Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copilul meu lovit in parc...


247 raspunsuri la acest subiect

#21
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:08

Pe viitor aplicati si voi regula noastra: cand vezi pieton in fata, lasi picioarele de pe pedale, franezi si mergi asa din avant incet, NU pedalat.

Imi pare tare rau ... ca traim in Romania, altceva nu stiu ce sa zic.



____________________________________________________



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi: Iulia[floare3] Copiii Monicai[flo2] Alex[flo]

#22
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:10

Citat:
citat din mesajul lui ddana

Sigur, nu e ok ca l-a lovit pe baietel pe trotuar. Dar n-a facut-o intentionat, spre deosebire de baba aia oribila care l-a lovit. Sigur, reclamatie la politie.


Acum Domnele forumului au mai descoperit ca e si BABA [:D][:D][:D]
Ia ginditi-va un pic daca voua va lovea copilul .....atunci copilul cu bicicleta era 'nu stiu cum' ?????

#23
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:12

Aha...uitati aici...
Regulament pentru aplicarea Ordonantei de urgenta privind circulatia pe drumurile publice nr 195/2002
Art. 161. – (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:
c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;

stiu ca mai apare undeva... mai precis si mai detaliat si cu amenda contraventionala.

[copil] & [gravi] +30

#24
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:18

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui ddana

Sigur, nu e ok ca l-a lovit pe baietel pe trotuar. Dar n-a facut-o intentionat, spre deosebire de baba aia oribila care l-a lovit. Sigur, reclamatie la politie.


Acum Domnele forumului au mai descoperit ca e si BABA [:D][:D][:D]
Ia ginditi-va un pic daca voua va lovea copilul .....atunci copilul cu bicicleta era 'nu stiu cum' ?????

Da, era baba. Proasta, rea si necivilizata. Ce mai, baba cloanta in toata regula.
Cand mie mi-a lovit copilul, am spus" te rog sa fii mai atent", l-am pupat pe locul lovit - din fericire nu tare - si gata.
Ah.. multumesc pentru compliment. Da, sunt o domna :)

#25
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:18

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Aha...uitati aici...
Regulament pentru aplicarea Ordonantei de urgenta privind circulatia pe drumurile publice nr 195/2002
Art. 161. – (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:
c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;

stiu ca mai apare undeva... mai precis si mai detaliat si cu amenda contraventionala.

[copil] & [gravi] +30


Ai uitat sa precizezi ca acei conducatori de biciclete din acea ordonanta sunt ADULTI!

Conform codului rutier copiii nu au voie sa circule cu bicicleta pe carosabil.

De asemenea copiii de 6 ani nu au interzis in parc si nici pe trotuar accesul cu bicicleta. Nu exista nicio ordonanta care sa prevada copiii.

Daca se tamponeaza 2 masini conducatorii lor nu au voie sa se ia la palme ci raspund in fata legii.

Daca se intampla un accident intre copii, raspund in fata legii parintii lor, nu isi iau la palme copiii, nici pe ai lor nici pe ai altora!





#26
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:23

Nu am scris niciunde ca mama aia a facut rau ca s-a oprit in mijlocul trotuarului (asta e interpretare), doar ca pe acolo circula in mod curent COPIII cu bicicletele, nu au unde altundeva. Sa inteleg ca acesti copii din cartierul nostru nu au voie sa se plimbe cu bicicleta? Ok, daca e sa fie, imi iau si amenda, nu ma plang. Dar, pana una-alta, n-am lovit copilul altuia si nici copilul meu nu l-a lovit intentionat pe cel mic. Sa inteleg ca, pentru unele dintre voi, e mai important ca la noi in cartier se plimba copiii pe trotuar cu bicicleta, iar nu faptul ca o femeie matura loveste un copil de 6 ani? Precum am zis, accept si amenda (of, cati ar trebui amendati in cazul asta...), dar vreau sa stie si acea "mama" ca NU AI VOIE SA LOVESTI COPILUL ALTUIA. V-am mentionat ca a mai lovit cu ceva timp in urma un baiat ceva mai mare, dar bunica lui, cu care era acesta in parc, n-a zis nimic (acel baiat il rasturnase pe copilul mai mic in nisip)? Ce vreau sa spun e ca nu e prima oara...

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#27
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:23

Habar nu aveam... ma scuza-ti daca gresesc...
dar eu cu o nepoata in parcul Moghioros am fost poftite afara din parc si mi s=a aratat o placuta pe care scria clar ca biciclistii nu au voie...
parca nene ala atunci spunea ca parintele va fi sanctionat pt minor...
dar nu stiu exact ca nu mi-am batut capul...
pur si simpul ne-am cerut scuze si am plecat...

[copil] & [gravi] +30

#28
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:28

Natalia iti inteleg revolta...si nu e normal ce s-a intamplat. Canalizeaza-te spre a-ti linisti copilul. Ai gresit, stii bine, ai incalcat o regule, aia de a nu circula cu bicicleta pe trotuar decat daca e amenajat si pt biciclisti si eu cred ca asta trebuie sa inteleaga copilul, ceea ce s-a intamplat e urmare a unei greseli ale tale, nu ale lui...ce sa faci??? poti reclama la politie daca asta te face sa te simti mai bine, insa sa fii pregatita sa-ti asumi si tu partea ta de vina. Desigur, ce a facut cealalta mama este de neconceput.
Oana...ceea ce vad copii la adulti, copiaza....sa nu te mire daca ai tai copii vor sari la fel, cu sau fara motiv, la beregata altora...imi place sa cred ca iesim in parc cu copii ca ei sa se recreeze, sa-si consume energia, sa socializeze, sa se joace nu ca sa fie spectatori la scene de genul...sper ca constientizezi ca si tu, daca cineva ar fi pus mana pe copilul tau, cum a facut sotul cu acel copil, la fel ai fi reactionat...eu nu permit nimanui sa-mi atinga copilul in "incaierari" de genul, eu sunt cea care il ating, ii vorbesc.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#29
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:30

Ai perfecta dreptate ca a fost mai mult decit deplasata ca ti-a lovit copilul. [pup]
Dar si eu ca parinte vreau sa pot merge linistita pe trotuar cu copliul de mina fara sa ma uit din 5 in 5 secunde in spate da ma feresc de biciclisti.
Daca il lovea mai tare si patea copilul ala ceva?

#30
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 august 2012 - 16:31

faptele sunt acum consumate si nu stiu ce sanse de reusita ai sa-i faci acum reclamatie, la politie, femeii care ti-a batut copilul - spui ca nu o cunosti, martori nu stiu daca gasesti, samd.

fii pe faza de acum inainte, cu prima ocazie cu care o vezi in parc, poate chiar astazi, ii transmiti sec (eventual si cu martori de fata) ca esti cu ochii pe ea si ca daca se mai atinge de copiii altora, ii faci pe loc fotografie cu telefonul mobil (daca ai), aduni martori din parc si depui reclamatie la politie in cel mai scurt timp.

ea nu avea dreptul sa-ti loveasca copilul. punct. cu atat mai mult cu cat baiatul tau nu l-a lovit intentionat cu bicicleta pe copilul ei, pur si simplu nu a putut frana la timp, doar e un copil de 6 ani, nu sofer cu state vechi si experienta in condus.


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -