Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

CITIM. 3


442 raspunsuri la acest subiect

#321
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 19 iulie 2021 - 21:39

 

Am uitat sa zic de cartile Ioanei Nicolae, ultimele 3 romane sunt foarte bune.

 

Daaaa, clar.

 

Ioana Nicolaie. Am citit Povestea Reghinei, Pelinul nergru si Tot inainte!

Pe cele subliniate cu bold le recomand, in aceasta ordine. Mai intai Povestea Reghinei (viata mamei) si apoi Tot inainte (viata fetei, autobiografie).

 

As vrea foarte mult sa citesc ”O pasare pe sarma”, in care descrie viata de student in anii 90, dar nu o gasesc. Stoc epuizat in librarii. Ar trebui sa dau o fuga pana la biblioteca, mergeam des inainte de pandemie, dar nu am mai fost din martie 2020.


Editat de ioana, 26 iulie 2021 - 09:40 .


#322
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 20 iulie 2021 - 12:33

Si caldura asta mi-a adus aminte de o carte superba: 

"Instructions for a heatwave"  - de Maggie O'Farrell 

https://www.goodread...-for-a-heatwave

Citesti cartea si te toropesti. Fantastic scrisa. 



#323
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 25 iulie 2021 - 20:34

Am terminat Stoner... superba. Multumesc mult pentru recomandare.

Citesc acum "Care-i teeaba cu testosteronul" a lui Sapolsky, esee despre neuropsihologie, foarte buna pana acum.



#324
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 august 2021 - 19:58

Am terminat de citit Scăunele rosii.

Oare am cu cine comenta putin cartea?

Am despre ea pareri contradictorii. Am fost ca intr-un Montagne Rousse. Cand mi-a placut, cand mi s-a parut incoerenta, cand inconsecventa, cand iarasi mi-a placut...

Fire narative care se pierd, dar le regasesti capitole mai tarziu.

Fire narative despre care nu intelegi ce cauta acolo ca la sfarsitul capitolului sa le afli rostul.

 

Dar una peste alta profunda, scotoceste in natura umana si pune intrebari  de morala. O morala dualista, una intunecata simtita de cei care au trait ororile in trecut si una sufleteasca, dezgustatoare cu radacini in prezent.

 

A fost prima oara cand m-am intrebat daca traducerea nu i-a stirbit din valoare.



#325
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 06 august 2021 - 10:59

Am terminat de citit Scăunele rosii.

Oare am cu cine comenta putin cartea?

Am despre ea pareri contradictorii. Am fost ca intr-un Montagne Rousse. Cand mi-a placut, cand mi s-a parut incoerenta, cand inconsecventa, cand iarasi mi-a placut...

Fire narative care se pierd, dar le regasesti capitole mai tarziu.

Fire narative despre care nu intelegi ce cauta acolo ca la sfarsitul capitolului sa le afli rostul.

 

Dar una peste alta profunda, scotoceste in natura umana si pune intrebari  de morala. O morala dualista, una intunecata simtita de cei care au trait ororile in trecut si una sufleteasca, dezgustatoare cu radacini in prezent.

 

A fost prima oara cand m-am intrebat daca traducerea nu i-a stirbit din valoare.

 O sa o citesc si eu dupa ce termin SF-ul asta, sint la a doua carte. Tare incet am citi ca m-am tot uitat la TV.  [batcap] Abia astept sa renunt la Netflix, citesc mult mai putin de cind am. 



#326
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 august 2021 - 16:31

Am mai citit intre timp Misterul ulmului de Tana French.

Am citit niste recenzii inainte si nu sunt de acord cu ele, adica autorii se asteptau la un thriller psihologic, antrenat, care sa-i tina cu sufletul la gura si au dat peste o carte excelent scrisa, cu persoaje extraordinar conturate care comunica intre ele intr-un stil aparte concentrat, usor, argumentat ascunzand sau aducand la lumina chestiuni care le releva caracterele si motivele.

 

E o carte foarte buna.

 

Si de ieri m-am apucat de problema celor trei corpuri. Am citit 150 de pagini si nu sunt de acord cu cei care au spus ca e prea tehnicista. Nu e.



#327
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 09 august 2021 - 19:36

Abia astept sa ajungi la "masa de biliard" si la SF = "shooter and farmer. 



#328
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 august 2021 - 13:36

Abia astept sa ajungi la "masa de biliard" si la SF = "shooter and farmer. 

Am ttrecut de ele. Cand citeam "masa de bilard" ma tot gandeam ca in toate cele 5 cazuri bila neagra a intrat in buzunar pentru ca "esentialmente" s-a folosit aceeasi viteza. 

ei bine, atunci am cugetat ca daca eram eu la capatul celalalt al tacului precis o zbarceam o data. Ca in exemplul asta conteaza si factorul uman.

 

Dar s-a dorit doar a arata ca, normal, legile fizicii nu se schimba in timp si spatiu - cred eu ca asta va fi baza pentru subiectul cartii?!!! Abia astept.

 

Povestea SF mi s-a parut mai mult filosofica.

 

Mi se pare o carte captivanta. Care pune intelectul la treaba. E de citit, citit.

Dar dincolo de detaliile tehnice, astronomie, fizica etc ramane scopul povestii in sine  care care iese la suprafata facand detaliile astea sa paleasca.

 

Am citit doar 170 de pagini. Si pana acum asta e parerea mea. 

Si mai am o parere, nu stiu daca ating subiectul cartii. Dar pana acum multe dintre personaje cauta tipare.

 

Asta m-a facut sa cad pe ganduri. Toata viata noastra e facuta din tipare. Stiintele urmeaza niste tipare, psihologia de exemplu - gasim criminalii dupa anumite tipare, ne nastem si murim dupa un anumit tipar. Oriunde ne uitam dam peste tipare.

Daca dispar tiparele? 



#329
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 11 august 2021 - 19:43

Tu o citesti in romaneste? 

Sint curioasa ce cuvint au folosit sa-l descrie pe Wei Cheng.

Cind au tradus in engleza au folosit "lackadaisical"; eu nu stiam cuvintul asta.  E clar ca era 'on the spectrum'. 

 

"I’ve been lackadaisical since I was a kid. When I lived at boarding school, I never washed the dishes or made the bed. I never got excited about anything. Too lazy to study, too lazy to even play, I dawdled my way through the days without any clear goals."



#330
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 11 august 2021 - 19:46

Am ttrecut de ele. Cand citeam "masa de bilard" ma tot gandeam ca in toate cele 5 cazuri bila neagra a intrat in buzunar pentru ca "esentialmente" s-a folosit aceeasi viteza. 

ei bine, atunci am cugetat ca daca eram eu la capatul celalalt al tacului precis o zbarceam o data. Ca in exemplul asta conteaza si factorul uman.

 

Dar s-a dorit doar a arata ca, normal, legile fizicii nu se schimba in timp si spatiu - cred eu ca asta va fi baza pentru subiectul cartii?!!! Abia astept.

 

Povestea SF mi s-a parut mai mult filosofica.

 

Mi se pare o carte captivanta. Care pune intelectul la treaba. E de citit, citit.

Dar dincolo de detaliile tehnice, astronomie, fizica etc ramane scopul povestii in sine  care care iese la suprafata facand detaliile astea sa paleasca.

 

Am citit doar 170 de pagini. Si pana acum asta e parerea mea. 

Si mai am o parere, nu stiu daca ating subiectul cartii. Dar pana acum multe dintre personaje cauta tipare.

 

Asta m-a facut sa cad pe ganduri. Toata viata noastra e facuta din tipare. Stiintele urmeaza niste tipare, psihologia de exemplu - gasim criminalii dupa anumite tipare, ne nastem si murim dupa un anumit tipar. Oriunde ne uitam dam peste tipare.

Daca dispar tiparele? 

Abia astept sa ajungi la cartea a doua. 

Eu o citesc pe kindle, deci nu prea am idee pagina.

Vreau sa o cumpar si  'hard copy' ca sigur o sa o recitesc. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -