Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Posibil caz de abuz asupra unui copil... ce sa fac


283 raspunsuri la acest subiect

#1
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 24 noiembrie 2012 - 01:28

Buna seara,
Problema este legata de un copil pe care l-am vazut de cateva ori si care suspectez ca este abuzat de catre tatal sau dar nu am dovezi clare si nici nu imi dau seama exact despre ce fel de abuz este vorba. Nu pot da foarte multe detalii despre familia respectiva tocmai pentru ca nu ii cunosc bine, i-am vazut de 3 ori.
Tatal este cel pe care il banuiesc ca este abuzatorul. Atat el cat si fiica sa au comportamente extrem de ciudate. Nu stiu daca copila are mama, nici macar nu le cunosc numele de familie.
Copila este aparent bine ingrijita, imbracata, pieptanata, nu are vanatai vizibile, parintele se preocupa de educatia sa dar asta e exact ce mi-a atras atentia in prima faza fiindca preocuparea este mai mult decat excesiva. Am cunoscut parinti exagerati la viata mea, dar nu chiar asa mai ales ca e vorba despre tata si fiica si nu despre mama si fiica. Nu o lasa singura deloc in sensul ca o insoteste la niste lectii particulare/meditatii (si probabil nu numai) si sta langa ea si profesor pe toata durata lectiei. Nu e ciudat sa o insoteasca fiindca copila este destul de micuta, evident n-ar putea veni singura si e normal sa o aduca si sa o astepte sa o duca acasa dar poate astepta in camera de asteptare la fel ca toti ceilalti parinti, nu e necesar si nici indicat sa-i respire in ceafa pe toata durata lectiei. Nu se pune problema sa se teama ca nu cumva copila sa fie abuzata in vreun fel de catre profesor pentru ca exista o usa din sticla clara intre camera de asteptare si camera in care se desfasoara lectia deci nu pentru siguranta copilului sta lanaga ea ci pentru ca, banuiesc ca simte ca trebuie sa detina controlul, sa supravegheze absolut totul indeaproape ceea ce e straniu. Intervine in timpul lectiilor pentru a pune intrebari in cazul in care ori el nu a inteles ceva bine ori banuieste ca copila nu a inteles ceva (nu o lasa pe ea sa puna intrebari), o agreseaza verbal in sensul ca ii atrage in mod relativ brutal atentia la lectie in momentele in care isi pierde concentrarea, o cearta ori de cate ori greseste si ii reproseaza nu doar greseala din acel moment cat si cele anterioare...
Singurul moment in care copilul a ramas singur cu profesorul a fost dupa prima lectie, aproximativ un minut timp in care i-a spus (din senin, fara nici o introducere si fara sa fie intrebata absolut nimic) detalii clare despre unde locuieste: "sa stii ca stam aproape, in zona A, nu stiu numele strazii dar e primul bloc cum intrii pe strada, scara X, etajul Y, avem o usa culoarea Z..."
Super ciudat dupa parerea mea. Adica... parea un strigat dupa ajutor acest mod de a explica unui strain practic unde locuieste. M-am gandit si ca daca ar fi fost vorba de abuz poate ar fi vorbit la scoala cu o invatatoare, o asistenta, o prietena care sa-i fi povestit mamei ei despre problema... Nu stiu ce sa zic.
La ultima lectie copila isi tot tragea manecile in jos, a mers la baie unde a stat foarte mult si a distrus efectiv sapunul (mai ca nu l-a rupt, se vad foarte clar urme de degete zdravan apasate in bucata de sapun) si la finalul lectiei era foarte exuberanta, vorbea in continuu si dansa efectiv prin hol (in timp ce tatal isi lua la revedere de la profesor) si la un moment dat s-a scarpinat in zona inghinala fara nici o jena lucru care eu cred ca e ciudat sa-l faca un copil de varsta scolara de fata cu 2 barbati si o femeie.
Este foarte ciudat, sunt cazuta grav pe ganduri, nu stiu ce sa fac. As suna la telefonul copilului dar daca nu-i nimic si doar reclam nefondat ceva, pun pe drumuri oamenii de la protectia copilului degeaba si le irosesc timpul in care ar putea ajuta un copil care este intr-adevar in pericol? Si daca totusi e ceva putred asa cum mi se pare si nu reclam?... Ce se poate face propriu zis, care este conduita pe care cei de la protectia copilului o vor adopta? Cei care au semnalat cazul vor ramane anonimi? Se va face o evaluare fizica si psihica a copilului pentru a se vedea daca ce cred eu ca se intampla chiar se intampla sau am exagerat si daca se dovedeste ca nu e nimic in neregula ce se va intampla apoi?
Oricum trebuie sa mai astept/urmaresc situatia cateva saptamani sa pot eventual sa strang niste date gen nume si eventual o adresa mai exacta fiindca nu le stiu decat numele mic si n-am cum sa sun si sa zic ca am senzatia ca domnul X care locuieste in zona Y este posibil sa isi abuzeze fiica.
Vad familia doar o data pe saptamana si vreau sa prind un moment de diversiune in care tatal nu este langa copila sau sa creez o diversiune ca asta sa se intample in caz ca poate fetita mai zice ceva, in caz ca poate observ ceva sau imi dau seama din viitoarele comportamnente daca intr-adevar e vreo problema sau nu.
Un sfat va rog despre ce si cum sa fac?

#2
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 24 noiembrie 2012 - 09:09

Acum cativa ani, am facut meditatie cu o fetita de vreo zece ani, care manifesta un comportament foarte atipic. Ii mergea mintea, era un copil inteligent, insa pe latura sociala era catastrofa! Sigur suferea de ceva tulburari, am un lapsus acum, insa am mai intalnit tema asta ulterior si asa mi-am explicat apoi.
Ce facea fetita asta? In afara de faptul ca uneori o pierdeam si trebuia sa o atrag cu greu sa se concentreze iar la ce ii explicam, se trezea vorbind, la fel de ciudat ca si faza cu adresa extrem de exact pe care a descris-o fetita ta. Azi bunul s-a imbracat cu izmene roz prin casa! ori Da' aveti ceva in gura?? Ce mancati, guma sau bomboane? , Ati facut prajituri?? ca miroase a ceva.. si asta in contextul in care nu eram prieteni de familie, nu mi-am permis sa discut niciodata familiar cu ea sau cu maica-sa ( restul familiei ei, mai ales pe cel cu izmene roz, nu i-am vazut niciodata!). Daca o lasam la toaleta in timpul orei, statea si 15 minute, cauta peste tot, printre sticlute si gentute cu cosmetice... asta pana m-am prins ca e ceva in neordine cu ea si o chemam apoi la masa dupa 5 minute.
Mama ei era extrem de dura si categorica cu ea, o mustra de fata cu mine,cand o aducea si venea dupa ea, o tinea de mana si ii inchidea gura imediat, daca incepea fata sa spuna ceva. La un moment dat, fetita a zis ceva de genul Tu nu ma iubesti, stiu eu!, lucru care pe mine m-a socat, iar maica-sa era foarte linistita.
Stiu cu siguranta ca exista o asemenea tulburare de comportament, iar copilul de care povestesti tu mi se pare ca se incadreaza aici. Tatal poate sta cu ea la meditatii tocmai pentru a salva momentele astea moarte, in care fetita ar pierde firul. Exemplul cu sapunul si cu detalii amanuntite despre o tema straina celorlalti, ori exuberanta imi completeaza tabloul.
Mai asteapta pareri, insa mie nu-mi suna a abuz, ci pare doar multa preocupare din partea parintelui care stie sau cel putin banuieste ca fetita are o problema de socializare in comportament.

#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 24 noiembrie 2012 - 10:11

Daca fata e prost educata..asta nu inseamna abuz.

Poate e furioasa ca tatal o controleaza,poate e..doar un copil.Daca s-ar reclama la protectia copilului fiecare parinte care nu-si lasa copilul singur....pai unde s-ar ajunge?
Eu zic sa stai in banca ta si sa nu te bagi.
Nu ai motive si te mai poti trezi cu reclamatii facute de tata.

Nu vad nimic rau in a supraveghea lectiile.Nu cred ca faptul ca s-a scarpinat denota abuz.Pai sunt atatia copii care sunt acte sapte,opt,si stau ca vai de ei si nu i-a mai reclamat nimeni.

Faza cu cat de afectat este psihicul copilului nu o poti sti.Asta se observa du[a lungi sedinte la psiholog,dupa internari la psihiatrie si supraveghere.

Tu chiar vrei sa distrugi ceva care probabil e normal;?



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 noiembrie 2012 - 11:27

1. Orice reclamatie trebuie sa aiba un reclamant oficial c date de identificare, nu exista reclamatie anonima
2. Ceea ce zici tu nu are nici un suport concret, sunt descrieri ale unor impresii/senzatii/sentimente pe care le ai tu ca si persoana acestea pot fi ascultate dar nu reprezinta "probe" la o adica. Ca si exemplu o alta persoana de langa tine poate sa descrie exact contrar aceeasi persoana aceleasi relatii.
3. Nu este un subiect de panica

#5
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 24 noiembrie 2012 - 13:51

Multumesc pentru raspunsuri.
M-am mai linistit putin, nu mai vad dracul asa de negru.
Julia, probabil ca ai perfecta dreptate. Sper sa fie asa si nu toate relele din lume la care ma gandisem eu.
In ceea ce priveste reclamatia, nu era vorba despre datele mele, ca le-as fi dat daca as fi reclamat in cazul in care si voi ati fi fost de parere ca e ceva super in neregula in ce-am povestit. Vroiam doar sa stiu daca tatal ar fi aflat ca eu sunt cea care am facut reclamatia, adica daca s-ar fi pastrat o confidentialitate fata de el. Nu mai conteaza acum, doar in cazul in care o sa observ ceva super grav o sa intervin.

#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 noiembrie 2012 - 14:09

emilia.m, eu am facut meditatii cu un copil de clasa a 4-a cu care venea tatal sau si statea pe un scaun pana eu lucram cu copilul. Copilul solicita asta. Inca din clasa I au fost probleme, in sensul ca tatal trebuia sa stea initial la ore, cu copilul, pe urma, copilul a acceptat sa stea tatal 4 ore pe holul scolii, pana sa termine el orele. Il verifica in fiecare pauza daca e acolo.



Nu stiu nici acum - copilul e la liceu - ce fel de comportament a fost asta. Copilul nu se vedea a fi abuzat, poate doar rasfatat, fiind obtinut de mama dupa tratamente si asteptari.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#7
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 24 noiembrie 2012 - 21:18

Parerea mea este sa anunti Protectia copilului. Fetita va fi evaluata, si i se poate recomanda tratament si daca nu e abuzata si are doar o tulburare de comportament. Daca se constata probleme tatal (sau parintii) vor fi consiliati, vor avea un lucrator social care va urmari cazul, ma rog, eu cred ca e mai bine sa anunti.

In love with life.

#8
Tilia

Tilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 24 noiembrie 2012 - 22:20

Si eu am fost abuzata si-am facut o criza in fata meditatoarei, care n-a facut nimic, desi i-am spus si stia. Bine, acum 15 ani nu putea sa faca foarte multe, dar nu e neobisnit pentru un copil sa ceara ajutor cumva (noi eram singure la mine acasa).

#9
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 24 noiembrie 2012 - 23:27

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR

Parerea mea este sa anunti Protectia copilului. Fetita va fi evaluata, si i se poate recomanda tratament si daca nu e abuzata si are doar o tulburare de comportament. Daca se constata probleme tatal (sau parintii) vor fi consiliati, vor avea un lucrator social care va urmari cazul, ma rog, eu cred ca e mai bine sa anunti.

In love with life.


La lipsa de personal care este,sigur se va ocupa cineva de ea.
de unde ai tu dovada ca e abuzat acel copil?Esti constienta ca tu trafgi concluzii pe baza unei teorii?Sa nu uitam ca Emilia a vazut de trei ori copilul si tatal.Cand va avea si ea copil va vedea ca scarpinatul la....zona genitala nu e neaparat problema de abuz.
Pai tu crezi ca aia pleaca de nebuni fara dovezi,asa?

Daca nu e asa,recunoaste poate si sigur e o greseala,esti constienta de ce tulburare si ce rau va face chestia asta in viata lor?Pai duopa trei ori,deci fugitiv doar de trei ori a vazut tatal si fata....si gata,i se pare ei,care nici macar nu stie inca ce inseamna ,ca vai e abuz.

Mai ,vedeti-va de treaba.
Emilia,sper ca esti destul de lucida sa-ti vezi de sarcina ta si sa nu incepi sa fii mama facand un rau unor oameni,da?



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#10
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 24 noiembrie 2012 - 23:31

Eumada, zilele trecute am deschis un subiect despre 203 copii abuzati, morti in parte si pentru ca cei care banuiau sau chiar stiau ca abuzurile au loc au "stat in banca lor si si-au vazut de treaba".

Imi mentin parerea ca si daca nu se confirma abuzul, tatal / parintii pot fi directionati spre un psiholog care poate trata o eventuala tulburare de comportament a copilului.

Nu e vorba ca stiu eu sau nu daca e abuzat copilul, dar semnalez o banuiala unei institutii care STIE. Cu personal calificat sa descopere asta. Care asta TREBUIE sa faca.

Consider ca o interventie a Emiliei nu poate avea decat urmari pozitive, fie ca se confirma abuzul sau nu.

Adica:
1. Daca e abuz se monitorizeaza cazul, parintii au parte de consiliere, copilul la fel, nu te gandi ca gata, din prima parintele e decazut din drepturi sau mai stiu eu ce.
2. Daca copilul nu e abuzat, dar are o problema, parintii pot fi indrumati spre un ajutor calificat.
3. Daca copilul e ok, atunci e ok.



In love with life.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -