Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (29)


726 raspunsuri la acest subiect

#31
miraklucker

miraklucker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.854 mesaje

Postat 11 martie 2013 - 01:02

Si eu am fost harnica zilele astea. Iubesc asa de mult primavara. Am avut cateva zile calduroase asa ca am lasat balta toata treaba si am iesit in gradina.

Am mai latit-o putin , am repus garduletul ca era trantit pe alocuri. am semanat cate ceva ceapa, usturoi, ridichi si salata. am avut placuta surpriza sa vad prin toata gradina imprastiata salata (feldsalat)semanata in toamna, pe alocuri chiar aprope buna de papat. Am cuparat seminte de morcovi, patrunjel radacina, si pastarnac. Pot sa le pun de pe acum?. Am citit la voi ca ati semanat si mazarea. Nu e prea devreme?

In casa mi-am pus rasaduri. Am cumparat cutiute de rasaduri cu pamantul in ele si semintele alaturi. de petunii, garofite, si cred craite portocalii (pe germana le spune Studentenblumen, tagetes),care mi-au rasarit a doua zi deja si rosii.

Mai am o punga cu 50 de gladiole. Trebuie sa le gasesc loc si lor in gradina. E plina gradina de ghiocei, lalele sunt rasarite si ele, zambilele au chiar si floare. Asta seara a tras si prima ploie rapida "de vara" cu tunete si fulgere.

sotula taiat prunul si parul. Prunul avea multe crengute uscate si trebuia neaparat "tuns" sper sa nu fi taiat prea mult din el.



spor la gradinarit.....









Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)



Poze noi.....cu noi




Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.







#32
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 11 martie 2013 - 12:40

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia

Eu am vazut magnolie la cineva in curte... pozitionata de un peisagist... in principiu acolo avea loc minim 4/4, dar era tunsa si cu aspect de lumanare... lasata sa creasca in inaltime, dar nu si in latime... Daca o poti conduce din tuns e ok, parerea mea. Nici eu nu o las pe a mea sa sa lateasca prea tare.


Am gresit... vroiam sa spun MAXIM 4/4 [bang] Eu am mai pus niste bulbi in curte: crini (a zis mama, dar eu nu stiu despre ce fel de crini o fi vorba[alcool]) si lalele[olala].. si cam atat...

Fetele ce site imi recomandati si mie pt foto?



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#33
Guest_bb_yasmi_*

Guest_bb_yasmi_*
  • Guests

Postat 11 martie 2013 - 21:21

buna ziua

intrebare, am pus in toamna crizanteme, exista vreo sansa sa se prinda si sa apara din nou?? momentan sunt niste tufe uscate [:I] la fel am mai pus cativa bulbi de flori (cum am primit flori in ghiveci).
cand trebuiesc plantati bulbii??

__________________________________________________
mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!


#34
mihaelk1978

mihaelk1978

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 11 martie 2013 - 21:50

BB yasmi,
Stai linistita, crizantemele isi vor reveni. La fel sunt si ale mele, le am de ani buni.Iarna zici ca mor, dar cum incepe gradina sa inverzeasca...hop si ele[:)] Si toamna tarziu sunt o frumusete...
Bulbi...de care? Lalele, zambilele,narcisele se pun in general toamna(septembrie-noiembrie), sau primavara devreme, daca este clima blanda si pamantul nu este inghetat. Eu intotdeauna am preferat plantarea de toamna pentru bulboasele de primavara.


mihaelk1978@yahoo.com

#35
Guest_bb_yasmi_*

Guest_bb_yasmi_*
  • Guests

Postat 12 martie 2013 - 00:38

mihaela multumesc pt raspuns. deci in curad vor inverzi, nu?? [:D]

__________________________________________________
mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!


#36
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 00:43

florile mele-s sub zapada [q]

inflorise deja o narcisa si o zambila...nu stiu ce o sa scape, n-am acoperit nimic



magnolia se preteaza ca arbore dar poate fi taiata si dirijata si ca un arbust, este o planta de soare, eu am plantat 3 specii f. aproape una de alta, in perioade diferite (cu toate ca era cu risc, planta are dezvoltate radacinile la suprafata) si nu am o latime mai mare de 2 metri la gradinita, dar o sa le dirijez prin taieri sa se armonizeze, deocamdata sunt micute.



si eu astept sugestii pt. site - poze



gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)





#37
miraklucker

miraklucker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.854 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 12:10

Simona poti incerca picasa (google) sau flickr (yahoo). eu am pe picasa pozele dar au schimbat si ei multe se incarca pozele relativ incet dar merge.



se anunta zapada si la noi de maine. Azi avem ceata deasa si e frig rau. Blehhhh. Vreau primavara. Maine sunt acasa si sper sa-mi termin rasadurile de pus.



Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)



Poze noi.....cu noi




Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.







#38
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 13:15

Buna fetelor!

Mi-au inflorit si mie brandusele, am galbene si albe, sunt superbe! Viorelele sunt pline de boboci,la fel si brebeneii! Nu-s ce se intampla cu micsunelele, nici frunze nu au ca lumea, nu mai zic de flori ca n-am vazut niciuna! Sper sa nu le fi pierdut pe toate!

Am mutat niste tufanici, s-a apucat al meu sot sa tunda via, dar sambata vine fina-miu sa indrepte ce-a stricat domnu[:D]

Saptamana asta am in plan sa pun ridichi, morcovi, ceapa, usturoi.

Ah, ce-mi place primavara![:)]

Spor la gradinarit!



"La vita e bella"

Explore Romania







#39
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 19:38

Valentina, acum se taie via? am si eu o vitza si nu stiam ca trebuia s-o execut.

Care sunt brebeneii? eu am viorele inflorite, brandusele aproape s-au trecut.

Ce fel de micsunele ai Valentina? eu sunt inebunita dupa ele si desi am pastrat seminte de la o planta, am obtinut alte plante, dar nu prea au facut decat niste flori anemice, in nici un caz tija inalta si bogata si parfumata de la planta mama.

Eu ma bucur ca am gasit mugurasi pe toate clematitele :)

Vorba ta Valentina, "Ah, ce-mi place primavara!!!"





tablouri pentru copii

#40
simina_kin

simina_kin

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 13 martie 2013 - 15:04

Fetele, as si eu niste pliculete cu seminte de flori , pe care le vreau in ghivece/jardiniere, dar nu stiu cum sa le pun la incoltit.



Ma ajutati cu un sfat?





Edit: Am gasit

http://hobbygradina....egume-si-flori/

[mamica] fericita de [zana]ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si , [bebic] Matei Alexandru (feb - 2013)









Povestea nasterii printesei cu ochi albastri



Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -