Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

probleme cu fratele...din nou...


185 raspunsuri la acest subiect

#1
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 15 noiembrie 2012 - 22:53

Am decis sa redeschid un subiect mai vechi pentru ca sunt la marginea disperarii si am nevoie de un sfat(din nou[bang])
Asa cum am povestit si in topicul precedent fratele meu a fost plecat cu sotul meu in Italia la munca.Sotul a venit in septembrie,fratele in octombrie.
A venit si el ca tot omul cu niste banuti.I a cheltuit aproape pe toti cu iubita lui in aproape 2 saptamani(in jur de 1000 -1500 de euro)iar restul i a imprumutat(pe la prieteni.pe la mama iubitei lui etc)
Dupa ce s au terminat banii a venit acasa.A stat la iubita lui de cand a venit in tara ,aproximativ 2 saptamani,timp in care a venit o sg data acasa pentru ca m am tinut eu scai de el sa vina pentru ca imi era dor de el.
A venit acasa fara nici un banut,nu avea nici bani de tigari,a zis ca are bani de luat si ca o sa ne descurcam.Bine..asta e.
Am vb la mn la munca sa il angajez,nu s a dus ,m a facut de ras si pe la munca mi a batut patronul obrazul ca nici macar nu am mai ras la telefon,pur si simplu in dimineata in care intra la munca nu s a trezit,si a inchis telefenul si gata.
Asta dureaza de aproape o luna de zile
Situatia mea financiara este critica pentru ca sotul meu isi cauta de munca de vreo 2 luni si singura care munceste sunt eu.Daca imi permit cat de cat sa mi intretin sotul si fetita imi este peste putinta sa il tin si pe fratele meu.
Ca sa nu mai zic de faptul ca daca face rost de niste bani prima lui grija este sa si cumpere tigari si suc,eu nu am bani de paine si el isi cumpara tigari.Daca i cumpar sotului meu un pachet de tigari il fumeaza impreuna si desi are tigari fratele meu si le tine in geaca si le fumeaza singur ca iese pe afara.
Sunt niste gesturi pe care eu nu pot sa le inteleg,nu pot sa le accept,nu pot sa concep ca a cheluit atatia bani si pe urma a venit acasa fara nici un leu in buzunar.
Nu stiu cum sa gestionez situatia,nu stiu cum sa i fac sa inteleaga ca nu mai am putere sa il intretin,atata timp cat el nu vrea sa muncesca absolut deloc desi oferte de munca a tot avut.Banii pe care i are de luat nu i a luat nici acum sau daca i a luat i a cheltuit in afara casei si i am explicat ca nu pot sa i i au copilului meu de la gura sa il tin pe el care are cu totul alte prioritati decat ale mele.
Am decis sa vindem garsoniera in care stam sa impartim banii si gata .Problema este ca in ziua de azi vinzi greu si pana cand reusim sa vindem nu mai rezist in ritmul asta.NU coopereaza deloc,eu vorbesc si el tace,am urlat,am tipat,am vb frumos,am plans,i am explicat cat am putut de calm ca nu asa se traieste viata.Are 24 de ani este cu un an mai ci decat mine,nu ma astept sa gandesca ca mine,eu am avut alte greutati,dar totusi la 24 de ani nu mai esti un copil,nu poti sa astepti la sor-ta sa ti dea pana la adanci batraneti si tu sa iti cheltui banii pe unde poti si cu cine poti.
Am simtit nevoia sa ma descarc sa vb cu cineva dar nu am cu cine[bang]Nu stiu cum sa fac,nu stiu cum sa il fac sa reactioneze,mai am un pic si clachez si lui nu i pasa catusi de putin.



,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#2
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 15 noiembrie 2012 - 23:12

Sunt oameni care cheltuie tot ce au. Asta e de cand lumea si pamantul. Asa ca nu cred ca mai reusesti sa-l schimbi. si nici nu are sens, fiecare isi traieste viata asa cum doreste.

ai dreptate cum te-ai gandit, sa vindeti casa si sa-i dai partea lui (daca am inteles bine, sunteti amandoi coproprietari). Sa faca ce vrea cu banii lui, dar tu sa nu mai ai grija lui. Stai linstita, o sa se descurce el cumva, dar macar tu nu o sa mai stai stresata.



#3
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 01:26

Nikol, cu tot respectul fata de Tine iti spun: fratele tau e un nesimtit iresponsabil. Tie ti-ar fi mai bine sa nu locuiti impreuna, e clar. Deci, ideea de a vinde casa si sa impartiti banii e buna, DAR ce te faci daca el isi toaca banii si apoi vine sa stea cu voi intr-o chirie? Ca eu sunt convinsa ca nu o sa-l lasi in strada si atunic, o sa platesti si chirie si tot o sa-l intretii... grea situatie.





Edit (ma chemase 'shefa' si mi-am pierdut ideea).





________________________________________

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!



VICTORIA







#4
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 01:44

Nu m am gandit ce o sa faca cu banii,ce o sa si cumpere ,cum o sa se intretina.Ma gandesc ca acum in momentul asta nu mai fac fata cheltuielilor,nu am ce pune pe masa,nu am nimic.Si el se face ca nu vede[bang]
Nu cumpara o paine,nu intreaba ce mancam azi?Se aseaza la masa si atat.Nu pot sa i zic stii ceva pana nu dai bani in casa nu mananci dar nici asa nu mai pot sa traiesc.Nu mai zic ca era incredibil de dezordonat,nu ne ajuta cu nimic,curatenie face sotul meu si el se uita la film pe laptop.
Sotul meu a zis sa vb eu cu el,el nu vb pentru ca e ceva ce trebuie rezolvat intre noi 2 ca frati.Si are dreptate dar nu stiu pe cine as putea gasi sa vb serios cu el sa l faca sa constientizeze in ce situatie suntem.

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#5
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 02:03

Atata timp cat sotul fumeaza NU esti in situatie critica cu banii. Daca ai fi in situatie critica sotul s-ar lasa de fumat, sau v-ati lasa amandoi de fumat. Nu mai cheltui bani pe tigari sa vezi cum se imbunatateste situatia.

Fratele tau te exploateaza fara mila si fara jena. Cel mai bine ar fi sa vindeti si sa va vedeti fiecare de viata lui.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#6
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 04:04

nikol, intai si intai, imi cer scuze pentru mesajul de zilele trecute. ma prinsesesi pe picior gresit si am exagerat. [flo]

referitor la situatia ta, e foarte grea. fratele tau cade pleasca pe tine, pentru ca stie ca are o creanta la tine. cred si eu ca cel mai corect ar fi sa vinzi, sa imparti banii in mod echitabil si sa va vedeti fiecare de viata. odata cu limpezirea situatiei financiare, va veni si o clarificare si o delimitare a responsabilitatilor, fiecare e responsabil sa se intretina pe sine.

cred, in plus, ca odata ce te vei simti degrevata de obligatii financiare, vei fi si tu in alta pozitie si vei fi in stare sa pui problema mai clar si mai transant. si corect, la urma urmei.



#7
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 10:17

Nikol, poti vinde apartamentul dar ce faci dupa aceea? Bani se vor duce si o sa ajungi ca din salariu sa platesti si chirie si sa ai restul cheltuielilor pe care le ai acum.
Este o solutie de iesit din criza asta, dar asa cum zicea si Victoria eu crd ca o sa-si cheltuie repede toti banii si o sa traiasca tot pe spinarea ta.
Stiu ca e greu dar trebuie sa-i pui piciorul in prag si sa-i spui clar ca nu poti sa-l intretii, el este fratele tau major si responsabil, nu copilul tau.
Si eu am un frate aproximativ cam la fel si al meu are 36 de ani. Norocul meu este ca nu locuim in acelasi oras si al meu macar se gandeste ca eu am copil si cheltuieli si probleme. Dar cu toate astea a incercat si el marea cu degetul si mi-a cerut bani dupa ce a cheltuit 10000 euro in cateva lui (bani economisiti cu fosta sotie de care a divortat).
Trebuie sa rezolvi situatia asta, altfel iti v-a afecta in rau toata viata, relatia cu sotul, etc.
Multa putere iti doresc![flo]

#8
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 11:12

Auzi, tu nu ai bani de paine dar ii cumperi sotului tigari? De isprava fumatorii astia care nu au bani de paine dar "mananca" tigari.



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#9
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 11:20

Probleme veti avea atata timp cat veti locui impreuna. Din pacate acum aveti viziuni diferite:
tu te gandesti la bunastarea familiei tale, sa o duca cat mai bine fiecare in parte
fratele se gandeste de la cine o sa fumeze azi, moka[:D]

Sunt viziuni diferite datorita statutului social , dar si al responsabilitatilor, tu ai un copil si te gandesti la ce e mai bine pentru ea.

Din pacate nu exista solutie viabila atata vreme cat locuiti impreuna.

In privinta angajarii, uneori ne dorim mai mult decat isi doresc cei pe care dorim sa-i ajutam, stai linistita ca nu esti singura, au mai trecut si altii prin capcana asta[:D].

Din fericire persoana se trezeste "la viata" cand da de greu, de foarte greu. Uneori nu se trezeste niciodata![flo]


#10
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 11:21

As adauga ca nu imi permit sa judec fumatorii, atata timp cat am fost fumatoare.

Acum m-am lasat si o simt ca o eliberare!
Este cel mai bun lucru care l-am putut face in ultimii 5 ani!



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -