Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (29)


726 raspunsuri la acest subiect

#41
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 13 martie 2013 - 16:49

Hello la gradinaresele vesele!



Simina, depinde de flori. Unora le place sa germineze la luminca, deci nu trebuie acoperite cu pamant. In principiu instructiunile le gasesti pe plic. Daca sunt cu seminte mici, precum macul, trebuie udatate cu mare atentie caci atunci cand cresc, plantutele sunt subtiri si un jet de apa mai mare le poate strivi.

Gabriela, sunteti curajosi! Nu le-a fost frig baietilor la Hotelul de Gheata?



Ca sa nu ma repet: extrag din jurnalul meu de gradinaresa:

"9-10 martie

Am semanat: spanac, morcovi 2 soiuri, salata, ridichi, mazare

Flori: canne, seminte de floarea miresii, gura leului, dalii pe langa gard.

Am taiat putin pomii, le-am facut ligheane in jur. Am curatat trandafirii de uscaciuni, mai am pe lista capsunii.

Rasadurile din casa au cca 1 deget inaltime. Am mai pus a doua tura de rasasuri: vinete si rosii mari zemoase.



In gradina am inflorite narcise si 2 muscari, lalele sunt de o palma.



"





Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

JUCARII SH de vanzare

#42
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 14 martie 2013 - 01:31

la mine au inflorit viorelele si stau sa pocneasca zambilele.

Am intrat mai mult sa va spun de prognoza pe care am vazut-o de maine, cu zapada si vant puternic. Eu voi acoperi clematitele si poate si coacazul care e plin de frunzulite

nu vreau zapada! sper sa ne ocoleasca totusi.... :(



tablouri pentru copii

#43
miraklucker

miraklucker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.854 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 00:27

Pe noi ne-a ajuns zapada si frigul. A nins toata noaptea s-a topit ceva azi dar inca suntem ingropati sub zapada.

Si eu ma bucurasem tare ca mi-au supravietuit toate cele 3 clematite. Le-am curatat, le-am legat sambata trecuta. acum vom vedea.

Dar mi-am pus rasadurile in casa. Aseara am mai pus ceteva soiuri de rosii, niste dovlecei si castraveti, si flori. De tot felul. Mi-au rasarit petuniile. sunt atat de firave. Oare chiar vor ajunge sa creasca??........am citit pe ici pe colo ca e bine sa uzi rasadurile cu macerat de urzici sau chiar si ceai de urzici iar in cuibul unde platezi rosia sa pui putina cenusa pe post de ingrasamant natural. Eu acum sub zapada nu am de unde sa gasesc urzici dar ieri am fiert spanac si am oprit apa pentru plante. Sper sa nu le fac mai rau.....



Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)



Poze noi.....cu noi




Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.







#44
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 15:57

La mine brandusele sunt pe trecute... am luat in toamna un plic de mix de bulbi si mi-au iesit doar cele galbene... oare sa ma fi pacalit mixul de pe eticheta? Ori cele albastre sunt mai tarzii?[alcool]

Primulele sunt pline de flori... o narcisa a crescut serios... abia astept sa infloreasca... multe lalele mi le-a tavalit sau ros cateaua.. oare mai da din mijlocul frunzelor?[bang]

Una din clematitele mele avea mugurasi, dar astept sa vad o evolutie... ca pana finalizam tarcul catelei am toate sansele sa aiba de suferit, iar vremea vad ca nu s-a decis incotro o ia... Azi noapte era un vant turbat... fara sa inghete, iar azi e zi de primavara, cu putin vant... Sper sa nu ajunga si la noi inghetul si zapada din vest...[alcool]

Am primit si eu viorele cu bulb si floare... le-am pus in gradina si la anu o sa le astept cu nerabdare...[olala][olala]

Ibelciug... ce anume ai facut cu cannele? Le-ai pus in gradina sau ghiveci?

Crizantemele mele "din popor" au rasarit deja la baza tulpinilor pe care le tunsesem... dar cele pitice, cumparate din magazin nu dau semne sa rasara de jos... tulpina parea uscata cand am taiat-o... banui ca trebuia taiata si nu am gafat cumva...[:-@]

Am sapat nitel pe langa flori si am gasit destui pui de panselute... sper cand da vremea mai buna sa creasca frumos ca cele de anul trecut si sa nu mai trebuiasca sa cumpar...[:D]

Intr-o jardiniera in balcon am "rasadnita" naturala de petunii... sper cand da caldura sa ia avant si sa le pot rari in mai multe ghivece...[:D]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#45
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 20:29

Georgi si la mine au iesit mai intai brandusele galbene, apoi lila si apoi cele mov. La fel si brebeneii (cred ca asta sunt), mai intai cei albi si apoi cei mov.

La crizanteme la fel: cele mari au iesit mult inaintea celor pitice si pe una tot asa o banuiesc eu ca e uscata.

Eu am invelit clematitele si anemona (unica, e superba!)

Insa am constatat cu stupoare ca ceva mi-a ros o zambila (mugurii de pe tija florala). daca aflu ca pisica a facut asa ceva, o jupoi!!!

A fost vant rau si la noi azi noapte, mi-a zburat de pe terasa caruciorul si o bancuta de lemn. Sper sa ne ocoleasca zapada ca n-am nici un chef sa vad asa ceva.



tablouri pentru copii

#46
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 16 martie 2013 - 23:39

tala, nu-i pisica vinovata, ci limacsii, si eu am multe zambile roase, tot ce a iesit mai devreme, au ajuns si la narcise si i-am gasit cand am curatat uscaturile, inca nu am dat cu graunte speciale ca e ud si alea mucegaiesc

la noi a nins mai ceva ca iarna, in una din zile am facut carari de 3 ori!!! si nici masina n-am avut curaj s-o scot dimineata, acum s-a mai topit si se anunta numai ploi si inca frig, deci nu-i de gradina

am pus si eu branduse mix si au iesit numai cele mov [:-@]

am inca narcise inflorite in pahar, ca le-am rupt sa nu le strice inghetul

clematitele le-am verificat inaintea ninsorii si doar 4 din 10 cred nu aveau muguri, nu le-am protejat deloc, si la goji am vazut frunzulite, hortensiile au dat frumos, copaceii inca nu, le-am cusut saci de protectie pentru cand vor avea muguri sa nu cada bruma ca anul trecut

inca nu m-am ocupat de poze, cand voi ajunge iar acasa, acum sunt la vapor si nu e semnal bun



o primavara frumoasa!



gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)





#47
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 18 martie 2013 - 16:10

Hai c-am scapat de zapada! De ger nu, ca la mine la tara sambata am spart gheata de la suprafata apei de la gaini! Si era si bruma, dar macar n-a nins!

Tala, brebenei sunt astia:http://www.emaramures.ro/FotoMaramures/De%20la%20Pestera%20Magurici%20la%20biserica%20monument%20din%20Poienita/Brebenei.jpg

Micsunele, vorbesc de alea de padure :

http://fotofloral.bl.../micsunele.html

Am si din alea la care te referi tu, dar deocamdata e verde vad, e din aia galben portocalie!

Via, acum se taie![:)]

Am pus arpagic si niste usturoi, plus am primit niste rugi de mure, din alea de cultura, nu de padure, le-am plantat sa vedem daca se prind! Am lasat ridichile, morcovii, etc pentru saptamana viitoare, c-a fost frig si vant, imi zburau semintele!





"La vita e bella"

Explore Romania







#48
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 18 martie 2013 - 18:22

georgipuia, am pus cannele direct in gradina.

La noi dimineata picase bruma si erua -8 grade. Vad ca primulele sunt afectate cel mai mult, putin narcisele si deloc muscatele din ghiveciul scos afara.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

JUCARII SH de vanzare

#49
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 18 martie 2013 - 20:55

deci micsunelele sunt toporasi, nici eu nu stiam [:D]

la mine s-a dus zapada, dar soarele e inca scump la vedere, am mai pus in pamant frezii si in ghiveci cale, 3 culori

am reusit sa pun si poze cu flickr, mi se pare mai greoi, ori ca ma obisnuisem cu webshots...



gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)





#50
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 17:13

Parca stiam ca in mai se pun cannele..[:D] de aceea ma miram...

Si la noi s-a depus bruma 3 nopti la rand... seara arunc niste galeti peste trandafirii scurti si am protejat cum am putut clematisul. Ieri dimineata erai minus 1 grad, azi dimineata erau +6... sper sa fie ultima zvacnire a iernii... Deja afara e cald rau... se plangea o colega mai devreme...[:-@]

Aseara mi-a cumparat sotul 3 ghivecele cu narcise batute, flori pitice, prfumate, dar din cele cu 5 flori pe o tija.... e prima oara cand vad asa si mi se par deosebite... minunate... daca erau florile un picut mai mari, ar fi fost bestiale...[olala][olala][olala] Fiecare ghiveci are 5-6 bulbi mari, din care multi au si puiuti... abia astept sa le pun in gradina.... Era 3,5 lei ghivecelul si mi s-a parut o afacere, nu?[pk][pk][pk][pk]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -