Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ADHD, Asperger, autism, SD - la scoala (3)


232 raspunsuri la acest subiect

#191
nicavica

nicavica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 196 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 23:03

DA, facem lectii..cam de 5 ori pe saptamana...Dar se vede,ca numai are acelasi randament ca-n timpul gradinitei...Fac logo in special, fise de gradi ,puzzeluri de diverse tipuri, numere..incet -incet alfabetul....Vreau si eu vacanta(dupa 5 ani [biz] )



#192
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 09:12

Hello!

Faceti lectii de vacanta cu copilasii vostri? La noi merge destul de greu

Sunt un pic, doar un pic dezamagita ca a terminat a treia cu s la mate.

Deocamadata doar citeste in fiecare zi. Cand ma gandesc la lectii simt ca mi se ridica stomacul in gat. Fi fericita ca are S doar la mate, a mea are numai S, chiar si la optional si abilitati practice i-a pus S.



#193
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 14:34

Deocamadata doar citeste in fiecare zi. Cand ma gandesc la lectii simt ca mi se ridica stomacul in gat. Fi fericita ca are S doar la mate, a mea are numai S, chiar si la optional si abilitati practice i-a pus S.

Chiar si la purtare?

:)

 

La anul o lasi tot aici?



#194
vrajitoarea

vrajitoarea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 06 octombrie 2013 - 14:49

naiatul meu are 7 ani ,e clasa 1 si din clasa zero are probleme cu anxietatea de separare.Are si hiperactivitate dar si anxietate cu atatcuri de panica.Abia s-a acomodat in clasa zero,am schimbat si scoala pt ca prima invatatoare nu l-a inteles deloc,l-a certat mereu ,l-a speriat pt ca folosea batul sa dea in banca pt liniste dar mai atingea si copiii.Acum iar s-a schimbat invatatoarea pt ca nu era titulara si are si multi colegi noi.Din nou nu mai vrea sa intre in clasa ,cand ilcheama doamna fuge pana in curtea scolii.Culmea e ca la afterschool cu aceeasi doamna dar cu 5 copii sta si ii place.Imi spune ca nu poate sa scrie asa mult-o pagina-.Si doamna nu l-a lasat la toaleta cand vroia el-cam des,ca sa evadeze.De scris stie sa scrie dar doar cu majuscule si o face de placere.Are si tulburare de opozitie si nu pot sa il cert sau sa il pedepsesc ca face crize de furie.Mergem la psiholog de mult ,de cateva luni,dar cred ca iit rebuie si un usor tratament medicamentos, o sa il duc la un doctor recomandat.Puteti sa ma ajutati cu un sfat ,parere.



#195
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 06 octombrie 2013 - 18:56

Of adaptarea asta la inceputul scolii e tare grea, iar la clasa 1 e cea mai grea. La noi adaptarea anul trecut a durat pina la vacanta din noiembrie si abia din semestrul 2 ne-am intrat in ritm complet. Chiar si acum la clasa a 2-a vinerea are zi proasta si la scoala si la after. Copiii cu anuite probleme obosesc mai repede. Vezi ce zice doctorul, e cel mai bine.



#196
BalMascat

BalMascat

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 12:37

Trebuie multa rabdare si incredere ca vor reusi. Si eu in suspectez pe fiu-meu de 8 ani ca ar avea AHDH, nimeni nu a mentionat, dar e altfel decat alti copii, vorbeste mult, obositor, oboseste si el si nu se mai poate controla. Merge bine insa cu scoala. Eu am facut mereu acasa sub forma de joc, de cele mai multe ori inaintea scolii ca daca nu e atent sa stie totusi despre ce se vorbeste.

 

Ce vreau insa sa spun este ca sunt profa la universitate si in 5 ani am cunoscut multi studenti ADHD. Vin cu un statut special pe care trebuie sa-l onorez, adica pot inregistra clasa, sa asculte acasa....puteti incerca si voi, sunt aparate mici cu casete si se lasa pe banca si se inregistreaza tot ce zice invatatorul/profesorul. si asculti de cate ori vrei tu acasa. apoi stergi si reinregistrezi. si cred ca nici nu-s asa scumpe, jumatate din pretul unui celular.  trebuie sa le ofer mai mult timp decat celorlalti studenti si examenele pot opta sa le dea in camere special amenajate unde e liniste si de multe ori doar ei in camera. sunt nistre drepturi pe care eu le onorez si care nu ma deranjeaza. si ii ajut special sa inteleaga. imi place mult de acesti studenti.......ce am observat, toti acesti studenti sunt printre cei mai buni studenti. Sunt foarte constienti ca au "ceva", si au gasit instrumentele necesare sa corecteze acest "ceva". Sunt organizati, ordonati, scriu foarte ingrijit (le pasa cum scriu ca sa poata intelege mai tarziu)...pt ca stiu ca aceste calitati in general nu le au. fac efort sa fie asa. si nu am vazut niciunul sa nu fie de succes.

 

 

Concluzia este sa avem rabdare si incredere in ei, acesti copii trebuie ajutati, nu criticati, nu pedepsiti, pt ca doar incurajati si ajutati vor putea sa isi gaseasca felul lor de a fi in lumea asta.

Si nu fiti descurajate, am citit putin la subiect, dar a aparut cineva cu ideea ca poate nu toti trebuie sa faca carte, sau o facultate. Nu as fi raspuns la subiect daca nu citeam asta! Eu nu vad de ce nu am face toti asta? Pt ca se poate, nu traim in vremea cand doar varfurile fac o facultate si au o cariera.  Am intalnit multe persoane cu maxima educatie care povestesc cum au facut fatza dislexiei, si se scuza pt eventuale greseli....si sunt CEO.

Lupta cu copii nostri nu e usoara, si problema nu sunt ei, ci sistemul care nu reuseste sa ii integreze, invatatoarele, dar copii nostri ne au pe noi si cu ajutorul nostru vor reusi.



#197
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.755 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 03:44

naiatul meu are 7 ani ,e clasa 1 si din clasa zero are probleme cu anxietatea de separare.Are si hiperactivitate dar si anxietate cu atatcuri de panica.Abia s-a acomodat in clasa zero,am schimbat si scoala pt ca prima invatatoare nu l-a inteles deloc,l-a certat mereu ,l-a speriat pt ca folosea batul sa dea in banca pt liniste dar mai atingea si copiii.Acum iar s-a schimbat invatatoarea pt ca nu era titulara si are si multi colegi noi.Din nou nu mai vrea sa intre in clasa ,cand ilcheama doamna fuge pana in curtea scolii.Culmea e ca la afterschool cu aceeasi doamna dar cu 5 copii sta si ii place.Imi spune ca nu poate sa scrie asa mult-o pagina-.Si doamna nu l-a lasat la toaleta cand vroia el-cam des,ca sa evadeze.De scris stie sa scrie dar doar cu majuscule si o face de placere.Are si tulburare de opozitie si nu pot sa il cert sau sa il pedepsesc ca face crize de furie.Mergem la psiholog de mult ,de cateva luni,dar cred ca iit rebuie si un usor tratament medicamentos, o sa il duc la un doctor recomandat.Puteti sa ma ajutati cu un sfat ,parere.

 

 

Eu te-as indemna sa citesti cartea aceasta: 

 

http://ebookee.org/R...ild_320346.html

 

mie mi-a fost de ajutor. Incearca sa gasesti un psiholog cu care sa faci echipa buna; nu spun sa fugi de medicatie, ci doar sa stii ca sunt si alte cai de explorat pana sa iei decizia asta. 


Editat de Aqai, 29 octombrie 2013 - 03:44 .


#198
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.755 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 03:51

Bal mascat, as nuanta putin... Cu sprijinul potrivit multi dislexici ajung profesional peste medie, tocmai pentru ca au alt set de abilitati. Ajutati sa le descopere, ei se dovedesc a fi varfuri.

 

evident, am cel putin o carte si pt asta:)

 

http://www.amazon.ca...l/dp/0452297923



#199
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 14:36

Eu cu fata mea am mers la neuropsihiatru din a intaia, dar cel mai bine ii merge cu psihologul, acum nu i mai dau nicio pastila



#200
vrajitoarea

vrajitoarea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 03 noiembrie 2013 - 15:46

Eu te-as indemna sa citesti cartea aceasta: 

 

http://ebookee.org/R...ild_320346.html

 

mie mi-a fost de ajutor. Incearca sa gasesti un psiholog cu care sa faci echipa buna; nu spun sa fugi de medicatie, ci doar sa stii ca sunt si alte cai de explorat pana sa iei decizia asta. 

nu stiu engleza.i oricum.nu stiu ce sa mai fac ,nu mai am putere de multe ori.Asa se manifesta hiperactivitatea?cesta e diagnosticul dat de dr psihiatru si mi-a dat tratamnet mentat si sedepril.Nu am timp sa citesc forumul dar o sa incerc.Sunt  la scoala pe holuri-al meu are si fobie scolara si anxietate.Prima invatatoare l-a speriat rau de tot si mai era si din familie.Cateodata cand contrazic face crize de furie ,ma loveste tare si nu mai stiu cum sa il potolesc.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -