Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

probleme cu fratele...din nou...


185 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 19:02

Fratele tot vine pe capul vostru pentru ca in subconstientul lui casa aia e si a lui (ca si cum ati sta cu parinti cind erati adolescenti) chiar daca tu platesti tot ce tine de ea. Daca o vinzi si impartiti banii, cred ca o sa aiba oarece retineri, macar o sa-ti ceara voie daca poate veni (sper). Deci unica solutie e sa vindeti, pina atunci eu l-as pune pe sot sa stea de vorba cu el si sa-i explice putin situatia, prieteneste. De plecat n-o sa plece, dar macar poate o sa mai cumpere o piine si el din cind in cind. In orice casa trebuie sa fie niste reguli, nu se poate asa mai ales ca e si un copil la mijloc.

#22
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 21:02

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

AM bucatarie dar este f mica,acolo doar gatesc,mananc in camera propriu zis.Si daca pun masa el ce face se uita in gura mea cum mananc?Asta am zis si eu ca este o solutie dar nu am inima sa i zic nu ai voie sa mananci.
Nu vad ce legatura are sotul meu in topicul asta!SI sotul meu la randul lui m a sprijinit financiar cand am nevoie,si eu fac acum acelasi lucru.A fost plecat din tara ca sa achitam datoriile ,s a chinuti si el pe acolo nu a fost usor.E sotul meu,il iubesc si il sprijin.Imi cunosc sotul si probabil din exterior lucrurile pot parea diferite ,insa eu stiu ca isi doresc sa muncesca oriunde,nu face figuri.


,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''


da, se uita in gura ta cum mananci
poate pare cinic ce iti spun, dar uneori cel mai mare ajutor pe care i-l poti da cuiva este sa nu il mai ajuti


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#23
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 22:54

Eu cinstit nu pot sa imi imaginez asa ceva [q]
Traiti 4 intr-o singura camera in care si mincati .
Sotul si fratele nu lucreaza dar toti fumeaza (banuiesc ca in casa ) - de unde bani???
Mama ce suturi in fund ar trebui sa primeasca sa se duca naibi la munca.
Maturi pe strada, speli WC-uri dar nu traiesti ca un trintor.

#24
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 23:23

nikol, totul pleaca de la slabiciunea ta, iar tu cunosti treaba asta foarte bine.

In primul rand, daca sunteti coproprietari nu inseamna (nici macar legal) ca trebuie sa locuiti impreuna. Vad ca mai multi de aici faceti confuzia. Asa, teoretic, daca eu ocup garsoniera aia cand sunteti voi plecati, schimb incuietorile si spun ca-i casa mea, ma scoateti de acolo doar cu sentinta judecatoreasca. Pe care o obtineti, evident, pentru ca voi aveti acte si eu nu, insa pana atunci stati in parc. Iar daca vreti despagubiri, tot in instanta mergeti si, daca obtineti ceva dupa 2-3 ani de procese, ramane sa vedeti daca si am ce sa va dau.

In al doilea rand, asa cum ti s-a spus deja, nu-i musai sa-l hranesti, fiind un barbat in putere.

Prin urmare, solutia este sa-i inchizi usa in nas si sa-ti vezi de treaba, in timp ce urmezi demersurile pentru vanzarea garsonierei. Solutia lui ar fi sa te actioneze in instanta, care va decide tot sa vindeti si sa impartiti. E clar ca fara bani n-o va face in veci.

Faptul ca nu faci asta si alegi un compromis pe care nu-l mai suporti, este problema ta, pe care nu o critic, insa altceva decat sa te descarci nu poti obtine aici decat sfaturile pe care le-ai primit deja.



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#25
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 17 noiembrie 2012 - 00:37

Sunteti 3 adulti care fumati dintr-un salar [bang] si va mirati ca nu aveti bani. Banuiesc ca seara se mai lasa si cu o bere sau o tarie [bang] macar la baieti. Mi se pare super jenant sa te plangi ca nu ai bani de paine pentru copil in conditiile astea. Imi pare foarte rau de fetita ta pentru ca ea e nevinovata in situatia asta. Voi adultii, o faceti cu mana voastra.

Nikol,
tu esti in pozitia sa controlezi banii pentru ca tu ii castigi. Eu zic sa va lasati de fumat toti 3. NU VA PERMITETI luxul de a fuma. Sunteti intr-o situatie financiara extrem de precara. In astfel de situatii trebuie sa tai tot ceea ce nu este necesar si sa te concentrezi pe stict pe necesitati (facturi, mancare, hainute pentru copil) si sa pui un banut deoparte pentru cazurile cand se imbolnaveste copilul sau o cheltuiala neasteptata.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#26
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 17 noiembrie 2012 - 00:48

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Prin urmare, solutia este sa-i inchizi usa in nas si sa-ti vezi de treaba, in timp ce urmezi demersurile pentru vanzarea garsonierei. Solutia lui ar fi sa te actioneze in instanta, care va decide tot sa vindeti si sa impartiti. E clar ca fara bani n-o va face in veci.
Faptul ca nu faci asta si alegi un compromis pe care nu-l mai suporti, este problema ta, pe care nu o critic, insa altceva decat sa te descarci nu poti obtine aici decat sfaturile pe care le-ai primit deja.




Dar daca ii inchide el usa in nas?
In fond are acelasi drept la garsoniera aia.

#27
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 17 noiembrie 2012 - 03:37

macar i-ai cerut fratelui sa contribuie si el la cheltuielile casei? si daca da, ce-a zis?


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#28
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 17 noiembrie 2012 - 10:44

i-a tot cerut, mai e un subiect pe tema, poate ar putea fi unite...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#29
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 17 noiembrie 2012 - 11:13

poate e un gand bun sa vindeti garsoniera si sa locuiti mai apoi in chirie (ma gandesc) fiecare la casa lui. poate asta ii va inghionti pe cei doi sa-si gaseasca de lucru. ma gandesc ca o perioada, pana sunt bani platiti chiria din banii aia da' la un moment dat se termina si aia ca si banii din Italia.
daca reusiti sa vindeti, cred ca e momentu' crucial in care aveti sansa sa va schimbati viata, fiecare in chiria lui.
pentru asta se cere insa responsabilitate. lasandu-l la o parte pe fratele tau, care probabil isi va plati o perioada chiria din banii de garsoniera si intre timp daca se responsabilizeaza isi gaseste de lucru si incepe sa-si cladeasca viata, voi ce planuri aveti?

intreb cu toate ca stiu ca tu aici vrei sa vorbesti doar despre fratele tau. zici ca ai vorbit cu el pe toate fetele si nu merge. de data asta te-a suparat ca avand bani nu i-a cheltuit in familie, unde locuieste, cum ar fi fost corect, ca si o contributie la cheltuielile familiei. io nu prea vad vreo iesire. tu ii spui - el se culca pe-o ureche. tu te consumi, cearta, stres. ma intreb ce spune sotu' tau despre situatie, cum te ajuta el sa rezolvati cazu'. a vorbit cu el? sau sunt prieteni si il intelege.
nu prea ai iesire, daca cei doi nu se pun pe brazda.

#30
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 17 noiembrie 2012 - 11:15

Citat:
citat din mesajul lui ab5174
Citat:
citat din mesajul lui RufusPrin urmare, solutia este sa-i inchizi usa in nas si sa-ti vezi de treaba, in timp ce urmezi demersurile pentru vanzarea garsonierei. Solutia lui ar fi sa te actioneze in instanta, care va decide tot sa vindeti si sa impartiti. E clar ca fara bani n-o va face in veci.Faptul ca nu faci asta si alegi un compromis pe care nu-l mai suporti, este problema ta, pe care nu o critic, insa altceva decat sa te descarci nu poti obtine aici decat sfaturile pe care le-ai primit deja.
Dar daca ii inchide el usa in nas?In fond are acelasi drept la garsoniera aia.
Sigur ca are aceleasi drepturi dar mesajul lui Rufus e de genul "care pe care", el si daca face asta nu are cu ce plati intretinere, lumina si ce facturi or mai avea pentru garsoniera aia nu mai zic ca nu are dupa ce bea apa. Dar nicio grija ca Nikol nu poate sa-l taie de la tigari dar sa-i inchida usa in nas.Dar fratele vrea sa vanda? Ca poti sa ai surpriza sa se puna impotriva tocmai cand sa semnati si te-ai agitat degeaba.Obiective RealisteAndroix BijouxNiste copii si toti copiii! [;)]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -