Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copilul meu lovit in parc...


247 raspunsuri la acest subiect

#241
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 16:16

[flo] eu inteleg pe toata lumea.

Dar subiectul este despre ce i s-a intamplat fiului Nataliei, lucru care nu i s-a mai intamplat nimanui din toti cunoscutii mei si mergem ZILNIC in parc, de 8 ani incoace !

Nimeni, niciodata, nu a incercat sa regleze astfel conturile. Nimeni, niciodata, asa ceva nici nu-mi pot imagina ca exista in stare de libertate, aka o mamica ce sa loveasca alt copil.

Si sa i se cauta scuze aleia sau circumstante atenuante e de cel mai prost gust intalnit vreodata pe forum.



____________________________________________________



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi: Iulia[floare3] Copiii Monicai[flo2] Alex[flo] Luca[floare3]

#242
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 16:24

Citat:
citat din mesajul lui ela_04



am copil mic - ma pot afla pe un trotoar si sa intre un biciclist care nu stie sa mearga in mine s-au copilul meu... ce as face?





[copil] & [gravi] +30





Eu as avea grija de copilul meu, sa vad daca e ok, in nici un caz nu m-as repezi sa iau la palme pe biciclist.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#243
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 16:25

[:)] asta e... nu putem fi toti intr-un acord...
Fiecare vede diferit lucrurile... pt mine de prost gust este sa lasi un copil care nu stie sa mearga pe bicicleta sa-si faca practica pe trotoar unde poate da peste mine sau peste copilul meu.
De asta gusturile nu se discuta... [:)]

[copil] & [gravi] +30

#244
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 16:31

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Citat:
citat din mesajul lui ela_04am copil mic - ma pot afla pe un trotoar si sa intre un biciclist care nu stie sa mearga in mine s-au copilul meu... ce as face?[copil] & [gravi] +30
Eu as avea grija de copilul meu, sa vad daca e ok, in nici un caz nu m-as repezi sa iau la palme pe biciclist.
Am marfa la bazar umanitar DC Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me
Am spus deja ca trebuie sa fi nebuna sau dezaxata sa dai intr-un copil...nu e vina copilului... La intrebarea retorica "ce as face" mi-am raspuns singura. Ma voi asigura ca nu invata sa mearga pe bicicleta pe trotoarul piln de oameni si copii.[copil] & [gravi] +30

#245
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 16:35

Citat:
citat din mesajul lui m_ella2005

De o saptamana e atata polologhie pe aceasta tema si autoarea subiectului nu a mai dat nici macar un semn.

Eu stau si ma intreb acum: daca acel copil de patru ani ar fi ajuns la urgente in urma incidentului, ar mai fi avut Natalia curajul sa vina si sa posteze toata scena (versiunea ei) aici? Ar mai fi avut curajul sa mearga la politie? Voi cele care ati postat cu inversunare pro mersului cu bicicleta pe trotuare, printre pietoni, ati mai fi catalogat consecintele ''forta majora'', sau ''caz fortuit'', ati mai fi avut aceeasi atitudine?
Apropo, LalaD, din punct de vedere legal, cauzele de forta majora nu pot fi decat calamitatile naturale. Iar faptul fortuit in inicdentul prezentat ar fi fost ca baiatul sa fi intrat copilul de patru ani daca acesta i-ar fi apurt brusc in fata sau ar fi intrat in copil incercand sa evite un obstacol iminent care ia-r fi pus viata in pericol. Dar asa, unde e calamitatea sau forta majora cand vezi pe trotuar ca o mama ii incheia copilului haina, iar tu te indrepti direct spre ei, nu faci vreo manvra sa ii ocolesti, nu franzi la timp, iar rezultatul il stiti toate.
Repet, nu sunt de acord cu rezultatul final al intregii povesti, consecinta a lipsei de vigilenta a Nataliei in a-si supraveghea copilul.

Sunt intru totul de acord cu Dorsilia. Am ajuns sa traim intr-un fel de jungla urbana. Atunci cand copiilor vostri li se intampla ceva (gen rezultatul final din versiunea Nataliei), vai de mine, sunteti victime, iar cand al vostru copil o comite, incadrati repede fapta la capitolul ''accdente'', doar sunt copii, nu?

Fetita mea, in parc cu tati. In timp ce se juca linistita, s-a bucurat cand a vazut ca un baietel se apropie de ea. Numai ca baietelul s-a repezit direct in capul fetei si a flocait-o bine in timp ce mama lui se uita la el si radea. Fetita a inceput sa tremure si sa suspine, tati a luat-o din parc fara sa comenteze. A doua zi, scena se repeta, baiatul se repde sa-mi flocaiasca fata, numai ca tati l-a prins de mana si nu l-a lasat. Mama baiatului a sarit ca arsa ca al ei copil este bruscat. Consecinta: fetita a fost si inca mai este traumatizata. O perioada buna, noptile au fost un chin, tipa prin somn si era foarte agitata, iar de atunci cand vede vreun copil ca se apropie de ea incepe sa strige ''nu'', ''nu'', nu mai lasa pe nimeni sa puna mana pe jucariile ei, si le ia si se retrage.

Si uite asa,am ajuns si eu la concluzia ca e mai bine sa-mi indemn copilul sa se poarte confrom noului trend,sa tipe prima, sa loveasca prima, sa se vaite prima, ba mai mult, ar trebui sa adopt si eu aceasta tendinta.

Apropo, Dorsilia, venim si noi la tras cu arcul doar in trunchiuri de copac. Si de-o fi sa nimerim pe cineva, nu-i bai nu va fi cu intentie, ci doar un simplu accident.


E, iaca nu stiam ca Natalia are contract cu tine sau acest subiect si sa vina sa-ti dea raportul...apropos, tot de o saptamana te-am intrebat si eu ceva si nu ai raspuns si nu ti-am interpretat tacerea.
Copilul de 4 ani nu e la spital, e bine merci acasa (nu stiu de fapt cat de bine i-o fi cu asa o mama).
ihi....interesanta si educativa concluzie ai tras, n-am ce zice, de aceea iti si inteleg empatia cu mama batausa.
Asa va mai place sa scenarizati si sa dati asa o gravitate faptelor neintamplate.
Eu va intreb, daca al vostru copil ar fi palmuit de o mama batausa, ce-ati face?? Cum ati reactiona...ca vad ca multe va puneti in situatia mamei batause si empatizati cu ea, in locul mamei al carui copil a fost palmuit, mai putin.


Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#246
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 16:39

Pe viitor, Natalia sa stea pe langa copil, ca nu poti sa stii cum sunt cei pe care i-ar putea deranja intr-un fel sau altul. Bine ca n-a patit nimeni nimic grav.
Si fii-mea a fost admonestata de cateva ori de catre mamici reclacitrante; asta a fost o lectie si pt mine si pt ea.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#247
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 16:40

Deja discutiile sunt sterile, neconstructive si probabil nu vor duce decat la cearta si la ranirea sentimentelor unora si altora. Voi inchide subiectul si o rog pe Natalia sa imi dea PM daca vrea redeschiderea discutiei.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -