Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

CITIM. 3


442 raspunsuri la acest subiect

#341
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 20 august 2021 - 18:47

Mai, cum ma faceti sa cheltui  [:D] ...

Urmaresc subiectul de ceva vreme, si-mi dau seama cat de putin am citit la viata mea, ca adult. Partial din motive pecuniare, partial din criza de spatiu, partial din criza de timp. Inainte de covid mai treceam pe la biblioteca in drum spre casa...

Nu-mi propun sa devorez acum carti in nestire [:D] , ca tot nu-mi permit sa cumpar toata lista, si nici nu prea mai am unde sa le pun, dar vreau sa-mi recapat bunul obicei de a citi zilnic.

Am inceput "The Midnight Library". Imi place pana acum; nu stiu de ce ma asteptam ca autorul sa fie american dar dand de anumite cuvinte precum "flat" sau "bloke" mi-am dat seama ca e britanic.

Peste 2 zile trebuie sa vina seria "Three-Body Problem", era la reduceri. Cred ca ii va placea si sotului.

Si... mi-am cumparat si Kindle! Am ezitat pana acum ca aveam impresia ca ecranul e precum la computer dar se pare ca nu e asa. Am zis si eu ca sunt de moda veche, si sotul si copiii la fel, au refuzat pana acum ideea formatului electronic. Dar cred ca ne convertim [:D] . In plus, am avut optiunea pe Amazon sa-l iau in rate. Abia astept sa vad cum e!

Va multumesc ca mi-ati reinstaurat cheful de citit  [flo] !

Nu, Kindle-ul nu are ecran ca de computer, poti regla  luminozitatea, poti sa citesti si in soare -  eu il iubesc pe al meu. 

Si sotul meu citeste acum "The three body problem" si ii place, ma cam enerveaza ca e in urma mea si nu prea putem sa dezbatem. 



#342
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 23 august 2021 - 00:25

Si eu tot Kindle am, am rezistat foarte mult pana sa-l iau dar chiar imi place acum din aceleasi motive, citit noaptea, reglat fonturi etc.

Nu am citit cat am fost in  Romania pentru ca mi-am lasat ochelarii in avion... la intoarcere am recitit Dune primul volum (in Septembrie apare filmul). Mi-a placut la fel de mult ca prima data cand am citit-o.

 

Ce imi place e ca a inceput fi-mea sa citeasca "serios".. si-a cmparat din Romania Cioran si Nietzsche, abia astept sa dezbatem.



#343
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 23 august 2021 - 10:39

Ab , merci pentru toate recomandarile in classics, s-au citit toate  plus Ariadne, , The king must die, de Mary Renault, Ariadne, Troy de S Fry, pe 28 vine The women of Troy de Pat Barker, Piranesi pe 1 Septembrie.Wild swans e pe birou asteapta citita :)  Daca poti sa mai recomanzi si ce mai citesc studentii . Thank you.



#344
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 23 august 2021 - 19:28

Ab , merci pentru toate recomandarile in classics, s-au citit toate  plus Ariadne, , The king must die, de Mary Renault, Ariadne, Troy de S Fry, pe 28 vine The women of Troy de Pat Barker, Piranesi pe 1 Septembrie.Wild swans e pe birou asteapta citita :)  Daca poti sa mai recomanzi si ce mai citesc studentii . Thank you.

Nu prea stiu ce citesc studentii. Eu sint tutor la Y7 si Y8 (am 8 fete) si in tutorials trebuie sa ma asigur ca citesc suplimentar, si daca sa le trimit la biblioteca dupa carti. 

Pot sa zic ca imi amintesc de cind eram noi mici si faceam 'trafic' de carti; isi recomanda intre ele fac schimb  - citesc foarte mult pe linga lectura obligatorie. Bibliotecara e o tipa super, orice carte ceri daca nu o au cumpara. 

 

Eu nu stiu de ce il tot ocolesc pe  Stephen Fry, nu am citit nimic de el. 


Editat de ab5174, 23 august 2021 - 19:40 .


#345
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 23 august 2021 - 19:34

Si eu tot Kindle am, am rezistat foarte mult pana sa-l iau dar chiar imi place acum din aceleasi motive, citit noaptea, reglat fonturi etc.

Nu am citit cat am fost in  Romania pentru ca mi-am lasat ochelarii in avion... la intoarcere am recitit Dune primul volum (in Septembrie apare filmul). Mi-a placut la fel de mult ca prima data cand am citit-o.

 

Ce imi place e ca a inceput fi-mea sa citeasca "serios".. si-a cmparat din Romania Cioran si Nietzsche, abia astept sa dezbatem.

Eu nu apuc niciodata sa recitesc  o carte, sint asa de multe carti si asa de putin timp. 

Am pe undeva un stick cu foarte multe carti care se pot pune pe Kindle, normal ca nu il gasesc banuiec ca e la munca. Parca erau multe si din seria 'Dune'.

Am daca te intereseaza urmatoarele 5 dupa 'Ender's game'.



#346
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 23 august 2021 - 23:18

Ab, eu am carti pe care le recitesc periodic dar in general la fel ca tine, nu recitesc decat daca e nevoie (acum cu filmul Dune), am citit si toata seria Ender's game (mi-a placut mult atunci) dar nu le-as reciti. Multumesc pentru oferta si o sa tin minte daca ma apuca cheful sa le revizitez. SIngurele SF-uri pe care le recitesc sunt ale lui Philip K. Dick.

 

Am inceput ieri Kazuo Ishiguro - Klara and the sun (sunt sigura ca am vazut-o tradusa la Carturesti), imi place pana acum.

 

Viviana sunt curioasa cum o sa-ti placa Stoner - sper sa ne spui.



#347
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 august 2021 - 12:27

Ab, eu am carti pe care le recitesc periodic dar in general la fel ca tine, nu recitesc decat daca e nevoie (acum cu filmul Dune), am citit si toata seria Ender's game (mi-a placut mult atunci) dar nu le-as reciti. Multumesc pentru oferta si o sa tin minte daca ma apuca cheful sa le revizitez. SIngurele SF-uri pe care le recitesc sunt ale lui Philip K. Dick.

 

Am inceput ieri Kazuo Ishiguro - Klara and the sun (sunt sigura ca am vazut-o tradusa la Carturesti), imi place pana acum.

 

Viviana sunt curioasa cum o sa-ti placa Stoner - sper sa ne spui.

Da, e tradusa. Klara si soarele

Le-am citit pe celelalte ale lui. De asta nu stiam.

 

Acum sunt la volumul 2 al celor 3 corpuri. 

Cand ajung la Stoner o sa  scriu sigur impresiile.

 

am carti pe laptop, dar nu ma dau in vant sa citesc de pe el, mai ales cand imi place sa citesc in curte.

 

Kindle are barbata-miu, dar nu ma bag pe el. E de baza pentru el cand e plecat. si asa e la al doilea, ca la primul a spart ecranul. Costa mai mult inlocuirea ecranului decat unul nou si de ziua lui i-am facut unul cadou.



#348
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 august 2021 - 12:32

Ca autor de Sf imi place mult Orson Scott Card. Vorbitor in numele mortilor am citit-o de 2 ori. La fel si Xenocid si copiii mintii. Continuari ale lui Ender, intr-un fel.



#349
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 august 2021 - 10:21

Unul din favoritii  mei e Amor Towles, are un talent deosbit la minuit cuvintele.

Banuiesc ca ati citit "Rules of civility" si "A gentleman in Moscow".   



#350
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 august 2021 - 10:23

Ab, eu am carti pe care le recitesc periodic dar in general la fel ca tine, nu recitesc decat daca e nevoie (acum cu filmul Dune), am citit si toata seria Ender's game (mi-a placut mult atunci) dar nu le-as reciti. Multumesc pentru oferta si o sa tin minte daca ma apuca cheful sa le revizitez. SIngurele SF-uri pe care le recitesc sunt ale lui Philip K. Dick.

 

Am inceput ieri Kazuo Ishiguro - Klara and the sun (sunt sigura ca am vazut-o tradusa la Carturesti), imi place pana acum.

 

Viviana sunt curioasa cum o sa-ti placa Stoner - sper sa ne spui.

Parca au mai fost tentative sa ecranizeze "Dune", sa vedem ce iese de data asta. 


Editat de ab5174, 25 august 2021 - 10:23 .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -