Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi de sept-oct 2011**Primul capitol!**


203 raspunsuri la acest subiect

#51
anca_toma

anca_toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 941 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 15:04

buna fetelor!!!!
am o zi de rahat !!!!!.Mi-e fff rau, ma doare stomacul de nervi ca soc m-am certat cu soacra[bang].Sunt naspa si recunosc, am fixatii si recunosc ca nu pot sa trec cu vederea unele lucruri.Dar consider ca atunci cand ii spui unu om nu ii da tocanita seara ca vreau sa ii dau biberonul si asa vrea sa manance lapte si tu ii dai asa ca na daca pofteste copilul, e normal sa ii mai repet odata ca ma gandesc ca nu a auzit[bang] si soc.Sunt o scorpie si nimic din ce face ea nu imi convine , si sa stiu ca ea a crescut 2 copii si etc. restul le stiti.
Apoi a trecut la melodrame ca pleaca ca nu mai sta la mine in veci ca i-am ranit sufletul, ca are inima franta si ca nu crede ca se mai repara vreodata rana[alcool].Urasc melodramele.
Si daca tot am vazut ca e de naspa, i-am zis ca ma deranjeaza si ca nu suna niciodata sa intrebe de nepotusu si ca eu cred ca dragostea trebuie dovedita nu doar strigata asa sa auda lumea(sunt o scorpie).
Raspunsul a fost ca daca fiusu nu o suna nu suna nici ea ca are si ea orgoliu.La care i*am zis ca orgoliu intre mama si fiu nu ar trebui sa existe, e un sentiment care trebuie deasit mai ales de mama, care poate si are dreptul 'prin lege' sa scoata ochii copiilor ca nu o baga suficiet in seama.
Razvan oricum e de partea mea, dar na aseara a zis ca el nu da drepttate nimanui, ca fiecare greseste in felul ei[:-@].EU NU GRESESC NICIODATA[:D]!Dar na m-am conformat si m-am dus sa ma culc, lasandu-l cu mami sa incerce sa o faca sa inteleaga ca nu am nimic in mod deosebit cu ea ci doar am ceva cu toata lumea care vrea sa ii dea ceva lui Iancu ce mie nu imi convine, nu e preferentiala treaba[alcool].
Azi dimineta na am cedat, ca na prefer sa mai aiba asta mic bunica si i-am zis ca imi pare rau ca am reactionat asa, dar eu una consider ca lucrurile se spun in fata nu pe la spate mai ales intr-o familie.Nu mi se pare normal sa vb cu prietena mea de soacramea dar ei sa nu ii pot spune ca na ranesc sentimente, si sa explodez asa cum e facut ea aseara.Eu cand am ceva de spus spun, ce e drept cam des, dar na sunt fecioara[:D](deci cel mai critic om in viata).
Mi-a zis ca toate aste o sa mi se intoarca in vita(deci e si mama omida).
Dar de cand am cedat si mi-am calcat pe orgoliu si asta pt Razvan ca nu e normal sa fie asa,am un nod in stomac de care nu pot sa scap, si imi vine sa vomit.Oribil sa iti calci asa pe demnitate, mai ales cand esti un om fff incapatanat asa cum sunt eu.

Deci in loc ca soacramea sa se bucure ca mai facem un bebe, ea era nedumerita de ce eu si Razavan radeam de dimineata, credea ca o sa purtam doliu ca e ea nervoasa.Ei bine nu niciodata nu o sa ma cert cu sotu pt nimeni, decat pt mine[:D].

Gata m*am racorit, si Lali tare mult mi-as fi dorit sa fie si al meu un cosmar , dar din pacate nu e[q], ma bucur ca al tau asa e [:D].

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

#52
LenaC

LenaC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.981 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 15:13

Alina, bine ca m-ai scrii macar din cand in cand, asa vedem si noi minunatia de la avatar [flo][flo][flo]



Anca, foarte bine faci sa spui adevarul si ca Razvan te sustine. Dar mai important este ca bb2 sa fie linistit, si ca sa fie el linistit trebuie sa fii si tu zeeen.

mai sta mult soacra?





__

Lena - [mamica] fericita a Maiei



Bebe Maia - 8 oct 2011



#53
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 15:24

Off Anca e bine ca ti-ai varsat supararea aici, noi suntem alaturi de tine [pup].
Legatura asta cu soacrele, socrii.... e tare delicata. Si eu as avea multe de reprosat, comentat dar prefer mai bine sa stau deopart.
Si ai mei ii mai dau lui Edi cate ceva de mancare chiar daca eu nu sunt de acord pentru ca pofteste.... insa sunt ai mei si-i mai iert [:)] si-i fac sa'nteleaga ca nu e sanatos pentru el ca sa nu mai repete si alta data. Mai ales ca Edi sta cu ei in timpul zilei.
Incearca sa te relaxezi,i-a o gura de aer si lasa timpul sa mai treaca, o sa vezi ca o sa priviti lucrurile altfel decat acum la nervi.

Pupici multi.

mami de Eduard Stefan ( 26.08.2011)

#54
athosik

athosik

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 854 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 15:29

Off,ANCA asa sunt si eu dar mabucur k sotul meu este langa mine ... dar eu ma cert si cu mama pt k ea sta cu Robert cat timp eu sunt la lucru si sunt convinsa k nu imi zice toate "prostioarele" pe care i le da ... de soacra ce sa zic ...nici un telefon nu da sa vada cum se simte nepotul doar ma trezesc cu ea la usa cu cate-o jucarie sau mai stiu eu ce prostioara ... iar eu am fost "scorpie" pentru k i-am zis k nu vreau sa imi cumpere baiatul vreau doar sa il iubeasca ...nu asa se cumpara dragostea unui copil ... asa consider eu ...k mai frumos ar fi sa vina sa ii dea ceai cand e bolnavior,sa il plimbe,etc...dar eu sunt aia REA ... [q][bang]

Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011) [copil]
Dumnezeu sa ne ajute sacrestem mari si sanatosil!!!

#55
anca_toma

anca_toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 941 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 15:31

gata acum revin cu ganduri pasnice[:D].

Sarcina pt mine , din pacate sau din fericire, nici nu am avut timp sa ma bucur de ea.Nici nu am considerat ca am fost insarcinata.Din pacate problemele au fost ffff mari.Mama era in stadiu treminal, eu faceam naveta Bucuresti-Piatra Neamt.In cursul saptamanii dsperam ca eram departe, si na tot asa pana prin luna a-6-a cand mama a plecat dintre noi, dupa a urmat o depresie [bang], deci iar sarcina nu a fost pe primul plan[bang][bang].Apoi na v-am gasit pe voi si va citeam din umbra si am revenit la viata,la propriu [olala].Fara voi chiar nu stiu ce as fi facut.Si na a venit Iancu pe lume, si a devenit lumina chilor mei, ca totusi a fost un copil dorit si planificat , chair daca practic eu una chiar cred ca am sarit peste perioada sarcinii[:D].Viatat mea s-a schimbat in bine , am invatat ca in viata nu trebuie sa tii ranchiuna pt nimic ca viata trece mult prea repede.Si trebuie traita fiecare clipa.
Acum totul graviteaza in jurul lui Iancu si tocmai de asta am decis sa mai facem un bebe, ca ni se pare minunata viata de parinti, si pana acum nu am gasit nici cel mai mic dezavantaj.Din punct de vedere social viata mea nu s-a schimbaat, a ramas la fel de activa,chiar prea activa uneori, deci nu cred ca un copil te impiedica sa faci ceva.Daca vrei iti impui ,faci unele compromisuri si reusesti.

Gata ca aberez, azi chiar nu sunt in apele mele[:D].

Am decis ca nu mai citesc nimic la odisea asta noua, sunt prea multe lucruri triste si ma deprima(hormonii), si na acum am intrat si eu in panica si deabea astept sa ajung marti la doctor sa vad ca totul e bine.Deci gata va raman fidela doar voua, ca sunteti optimiste[:D].Dupa cum spunem na eu nu am citit de la inceput, de fapt am inceput sa va citesc din cauza lui sei[:D], cautand pe net nastere dupa 40 de saptamani, dadusem de sei care nu mai nastea si incepeam sa urmaresc cum decurge la ea[:D].Asa ca am prins partea cea mai frumoasa si cea mai optimista a odiseei [:D].Deci cred ca si acum o sa fac la fel[:D].

fug sa muncesc, ca ma da afara.
ps:urasc tastatura de la munca ca mananca litere[bang]

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

#56
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 15:33

Mai,asta cu ce dau socrii/parintii nostri copiilor sa manance e subiect pe care ar putea curge multe pagini [:D]! Noi ne-am schimbat stilul de viata mult in ultimul timp, ce avem in casa pot manca si copiii nostri,mai putin alcool. Cand merg la socri sau in vizita la prieteni ii rog sa nu ii dea ciocolata Teodorei ,de exemplu,si chiar nu las, le iau ciocolata din mana. Ii dau altceva,daca chiar vreau sa rontaie si ea ceva cu ceilalti copii. Prefer sa ma faca nebuna. Mai tineti minte pe prietena din copilarie care a vrut sa ii dea Teodorei zeama de la salata de rosii in iarna,cand Teodora nici nu statea bine in fund,deci nu era diversificata? I-am dat peste mana pur si simplu, si am luat fata din bratele ei. I-am explicat clar ca nu ii dau,si nu am cedat argumentelor cel putin ciudate spuse de ea,cum ca "ii e pofta, ce are putina zeama( otet, ulei,sare si zeama de legume [bang]), pana cand ii dau doar san" etc. Nu accept comentarii , nu ma intereseaza cine ce are de spus ceva legat de alimentatia mea si a copiilor mei. Indiferent ca e soacra,sora sau tatal meu [:D]. Le spun ce am de spus si gata. Nu caut cearta, nu tot ce spun ei e naspa, mi fac sa para ca tot ce face ie gresit, o spun pe ton impaciuitor, dar o spun. Asa ca Anca, fii pe pace,daca e genul melodramatic , face drama si din faptul ca ai plecat la serviciu fara sa o saluti,chiar daca tu credeai ca doarme si nu ai vrut sa o deranjezi [pup]. Am si eu specimene de astea( una din surorile mele) , totul e o drama, totul poate degenera in situatii de dat ochii peste cap si miorlait "of,vai,m-am saturat de viata asta cruda si rea!"



Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)

#57
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 15:37

Doamne, ce bine ca am bona [:D]



Anca, stiu ca esti nervoasa, dar e f funny postarea ta. am ras citind-o [pup]



eu cu soacra acum nu prea mai avem cum sa ne boscorodim, cu toate ca mai face comentarii prin skype de genul: dar nu e cam dezbracata, dar de ce ii dai x sa manance si de astea. dar nu ma agit. suntem departe [:D]





de sarcina, ce sa zic, mi-a fost rau pana am nascut, am avut hemoragie, hematoame, ecografii la greu, analize la greu, frici si angoase [:D]

dar a meritat! acum am fetita mea pe care o iubesc ca pe ochii din cap.

si stiu ca si ea ma iubeste cel mai mult ca sunt singura pe care o imbratiseaza si o pupa, musca, ciupe [:D]

ce sa mai zic... mi-a schimbat viata. mi-a umplut viata. o iubesc de n-am cuvinte sa descriu.



merci de urari de sanatate. am venit la birou azi, dar inca tusesc ca o magarita.



v-am pupat.







...........................................

mamica de Beatrice-Ana - 26.09.2011

..........................................

zebraroz.ro [majoreta]

#58
anca_toma

anca_toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 941 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 15:49

cum ma face-ti voi pe mine sa ma simt mai bine!!!! [pup]
Chiar m-am descarcat si m-am linistit, lucru pe care incerc sa il fac de ieri[pup].

Lena din totdeuna te-am admirat ca iti aperi punctul de vedere si ca ai taria sa faci ce crezi tu fara sa iti pese.Si chiar ma gandeam aseara ce se facea soacramea cu una ca tine(fara suparare)[:D].Si la tine e la fel de greu?

Lali esti nebuna ca de fiecare data, si mi-a placut stilul tau din prima ,si chiar te vad un om direct.

Raluca/Athosik tocmai asta ii zic si soacramii ca daca de fata cu mine nu se preface macar ca asculta ce ii zic eu, cum as putea sa am incredere ca o sa repecte ce cred eu cand nu sunt.Cand dai copilul tau cuiva ar trebui sa ai incredere deplina in el.Si la fel de mult(poate mai mult)m-as certa si cu mama[:D](dar acum chiar mi-as dori, dar nu mai pot[q]).Si inca ma cert cu ea ca na inca ii scot ochii ca era fixista cu lucrurile marunte si ca nu si-a trait viata(eu cred ca ma bantuie daca fac ceva gresit[:D]).
in fine nici nu merita nervii mei [:D].
si cu cadourile sunt la fel, nu am nevoie de bani si de lucruri materiale vreau doar sa o vad macar odata mandra de noi.
A ca mi-am adus aminte.Ii spune Razvan aseara , ca na mama vezi ca ne descurcam ok si nu avem nevoie de nimic si ne permitem sa venim acasa destul de mult, etc.In loc sa zica 'ma bucur ca va descurcati' replica a fost 'si eu cand eram de varsta voastra ma descurcam'[bang].Frate da nu eram la competitie, infine.

acum chiar ma intorc la munca [:D]



anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

#59
athosik

athosik

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 854 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 15:53

Asa e ANCA
Avem aceeasi problema
Sunt sigura k sunt mai multe fete care gandesc ca noi dar poate nu au curajul sa spuna direct in fata ... poate pierdem poate castigam ...oricum sunt sigura k raman langa noi doar oamneii care ne iubesc si ne apreciaza cu adevarat!

Va [pup]

Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011) [copil]
Dumnezeu sa ne ajute sacrestem mari si sanatosil!!!

#60
seidana

seidana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.660 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 18:02

Anca.. imi place de nu mai pot de tine [pup], as vrea sa te cunosc , si sunt sigura ca ai un simtul umorului super fain...
Nu stiu cum nu nasteam si eram optimista.. probabil cand nu lasam crosetasa nas , ca deh sa termin patura, care vb fie intre noi, in ziua aia nuai prostii am facut, cand am venit acasa, patura era triunghi [:D]

Eu am pb cu mama , nu soacra .. insa na toti ai nostri, socrii sau parinti , stiu mai bine ca ei au crescut copii si noi inca nu [bang]

Cea mai fericita [mamica] de [copil] Elena (24.08.2011) [loveyou]



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -