelui, eu am fost tare baietoasa in copilarie, de aceea mi se pare ( inca) apa de ploaie orice traznaie face baiatul meu. Cand eram la varsta lui, veneau mame de baieti la usa mamei sa ma parasca ca le-am batut baietii :)
nu ma intrebati de ce faceam asta, au trecut zeci de ani...
( cat de penibil poate fi ca tu, mama de copil (baiat), sa mergi la usa parintilor unei fete de 5-6 ani, sa spui ca i-a pus piedica, tras de maneca, caciula, par !!! )



Poate ca mamele respective isi invatau baietii sa nu le puna piedica fetelor, sa nu le traga de maneca, caciula, par. Sau ai fi preferat sa-i invete sa-ti traga o bataie buna?



relaxeaza-te, e mai bine ! Esti adepta bataii ? nu era in discutie ! Ai baiat si fata, daca baiatul vine de la gradi si-ti spune ca o colega i-a tras caciula din cap te duci la parintii fetei sa-l parasti ? Vezi, despre asta era vorba, atitudinea parintilor, nu despre ce prefera un copil .



..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !







Ah, dar sunt foarte relaxata. Tu? Sper ca esti bine, imi pare rau daca te-ai suparat din cauza mea. Really.
Totusi, daca vrei sa continuam discutia pe tema relaxarii, sugerez sa deschizi subiect la Psi sau sa mutam discutia pe privat, ca altfel deturnam subiectul.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -