Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie-august 2012 (1)


203 raspunsuri la acest subiect

#41
michelle1981

michelle1981

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.437 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 12:10

Dana - cred ca nu e vreo problema daca "cedezi" inainte de 3 ore, adica cred ca poti sa ii dai si la 2-2.5 ore daca e cazul, nu?

Adica sa fie aproximativ 3 ore intre supturi, dar poti sa maresti sau micsorezi intervalele.



*************************

Mami [mamica] de Bianca Maria (04.08.2010) si Clara Ioana (30.07.2012)

#42
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 12:29

noi facem rotavirusul...

eu am "langa mine" exemple ..
nepotelul a contactat boala la 2 luni (si nu are frati mai mari, statea acasa, etc) noroc ca au descoperit ff repede
si la odiseea celui mare am fost cativa bbii internati din cauza lui (sub un an)

il facem pt ca fiind asa mici imi e ca pana te prinzi ei ajung sa se deshidrateze

macar dc fac cand sunt mai mari e mai usor sa depustezi din timp plus ca pe vaccin facut fac o forma mai usoara

ma rog, e parerea mea...

#43
Daconst

Daconst

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 12:40

Miha,exact asa vreau sa fac.[pup]

Nu trebuie sa fie batute in cuie orele de masa...dar nici sa ma tzocaie pe mine intr-una chiar daca nu-i e foame.

Pina acum e ok,ca vad ca si doarme mai bine.Inainte daca dormea jumate de ora era mult.[alcool]



om vedea,ca dupa 2-3 zile trebuie sa se vada un rezultat.



[copil] Lucas Paul(18.01.07)









#44
Kimmy

Kimmy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 12:50

Greu cu alaptatul.Desi incerc sa nu ma mai gandesc asa.O iau asa cum e.Eu am mai incercat sa aman mesele,fara vre-un rezultat.Nu pot sa o las sa planga,desi mi-am propus de vreo 2 ori,sa vad ce se intampla.Pai dupa 10 secunde deja se invinetea,si cedam.Cu suzeta tot nici un succes,daca incer sa i-o dau,se enerveaza si plange si mai tare.



Fleur,nu am incercat chiar toate remediile de colici,dar mie nu mi se pare ca ar fi colici.A avut prin saptamana 3-4,apoi nu s-a mai carcit.Se screme doar dimineata pana face kk.Azi inca nu a facut,de aceea e agitata inca.Acuma doarme,sa nu fie de deochi,ca pe timpul zilei are somnul foarte scurt.Chiar ma mir,ca e pe spate,intinsa ca o placinta.Pana acuma dormea doar daca o puneam pe burta.



Dana,dupa cum am spus,am incercat si eu sa-i fac un oarecare program,mai ales pentru ca am inteles ca nu e prea bine sa mance asa des,ca se amesteca laptele vechi cu cel nou...acuma nu stiu nici eu ce sa inteleg.Azi noapte de exemplu s-a trezit la 3 ore,papa ca haplea de se inneca cu laptele,asa de foame ii era.Ziua manca tare diferit,nici nu se vede sau aude ca ar inghiti.Vorba fetelor,uneori e clar ca vrea doar de sete,uneori de alint,uneori de durere de burtica.Per ansamblu,pe timpul zile manca la 1-2 ore,si seara sta cu tzitzi mai intr-una.Asta e.Am ajuns sa fiu foarte fericita ca reusesc sa am lapte,si ca nu ma dor sfarcurile,ca altfel ar fi jale si mai mare.



Delia,cat ma bucur ca sunteti acasa cu bebelina!Ce domnisoara in toata regula ai tu acolo!Cum papa acuma?Tot cantitati asa de micute?



Ali,si eu am o gramada de cunostinte plecate prin toate tarile,si majoritatea se descurca,nu vor sa revina in tara.Am cochetat si noi cu ideea de cateva ori,dar nimic concret.Tot in germania am pleca.Iti doresc bafta multa,indiferent de decizia pe care o luati [flo]





___________________________________



Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012)



Povestea noastra





#45
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 12:58

kimmy mancatul mult seara intra in categoria cluster feeding - am citit si eu la fetele de la odiseea de mai iunie

in rom nu stiu cum ii zice dar pe eng e explicat aici:

http://kellymom.com/.../fussy-evening/

http://www.breastfee...r-feedings.html

#46
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 13:28

ola [cit]

ieri am comis-o din nou :am plecat cu treburi cu bb, cu un bibe cu ceai de muse cateva ore[:I]
am fost si la tuns,[pk]
cand am ajuns acasa am constatat ca nu bausem apa deloc, bb marait vroia numai in brate, laptic mai putin si a stat cateva ore numai la[alap]
Eu am profitat sa ma relax la un film, o inghetata , am luat si 2 galaforuri si a fost [hop]

[bum] Bun venit Laila acasa

Emigrare eu as pleca si maine, Norvegia, Olanda ar fi pe placul meu

Bbii tocaila intr-adevar trebuie amagiti, dusi cu vb ca sa nu stea mereu la [alap]
Cititi nocry sleep solutions ca sa vedeti cateva mtd

Daconst cam ce au zis fetele am vrut sa spun[:-@][:-@]

Azi stau acasa si sunt harnicutza [biz][rufe][curat][vase][spala]

Ile , mami de V[bicla] , A [cavaler] si I [zana] ,





#47
ARUBA

ARUBA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 616 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 13:28

Hola!

Din experienta mea cu alaptatul pana acum, au reiesit urmatoarele:
- Pana acum 2 saptamani ii dadeam la cerere ad literam. De cate ori racnea de foame o mufam, indiferent de interval. Noaptea la 4-5-6 ore sau ma rog, uneori si mai mult. Ziua in schimb uneori cerea la 2, alteori la 3, dar problema intervenea cand abia trecea o ora si ea plangea de foame. Si evident ii dadeam. Numai ca la maxim juma de ora dupa ce manca, urla si se tavalea in chinuri pt ca o durea burtica, si niciun sirop anticolici nu o mai ajuta. Am intrebat pediatra si mi-a zis ca e normal sa fie asa, daca alaptez la intervale asa scurte ( 1 - 1,5 ore ) pt ca laptele din stomac nu apuca sa se digere, si venind peste el laptele nou se deranjeaza stomacelul si are crampe. Mi s-a parut ft logica explicatia, i-am zis ca in cazurile in care suge la intervale mici mai si da afara putin lapte branzit. Iar a zis ca e normal, si sa incerc sa o "pacalesc" atunci cand cere asa devreme de papa. Bine, tin sa mentionez ca asta se intampla o data, sau maxim de 2 ori intr-o zi, ca in rest nu cere asa des de mancare.
- De 2 saptamani incoace, aplic metoda asta, respectiv nu alaptez mai devreme de 2 - 2.5 ore, daca plange mai devreme de acest interval, ii dau cate 15-20 ml de ceai de colici si apoi o plimb in brate cu suzeta in gura inca juma de ora sau cat trebuie dupa care o mufez la san. Nu vreau sa dau sfaturi nimanui, dar la noi functioneaza perfect metoda, bebe nu mai are reprize de plans dupa mese, nu se mai chinuie, nu mai varsa lapte branzut, nici sirop de colici nu mai e nevoie sa ii dau.
Noaptea in schimb nu prea mai face caca, asa ca la prima masa a diminetii, pe la 7 asa, ii dau Colief, si pana la ora 9-10 cand are urmatoarea masa nu face altceva decat sa se screama si sa faca caca, de vreo 2-3 ori, apoi urmatoarele scaune vin firesc, dupa fiecare alaptat. Fara plansete, scremut si alte manifestari.
Concluzia e ca alaptez in continuare "la cerere" doar ca o data sau de 2 ori pe zi aman o masa, dar nu mai mult de 30-40 min. Lapte am in continuare la fel de mult, reusesc sa si stochez cate 150 ml pe zi pe langa mesele ei, nu ma stimulez cu ceai sau pastile, doar beau o bere fara alcool in fiecare seara la cina.

Mami de Ana Grace (23iul2012)

#48
ARUBA

ARUBA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 616 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 13:39

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

ola [cit]

ieri am comis-o din nou :am plecat cu treburi cu bb, cu un bibe cu ceai de muse cateva ore[:I]
am fost si la tuns,[pk]
cand am ajuns acasa am constatat ca nu bausem apa deloc, bb marait vroia numai in brate, laptic mai putin si a stat cateva ore numai la[alap]
Eu am profitat sa ma relax la un film, o inghetata , am luat si 2 galaforuri si a fost [hop]

[bum] Bun venit Laila acasa

Emigrare eu as pleca si maine, Norvegia, Olanda ar fi pe placul meu

Bbii tocaila intr-adevar trebuie amagiti, dusi cu vb ca sa nu stea mereu la [alap]
Cititi nocry sleep solutions ca sa vedeti cateva mtd

Daconst cam ce au zis fetele am vrut sa spun[:-@][:-@]

Azi stau acasa si sunt harnicutza [biz][rufe][curat][vase][spala]

Ile , mami de V[bicla] , A [cavaler] si I [zana] ,







Ile, de ce nu iei la tine laptic in bibe? Eu pompez inainte de iesirile cu bb si plec cu el dupa mine.

Mami de Ana Grace (23iul2012)

#49
ARUBA

ARUBA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 616 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 13:48

Ali, referitor la dilema ta, mai intai mi-as face socotelile sa vad daca ati putea trai toti 4 dintr-un singur salariu. Apoi as lua in calcul daca as face fata sa stau singura cu 2 copii iar sotul sa fie plecat perioade lungi de timp, pt ca din cate stiu eu soferii de tir pot sa fie plecati cu saptamanile. Apoi mai e un aspect, din ce tin eu minte tu ai spus candva ca esti geloasa, ia in calcul si asta. Nu vreau sa te supar sau sa generalizez, dar psihicul iti poate juca feste atunci cand sotul va fi mai mult plecat de acasa. Apoi daca crezi ca poti sa faci fata la toate astea, du-te si nu te uita inapoi, dpdv social, copiii tai ar creste intr-un mediu net superior celui din Ro. [pup]

Mami de Ana Grace (23iul2012)

#50
Daconst

Daconst

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 14:04

Ali,e greu sa alegi varianta ce mai buna,pentru ca depinde de multi factori.

La noi e altceva,suntem de multi ani si de cind am construit casa aici pot spune ca am mai multi prieteni si aici ne simtim acum acasa.

Vecinii sunt de aceeasi varsta,toti nemti si la sfrasit de saptamana stam la bere,gratare impreuna si cum am mai spus foc de tabara si cintat la chitara.

Dar nu a fost de la inceput asa.Cit am stat in chirie si fara copii,eram doar noi de noi si cu vecinii de acolo doar ne salutam si cam atat.Aveam prieteni doar romani si nu pot spune ca ma integrasem,desi vorbeam limba,lucram...dar era altceva,ma simteam straina.

Despre copiii,sa-ti spun ca si al meu sta pe afara pina seara tarziu Cu copiii din vecini,abia il bag in casa...e oarecum ca in Ro,dar asta e aici la noi in cartier.

noi nu stam in oras,ci la 2 km de oras intr-o zona noua de case.



Daca as fi eu in situatia ta,cred ca l-as lasa pe sot citeva luni sa lucreze si sa incerce el sa vada daca se adapteaza si apoi sa mergeti toti cu familia.

Spun asta pentru ca tocmai am un caz intre prieteni asemanator.el e programator si a primit un super job aici.Au vandut tot in Ro si s-au mutat de citeva luni aici cu sotia si o fetita .sotia era cosmeticiana in ro.

Faza nasoala e ca lui nu-i mai place jobul,e frustrat si exista mereu tensiuni in familie.

Ea pe de alta parte si-a gasit multe romance la care le face cosmetiaca si pot spune ca-i merge binisor.a inceput sa mearga si la curs de limba.fata s-a integrat bine la scoala,vorbeste,are prietenei.

Doar ca el e cel care cistiga sa tina familia si nu mai rezista.

se gandesc acum sa se intoarca in tara...desi fetele nu prea vor.



In fine,m-am intins de numa.Ideea e sa vedeti ca aveti un venit stabil si va gasiti o chirie mai ieftina si ca va descurcati.Oricum sotul e in perioada de proba 6 luni aici...adica asa e de obicei.dupa ce are contract fix,as zice sa incerci ca nu ai ce pierde.





[copil] Lucas Paul(18.01.07)










Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -