Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi de sept-oct 2011**Primul capitol!**


203 raspunsuri la acest subiect

#31
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 11:26

Camady,ai postat la o secunda dupa mine [pup] ,aproape sincronizate. Eu una nu ma supar , nu incerc pe nimeni sa conving de nimic. Dar oare cele care au vaccinat copiii dar au reactii urate, spun si altora ca sa se convinga ca au facut bine vaccinand copiii ? Asteapta oare aprobare si sa li se spuna "lasa ca mai bine o febra acum,si un puroi in gata la fiecare o luna-doua decat rubeola grava! " ,ca sa nu regrete ca au facut vaccinul ? Ori cele ale caror copii au inceput sa aiba simtome de autism imediat dupa vaccin, spun altora doar ca sa se convinga ca au pe cine da vina? E un subiect sensibil vaccinarea,ca si subiectul cu privire la varsta la care se incepe diversificarea,cartofii prajiti la copil de 7 luni,sau sarmale cu carne de porc si afumatura, copilul vegetarian, sau orice aspect ce poate fi diferit de majoritate . Si oricum un parinte se intreaba toata viata daca a facut sau nu ceva bine, ceva ce ese controversat,si unii spun asa,iar altii fix invers.



Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)

#32
camady

camady

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.616 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 11:34

Lali............aceeasi intrebare pot sa pun si eu.Dar oare mamele care nu si-au vaccinat copiii au spus ca poate cei mici li s-au imbolnavit grav din cauz nevaccinarii.
Eu sunt de acord cu ceva.Sunt si de o parte si de alta cazuri grave..........fiecare isi asuma ceea ce face si alege raul mai putin rau ptr copilul lor.
Eu sa zic ca am fost norocoasa cu ai mei copiii si n-au patit nimic de la vaccin si nici n-au facut vreo boala de care au fost vaccinati.
Eu ce am vrut sa subliniez este ca se insista prea mult pe acest subiect si lucrurile sunt cam tardive ptr noi.Deciziile au fost luate.

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003



#33
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 11:41

Camady,si daca s-au luat deciziile nu mai putem vorbi despre asta [:D]? Zilnic apar la tv si in presa noi descoperiri despre orice ,inclusiv despre vaccinuri. Daca am trecut de perioada in care se facea un naumit vaccin nu trebuie sa ne mai intereseze? Daca s-a inventat deja cuptorul cu microunde, nu trebuie sa ne mai intereseze ca au aparut altele mai noi decat ce avem noi, si care iradiaza mai putin de exemplu ?



Razvan ce face ? Eva cum se impaca cu el? Ca la noi ba e pace ba e razboi [:D] ! Acum se iubesc,acum urla ca vor aceeasi jucarie. Musai sa iau cate doua [:D],indiferent ca e vorba de masini,tractoare sau papusi si carucioare [:D].



Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)

#34
seidana

seidana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.660 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 12:10

Neatza...

Auchu.. ce sub delicate ati deschis din prima pagina... cu vaccinul eu clar nu sunt pro nici contra..
-eu am ales sa nu il fac pt ca imi e frica de reactii , eu nu am facut ROR si nu am murit, am facut bolile copilariei, fara a face forme grave.. insa la un copil cu imunitate slaba am citit si eu ca bolile sunt periculoare..
-Am ales sa nu-l fac pt ca eu cred in "boala moderna", in trend si cred ca si vaccinurile ca si LP , ca si premergator sau alte chestii sunt in trend ( nu vreau sa supar sau judec pe nimeni [flo])..
- Eu am ales sa nu il fac pe ca dr mea , a ales , ca mama sa nu il faca.. si ea e un om f informat, si dr clar recomanda doar in calitate de medici
-Eu am ales sa nu-l fac pt ca, de si nu cred in tratamentele naturiste, o sa incerc sa sustin echilibrul natural al copilului meu, sa-i dezvolt o imunitate fireasca
-AEu am ales sa nu-l fac pt ca nici eu nu l-am facut

Cea mai fericita [mamica] de [copil] Elena (24.08.2011) [loveyou]


#35
seidana

seidana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.660 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 12:14

Despre cat m-a schimbat postura de mama....
Pt noi Elena .. e o raza de soare, cre ne-a vindecat, ne-a ajutat sa trecem peste o povara prea grea de dus..
Sarcina a fost o pregatire de a de deveni femeie .. pana atunci am fost copil...
Nasterea a insemnat un nou inceput..
Cel mai frumos inceput, cu o continuare de basm.. sunt cea mai fericita mama.. care are sufletul plin de caldura cand isi priveste copilul, care a invatat ce e iubirea, care a invatat sa respire ...

Cea mai fericita [mamica] de [copil] Elena (24.08.2011) [loveyou]


#36
athosik

athosik

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 854 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 12:43

Buna
pe noi de ce ne-ati exclus de la bb nascuti in luna august noi atunci ne-am nascut BB ROBERT - 25.08.2011 [q][q][q]

Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011) [copil]
Dumnezeu sa ne ajute sacrestem mari si sanatosil!!!

#37
LenaC

LenaC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.981 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 12:52



Eu nu ma supar deloc.

Eu am mai spus si mai spun. De multe ori mi-a lipsit informatia... mi-ar fi fost de ajuns sa imi arunce cineva un os, ca sa caut eu dupa info.

eu arunc un os (nu am gasit o comparatie mai buna), cine vrea il prinde cine nu, nu.



Si mai spun odata, nu ma deranjeaza efectele pe termen scurt ale vaccinurilor, ci acele pe termen lung.

Nu vreau sa discut despre acest lucru, am gasit o informatie si am postato.



Si nu am nevoie de confirmare. Este o decizie luata in comun acord cu sotul meu. Ne-am asumat responsabilitatea.

"the best decision taking into account the info available at that point"



Dbunny, imi spui si mie cum se face, nu pricep :D

http://decorarecicla...s-ornament.html



Revin si eu cu mesaj de sarcina ca nu prea am timp acum

azi e frumos afara asa k stam mai mult afara :)



Raluca, desrpre quinoa http://diversificare...teina-completa/

avantajul era k e gluten free cereal

tb preparata asa, pt a neutraliza acidul fitic: http://jurnaldenutri...seudocerealele/



__

Lena - [mamica] fericita a Maiei



Bebe Maia - 8 oct 2011



#38
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 12:53

Acum ca m-am mai eliberat putin.....
Edi a aparut in viata noastra atunci cand a crezut D-zeu ca sunt pregatita , destul de tarziu adevarat, desi eu mi l-am dorit cu mult inainte. E cea mai mare bucurie pe care am crezut ca o pot avea vreodata, e sufletul nostru. Am trait de la emotii intense la sentimente de iubire profunde dar si dezamagiri, stari de usoare depresii, certuri.... insa toate au palit in fata minunii care acum alearga prin casa si ma striga "mama" iar eu ma topesc.
Ca si cuplu recunosc ca am trecut si prin momente grele, copilul aducand o schimbare majora in viata noastra dar sper ca am trecut peste ele sau incercam sa le depasim dar cert este ca amandoi ne-am dorit acest copil si el ne-a intregit familia cu adevarat.
Nu uit momentele cand eram insarcinata si aveam burta mare si ma urcam pe scara la etaj sa vedem ce au mai construit la casa muncitorii [:)]. Aproape ca nu am constientizat sarcina sau mai bine spus nu am avut timp sa ma bucur de ea datorita atator activitati colaterale: casa in constructie, servici, naveta... insa am avut norocul sa fie o sarcina usoara, fara probleme.

Referitor la vaccin, nu cred ca se mai pune problema de pro si contra aici fiecare decide in parte. Eu va povestesc rectiile in speranta ca pot primi un sfat, poate s-a mai confruntat cineva cu aceeasi problema si nu e un motiv de ingrijoare.....

Eu va multumesc tuturor pentru faptul ca m-ati primit printre voi , ca sunteti "supapa" in anumite momente,ca ma ajutati su sfaturi, pareri, impresii. E greu de multe ori sa discuti subiecte legate de copil cu persoane care nu trec sau nu au trecut ca si tine prin diverse situatii sau nu au copii.

Pupici multi si sper ca nu v-am plictisit cu mesajul meu lung.

mami de Eduard Stefan ( 26.08.2011)

#39
athosik

athosik

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 854 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 12:55

Pentru mine bb Robert a fost clar un nou inceput ...a fost o raza de soare dupa un uragan ...A aparut in ziua de Craciun si a fost cel mai frumos cadou ...
Pe noi doi ne-a unit mai mult si am constientizat ca suntem parinti,k nu mai suntem doi k mai exista o prioritate ROBERT
A fost clar sfarsitul copilariei si inceputul copilariei cu Robert!

Recunosc k nu ne-a fost usor dar am invatat multe ...as vrea sa fiu mai puternica ,dar cand il vad asa de micut si k se imbolnaveste asa parca ma inmoi si eu ...
De multe ori zic ca daca trece trebuie sa ma mobilizez si eu
Clar sunt un alt om!!!

Va rog sa ne treceti si pe noi pe prima pagina ... daca ne mai vreti alaturi de voi!

Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011) [copil]
Dumnezeu sa ne ajute sacrestem mari si sanatosil!!!

#40
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 13:03

Citat:
citat din mesajul lui athosik
Bunape noi de ce ne-ati exclus de la bb nascuti in luna august noi atunci ne-am nascut BB ROBERT - 25.08.2011 [q][q][q]Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011) [copil]Dumnezeu sa ne ajute sacrestem mari si sanatosil!!!
[iartama][iartama] nu a fost cu intentie. Modific acum. Vai cat de rau imi pare ! Trimit un peste la cuptor ,ca asta fac,ma ierit? Mai,care mai vedeti greseli,nu le tineti pentru voi,sa imi spuneti ca sa modific [pup]!Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -