Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E mai dificil sa cresti o fata decat un baiat?


33 raspunsuri la acest subiect

#31
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 02:10

Citat:
citat din mesajul lui papanash
relaxeaza-te, e mai bine ! Esti adepta bataii ? nu era in discutie ! Ai baiat si fata, daca baiatul vine de la gradi si-ti spune ca o colega i-a tras caciula din cap te duci la parintii fetei sa-l parasti ? Vezi, despre asta era vorba, atitudinea parintilor, nu despre ce prefera un copil .


Si ca sa raspund si intrebarii... Daca iti vine copilul suparat ca alt copil il impinge, ii trage caciula pe cap etc, ce poti sa faci?
- sa vorbesti cu parintii copilului respectiv (si nu vad ce e penibil in asta)
- sa ii spui copilului propriu sa-l ignore pe celalalt (bine, bine, da' pana cand?)
- sa-ti inveti copilul propriu sa riposteze - problema e ca nu stii daca ii va trage caciula pe cap sau daca ii va trage una pur si simplu. Merita riscul?

Deci care ar fi alternativa mai sanatoasa? Dupa mine, discutia civilizata. Din moment ce tie ti se pare penibila, am dedus ca preferi riposta...



#32
izabela88

izabela88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 02:26

ha!!!
ce liniste si pace,pieptanat papusi si ascultat povesti???[alcool]
pana la 10 ani stiam toate gardurile si varfetele de cires(si nu numai) de prin vecini(cel mai apropiat la 500m distanta[:D]);
cunosteam ca-n palma padurea din spatele casei bunicului;
stiam toti cainii(pacat ca nu toti ma stiau pe mine,dar existau nuiele,pietre...) in drum spre gradinita/scoala,care se afla la 5km distanta,din care 3 cu autobuzul sau "vecinii",deseori facuti integral pe jos[aerob];
sportul meu preferat era fotbalul si ma certam cu baietii sa ma bage in echipa[mai];
cand ploua si se faceau balti,ma balaceam ca o rata in ele,iar de la sanius veneam cu pantalonii inghetati pana la genunchi[:I]
nu faceam 2 pasi de mers lejer(asta in cazul in care nu "mergeam" in maini[pk]
cu toate acestea,nu mi-am rupt nimic(pana acum),eram destul de atenta la pericole,aveam papusi pe care le pieptanam,le faceam haine,imi placea sa colorez,mi-a placut literatura(inclusiv povestile),aveam vise "de fete"(sa devin actrita,cantareata,patinatoare,gimnasta),nu eram violenta,chiar incercam sa mediez certurile dintre colegi si am avut interes fata de "evidentierea feminitatii",o priveam fascinata pe mama cum se aranja si incercam sa o imit[pup]
buflea,e normal,ca mama de baiat,sa nu ai stres-ul ca-ti vine copilul acasa gravid,asta e avantajul major in a avea baieti(lipsiti cu desavarsire de uter)[:I]
insa eu as avea stres-ul(daca o sa am vreodata baiat) de a nu lasa el gravida vre-o fata,la o varsta nepotrivita(sub 18) si sa nu vrea sa-si asume responsabilitatea...
dar de predarea lectiei privind asumarea responsabilitatii ar trebui sa ne ocupam noi,parintii.[flo]

#33
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 01:32

Eu nu stiu ce experiente inedite ma asteapta in viitor, insa deocamdata incerc sa ma adaptez din mers... Oricum, se pare ca o diferenta de 10 ani intre fata si baiat (cea mai mare fiind fata) e cum se poate mai cool, ca sa zic asa.[8D] Cel putin daca ar fi sa ma iau dupa ce s-a vehiculat pe aici, prin topic....cumc a atunci cand sunt mici baietii sunt mai dificil, mai obraznici, iar fetele devin mai dificile pe masura ce se indreapta sprea adolescenta.





Asadar, ar trebui sa ma pregatesc psihic si fizic si in toate felurile pentru un baietel jucaus care tocmai a inceput sa mearga singur si se indreapta vertiginos catre varsta de un an si pentru fetita dragalasa care deja e intr-un fel de preadolescenta ?[pk]



Fascinatie



Inevitabil... Eminescu


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -