Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ADHD, Asperger, autism, SD - la scoala (3)


232 raspunsuri la acest subiect

#211
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 12:48

Filofteia, poate ma bag ca musca-n lapte.

fii-mea are o colega la liceu cu tetrapareza si nu poate sa scrie. Evaluarea nationala a dat-o separat cu o mica comisie, bibliotecara scolii  scriind ce dicta fata.

La liceu,  nu da teste este ascultata, iar tezele le sustine cu un cadru didactic care scrie in locul ei dupa dictare.

 

Nu exista o astfel de formula de ajutor si pentru copilul tau?



#212
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 17:22

Si la noi este cam la fel... Mi se spune mereu ca nu lucreaza suficient, ca este foarte inteligent, dar nu invata. Eu am inceput insa sa nu mai iau in seama toate astea, pentru ca eu stiu cat lucreaza, pentru o facem cot la cot, iar la materiile pe care chiar le-am lasat de izbeliste, iar a facut-o cu acordul meu.

Spre exemplu programul lui de ieri a aratat asa: 8,30 - 10 meditatii engleza, scoala 12-19, de la 20 la 22 am invatat pentru azi, cand are meditatie la romana dimineata, apoi scoala 12-18 si tot asa. In plus face informatica de performanta, asta insemnand 3-4 ore pe saptamana atunci cand nu are concursuri, cand are, face in fiecare zi... Prin urmare am renuntat sa mai insistam la anumite materii, ramane cu ce a facut in clasa, ii mai citesc eu o data acasa si asta este. Eu sunt mutumita ca rezultatele la informatica sunt spectaculoase in conditiile in care a invatat numai cu profesorul, nu l-a impins nimeni de la spate, eu nu l-am putut ajuta deloc... este exclusiv meritul lui.

 

 

wow, asta e un punct forte care merita dezvoltat in viitor! Nu stiu ce programe sunt in ro pt programare/ robotica pt copii, dar cred ca tu poti afla daca consideri ca merita explorat.

 

fiul tau e "lego kid"? au programe de robotica grozave pt linia mindstorms - google daca vrei, is cam scumpe da' stiu si eu poate odata le aduce mosul un robot? e programabil intr-o oarecare masura

 

si mai sunt programase care invata copiii sa dezvolte joculete. Foarte simple si comice, poate voi sunteti chiar deasupra de ele. Daca vrei, pot sa-mi intreb jumatatea cum se cheama un programas cu o matza haioasa rau  -trebuie programata sa faca tot soiul de actiuni, ii poti dezvolta o poveste, pot fi desenate alte caractere care sa intervin in joculet... el face cu copiii acasa cand au ei chef. 

 

si inca o reursa buna de tech, daca vrea computerul propriu exista o chestie ce se cheama raspberry pi - e un mini-computer dezvoltat de niste englezi pt scoli(se poate comanda online) -  te costa max vreo 25de euro + un ecran si e numai bun pt nevoile copiiilor. E mic-micut, husband i-a facut o carcasa din piese lego spre amuzamentul copiiilor :) uite aici mai multe cate se pot face cu el

 

http://www.raspberrypi.org/

 

chiar ar fi o resursa buna de tot dac aspui ca are asa inclinatie spre software development si nu e scump deloc!

 

si sa ma opresc din turatie, mai vreau sa spunca nu stiu cum e copilul tau cu limba engleza, dar daca ai nevoie de materiale spune-mi impart cu drag ce am si tehnici. 



#213
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 17:37

Un proiect interesant:

 

http://www.kickstart...-to-be-dyslexic



#214
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 09:19

Filofteia, poate ma bag ca musca-n lapte.

fii-mea are o colega la liceu cu tetrapareza si nu poate sa scrie. Evaluarea nationala a dat-o separat cu o mica comisie, bibliotecara scolii  scriind ce dicta fata.

La liceu,  nu da teste este ascultata, iar tezele le sustine cu un cadru didactic care scrie in locul ei dupa dictare.

 

Nu exista o astfel de formula de ajutor si pentru copilul tau?

Viviana esti o draguta, dar fetita respectiva avea grad de handicap, ceea ce nu se poate obtine in cazul dislexiei.

 

La noi, asa cum am spus sunt luati in evidenta numai cei cu esec scolar, adica cei care nu reusesc sa promoveze, ori majoritatea dislexicilor reusesc sa ascunda problemele pe care le au. 

In strainatate se merge pe ideea de a ajuta copilul sa fie mai bun, sa-si depaseasca limitele, indiferent unde se afla ca nivel scolar.



#215
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 09:25

Aquai multumesc pentru interes.

Copilul face programare in C++ si deocamdata rezultatele la concursuri sunt foarte bune. Asa ca pastram in continuare aceasta directie. Nu ar avea timp sa mai faca si altceva. Oricum in liceu va merge la matematica - informatica si va da informatica la bacalaureat, dar si la romana. [alcool]  Dar va merge la o facultate unde va da examen (la matematica si fizica) si nu va conta media de la balaureat. Dar poate gandesc prea departe. [:)]

 

Nu-i place sa faca lego / puzzle, nu are rabdare.



#216
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 15:44

Aquai multumesc pentru interes.

Copilul face programare in C++ si deocamdata rezultatele la concursuri sunt foarte bune. Asa ca pastram in continuare aceasta directie. Nu ar avea timp sa mai faca si altceva. Oricum in liceu va merge la matematica - informatica si va da informatica la bacalaureat, dar si la romana. [alcool]  Dar va merge la o facultate unde va da examen (la matematica si fizica) si nu va conta media de la balaureat. Dar poate gandesc prea departe. [:)]

 

Nu-i place sa faca lego / puzzle, nu are rabdare.

 

WOW...face programare in C++?? Felicitari...stii ca programatorii de C++ sunt din ce in ce mai putini..prea greu...
Mereu ti-am urmarit postarile si mereu m-am minunat de tot ce faci, felicitari, Cred ca meriti felicitati tot atat de mult cat merita si baiatul tau.



#217
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 18:00

Aquai multumesc pentru interes.

Copilul face programare in C++ si deocamdata rezultatele la concursuri sunt foarte bune. Asa ca pastram in continuare aceasta directie. Nu ar avea timp sa mai faca si altceva. Oricum in liceu va merge la matematica - informatica si va da informatica la bacalaureat, dar si la romana. [alcool]  Dar va merge la o facultate unde va da examen (la matematica si fizica) si nu va conta media de la balaureat. Dar poate gandesc prea departe. [:)]

 

Nu-i place sa faca lego / puzzle, nu are rabdare.

 

 

eu va doresc mult mult succes! e deosebit ce faci tu pentru el si el bineinteles e un copil care merita tot acest efort.



#218
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 21:02

 

si mai sunt programase care invata copiii sa dezvolte joculete. Foarte simple si comice, poate voi sunteti chiar deasupra de ele. Daca vrei, pot sa-mi intreb jumatatea cum se cheama un programas cu o matza haioasa rau  -trebuie programata sa faca tot soiul de actiuni, ii poti dezvolta o poveste, pot fi desenate alte caractere care sa intervin in joculet... el face cu copiii acasa cand au ei chef. 

 

 

Aqai daca eu te rog, pt mine [:)]  poti sa-l intrebi pe sotul tau care sunt programasele alea? Suna interesant si cred ca lui Eric i-ar place tare mult matza aia de care spui tu. Multumesc mult! [flo2]



#219
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 21:11

Cu drag, Carmen!

 

http://scratch.mit.edu/

 

 

acuma imi dau seama ca pt copilul Filofteei nu ar fi potrivit, el e foarte avansat!

 

iar minunea asta

 

http://research.micr.../projects/kodu/

 

 

exista si in versiuni pt copii peste 13 ani, deci mai avansati ma gandesc eu 

 

si mai multe idei (inclusiv scratch) aici

 

http://familyinterne...mingforkids.htm


Editat de Aqai, 08 noiembrie 2013 - 21:11 .


#220
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 21:27

Multumesc mult Aqai! [flo2]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -