Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (29)


726 raspunsuri la acest subiect

#51
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 11:29

Hai ca am fost asa ocupata in ultima vreme ca nu am mai apucat sa intru pe forum...

Liviana - nu am dormit in Hotelul de Gheata, noi am dormit la cabana Balea Lac - dar am petrecut destul de mult timp inauntru - e tare frumos, mi se pare ceva unic - copiii s-au bucurat in special de zapada mare de acolo!! [bang]

Sa inteleg ca tu ai plantat deja cannele si daliile? Eu pe astea le plantam la inceput de mai de obicei...



La mine in gradina au inflorit brandusele mov (am luat 2 pachete de bulbi mixt - dar mi-au rasarit doar cateva si doar mov. Narcisele timpurii sunt toate inflorite, celelalte sunt destul de maricele, in aprilie vor fi in plina floare. Zambilele si lalelele si ele sunt destul de crescute - dar in general eu le am in floare in luna aprilie.

A, si mi-au rasarit toate Fritillaria - parca mai timpuriu decat anul trecut!) sunt deja de vreo 5-6 cm toate!

Fuchsiile au boboci, dar inca nu au plesnit ca sa infloreasca (asa cum am vazut in Bucuresti, in parcuri, ca deja s-a intamplat). Pomii fructiferi sunt plini de boboci, unii din ei partial plesniti - sunt tare curioasa daca anul asta vor face flori si daca se va lega si ceva rod (toti ar fi in anul 4 de la plantare). Anul trecut marul a facut 1 floare, unul din ciresi 2 flori, la fel visinul, dar evident niciuna nu a legat rod. Acum caisul imi pare mie ca va face flori - de altfel este si pomul care a avut cea mai vizibila dezvoltare in anii care au trecut de la plantare.



Cam atat de la mine din gradina...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#52
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 12:48

Au inflorit si la mine brandusele albe si mov....[pk][pk][pk] si eu care ma temeam ca mixul meu a numai galben...[:D] au inflorit si zambilele salbatice, urmeaza sa infloreasca si una mare... a inflorit si o panseluta crescuta din semintele celor de anul trecut... o narcisa da si ea sa infloreasca, garofitele si trandafiri iau avant serios... si ca sa-mi strice elanul... mi-a rupt careva teiul plantat in fata curtii... la aproximativ 30 cm de sol...[bang][bang][bang]

Am si niste tulpini de flori care nu le pot identifica... ori frittilaria, ori crin... imi puteti spune voi???

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

Miniaturi atasate

  • 9EA0DD33-6D21-0346-FD65-281970509E28.jpg
  • 4AC4A4E8-EF96-A150-FD83-55F46AC13128.jpg
  • 41EF7B7F-969A-D8EE-167A-FBB68D77746E.jpg
  • 0F2B7F25-6A1B-8996-F90D-4D01A7FFD533.jpg


#53
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 22 martie 2013 - 13:50

Dragelor, stiu ca sunteti in stand by din cauza vremii asteia uracioase. Eu sunt abonata la newsletter de la hobbygradina.ro si acum am citit un articol extrem de interesant, vi-l recomand si citez aici un fragment de mare interes pe Gabi :) : Socul

Nimic mai minunat decat un soc pe langa casa omului.

Rupeti cateva crengi si puneti-le in recipiente cu apa, printre arbustii fructiferi. Ganganiilor n-o sa le placa deloc.

Va necajesc tantarii, moliile, tupeistii de gandaci si soarecii ireverentiosi, plimbandu-se ca Voda prin loboda în casele si caminele voastre? Apelam la aceleasi crengi si frunzis de soc. Crengile în cauza le pitim pe la colturi de odai si dedesubturi de dulapuri si cufere. Ce mai surpriza vor avea uraciunile, cand vor da cu nasul de asa matraguna.

Sau, poate aveti musafiri nepoftiti în persoana Domnului Cartita. Nu va impacientati. Socul e colea si, ramurile sale, din nou, ne sunt la îndemana sa-l punem la respect pe sapatorul de serviciu. Înfigem, în locurile pe care obisnuieste sa le strabata, crengi de soc, decojite în prealabil, ca sa nu ne trezim cu ditamai plantatia de soc în batatura. Restul vine de la sine. Mirosul întepator, amintind de dusmanul sau natural, pisica, îl va face sa renunte, în scurt timp, sa „excaveze” prin ograda noastra. La mine a functionat cu succes aceasta metoda simpla si utila.




georgi nu stiu la ce poaza sa ma uit la frunzele dubioase



tablouri pentru copii

#54
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 22 martie 2013 - 14:24

Tala, foarte tare asta cu socul, o s-o aplic si eu pentru oaresce gajganii care ma necajesc[bang]

Eu aveam planuri mari pentru azi si maine, dar cred ca nu apuc sa fac nimic.N-ar conta ca e frig, da sa nu ploua si sa nu bata vantul, ca-mi zboara semintele, alea, alea![q]



"La vita e bella"

Explore Romania







#55
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 22 martie 2013 - 17:05

Aici am o foto cu 2 crini (zice mama)[:-@] iar cealalta e mai diferita si banui eu ca ar fi frittilaria...[:D] imi confirmati?

Si la noi e vreme urata si rece si ploioasa...[bang]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

Miniaturi atasate

  • 0F2947D5-4D8C-6130-669F-853946D2179B.jpg
  • 05BF213F-2582-514A-C3A4-CB9A69CD47BC.jpg


#56
izabela88

izabela88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 24 martie 2013 - 17:54

asa pare sa fie,fritilaria sau lalea regala[flo]
nu cred ca va da flori anul asta,asa arata si a mea acum 2 ani si nu a facut flori
ce culoare este?[flo]

#57
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 12:50

Sincer nu stiu... am plantat-o anul trecut cand era cam tot in stadiul asta, si pt ca am deranjat bulbul[bang]... planta s-a topit si nu a mai dat... au iesit 3, din care una a rupt-o cateaua, dar a ramas atarnata si vad ca merge in continuare, hranindu-se doar din vinele cu care a mai ramas. Am sprijinit-o si legat-o de o tija de lemn sa vad cat va putea creste asa.

O sa intreb la sursa ce culoare are... sper totusi sa infloreasca macar una, care este mai rasarita sa ma bucur si eu de ele..[:D]

Mie vajul de sambata mi-a rupt toate tijele la narcisele plantate...[:-@] unele aveau tije noi, jos la baza, dar pt ca le-am transplantat in gradina, ma gandesc ca nu vor mai avea putere sa creasca.

Am mai tuns din trandafiri, un prun, visinul si 2 lilieci... ar trebui sapat gazonul, dar inca este curtea ocupata cu lemn...[alcool]

Fetele, care aveti clematis... spuneti-mi si mie cum sa-i ingrijesc acum primavara? Unul dintre ei s-a uscat de tot, nu stiu daca mai da ceva de jos din radacina... ceilalti 2 aveau muguri mari pe niste crengute pe care eu le consideram uscative... sper sa nu le fi inghetat vremea asta de acum... nu m-am indurat sa tund uscaciunea ca am zis sa nu ma pacalesc... dar trebuie sa vad cum ii curat si sa le fac sistem de sustinere...[:-@] Altceva ce pot s ale mai fac?

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#58
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 14:13

Completare - mentionez ca am: Warszawska Nike, Mrs. Cholmondeley si nu stiu daca a supravietuit Nelly Pillu... pe cet am gasit ca ar fi de grupa B... sau nu.. cam contradictorii informatiile..[bang]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#59
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 14:31

Georgi si eu mi-am prins urechile in incercarea de a identifica tipurile de clematite. asa ca pe cea mare am tuns-o pana unde am vazut ca a facut muguri (oricum stiu ca nu prea se tund mai jos de 60cm de la sol). celelalte inca sunt mici. voi incerca sa le imbrac iar azi (daca n-o fi prea tarziu) ca vad ca se ingroasa gluma cu frigul asta



tablouri pentru copii

#60
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 15:37

Am citit la unele ca rezista la minus 20 grade... la noi erau 0 dimineata.. oare sa le invelesc si eu la loc?[:-@] Peste trandafiri am aruncat niste galeti.. dar la clematis nu merge ca e suportul ala mai inalt...[:-@] O sa le studiez si eu intr-o zi mai cu soare sa vad daca in afara de mugurii care i-am vazut i-au mai dat altii mai sus... in caz contrar imi iau inima in dinti si tund strict ce mi se pare uscat.[alcool]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -