Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie-august 2012 (1)


203 raspunsuri la acest subiect

#31
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 10:03

Daconst suptul la 3 ore este reteta SIGURA de pierdut laptele, iti spun si din experienta, bineinteles faci cum crezi.Bb nu e robot e o persoana,

Ile , mami de V[bicla] , A [cavaler] si I [zana] ,





#32
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 11:06

daconst sa nu te superi [flo] alaptatul se face la cerere..a, ca mai trisezi, il mai tii in brate, ii mai vorbesti si mai tragi de timp 10 min 15 ca ai ceva de terminat etc e una,. sa il lasi sa planga de foame sau sete ca nu s au facut trei ore e altceva...
articolele puse de ilenutza sunt ff buna... sau intra pe site ul http://www.lalecheliga.de/


ali24 noi am locuit 2 ani in germania dar am hotarat sa ne intoarcem desi sotul avea job stabil si eu reusisem sa gasesc un aprt time, eram la nivel b1-b2 cu limba si ma pregateam sa echivalez facultatea...
emigrarea nu e usoara, depinde de multi factori adaptarea..
ce ati putea face e sa mergeti, dar nu vindeti ce aveti in RO
tu esti in concediu crestere copil, intr un an doi va dati seama dc vreti sau nu sa ramaneti acolo


#33
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 11:17

buna dimi va invit la cafea[cafea][cafea][cafea][cafea][cafea]

fleur mersi draga de raspunsuri.eu bineinteles ca nu am putut dormi azi noapte si din cauza lui hornaila[:D]care se tot ineca si se trezea si din cauza gandurilor cum sa facem.
intradevar aici nu ne leaga nimic doar ca aveam o viata mai libertina si acolo probabil nu va mai fi chiar asa.dar in rest din toate punctele de vedere cred ca ar fi mult mai ok.cum spui si tu mergem macar la ceva sigur...si nu multi au ocazia asta.altii se urca in autocar si se opresc in centrul parisului si nu stiu incotro sa o apuce si isi mai lasa si familia acasa[alcool].noi nu am avea nimic de pierdut ca doar nici acolo nu ne va tine nimeni in lanturi si oricand nu ne ar conveni am avea unde sa ne intoarcem.
eu nu cunosc limba(nu ma poate nici vinde nimeni ca inteleg destul).sotul o stie...eu aici inainte sa raman gravida faceam unghii cu gel si probabil voi putea face asta si acolo unde s ar castiga mult mai bine...
oricum decizia finala va fi a sotului .pupici


[copil]denis leon(28.06.2012)
[copil] rafael albert(25.05.2007)
sunt o mamica fericita

#34
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 11:24

Neata ! Din reflex era sa va caut la odisee [:D].

Ali : eu zic ca nu aveti nimic de pierdut daca incercati, aveti marele avantaj sa nu fiti singuri, sa aveti unde locui si in plus si sotul unde sa lucreze. Tu in concediu de crestere a copilului, deci teoretic e cel mai potrivit moment; doar daca veti incerca veti vedea daca va acomodati sau nu.
Sincer as pleca si eu, dar ar trebui sa o iau complet de la 0 , ca nu am nici rude , nici servici .... de multe ori ma bate gandul sa plec, nu stiu de ce cu 2 copiii mici nu am curajul necesar ... sau poate inca mai sper ca la un moment dat va fi mai bine si la noi ( ce mare proasta sunt , ma amagesc singura [bang] ) . In fine, ca sa plec trebuie sa ma enervez foarte tare pe tara asta , ca sa nu ma mai uit in urma cu regret si sa trec peste frica de a pleca cu 2 copii mici dupa mine .

R_ocsy , mami de [copil] Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si [bebic] Maria Natalia (26.06.2012 )
"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."


#35
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 11:28

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

Daconst suptul la 3 ore este reteta SIGURA de pierdut laptele, iti spun si din experienta, bineinteles faci cum crezi.Bb nu e robot e o persoana,

Ile , mami de V[bicla] , A [cavaler] si I [zana] ,






Nu inteleg de ce suptul la 3 ore ar fi reteta sigura de pierdut laptele ... eu alaptez o data la 2, 3 , 4 ore , deci tare haotic , dar nu am vazut sa imi scada productia de lapte. Iar la un moment dat cand bebe creste nu va mai cere din 2 in 2 ore dar asta nu inseamna ca o sa iti pierzi laptele.

#36
Kimmy

Kimmy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 11:30

Buna dimineata!Va invita la o cafeluta si un ceai!

Am avut o noapte foarte usoara,dar tot sunt zombie,ca aseara ne-a secat!

Gata pauza [:-)))]



___________________________________



Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012)



Povestea noastra





#37
Daconst

Daconst

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 11:53

Raspund pe fuga sa pot sa-mi beau cafeaua si revin.



Ali,pt tine scriu separat ca e mai mult.[pup]





Pina acum am alaptat la cerere si am ajuns sa fiu pe post de suzeta,asta in conditiile in care noaptea doarme doar la mine in pat si nu ma mai uitam la ceas sa vad cind si cit bea.Peste zi am ajuns sa plinga si sa se calmeze doatr cu tzatza in gura si sa scuipe suzeta afara.

Apoi barbatul nu putea sa stea absolut deloc cu el,pentru ca nu avea tzitzi.

Asa ca dupa multe zile in care am incercat sa rezist am discutat cu moasa si a zis ca asta nu e deloc bine pentru niciunul din noi si sa incerc sa-i fac un program cit de cit pentru ca daca nu si-a facut singur pina acum,trebuie ajutat.

din experienta stiu ca la lucas a fost mult mai bine si cu colicii dupa ce a baut la 3 ore.



multam de sfaturi,oricum.[flo]



[copil] Lucas Paul(18.01.07)









#38
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 11:54

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Nu inteleg de ce suptul la 3 ore ar fi reteta sigura de pierdut laptele ... eu alaptez o data la 2, 3 , 4 ore , deci tare haotic , dar nu am vazut sa imi scada productia de lapte. Iar la un moment dat cand bebe creste nu va mai cere din 2 in 2 ore dar asta nu inseamna ca o sa iti pierzi laptele.


pai tu ii dai cand cere fie ca sunt una sau 5 ore
dc incerci sa faci un prg la 3 ore pe LM e esec pt ca bb odata suge de sete de ex si peste o ora ii e foame, ce faci il tii sa urle inca 2 ore pana se face programul?

te stresezi si tu si bb, cand e sa suga efectiv va fi f obosit de la plans si suge putin, intri intr un cerc vicios

#39
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 12:01

daconst poate suzeta o asociaza tot cu mirosul tau dc il tii lipit de tine cand i o dai? zic ei eu...

eu nu cred ca merge cu 3 ore pt ca LM stii ca se digera altfel decat cel praf plus ca nu ai controlul a cat mananca

victor cand e agitat de ex dc il iau eu vrea san, dc il ia sotul sta..bine doar sa se plimbe cu el in brate...

ieri de ex am fost plecata de la 8:30 la 11:45 (ultimmul supt la 7:30)
l am dus pe robert la gradinita si apoi control la gineco si testul pt diabet...
laptele lasat (180 ml) s-a terminat pe la 11 si de atunci a stat sotul cu el in brate vorbind intruna [:D] (am obs noi ca dc turui sta cumva si asculta ..bine, eu il pun in scoica atunci cand vb da sotul era ingrozit ca plange copilul si eu fac scandal cand vin ca de ce plange [:D])

#40
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 12:09

Eu interpretasem altfel raspunsul tau [:D], nu ma gandeam la acomodarea bebelusului la programul de trei ore ( cu plansete, cu urlete ) .... eu ma intrebam cum sa pierzi laptele daca alaptezi din 3 in 3 ore .... si mesajele astea de multe ori le interpretezi in functie de cum le citesti [:D] [bang].

In schimb am o alta mare dilema. Faceti vaccinul antirotavirus ???
Cand i-am facut vaccinul de 2 luni la Natalia i-am intrebat pediatrul iar raspunsul lui a fost ca de obicei cand il intreb ceva, in loc sa ma ajute sa ma decid mai mult ma incurca . Mi-a raspuns :" daca nu aveti ce sa faceti cu banii " [bang][bang][bang]. Pai asta-i raspuns ??? In concluzie nu mi-a zis nici sa il fac , nici sa nu il fac !!! Ma gandeam si eu ca imi da exemple de copiii vaccinati/nevaccinati ... el nimic .... iar eu nu stiu ce sa fac, Sofia merge la gradi .... nu stiu ce sanse are sa colecteze rotavirusul din colectivitate iar pitica e mica si mi-e frica de manifestarile bolii.
Voi v-ati hotarat ???

R_ocsy , mami de [copil] Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si [bebic] Maria Natalia (26.06.2012 )
"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -