Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

probleme cu fratele...din nou...


185 raspunsuri la acest subiect

#11
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 11:51

De ce numai sta cu mandra? Io, in locul tau, l-as trimite sa-l intretina mandra, de ce ai in insistat sa stea cu voi?

Trec peste faptul ca eu nu reusesc sa-mi imaginez cum stati acolo toti claie peste gramada, cu copil mic cu tot. Plus fumatori. De vandut se vinde repede daca acceptati un pret un pic sub pretul pietii.

Eu am fost in situatia ta cu sora. Si a inceput sa-mi fie bine de cand am facut-o pe nesimtita. Nu ne sunam, nu ne cautam, nu o intereseaza problemele mele, nu ma intereseaza problemele ei. Cand ne vedem toate bune si frumoase, insa totul este pana la bani. Ne socotim pana la ultimul leut, tocmai ca sa nu fie discutii. Si ce liniste este! [:D]


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#12
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 12:35

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Nikol, cu tot respectul fata de Tine iti spun: fratele tau e un nesimtit iresponsabil. Tie ti-ar fi mai bine sa nu locuiti impreuna, e clar. Deci, ideea de a vinde casa si sa impartiti banii e buna, DAR ce te faci daca el isi toaca banii si apoi vine sa stea cu voi intr-o chirie? Ca eu sunt convinsa ca nu o sa-l lasi in strada si atunic, o sa platesti si chirie si tot o sa-l intretii... grea situatie.Edit (ma chemase 'shefa' si mi-am pierdut ideea).________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA
Acum, fiind coproprietar al garsonierei este dreptul lui sa intre, dar mai apoi daca vine la sora lui ea este cea care poate hotara daca il primeste sau nu. Acum nu are de ales. Atunci va avea. Vinde garsoniera. Dar pune banii deoparte, considera-i un avans ptr urmatoarea ta locuinta. Nu-i cheltuiti pe altceva. [flo]Alexandra Maria 14.12.2007

#13
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 12:38

1. convinge-ti sotul si fratele sa renunte la fumat; pe langa banii tocati, puneti in pericol si sanatatea copilului, stati cu totii claie peste gramada intr-o garsoniera. daca nu pot renunta brusc, cumpara-le un kit de tigari electronice (sunt 2 tigari in kit), in maxim 2 luni ar putea sa renunte definitiv la fumat, amandoi. kit-ul de tigari electronice costa maxim 200 lei (depinde de marca si model), banii astia reprezinta tigarile celor doi fumatori pentru o saptamana, daca fumeaza fiecare un pachet pe zi.

2. nu inteleg si pace, adica sotul tau n-are job, si in loc sa-l angajezi pe el la firma unde lucrezi, ii propui patronului sa-ti angajeze fratele, in conditiile in care stii ce "poama" este [bang][bang]?

3. concret, ce ati facut pentru a vinde garsoniera ? ai dat anunt la agentiile imobiliare sau cum ? vezi ca exista portaluri pe net (ex imobiliare.ro) unde poti posta gratuit anuntul tau de vanzare, cu sau fara poze, ai sanse mari sa gasesti clienti in acest fel, mai rapid decat prin agentii imobiliare; pune afise cu vanzarea garsonierei la avizierul blocului tau, pe usile blocurilor invecinate, in zona pietei din cartier, a statiilor de autobuz/tramvai/troleibuz din zona, nu se stie niciodata de unde pot sa apara cumparatori interesati.

4. daca nu va descurcati cu cheltuielile, gandeste-te foarte serios la ce anume mai puteti renunta/de unde mai puteti economisi, pe langa renuntatul la tigari; sunt n metode de a reduce cheltuielile, cate un pic de colo, un pic de dincolo si tot se aduna ceva banuti.

intrebare : daca fratele tau, asa pierde-vara cum este, a reusit sa vina acasa cu 1500 euro, sotul tau cum s-a descurcat la munca in italia ? a reusit sa stranga ceva banuti ? incercati sa nu intrati in banii astia, daca exista, faceti un depozit la banca, un contract de economisire-creditare pe numele copilului; cu alte cuvinte, puneti deoparte bani albi pentru zile negre.

5. ia incearca sa-i spui : "mai baiete, de luni nu mai mananci impreuna cu noi, pana nu contribui si tu cu bani macar pentru mancare, ca la utilitati si curatenie vad ca nu te inghesui sa platesti sau sa ajuti. vrei sa inveti ce inseamna traiul pe cont propriu ? incepe sa exersezi chiar de acum, contribui cu partea ta pentru fiecare cheltuiala comuna. nu ai bani ? nu beneficiezi de respectiva chestie. nu-ti convine ? du-te la iubita ta, sa te intretina ea, ca impreuna cu ea si mama-sa ti-ai tocat banii, eu nu muncesc sa te intretin si pe tine, abia imi ajung banii pentru sot si copil."

stiu ca ai povestit la celalalt subiect mai multe detalii despre viata voastra si ca te simti cumva datoare fata de fratele tau; insa nu ti se pare ca el depaseste orice limita a bunului simt ? te exploateaza la maxim, e genul de om "parazit", se agata undeva, cat e bine sta acolo in stare vegetativa, cand "gazda" nu mai are ce sa-i ofere, isi gaseste rapid alta.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#14
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 14:05

Iti spun ce as face eu, poate ceva te ajuta, mai mult ca sigur ca nu toate sfaturile noastre sunt aplicabile familiei tale, dar macar te pot inspira.

In primul rand as presa mai mult gasirea unui job pentru sot. Inclusiv prin a intreba pe forum, la sectiunea de cariere, niciodata nu stii de unde poate sari iepurele. Pana isi gaseste sotul job, cred ca i-ar prinde bine o cura de dezintoxicare de tigari, e si mai sanatos si mai economicos.

In al doi-lea rand, i-as spune clar fratelui ca mananca ce isi cumpara/gateste. Dreptul la garsoniera, intrat in casa, stat acolo pentru ca sunteti coproprietari, nu inseamna si dreptul pe frigiderul lui. Asemeni cu partea lui de cheltuieli. Drepturile aduc dupa ele si obligatii. Ai dreptul sa locuiesti cu noi, in momentul in care iti asumi obligatiile, in final este adult, nu e un copil pe care l-ai facut si e obligatia ta sa-l intretii ...

Si chiar daca e greu de vandut, as continua cu vanzarea garsonierei. Nu e normal sa stati toti in aceeasi camera, si familia ta si fratele. Vindeti, impartiti banii, pune-i pe ai tai ca avans si fa credit pentru alta doar a voastra. Ce face cu banii ... problema lui, dar cand vei fi in casa ta ... cheia e a ta si nu mai are nici un drept la o dublura.

Succes si nervi tari.



viperisme

#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 15:39

Am zis sa nu scriu ...dar nu ma lasa inima.

Nikol,mie imi este foarte mila de tine!Da...mila!Am eu asa impresia ca si sotzul si fratele,cam profita de tine si bunatatea ta!

Chiar daca nu-tzi va place sfatul meu,eu zic ca este totusi momentul sa pui piciorul in prag!Trimite sotzul in primul si in primul rind la munca,eu tzi-am mai spus la un alt subiect ca el are datoria sa-si intretzina familia(tu si fetitza)si nu tu sa intretzii familia.

Stiu ca poate ai sa spui ca este o situatzia temporara,insa din subiectele deschise de tine de-a lungul timpului,eu nu cred!Deci trimite-tzi barbatul la munca,sa faca o calificare,asa cum a spus si Corina...nu intzeleg cum de-ai putut pune vorba pentru fratele tau si pe sotz sa-l tzii in continuare acasa.

Cu fratele problema e simpla,cauta si vinde garsoniera ,imparte banii si ai scapat de belea!Mia tirziu daca vei vrea sa-i deschizi usa,o faci,daca nu...e pur si simplu decizia ta.Problema ta va ramine insa sotzul...daca va continua in stilul de pina acum.

Te rog sa respiri adinci cind citesti mesajul meu,ca stiu sigur ca nu-tzi va place,insa repet...TU AI DREPTUL SA FII FERICITA,RESPECTATA SI MAI ALES PROTEJATA!

Gindeste-te ca modelul asta il va avea fiica ta si gindeste-te daca tzi-ar placea ca ea sa traisca aceasi viatza ca tine.

Dana

#16
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 16:28

Eu as face asa: nu i-as mai cumpara tigari sotului (las' ca ii prinde bine sa se lase de fumat), prin urmare fratele nu mai are ce lua de la el, ba din contra, ar putea sotul sa ii ceara cate o tigare cand si cand, ca nu aveti bani si... nu are.
Asta una la mana.
Doi la mana i-as spune fratelui, ca din momentul asta sunteti separati cu cheltuielile, implicit cu mancarea, pentru ca tu nu mai faci fata sa iti hranesti copilul si sotul. El sa isi cumpere/gateasca separat. Si nu, nu m-ar apuca mila, pur si simplu as pune masa numai pentru mine, sot si copil si asta e.
Intre timp fa mai multe eforturi sa vinzi garsoniera aia si sa scapi.
Si tot intre timp trimite sot la munca. Orice, oriunde, munca sa fie.
Imi pare rau pentru situatia in care esti.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#17
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 18:08

Nu a putut sa il recomand pe sotul meu la job ul respevtiv pentru ca nu se incadra in cerintele postului su nici o forma,iar fratele meu da.Sotul a plecat in Italia ca sa plateasca niste datorii si desigur nu ne a ramas cine stie ce banuti cand a venit,insa ceea ce a ramas am cheltuit impreuna ca o familie.
Eu de vandul garsoniera oricum o vand,insa buba mare este u ma descurc si cu el pana cad reusim sa vindem.Eu am resursele mele,am banii dramuiti de la un salariu la altu si ma descurcam cat de cat.Eu sunt fumatoare si sotul la fel,Normal ca daca nu sunt bani nu fumama doar nud au banii de paine pe tigari,insa daca au fost zile in care nu am avut absolut nici un leu(se mai intampla)fratele meu si a cumparat tigari nu cumva sa cumpere vreo paine.
Nici nu se pune problema sa se duca inapoi la iubita lui pt ca ea i a spus f clar ca acolo nu poate sa stea(dar a stat cat a avut bani)
NU pot sa fac ceva de mancare in ideea in care noi avem garsoniera si nici mavar o bucatarie ca lumea nu avem si sa i spun lui ca nu poate sa manance ca nu a pus bani la mancare[bang]
Problema sotului meu cu job ul am mai discutat o aici.Nu are nici u fel de calificare si nu imi permit acum sa i platesc ceva cursuri.A incercat peste tot,chiar si la o spalatorie auto insa nu a gasit deocamdata nimic.Sotul meu nu este un om care sa stea acasa in conditiile astea insa pur si simplu nu gaseste nimic.
Am sa incerc sa vba zi cu fratele meu.


,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 18:28

daca sotul tau nu are nici-o calificare, cu greu va gasi un job cu un salariu decent. fara calificare poate lucra ca paznic, ca muncitor necalificat, la vreun depozit pe post de incarcator-descarcator marfa. stiu, nu e usor, e munca fizica destula, bani putini...insa nici sa stea acasa nu e o solutie.
si da, poti sa-i spui fratelui ca atata timp cat nu contribuie la mancare, sa manance in oras, la iubita sau sa-si gateasca singur din ce cumpara. ce legatura are faptul ca nu aveti o bucatarie ca lumea ? ce inseamna, mai exact ? n-ai aragaz, chiuveta, mobila/masa/scaune ?
nikol, daca tu te imbolnavesti grav si nu mai poti munci, ce se alege de familia voastra ? praful si pulberea...
mai, lasati-le incolo de tigari, vorbesti de ele tot timpul.
ai facut un calcul, sa vezi cati bani arde fiecare pe luna ?
un pachet costa 10-13 lei
sa zicem ca fumati un pachet pe zi, amandoi
10 lei x 30 zile = 300 lei. sunt pensionari care din banii astia traiesc o luna. voi de ce nu puteti renunta la fumat ? macar incercati, puneti-va vointa la incercare. gandeste-te, daca ai pune banii astia (10 lei) deoparte, zi de zi, intr-un an ai strange 3650 lei, iti dai seama ? si voi ii ardeti in loc sa-i economisiti ?
ce o sa faceti acum pe timp de iarna, cand o sa aveti de plata si caldura la intretinere ? de unde bani si pentru intretinere, dintr-un singur salariu ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#19
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 18:36

AM bucatarie dar este f mica,acolo doar gatesc,mananc in camera propriu zis.Si daca pun masa el ce face se uita in gura mea cum mananc?Asta am zis si eu ca este o solutie dar nu am inima sa i zic nu ai voie sa mananci.
Nu vad ce legatura are sotul meu in topicul asta!SI sotul meu la randul lui m a sprijinit financiar cand am nevoie,si eu fac acum acelasi lucru.A fost plecat din tara ca sa achitam datoriile ,s a chinuti si el pe acolo nu a fost usor.E sotul meu,il iubesc si il sprijin.Imi cunosc sotul si probabil din exterior lucrurile pot parea diferite ,insa eu stiu ca isi doresc sa muncesca oriunde,nu face figuri.


,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 18:54

of, tare greu...
urgenteaza vanzarea garsonierei, prin orice mijloace, concomitent cu gasirea unei alte locuinte (pe care o veti cumpara sau veti locui cu chirie, depinde cati bani luati pe garsoniera)

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -